Post on 07-Apr-2016
description
Rancangan Pengajaran Harian
Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia
Tahun : 5 Kuning
Bilangan Murid : 33 orang
Tema : Kehidupan yang Berkualiti
Tajuk : Kebersihan Asas Kesihatan
Tarikh : 21 April 2015
Masa : 7.10 – 8.10 Tengah Hari
Standard Kandungan
1.3 Membaca kuat pelbagai bahan bacaan dengan lancar, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.
Standard Pembelajaran
1.2.1 Membaca kuat sesuatu bahan bacaan yang mengandungi ayat tunggal dan ayat majmuk berbilang subjek
dan predikat dengan lancar dan sebutan yang betul.
Objektif pengajaran dan pembelajaran:
Pada akhir pengajaran, murid dapat;
1. Murid dapat membaca ayat tunggal dan ayat majmuk daripada petikan teks “Kebersihan asas
Kesihatan” dengan sebutan dan intonasi yang betul
2. Menjawab sekurang-kurangnya 3 daripada 5 soalan pemahaman berdasarkan petikan dengan
betul.
Sistem Bahasa:
1. Sintaksis : ayat tunggal dan ayat majmuk
2. Kosa Kata :
Pengisian Kurikulum/EMK:
Kemahiran : membaca dan menulis.Ilmu : Pendidikan Kesihatan.Nilai Murni :Yakin Diri, berani, Kerjasama, menjaga kebersihan fizikal dan mental.
Kepelbagaian Kaedah dan teknik:
Kemahiran berfikir aras tinggi : Menghubung kait, Menganalisis, Merumus
1
Kecerdasan pelbagai : Verbal-linguistik, Interpersonal, Intrapersonal, kinestetik,
Kepelbagaian Sumber Bahan
1. Petikan teks2. Kad Bergambar3. kotak4. sampul bewarna
Pengetahuan sedia ada : hampir semua murid sudah menguasai kemahiran membaca.
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran:
ISI PELAJARAN PERKARA/AKTIVITI CATATAN
Paparan kad bergambar
Soalan:1. Gambar apa ni ?
Contoh jwapan : kuku yang kotor dan panjang
2. Kenapa kotor?Contoh jawapan: tidak cuci dengan bersih dan tidak potong kuku.
3. Apa yang Kita perlu buat?Jawapan : potong kuku dan cuci tangan.
Tajuk Pelajaran“Kebersihan asas makanan”
Set Induksi (5 minit) 1. Guru menunjukkan kad bergambar
kepada murid.2. Guru dan murid bersoal jawab
mengenai gambar yang ditunjukkan.3. Guru mengaitkan gambar dengan
tajuk pelajaran.
ABM:Kad bergambar
IlmuKesihatan
Kepelbagaian kaedah:Pembelajaran Kontekstual
KP:Intrapersonal, Verbal–linguistik
KB:Menghubung kait
Nilai murni:berani
Petikan teks“ kebersihan asas kesihatan”
Langkah 1 (10 minit)1. Guru mengedarkan petikan teks
kepada setiap murid. 2. Murid membaca petikan tersebut
secara beramai-ramai.3. Guru meminta seorang murid
membaca teks perenggan pertama dan memilih rakannya untuk menyambung bacaannya.
4. Guru membimbing murid membaca dengan sebutan dan intonasi yang jelas
5. Guru menjelaskan nilai yang terdapat dalam teks.
ABM:Petikan
Ilmu : kesihatan
KP:Verbal – linguistik
Kepelbagaian kaedah:Pembelajaran kontruktuvisme
2
nilai murni:berani, yakin dan menjaga kebersihan fizikal dan mental.
Soalan pemahamanLangkah 2 (20 Minit)
1. Guru memberikan soalan pemahaman kepada murid.
2. Guru memilih beberapa orang murid.3. Guru meminta murid membaca
jawapan soalan pemahaman berdasarkan petikan yang diberi.
4. Guru membimbing murid-murid mendapatkan jawapan yang betul.
5. Murid diminta untuk menggariskan jawapan yang disebut oleh guru.
ABM:Petikan.
IlmuPendidikan kesihatan
KP:Verbal-linguistik, , intrapersonal
KBAT:Menghubungkait
KBAT:Menghubung kait, menganalisis, menilai
KBKreatif dan kritis
Nilai Murni:Yakin, berani
Permainan “cari saya”
Langkah 3 (10 minit) 1. Guru menerangkan peraturan
permainan “cari saya”2. Guru membahagikan murid kepada 6
kumpulan.3. Setiap kumpulan diberikan 1 sampul
surat.4. Murid diminta untuk menyimpan isi
sampul tersebut dan ikut arahan seterusnya.
5. Permainan diteruskan sehingga ke stesen terakhir
6. Apabila sampai pada stesen yang terakhir iaitu kelas.
7. Setiap kumpulan diminta untuk menyusun ayat tersebut menjadi ayat majmuk pancangan relatif yang lengkap.
ABM:Kertas kajang, sampul surat
IlmuPendidikan kesihatan
KP:Intrapersonal, kinestetik, Verbal-linguistik KBAT:Menghubung kait,
Nilai murni:Yakin, berani, bersyukur
3
8. Ayat yang berjaya disusun dengan betul dikira sebagai pemenang.
Aktiviti membaca Penilaian (5 Minit) Guru memilih beberapa orang murid untuk membaca petikan berdasarkan soalan yang guru berikan.
KP:Verbal-linguistik
KB:Menjana ideaMenghubung kait
Nilai murni:Yakin diriBerdikariBersungguh-sungguh
Aktiviti Pemulihan dan Pengayaan
Pemulihan ( 5 Minit)1. Guru mengedarkan lembaran kerja
kepada murid. 2. Murid diminta menandakan betul
pada jawapan yang betul..
Pengayaan ( 5 Minit)
1. Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid.
2. Murid diminta membina ayat majmuk pancangan relatif berdasarkan ayat yang cikgu berikan.
ABM:Lembaran kerja
KP:Intrapersonal
IlmuPendidikan kesihatan
KB:mengenalpastiMenghubung kait
Nilai murni:Yakin diriBerdikariBersungguh-sungguh
Rumusan pembelajaran:1. Apakah tajuk yang
kamu belajar hari ini?2. Senaraikan beberapa
kebersihan yang perlu dijaga untuk kesihatan yang baik.
3. Menerapkan nilai murni dalam diri murid
Penutup (5 Minit) 1. Guru bersoal-jawab dengan murid
tentang tajuk “kebersihan asas kesihatan”
2. Guru merumuskan pengajaran dan menerapkan nilai murni kepada murid.
3. Guru menutup sesi PdP pada hari dengan tepukan beramai-ramai bersama murid
ABM:LCD, video
KP:Verbal-linguistik, muzik
K.BMerumus
Nilai Murni:BersyukurMenjaga kesihatan
Makanan yang hendak dimasak perlu dicuci sampai bersih
4dicuci
5
sampaibersih.