72351522 rph-geografi

4
1 Rancangan Pengajaran Harian Tingkatan : 2 Cemerlang Hari : Selasa Tarikh : 12/10/2014 Masa : 40 minit Mata pelajaran : Geografi Tajuk Utama : Migrasi Tajuk Kecil : Pola Migrasi Objektif Am : Pada akhir pembelajaran pelajar dapat memahami migrasi penduduk negara Malaysia dan faktor yang mempengaruhinya. Objektif Pengajaran : Pada akhir pembelajaran pelajar dapat: i. Menerangkan migrasi penduduk, ii. Menerangkan pola migrasi penduduk. iii. Menyenaraikan faktor yang mempengaruhi migrasi penduduk Nilai murni : Bekerjasama, bertanggungjawab dan bersyukur. Unsur Patriotisme : Berusaha membangunkan negara Malaysia-bertanggungjawab dan bersedia memberi sumbangan terhadap pembangunan negara Malaysia. BBM : Peta Malaysia, poster, lembaran aktiviti, Konsep/Istilah : Migrasi, Pola Bahan Rujukan : Buku teks, buku rujukan, atlas Pengetahuan Lepas : Pelajar telah mempelajari mengenai; i. taburan penduduk negara Malaysia dan faktor mempengaruhi taburannya, ii. perubahan penduduk negara Malaysia dan faktor mempengaruhinya.

Transcript of 72351522 rph-geografi

Page 1: 72351522 rph-geografi

1

Rancangan Pengajaran Harian

Tingkatan : 2 Cemerlang

Hari : Selasa

Tarikh : 12/10/2014

Masa : 40 minit

Mata pelajaran : Geografi

Tajuk Utama : Migrasi

Tajuk Kecil : Pola Migrasi

Objektif Am : Pada akhir pembelajaran pelajar dapat memahami migrasi

penduduk negara Malaysia dan faktor yang mempengaruhinya.

Objektif Pengajaran : Pada akhir pembelajaran pelajar dapat:

i. Menerangkan migrasi penduduk,

ii. Menerangkan pola migrasi penduduk.

iii. Menyenaraikan faktor yang mempengaruhi migrasi penduduk

Nilai murni : Bekerjasama, bertanggungjawab dan bersyukur.

Unsur Patriotisme : Berusaha membangunkan negara Malaysia-bertanggungjawab dan

bersedia memberi sumbangan terhadap pembangunan negara

Malaysia.

BBM : Peta Malaysia, poster, lembaran aktiviti,

Konsep/Istilah : Migrasi, Pola

Bahan Rujukan : Buku teks, buku rujukan, atlas

Pengetahuan Lepas : Pelajar telah mempelajari mengenai;

i. taburan penduduk negara Malaysia dan faktor mempengaruhi

taburannya,

ii. perubahan penduduk negara Malaysia dan faktor mempengaruhinya.

Page 2: 72351522 rph-geografi

2

Rancangan Pengajaran Harian 1

Langkah /

Masa Isi Pelajaran

Strategi Pengajaran & Pembelajaran Media Pengajaran/

catatan Guru Pelajar

Set Induksi

( 4 minit )

Migrasi

Guru menayangkan poster ‘Satu Malaysia’.

Guru bertanya apa maksudnya? Apa kisah

disebalik Satu Malaysia? Guru menceritakan

mengenai kepelbagaian bahasa, budaya, dan

makanan yang terdapat di negara Malaysia.

Pelajar mendengar cerita dan situasi yang

diterangkan oleh guru.

Pelajar menjawab pertanyaan guru

Poster Satu Malaysia

Beberapa keratan akhbar

mengenai manusia

berpindah (BBM 1)

Guru bertanyakan soalan mengapa orang

berpindah? dan apakah motif seseorang

berpindah?

Pelajar menjawab soalan guru Key question – mengapa

orang berpindah

Guru memilih secara rawak beberapa pelajar

untuk menjawab soalan;

i. Apakah yang diperhatikan disekiling kamu

mengenai perpindahan penduduk.

ii. Bagaimana orang lain melihat

perkara ini?

Pelajar yang dipilih memberikan jawapan Pemerhatian dan

persepsi

(what)

Langkah 1

(5 minit )

konsep migrasi

Migrasi antarabangsa

Migrasi dalaman

Migrasi sementara

Guru bertanyakan soalan;

Apakah maksud pergerakan ini?

Di manakah berlakunya perpindahan

penduduk?

Adakah mereka yang berpindah ini berniat

untuk terus menetap di tempat tersebut?

Pelajar menjawab pertanyaan guru Definisi dan huraian

What? and Where?

