Post on 20-Jul-2015
1
Rancangan Pengajaran Harian
Tingkatan : 2 Cemerlang
Hari : Selasa
Tarikh : 12/10/2014
Masa : 40 minit
Mata pelajaran : Geografi
Tajuk Utama : Migrasi
Tajuk Kecil : Pola Migrasi
Objektif Am : Pada akhir pembelajaran pelajar dapat memahami migrasi
penduduk negara Malaysia dan faktor yang mempengaruhinya.
Objektif Pengajaran : Pada akhir pembelajaran pelajar dapat:
i. Menerangkan migrasi penduduk,
ii. Menerangkan pola migrasi penduduk.
iii. Menyenaraikan faktor yang mempengaruhi migrasi penduduk
Nilai murni : Bekerjasama, bertanggungjawab dan bersyukur.
Unsur Patriotisme : Berusaha membangunkan negara Malaysia-bertanggungjawab dan
bersedia memberi sumbangan terhadap pembangunan negara
Malaysia.
BBM : Peta Malaysia, poster, lembaran aktiviti,
Konsep/Istilah : Migrasi, Pola
Bahan Rujukan : Buku teks, buku rujukan, atlas
Pengetahuan Lepas : Pelajar telah mempelajari mengenai;
i. taburan penduduk negara Malaysia dan faktor mempengaruhi
taburannya,
ii. perubahan penduduk negara Malaysia dan faktor mempengaruhinya.
2
Rancangan Pengajaran Harian 1
Langkah /
Masa Isi Pelajaran
Strategi Pengajaran & Pembelajaran Media Pengajaran/
catatan Guru Pelajar
Set Induksi
( 4 minit )
Migrasi
Guru menayangkan poster ‘Satu Malaysia’.
Guru bertanya apa maksudnya? Apa kisah
disebalik Satu Malaysia? Guru menceritakan
mengenai kepelbagaian bahasa, budaya, dan
makanan yang terdapat di negara Malaysia.
Pelajar mendengar cerita dan situasi yang
diterangkan oleh guru.
Pelajar menjawab pertanyaan guru
Poster Satu Malaysia
Beberapa keratan akhbar
mengenai manusia
berpindah (BBM 1)
Guru bertanyakan soalan mengapa orang
berpindah? dan apakah motif seseorang
berpindah?
Pelajar menjawab soalan guru Key question – mengapa
orang berpindah
Guru memilih secara rawak beberapa pelajar
untuk menjawab soalan;
i. Apakah yang diperhatikan disekiling kamu
mengenai perpindahan penduduk.
ii. Bagaimana orang lain melihat
perkara ini?
Pelajar yang dipilih memberikan jawapan Pemerhatian dan
persepsi
(what)
Langkah 1
(5 minit )
konsep migrasi
Migrasi antarabangsa
Migrasi dalaman
Migrasi sementara
Guru bertanyakan soalan;
Apakah maksud pergerakan ini?
Di manakah berlakunya perpindahan
penduduk?
Adakah mereka yang berpindah ini berniat
untuk terus menetap di tempat tersebut?
Pelajar menjawab pertanyaan guru Definisi dan huraian
What? and Where?
Keratan akhbar,
Langkah 2
(8 minit )
Pola migrasi;
Guru membahagikan pelajar kepada empat
kumpulan
Pelajar membentuk empat kumpulan. (BBM 2)
Peta Semenanjung
Malaysia
Guru menyediakan empat kad manila yang
mengandungi nama tempat di negara
Malaysia.
