29.6.2015
-
Upload
tanam-anusha -
Category
Documents
-
view
234 -
download
0
description
Transcript of 29.6.2015
RANCANGAN PENGAJARAN HARIANKSSR
Mata Pelajaran : Bahasa MalaysiaTahun : 5 VaiduriyamTarikh: 29.6.2015Bilangan Murid : 21 OrangMasa : 11.35 12.35 tengahari ( 60 minit )Tema : Patuhi Arahan dan PeraturanTajuk : Awasi DiriStandard KandunganStandard Pembelajaran
4.1 Menyebut dan memahami unsur senidalam lagu melalui nyanyian secara didikhibur.4.1.1 Menyebut dan menyatakan nilai daripada lirik lagu yang dinyanyikan.
Objektif : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid berupaya:i. Menyebut dan menyatakan nilai daripada lirik lagu yang dinyanyikanii. Membina pantun 4 keratKriteria Kejayaan :i. Murid menyatakan nilai yang terkandung dalam lirik lagu.ii. Murid membina pantun 4 kerat.iii. Murid membuat penanda buku yang bertema keselamatan Sistem Bahasa : Ayat tunggalPengisian Kurikulum / Elemen Merentas Kurikulum Ilmu : Pendidikan Semi, Pendidikan Moral Nilai Murni : Berhati - hati. Berwaspada KBT : Kreativiti dan Inovasi KB : Menjana idea KP : Visual ruang, Muzik, interpersonalBahan Bantu Mengajar :BilJenisBilangan
1. Kad manila4
2. Lagu karaoke Surangani
1
3. Borang permarkahan1
4. Lembaran Kerja21
5. Komputer riba, LCD dan pita suara1
6. Ribbon, gunting, marker, gam4
Pengalaman Sedia Ada : Murid pernah mendengar dan membaca peraturan keselamatan di mana-mana buku rujukan.Isi PelajaranLangkah/aktivitiCatatan
Gambar Keselamatan jalan raya
Soalan
1. Adakah anda pernah melihat gambar seperti ini?2. Apakah nilai yang kita boleh didapati menerusi gambar ini?3. Apakah peraturan keselamatan jalan raya?4. Apakah akan berlaku apabila kita tidak mematuhi peraturan jalan raya?
Set induksi (5 minit)
1. Guru memaparkan gambar keselamatan jalan raya.2. Murid diminta melihat gambar tersebut secara teliti.3. Guru mengadakan beberapa soal jawab dengan murid tentang gambar yang dipaparkan tadi4. Guru mengaitkan gambar tersebut dengan tajuk pelajaran hari tersebut.
Sumber BBB :
1. Gambar keselamatan jalan raya2. LCD
KBT :1. Menghubung kait,2. Menjana idea
Menyanyi lagu Awasi Diri(versi lagu Surangani)
Membina pantun 4 kerat dalam kumpulanLangkah 1 (15 minit)
1. Guru memaparkan lirik lagu menerusi LCD.2. Guru menyanyi lagu tersebut dengan irama lagu Surangani3. Murid diminta menyanyi dengan ikut guru.4. Murid diminta menyanyi dalam kumpulan dengan menggunakan aksi.5. Murid dipilih secara rawak dan diminta menyatkan nilai yang terkandung dalam lirik lagu.6. Murid diberi penerangan dan contoh mengenai pantun 4 kerat.7. Murid diminta membina pantun 4 kerat dalam kumpulan.8. Pantun murid dibentangkan.9. Guru membuat penilaian dan membingi aktiviti murid.Sumber BBB :
1. Kad warna2. LCD
KP :1. Verbal linguistik2. Interpersonal
KBT :1. Menjana idea2. Pemikiran aras tinggiNilai :1. Keberanian
Membuat penanda buku dengan kreativiti sendiri tentang tajuk keselamatan.
IndividuLangkah 2 (15 Minit)
1. Guru menunjukkan beberapa penanda buku kepada murid.2. Guru mengedarkan kad manila yang dipotong segi empat tidak sama.3. Murid diminta membuat penanda buku tentang tajuk keselamatan dengan kreativiti sendiri.4. Aktiviti murid dibimbingi oleh guru.5. Hasil karya murid diberi penilaian.6. Guru menunjukkan dan menampal hasil karya murid di sudut Bahasa Melayu.7. Murid yang menghasil penanda buku yang kreatif diberi ganjaran.
Sumber BBB :1. Kad manila2. Marker3. Pensel warna
Teknik:1. Kolaj (pendidikan seni)
Nilai1. Keberanian2. keyakinan
KP1. Verbal linguistik2. Kinestetik3. Kreatif dan imaginatif
BCB1. Kemahiran menaakul
Pentaksiran Langkah 3 ( 20 Minit)
1. Murid dipilih secara rawak dan diminta menyebut peraturan jalan raya.2. Murid diminta mematuhi peratuan keselamatan dan sentiasa berwaspada.3. Murid dibimbingi oleh guru.
Pemulihan1. Murid diminta melengkapkan pantun nasihat 4 kerat.
Pengayaan1. Murid diminta menulis pantun 4 kerat yang dibina secara kumpulan dengan cantik dalam buku latihan
Sumber BBB :1. Lembaran Kerja
KP :1. Visual Ruang2. Kinestetik
Kaedah :1. Ajuk nafas
KBT :1. Menjana idea
Kemahiran :1. Kemahiran bertutur
Rumusan isi pelajaran Bersabar Berhati-hati Berwaspada
Penutup (5 Minit)
1. Murid diberi penerangan tentang peraturan jalan raya.2. Guru menerapkan beberapa nilai murni yang patut semasa menggunakan jalan raya3. Guru merumuskan isi pelajaran dengan beberapa soalan.
Sumber BBB :1. LCD2. Pita suaraKB :1. Merumus
KP :1. Pendidikan Moral
Nilai murni :1. Perpaduan2. Kesyukuran