Keratan akhbar,

Langkah 2

(8 minit )

Pola migrasi;

Guru membahagikan pelajar kepada empat

kumpulan

Pelajar membentuk empat kumpulan. (BBM 2)

Peta Semenanjung

Malaysia

Guru menyediakan empat kad manila yang

mengandungi nama tempat di negara

Malaysia.

Wakil daripada setiap kumpulan

mengambil satu kad yang mengandungi

nama tempat

Kad – nama tempat

Guru menyediakan empat ‘clue’ misteri

berdasarkan empat nama tempat, dan

meminta pelajar memilih sendiri

Wakil setiap kumpulan memilih dan

mengambil satu ‘clue’ misteri yang

membayangi tempat mereka

Kad ‘clue’

Guru meminta setiap kumpulan untuk

menanda di atas peta semua nama tempat

yang diberikan

Pelajar menandakan nama tempat di atas

peta Malaysia

Peta Malaysia

Langkah 3

( 10 minit )

Pola migrasi;

Guru meminta pelajar menentukan sama ada

lokasi tersebut kawasan bandar atau luar

bandar

Pelajar menentukan lokasi masing-masing

sama ada kawasan bandar atau luar

bandar

Aktiviti 1

Page 3: 72351522 rph-geografi

3

LEMBARAN AKTIVITI

Guru meminta setiap kumpulan memilih dua

lokasi masing-masing satu kawasan bandar

dan satu kawasan luar bandar

Kumpulan memilih dua lokasi mewakili

kawasan bandar dan luar bandar

Guru memberikan situasi ‘di mana pelajar

ingin bekerja apabila dewasa nanti’ dan

meminta pelajar berimaginasi mengenai

lokasi tersebut.

Pelajar membayangkan perkara atau

alasan yang menjadi tarikan mereka untuk

ke lokasi yang dipilih

bahan edaran

Berdasarkan kepada tempat yang dituju yang

telah dipilih sebelum ini, guru meminta

pelajar menyenaraikan sebab dan rasional

ingin berpindah ke lokasi tersebut.

Pelajar menyenaraikan sebab dan alasan

untuk lokasi yang dipilih

Analisis dan penjelasan

How? and Why?

Guru meminta wakil setiap kumpulan untuk

membentangkan mengenai sebab dan

rasional memilih tempat tersebut sebagai

lokasi untuk berpindah

Wakil kumpulan membentangkan sebab

dan alasan berpindah ke lokasi yang

dipilh

Langkah 4

(8 minit)

Faktor mempengaruhi

migrasi

Guru menerangkan mengenai faktor-faktor

yang mempengaruhi perpindahan penduduk

Pelajar mendengar dan memberi

perhatian kepada penerangan guru.

Pelajar mengemukakan soalan

Guru meminta pelajar mengaitkan faktor-

faktor perpindahan dengan pola migrasi

Pelajar menjelaskan pola migrasi dengan

faktor yang mempengaruhi migrasi

Guru mengemukakan soalan kepada setiap

kumpulan;

sekiranya diberi satu pilihan sahaja, lokasi

manakah yang menjadi pilihan pelajar untuk

berpindah?

Pelajar dalam kumpulan menyatakan

lokasi pilihan

Ada kumpulan memilih lokasi

bandar, ada kumpulan memilih

kawasan luar bandar. Walau

apapun pilihan, ia pasti

mempunyai motif tersendiri.

Tidak menjadi satu kesalahan

untuk memilih lebih daripada satu

lokasi, kerana ia mungkin

mempunyai tarikan dan kelebihan

tersendiri kepada golongan

penghijrah.

Bandar

Luar

bandar

Bandar

Luar

bandar

Page 4: 72351522 rph-geografi

4

Refleksi :

______________________________________________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________

Guru memimpin perbincangan seluruh kelas

bagi menunjukkan mengapa manusia

berpindah berdasarkan motif, tempat, dan

bagi tempoh masa tertentu.

Pelajar berbincang dan mendengar

penjelasan guru

Penutup

( 5 minit )

Membuat kesimpulan:

i. konsep migrasi

ii. pola migrasi

iii. faktor migrasi

Guru meminta pelajar membuat kesimpulan

mengenai proses perpindahan penduduk dari

satu tempat ke satu tempat yang lain.

Pelajar dan guru membuat rumusan

pembelajaran hari ini

Analisis dan penjelasan

How? and Why?

Pembelajaran akan datang Guru meminta pelajar membuat persediaan

untuk mengendalikan forum pada pengajaran

akan datang. Guru juga membuat penerangan

ringkas mengenai tatacara perjalanan aktiviti

forum yang akan dijalankan.

Pelajar mendengar dan bertanyakan

soalan kepada guru

Guru mengedarkan senarai kumpulan pelajar,

tajuk forum dan soalan yang berkaitan

dengan forum.

Pelajar menerima senarai kumpulan,

bahan edaran

Senarai ahli kumpulan

Forum,