Wakil daripada setiap kumpulan
mengambil satu kad yang mengandungi
nama tempat
Kad – nama tempat
Guru menyediakan empat ‘clue’ misteri
berdasarkan empat nama tempat, dan
meminta pelajar memilih sendiri
Wakil setiap kumpulan memilih dan
mengambil satu ‘clue’ misteri yang
membayangi tempat mereka
Kad ‘clue’
Guru meminta setiap kumpulan untuk
menanda di atas peta semua nama tempat
yang diberikan
Pelajar menandakan nama tempat di atas
peta Malaysia
Peta Malaysia
Langkah 3
( 10 minit )
Pola migrasi;
Guru meminta pelajar menentukan sama ada
lokasi tersebut kawasan bandar atau luar
bandar
Pelajar menentukan lokasi masing-masing
sama ada kawasan bandar atau luar
bandar
Aktiviti 1
3
LEMBARAN AKTIVITI
Guru meminta setiap kumpulan memilih dua
lokasi masing-masing satu kawasan bandar
dan satu kawasan luar bandar
Kumpulan memilih dua lokasi mewakili
kawasan bandar dan luar bandar
Guru memberikan situasi ‘di mana pelajar
ingin bekerja apabila dewasa nanti’ dan
meminta pelajar berimaginasi mengenai
lokasi tersebut.
Pelajar membayangkan perkara atau
alasan yang menjadi tarikan mereka untuk
ke lokasi yang dipilih
bahan edaran
Berdasarkan kepada tempat yang dituju yang
telah dipilih sebelum ini, guru meminta
pelajar menyenaraikan sebab dan rasional
ingin berpindah ke lokasi tersebut.
Pelajar menyenaraikan sebab dan alasan
untuk lokasi yang dipilih
Analisis dan penjelasan
How? and Why?
Guru meminta wakil setiap kumpulan untuk
membentangkan mengenai sebab dan
rasional memilih tempat tersebut sebagai
lokasi untuk berpindah
Wakil kumpulan membentangkan sebab
dan alasan berpindah ke lokasi yang
dipilh
Langkah 4
(8 minit)
Faktor mempengaruhi
migrasi
Guru menerangkan mengenai faktor-faktor
yang mempengaruhi perpindahan penduduk
Pelajar mendengar dan memberi
perhatian kepada penerangan guru.
Pelajar mengemukakan soalan
Guru meminta pelajar mengaitkan faktor-
faktor perpindahan dengan pola migrasi
Pelajar menjelaskan pola migrasi dengan
faktor yang mempengaruhi migrasi
Guru mengemukakan soalan kepada setiap
kumpulan;
sekiranya diberi satu pilihan sahaja, lokasi
manakah yang menjadi pilihan pelajar untuk
berpindah?
Pelajar dalam kumpulan menyatakan
lokasi pilihan
Ada kumpulan memilih lokasi
bandar, ada kumpulan memilih
kawasan luar bandar. Walau
apapun pilihan, ia pasti
mempunyai motif tersendiri.
Tidak menjadi satu kesalahan
untuk memilih lebih daripada satu
lokasi, kerana ia mungkin
mempunyai tarikan dan kelebihan
tersendiri kepada golongan
penghijrah.
Bandar
Luar
bandar
Bandar
Luar
bandar
4
Refleksi :
______________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________
Guru memimpin perbincangan seluruh kelas
bagi menunjukkan mengapa manusia
berpindah berdasarkan motif, tempat, dan
bagi tempoh masa tertentu.
Pelajar berbincang dan mendengar
penjelasan guru
Penutup
( 5 minit )
Membuat kesimpulan:
i. konsep migrasi
ii. pola migrasi
iii. faktor migrasi
Guru meminta pelajar membuat kesimpulan
mengenai proses perpindahan penduduk dari
satu tempat ke satu tempat yang lain.
Pelajar dan guru membuat rumusan
pembelajaran hari ini
Analisis dan penjelasan
How? and Why?
Pembelajaran akan datang Guru meminta pelajar membuat persediaan
untuk mengendalikan forum pada pengajaran
akan datang. Guru juga membuat penerangan
ringkas mengenai tatacara perjalanan aktiviti
forum yang akan dijalankan.
Pelajar mendengar dan bertanyakan
soalan kepada guru
Guru mengedarkan senarai kumpulan pelajar,
tajuk forum dan soalan yang berkaitan
dengan forum.
Pelajar menerima senarai kumpulan,
bahan edaran
Senarai ahli kumpulan
Forum,