Acf422 fasa4 plot papan cerita rp js

14

Click here to load reader

Transcript of Acf422 fasa4 plot papan cerita rp js

Page 1: Acf422 fasa4 plot papan cerita rp js

RANCANGAN PENGAJARAN

Peringkat/ Jumlah Pelajar

Menengah 3 (Ekspres)

12 orang pelajar ( 3 HA) ( 6 MA) ( 3 LA)

3 Kumpulan (Setiap kumpulan - 4 Pelajar)

Fasa / Masa Fasa 4 / 45 minit (1 masa)

TajukPengajaran Plot

- Unsur-unsur plot

- Struktur Plot (Papan Cerita)

Kemahiran (Berfikir) Soalan yang bertumpu

Pengurusan Grafik (menerangkan sebab) terdapat di dalam Lembaran kerja dan aktiviti

mencari bukti bagi setiap unsur plot yang dicari.

CORT

- Timbangkan Semua Faktor (CAF) dan Keutamaan Mengikut Kepentingan (FIP)

- Ini dapat dilihat dalam aktiviti Papan Cerita di mana pelajar dikehendaki

menganalisi teks dan membuat keputusan adegan yang manakah harus dilukis,

untuk menggambarkan bahagian struktur plot yang sesuai.

Memahami:

Pelajar dapat memahami unsur plot dan juga struktur plot bagi drama Jalan Sempit.

Mencipta:

Pelajar dikehendaki mencipta Papan Cerita untuk menunjukkan pemahaman mereka

terhadap kaitan adegan drama dengan struktur serta unsur plot yang tertentu.

Page 2: Acf422 fasa4 plot papan cerita rp js

Objektif Pelajaran1. Pelajar akan dapat membezakan dan menyenaraikan unsur-unsur plot yang terdapat dalam

drama Jalan Sempit melalui aktiviti pembincangan.

2. Pelajar akan dapat mengenal pasti dan menyusun struktur plot drama Jalan Sempit melalui

penghasilan Papan Cerita.

3. Pelajar dapat menghasilkan Papan Cerita pada akhir pembelajaran.

Pengetahuan Sedia Ada (Dimiliki/Dikuasai)

1. Pelajar telah mencerakin dan memahami unsur-unsur plot di dalam drama kerana teks

Jalan Sempit adalah drama kedua bagi pelajar.

2. Pelajar telah memiliki kemahiran untuk melukis lukisan yang mudah kerana sudah terbiasa

melakukan aktiviti Pictionary di dalam kelas. Selain itu, ada beberapa pelajar mengambil

subjek Seni (Arts) di sekolah dan guru akan pastikan setiap pasangan mempunyai pelajar

yang dapat melukis.

3. Pelajar telah menguasai kemahiran meringkaskan sesebuah cerita atau sesuatu adegan.

4. Pelajar pernah menghasilkan Papan Cerita pada pembelajaran yang lalu.

5. Pelajar telah terbiasa bekerja secara berkumpulan atau berpasangan.

6. Pelajar telah membaca teks dan mempelajari aspek sastera seperti Tema, Pemikiran dan

Watak dan Perwatakan dalam pembelajaran yang lalu.

Penilaian

Page 3: Acf422 fasa4 plot papan cerita rp js

1. Formatif, informal yang dijalankan adalah seperti berikut:

Guru menyediakan aktiviti yang kreatif dan dapat menguji minda pelajar dengan mengikut

tahap pemahaman mereka terhadap struktur plot dan unsur plot.

Guru memberi peluang kepada pelajar untuk mengaplikasikan penguasaan aspek plot

pelajar, melalui penghasilan Papan Cerita.

2. Penilaian penguasaan pelajar terhadap aspek plot Lembaran kerja

Permainan Pictionary

Rubrik penilaian Papan Cerita

Komen di Blog

Bahan Pengajaran1. Slaid pengajaran - Powerpoint

2. Lembaran kerja bagi unsur-unsur plot

3. Lembaran kerja bagi penghasilan Papan Cerita dengan format dan alat bantuan yang akan

disediakan oleh guru. (cth: sisipan dialog bagi setiap adegan yang mewakili bahagian

struktur plot yang sesuai)

4. Kad Pictionary yang mengandungi perkataan/kata bayangan

5. Markers

Andaian Guru

1. Pelajar sudah terbiasa dengan konsep unsur plot dan struktur plot.

2. Pelajar diandaikan hanya perlu mengungkapkan semula konsep tersebut dan mencari

sendiri unsur-unsur dan struktur plot bagi teks Jalan Sempit.

Page 4: Acf422 fasa4 plot papan cerita rp js

Langkah

Jangka

masa

(45

minit)

Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar Catatan

1Induksi

5 minit1. Guru akan menyediakan bahan

permainan Pictionary.

2. Guru akan memberi penjelasan

sambil memancarkan slaid untuk

menerangkan cara permainan

tersebut.

3. Guru akan memantau dan

mengambil masa semasa aktiviti

ini dijalankan.

