WEEK 2

19
[Rancangan Pelaksanaan Aktiviti] [2015] Isnin ( 9 Feb 2015) 9.30-10.00 pagi Komponen : Kreativiti dan Estetika Tema : - Bilangan bayi : 14 orang Tajuk : Campuran Warna Kebolehan Sedia Ada : Bayi sudah tertarik pada warna yang terang. Objektif Pembelajaran : Bayi dapat merespon kepada pelbagai warna seperti merah, biru dan ungu (6-12 bulan) : Bayi dapat tertarik kepada warna merah, biru dan ungu (0-6 bulan) Bahan : Warna air, pinggan kertas, pembalut plastik, kertas Cara : Langkah- langkah Aktiviti Set Induksi Baringkan bayi di dalam bouncer dan bercakap dengan bayi mengenai aktiviti yang akan dijalankan. Langkah 1 Letakkan kertas pada pinggan plastik. Letakkan sedikit warna pada tengah-tengah kertas. Tutup dengan pembalut plastik. Bercakap dengan bayi mengenai warna yang digunakan dan bagaimana tekstur pembalut plastik. Langkah 2 Letakkan pinggan yang dibalut bersama plastik di hadapan bayi dan biar bayi menepuk warna dalam pinggan tersebut. Seterusnya dengan bantuan guru dirikan bayi di atas pinggan dan biar bayi memijak atas pinggan tersebut. Penutup Bercakap dengan bayi mengenai warna yang digunakan dan bagaimana tekstur pembalut plastik. Puji bayi atas hasil kerja yang dilakukan. [TASKA PERMATA NCDRC, UPSI]

description

baby rph

Transcript of WEEK 2

Isnin ( 9 Feb 2015)9.30-10.00 pagi

Komponen

: Kreativiti dan EstetikaTema

: -

Bilangan bayi

: 14 orangTajuk

: Campuran Warna

Kebolehan Sedia Ada: Bayi sudah tertarik pada warna yang terang.

Objektif Pembelajaran : Bayi dapat merespon kepada pelbagai warna seperti merah, biru dan ungu (6-12 bulan)

: Bayi dapat tertarik kepada warna merah, biru dan ungu

(0-6 bulan)

Bahan

: Warna air, pinggan kertas, pembalut plastik, kertas

Cara

:Langkah-langkahAktiviti

Set InduksiBaringkan bayi di dalam bouncer dan bercakap dengan bayi mengenai aktiviti yang akan dijalankan.

Langkah 1Letakkan kertas pada pinggan plastik. Letakkan sedikit warna pada tengah-tengah kertas. Tutup dengan pembalut plastik.

Bercakap dengan bayi mengenai warna yang digunakan dan bagaimana tekstur pembalut plastik.

Langkah 2Letakkan pinggan yang dibalut bersama plastik di hadapan bayi dan biar bayi menepuk warna dalam pinggan tersebut. Seterusnya dengan bantuan guru dirikan bayi di atas pinggan dan biar bayi memijak atas pinggan tersebut.

PenutupBercakap dengan bayi mengenai warna yang digunakan dan bagaimana tekstur pembalut plastik. Puji bayi atas hasil kerja yang dilakukan.

Isnin ( 9 Feb 2015)1.30-2.30 petang

Komponen

: Sahsiah, sosioemosi dan kerohanian

Tema

: Keluarga SayaBilangan bayi

: 14 orang

Tajuk

: The Finger Family

Kebolehan Sedia Ada: Bayi sudah boleh ketawa

Objektif Pembelajaran : Bayi boleh ketawa apabila diagah (3-6 bulan)

: Bayi boleh memberi reaksi ketawa dan senyum kepada lagu yang dinyanyikan oleh pendidik (6-12 bulan)

Bahan

: -

Cara

:LangkahAktiviti

Set Induksi1) baringkan bayi di atas tilam atau bouncer.

Langkah 12) Fokus kepada bayi dan menyanyi lagu the finger family.

Penutup 3) Pendidik mencium, memeluk, mengusap dan mengurut bayi perlahan-lahan. Sebutkan nama bayi. Katakan sayang, sayang, sayang dan renung mata bayi.

Lirik laguDaddy finger, daddy finger, where are you?Here I am, here I am. How do you do?

Mommy finger, Mommy finger, where are you?Here I am, here I am. How do you do?

Brother finger, Brother finger, where are you?Here I am, here I am. How do you do?

Sister finger, Sister finger, where are you?Here I am, here I am. How do you do?

Baby finger, Baby finger, where are you?Here I am, here I am. How do you do?