Tujuan mengadakan induksi

dalam bentuk Pictionary adalah

untuk memberi sedikit

gambaran tentang produk

Papan Cerita yang harus

dihasilkan pelajar dengan

lukisan tangan.

Aktiviti ini juga dapat membawa

1. Pelajar akan bermain permainan

Pictionary secara berkumpulan.

Pelajar sudah duduk di

dalam kumpulan masing-

masing terlebih dahulu.

2. Pelajar dikehendaki untuk meneka

perkataan-perkataan pada kad

yang ada kaitannya dengan apa

yang telah mereka pelajari.

3. Setiap kumpulan akan menghantar

wakil untuk menjadi pelukis dan ahli

yang lain akan cuba meneka

jawapan yang tepat dalam masa 1

minit

4. Kumpulan yang paling banyak

meneka perkataan-perkataan

tersebut, akan menang.

Taksonomi

Bloom:

Pengetahuan

Kefahaman

MI:

Bahasa-

Pertuturan

Menggamba

rkan-

Membayang

kan

Pergerakan

Fizikal

Bahan:

Slaid

Powerpoint

Page 5: Acf422 fasa4 plot papan cerita rp js

pelajar mengungkap semula

pengetahuan sedia ada mereka

mengenai tema, pemikiran,

watak dan perwatakan yang

telah pun dipelajari.

Aspek-aspek yang telah

dipelajari ini hendaklah dikuasai

pelajar sebelum memulakan

aktiviti-aktiviti mengenai plot

pada hari ini.

5. Sebelum beralih kepada kumpulan

yang lain, kumpulan yang telah

habis gilirannya harus memberi

penerangan ringkas tentang

perkataan objek yang telah dilukis.

Inisiatif ini untuk memastikan

pelajar dapat mengaitkan

objek-objek dengan kejadian

di dalam teks.

Ini sekaligus mengaitkan

aktiviti ini dengan

pengajaran plot seterusnya

kerana pelajar perlu tahu

objek mana yang telah

digunakan oleh siapa serta

pada adegan mana.

Kad Pictionary

2Pengajaran

Struktur

Plot dan

Unsur-

Unsur Plot

10 minit 1. Guru akan memancarkan objektif

pengajaran pada hari ini.

2. Guru akan memberitahu pelajar

bahawa pengajaran hari ini akan

berfokus kepada aspek plot.

3. Secara lisan, guru akan

menanyakan kepada para pelajar

1. Pelajar diminta untuk memikirkan

untuk beberapa saat tentang aspek

plot bagi genre drama, secara

individu.

2. Secara rambang atau dengan

mengangkat tangan, pelajar akan

memberi respons terhadap

pertanyaan guru.

Taksonomi

Bloom:

Pengetahuan

Pemahaman

Analisis

Penilaian

MI:

Bahasa-

Page 6: Acf422 fasa4 plot papan cerita rp js

apa yang mereka ingat tentang plot

dalam genre drama.

Pertanyaan seperti ini boleh

dilihat sebagai penilaian

informal yang boleh dilakukan

oleh guru.

Guru dapat mengetahui tahap

kemampuan pelajar mengingati

apa yang telah mereka pelajari.

4. Guru juga boleh memberikan

komen yang membina tanpa

menunggu pada waktu akhir

pembelajaran nanti.

5. Guru akan memberikan lembaran

kerja mengenai struktur dan unsur-

unsur plot sebelum memancarkan

slaid PowerPoint

6. Guru akan memancarkan slaid

struktur plot dan bersama-sama

dengan pelajar, meneka struktur

plot bagi Jalan Sempit.

7. Guru akan memancarkan slaid

yang mengandungi beberapa

3. Pelajar perlu mendengar

penerangan guru sambil mengisi

lembaran kerja yang telah

diberikan.

4. Setelah mengenal pasti unsur-

unsur plot bagi drama Jalan

Sempit, pelajar perlu

melengkapkan lembaran kerja yang

disediakan.

5. Bagi Bahagian B, pelajar perlu

mencari bukti-bukti daripada teks

drama untuk menyokong setiap

unsur plot yang telah mereka

fikirkan.

Pertuturan

Bahan:

Slaid

Powerpoint,

Lembaran kerja

Page 7: Acf422 fasa4 plot papan cerita rp js

unsur-unsur plot secara umumnya.

8. Guru akan menanyakan kepada

para pelajar, unsur plot yang

manakah sesuai bagi Jalan Sempit

Struktur plot bagi drama ini

adalah Permulaan,

Perkembangan, Perumitan,

Klimaks dan Peleraian.

.Unsur-unsur plot bagi drama ini

adalah:

- Pemerian (ms 196)

- Dialog

- Imbas Kembali (ms 197)

- Konflik Luaran

- Suspens (ms 205) (ms 207)

- Kejutan (ms 211)

3

Papan

Cerita

25 minit1. Guru memberi lembaran kerja

yang lengkap bagi aktiviti Papan

Cerita pula kepada setiap

1. Pelajar akan bekerja secara

berpasangan untuk menghasilkan

Taksonomi

Bloom:

Aplikasi Analisis

Page 8: Acf422 fasa4 plot papan cerita rp js

pasangan.