Isnin ( 9 Feb 2015)3.30-4.30 petang

Komponen

: Deria dan Pemahaman Dunia Persekitaran

Tema

: -

Bilangan bayi

: 14 orang

Tajuk

: Dengarlah Sayang

Kebolehan Sedia Ada: Bayi sudah boleh merespon kepada bunyi yang didengar

Objektif Pembelajaran : Bayi tertarik mendengar bunyi muzik yang lembut seperti zikir (0-6 bulan)

: Bayi menunjukkan tindak balas pada zikir yang didengarkan oleh pendidik (6-12 bulan)

Bahan

: -

Cara

: LangkahAktiviti

Set Induksi4) baringkan bayi di atas tilam atau bouncer.

Langkah 1Fokus kepada bayi dan pendidik mengalunkan zikir sambil membuat eye-contact bersama bayi.

Penutup Pendidik mencium, memeluk, mengusap dan mengurut bayi perlahan-lahan. Sebutkan nama bayi. Dodoikan bayi bersama alunan zikir.

Isnin ( 9 Feb 2015)4.30-5.00 petang

Komponen

: Kemahiran Bahasa, Komunikasi dan Literasi Awal

Tema

: Keluarga Saya

Bilangan bayi

: 14 orang

Tajuk

: Keluarga Bahagia

Kebolehan Sedia Ada: Bayi sudah boleh berkomunikasi melalui bunyi dengan orang sekeliling

Objektif Pembelajaran : Bayi boleh menghasilkan bunyi seperti oooh dan aaah untuk berkomunikasi (0-6 bulan)

: Bayi sudah boleh mengeluarkan bunyi suku kata ma-ma-ma apabila berkomuikasi (6-12 bulan)

Bahan

: Gambar Keluarga

Cara

:LangkahAktiviti

Set Induksi5) baringkan bayi di atas tilam atau bouncer.

Langkah 11) Tunjukkan kepada bayi gambar keluarga. Ceritakan kepada bayi setiap wajah yang ada pada gambar yang ditunjukkan.

Penutup Pendidik mencium, memeluk, mengusap dan mengurut bayi perlahan-lahan. Pendidik memuji bayi.

. .

Selasa ( 10 Feb 2015)9.30-10.30 pagi

Komponen

: Sahsiah, sosioemosi dan kerohanian Tema

: Keluarga Saya

Bilangan bayi

: 14 orang

Tajuk

: The Family Finger

Kebolehan Sedia Ada: Bayi sudah boleh ketawa

Objektif Pembelajaran : Bayi boleh ketawa apabila diagah (3-6 bulan)

: Bayi boleh memberi reaksi ketawa dan senyum kepada lagu yang dinyanyikan oleh pendidik (6-12 bulan)

Bahan

: Marakas

Cara

:

LangkahAktiviti

Set Induksi6) baringkan bayi di atas tilam atau bouncer.

Langkah 1Fokus kepada bayi dan menyanyi lagu the finger family sambil menggoncang marakas.

Penutup Pendidik mencium, memeluk, mengusap dan mengurut bayi perlahan-lahan. Sebutkan nama bayi dan sebut sayang, sayang....

Lirik lagu

Daddy finger, daddy finger, where are you?Here I am, here I am. How do you do?

Mommy finger, Mommy finger, where are you?Here I am, here I am. How do you do?

Brother finger, Brother finger, where are you?Here I am, here I am. How do you do?

Sister finger, Sister finger, where are you?Here I am, here I am. How do you do?

Baby finger, Baby finger, where are you?Here I am, here I am. How do you do?

Selasa ( 10 Feb 2015)1.30-2.30 petangKomponen

: Bahasa, Komunikasi dan Literasi Awal

Tema

: Keluarga Saya

Bilangan bayi

: 14 orang

Tajuk

: The Family Puppet

Kebolehan Sedia Ada: Bayi sudah boleh berkomunikasi dengan orang sekeliling

Objektif Pembelajaran : Bayi boleh menghasilkan bunyi seperti oooh dan aaah untuk berkomunikasi (0-6 bulan)

: Bayi boleh mengeluarkan bunyi suku kata ma-ma-ma apabila berkomunikasi (6-12 bulan)

Bahan

: family puppetCara :

LangkahAktiviti

Set Induksi7) baringkan bayi di atas tilam atau bouncer.

Langkah 1Pendidik menggunakan puppet ketika bercerita perihal keluarga kepada bayi. Pendidik bercerita kepada bayi dengan memperkenalkan setiap ahli keluarga kepada bayi.

Penutup Pendidik mencium, memeluk, mengusap dan mengurut bayi perlahan-lahan. Sebutkan nama bayi dan sebut sayang, sayang....

Selasa ( 10 Feb 2015)3.30-4.30 petangKomponen

: Kemahiran Awal Matematik dan Pemikiran Logik

Tema

: Keluarga Saya

Bilangan bayi

: 14 orang

Tajuk

: Wiggle your toes! Twirl your fingers

Kebolehan Sedia Ada: Bayi sudah boleh fokus terhadap objek yang ditunjukkan kepadanya

Objektif Pembelajaran : Bayi boleh mengikut arah tangan yang bergerak (0-6 bulan)

: Bayi boleh memahami konsep pengekalan objek dengan mencari-cari tangan yang hilang dari pandangan (6-12 bulan)

Bahan

: sarung tangan gambar monyet.

Cara : LangkahAktiviti

0-6 bulan6-12

Set Induksi8) baringkan bayi di atas tilam atau bouncer.9) Dudukkan bayi atau baringkan bayi di atas tilam atau bouncer.

Langkah 1Pendidik menyanyikan lagu five little monkeys. Setiap satu baris lagu yang dinyayikan picit lembut jari kaki atau jari tangan dan sebutkan nombor dalam urutan nombor 1-5.

Five little monkeys jumping on the bed. (mulakan dengan mengembangkan 5 jari di hadapan bayi. lantunkan tangan mengikut irama)

One fell off and bumped his head. (pegang satu jari bayi dan gosok kepala bayi dengan sebelah tangan lagi)

The mama called the doctor and the doctor said, NO MORE MONKEYS JUMPING ON THE BED!

Ulang dengan baris Four little monkeys... dan seterusnya sehingga kiraan 1.

Pendidik menyanyikan lagu five little monkeys. Setiap satu baris lagu yang dinyanyikan tunjukkan satu jari dan sebutkan nombor dalam urutan nombor 1-5.

Five little monkeys jumping on the bed. (mulakan dengan mengembangkan 5 jari di hadapan bayi. lantunkan tangan mengikut irama)

One fell off and bumped his head. (Tunjuk satu jari dan gosok kepala dengan sebelah tangan lagi)

The mama called the doctor and the doctor said, NO MORE MONKEYS JUMPING ON THE BED! Ulang dengan baris Four little monkeys... dan seterusnya sehingga kiraan 1.

Penutup Pendidik tepuk tangan bersama bayi dan mengusap bayi sambil menyebut nama bayi.Pendidik menepuk tangan bersama bayi dan memuji bayi dengan menyebut nama bayi.

Selasa ( 10 Feb 2015)4.30-5.00 petangKomponen

: Kemahiran Kreativiti dan Estetika

Tema

: Keluarga Saya

Bilangan bayi

: 14 orang

Tajuk

: Cop Kaki

Kebolehan Sedia Ada: Motor kasar bayi telah berkembang seperti memijak

Objektif Pembelajaran : Bayi boleh membuat cop kaki dengan memijak atas kertas lukisan dengan bantuan pendidik.

Bahan

: warna air, kertas lukisanCara :

LangkahAktiviti

Set Induksibaringkan bayi di atas tilam atau bouncer. Bercakap dengan bayi mengenai aktiviti yang akan dijalankan.

Langkah 1Sediakan kertas lukisan yang kosong . Cat tapak kaki bayi dengan warna yang dipilih oleh bayi sambil menyanyi lagu family finger.

Langkah 2Letakkan kaki yang telah dicat di atas kertas yang disediakan. Ulang langkah dudengan sebelah lagi kaki dan lakukan lakuan yang sama.

Penutup Pendidik mencium, memeluk, mengusap dan mengurut bayi perlahan-lahan. Sebutkan nama bayi dan sebut sayang, sayang....

Rabu ( 11 Feb 2015)9.30-10.30 pagiKomponen

: Perkembangan Fizikal

Tema

: -Bilangan bayi

: 3 orang (wafa,ihsan,hasya)Tajuk

: Air Pandan

Kebolehan Sedia Ada: Bayi sudah boleh menepuk air dengan menggunakan tangan.

Objektif Pembelajaran : Bayi boleh meneroka air dengan menepuk air dan merasa air dengan jari dan tangan.

: Bayi dapat mengenal air pandan berwarna hijau

Bahan

: bekas mandi bayi, air, ekstrak pandanCara :

LangkahAktiviti

Set InduksiSediakan campuran air bersama ekstrak pandan. Bercerita dengan bayi mengenai warna yang digunakan.

Langkah 1Celupkan tangan bayi ke dalam campuran air bersama ekstrak pandan. Ceritakan dengan bayi apa yang mereka rasa tentang air dan warna.