2. Guru akan memberi arahan aktiviti

ini dengan jelas.

3. Guru akan memancarkan rubrik

penilaian bagi aktiviti ini.

4. Guru akan memantau seluruh

kelas dan memberi bantuan

kepada pasangan yang agak

lemah.

5. Guru akan mempersiapkan

bantuan bagi aktiviti ini di slaid

pengajaran dan ianya hanya akan

dipancarkan jika gur dapati

kebanyakan pasangan keliru akan

pemilihan adegan.

Dengan inisiatif ini, guru

dapat mengawal masa

kerana dapat membantu

pelajar memadankan

adegan di dalam teks drama

kepada keempat-empat

bahagian struktur plot.

6. Guru akan menaikmuatkan Papan

Cerita pelajar di dalam blog kelas

Papan Cerita berdasarkan struktur

plot Jalan Sempit.

2. Teks akan dipecahkan melalui

adegan-adegan tertentu mengikut

urutan struktur plot.

3. Pelajar akan dibantu dengan

bantuan berbentuk dialog yang ada

di dalam drama tersebut, jika perlu.

4. Setiap dialog merupakan satu

bentuk bantuan (hint) untuk pelajar.

5. Dengan pembahagian struktur plot

dan bantuan yang diberikan, setiap

pasangan dikehendaki melukis

adegan yang sesuai.

6. Setiap pasangan juga perlu

melengkapkan Papan Cerita

mereka dengan memberi

penerangan tentang adegan yang

telah dilukiskan.

7. Sebagai kerja rumah, pelajar perlu

memberikan sekurang-kurangnya

satu komen di blog mengenai hasil

kerja kumpulan yang lain.

Sintesis

Penilaian

MI:

Bahasa-

Pertuturan

Menggamba

rkan-

Membayang

kan

Hubungan

sesama

insan

Bahan:

Lembaran kerja

‘Papan Cerita’

Slaid

Powerpoint

CCE:

Semangat

berkumpulan

dan

Page 9: Acf422 fasa4 plot papan cerita rp js

bahasa Melayu selepas

pembelajaran ini agar pelajar dapat

memberikan komen.

7. Semasa aktiviti ini dijalankan, guru

juga akan memantau para pelajar

dan sentiasa memberi peringatan

terhadap masa yang

terperuntukkan untuk aktiviti ini.

Peringatan masa 25 minit

yang diberikan kepada

pelajar bagi aktiviti ini,

diletakkan dalam slaid

pengajaran guru.

menghormati

keputusan

orang lain

semasa bekerja

secara

berkumpulan.

Pelajar diberi

tanggungjawab

dan amanah

untuk menilai

sendiri hasil

kerja pelajar

atau dalam

memberi

respons di

dalam kelas.

4 5 minit 1. Guru akan memberi isyarat untuk

berhenti daripada meneruskan

aktiviti.

2. Guru akan memungut semua

lembaran kerja yang telah

1. Pelajar dikehendaki untuk

menghantar kesemua lembaran

kerja.

2. Pelajar diharapkan dapat

menjawab soalan-soalan guru

Taksonomi

Bloom:

Penilaian

MI:

Page 10: Acf422 fasa4 plot papan cerita rp js

diberikan.

3. Secara lisan, guru akan

mengungkap semula aktiviti pada

hari ini dan membawa pelajar

mengingati struktur dan unsur-

unsur plot bagi drama Jalan

Sempit.

secara lisan untuk mengungkap

semula pengajaran pada hari ini.

Bahasa-

Pertuturan

Merenung

Takafur

Renungan Guru:

Cabaran yang mungkin akan dihadapi dan cadangan untuk mengatasinya:

1. Pelajar tidak dapat bekerjasama, ada kesukaran untuk melukis

Setiap kumpulan atau pasangan akan ditetapkan guru agar guru dapat memastikan ada keseimbangan tahap

kebolehan pelajar (HA, MA, LA) bagi setiap aktiviti yang dijalankan.

2. Pasangan yang keliru dalam memilih adegan yang sesuai dalam teks untuk dipadankan dengan bahagian struktur plot

yang sesuai.

Guru telah menyediakan bantuan dalam bentuk dialog bersama muka suratnya di slaid pengajaran.

Fasa Aktiviti MI Taksonomi CCE

4

Pengajaran

Plot,

1. Pengajaran melalui slaid

Powerpoint

2. Papan Cerita

1. Bahasa-

Pertuturan

2. Menggambarkan-

1. Pengetahuan

2. Kefahaman

3. Aplikasi

1. Semangat

berkumpulan dan

menghormati

Page 11: Acf422 fasa4 plot papan cerita rp js

Papan

Cerita

Membayangkan

3. Hubungan

sesama insan

4. Merenung-

Takafur

4. Sintesis

5. Penilaian

keputusan orang lain

semasa bekerja

secara berkumpulan.

2. Pelajar diberi

tanggungjawab dan

amanah untuk menilai

sendiri hasil kerja

pelajar atau dalam

memberi respons di

dalam kelas.