Penutup Pendidik mencium, memeluk, dan memuji bayi dengan perkataan pandai, bagus dan menyebut sayang, sayang dan sayang.

Rabu ( 11 Feb 2015)1.30-2.30 petangKomponen

: Perkembangan Deria dan Pemahaman Dunia PersekitaranTema

: Keluarga Saya

Bilangan bayi

: 14 orang

Tajuk

: lets see and turn around

Kebolehan Sedia Ada: Bayi sudah boleh memusingkan kepala ke kanan dan ke kiri

Objektif Pembelajaran : Bayi boleh mengikuti pergerakan mobil bintang yang digerakkan (0-6 bulan)

: Bayi boleh mengikut dengan mata, mobil bintang yang bergerak secara melintang dan menegak (6-12 bulan)

Bahan

: Mobil bintangCara :

LangkahAktiviti

0-6 bulan6-12 bulan

Set InduksiBaringkan bayi di atas riba atau di atas tilam. Letakkan bayi di atas bouncer atau dudukkan di hadapan pendidik

Langkah 1Tunjukkan mobil bintang dan gerakkan mobil secara perlahan-lahan ke arah ke kiri dan kanan bayi. Biar bayi sentuh mobil tersebut dan ceritakan apa yang dapat dirasa apabila bayi menyentuh mobil (contoh: lembut,kasar)Tunjukkan mobil bintang dan gerakkan mobil secara melintang dan menegak. Pastikan mata bayi bergerak mengikut mobil. Lakukan selama 1 minit. ceritakan apa yang bayi dapat lihat dan rasa dari mobil tersebut (contoh: warna, lembut)

Penutup Dakap bayi dan usap sambil sebut sayang sayang sayangPeluk bayi dan cium bayi. Sebut nama bayi dan puji bayi (contoh pandai,bagus)

Rabu ( 11 Feb 2015)3.30-4.30 petangKomponen

: Bahasa, Komunikasi dan Literasi Awal

Tema

: Keluarga Saya

Bilangan bayi

: 14 orang

Tajuk

: The Family Puppet

Kebolehan Sedia Ada: Bayi sudah boleh berkomunikasi dengan orang sekeliling

Objektif Pembelajaran : Bayi boleh menghasilkan bunyi seperti oooh dan aaah untuk berkomunikasi (0-6 bulan)

: Bayi boleh mengeluarkan bunyi suku kata ma-ma-ma apabila berkomunikasi (6-12 bulan)

Bahan

: family puppet

Cara :

LangkahAktiviti

Set Induksibaringkan bayi di atas tilam atau bouncer.

Langkah 1Pendidik menggunakan puppet ketika bercerita perihal keluarga kepada bayi. Pendidik bercerita kepada bayi dengan memperkenalkan setiap ahli keluarga kepada bayi.

Penutup Pendidik mencium, memeluk, mengusap dan mengurut bayi perlahan-lahan. Sebutkan nama bayi dan sebut sayang, sayang....

Rabu ( 11 Feb 2015)4.30-5.00 petangKomponen

: Sahsiah, sosioemosi dan kerohanian Tema

: Keluarga Saya

Bilangan bayi

: 14 orang

Tajuk

: The Barney Song

Kebolehan Sedia Ada: Bayi sudah boleh ketawa

Objektif Pembelajaran : Bayi boleh ketawa apabila diagah (3-6 bulan)

: Bayi boleh memberi reaksi ketawa dan senyum kepada lagu yang dinyanyikan oleh pendidik (6-12 bulan)

Bahan

: Marakas

Cara

:

LangkahAktiviti

Set Induksibaringkan bayi di atas tilam atau bouncer.

Langkah 1Fokus kepada bayi dan menyanyi lagu the finger family sambil menggoncang marakas.

Penutup Pendidik mencium, memeluk, mengusap dan mengurut bayi perlahan-lahan. Sebutkan nama bayi dan sebut sayang, sayang....

Lirik lagu

I love you You love me

We're a happy family

With a great big hug and a kiss from me to you.

Won't you say you love me too (repeat 3 times)

Pemerhatian :

Refleksi :

Pemerhatian :

Refleksi :

Pemerhatian :

Refleksi :

Pemerhatian :

Refleksi :

Pemerhatian :

Refleksi :

Pemerhatian :

Refleksi :

Pemerhatian :

Refleksi :

Pemerhatian :

Refleksi :

Pemerhatian :

Refleksi :

Pemerhatian :

Refleksi :

Pemerhatian :

Refleksi :

Pemerhatian :

Refleksi :

[TASKA PERMATA NCDRC, UPSI]