Acf422 fasa7 imbas kembali rp js

15
RANCANGAN PENGAJARAN Peringkat / Jumlah Pelajar Menengah 3 (Ekspres) 12 orang pelajar ( 3 HA) ( 6 MA) ( 3 LA) 6 kumpulan - Aktiviti berpasangan Fasa / Masa Fasa 7 / 45 minit (1 masa) Tajuk Pengajaran Imbas Kembali bagi teks drama Jalan Sempit Kemahiran (Berfikir) Soalan dan Penyoalan – bertumpu & bercapah Ada soalan yang bertumpu untuk menilai sama ada pelajar mengingati dan memahami (LOT). Soalan yang bercapah pula menilai sama ada pelajar dapat menggunakan daya analisis mereka untuk menentukan jawapan yang diberi serta sama ada mereka dapat memberi pendapat mereka sendiri (HOT). 1. Mengingati & memahami: Pelajar dapat mengingati dan memahami teks yang telah

Transcript of Acf422 fasa7 imbas kembali rp js

Page 1: Acf422 fasa7 imbas kembali rp js

RANCANGAN PENGAJARAN

Peringkat / Jumlah

Pelajar

Menengah 3 (Ekspres)

12 orang pelajar ( 3 HA) ( 6 MA) ( 3 LA)

6 kumpulan - Aktiviti berpasangan

Fasa / Masa Fasa 7 / 45 minit (1 masa)

Tajuk Pengajaran Imbas Kembali bagi teks drama Jalan Sempit

Kemahiran (Berfikir) Soalan dan Penyoalan – bertumpu & bercapah

Ada soalan yang bertumpu untuk menilai sama ada pelajar mengingati dan memahami (LOT).

Soalan yang bercapah pula menilai sama ada pelajar dapat menggunakan daya analisis mereka

untuk menentukan jawapan yang diberi serta sama ada mereka dapat memberi pendapat mereka

sendiri (HOT).

1. Mengingati & memahami: Pelajar dapat mengingati dan memahami teks yang telah dibaca di

Page 2: Acf422 fasa7 imbas kembali rp js

rumah dan dari pengajaran-pengajaran sebelumnya untuk menjawab soalan-soalan yang bertahap

rendah (LOT) semasa permainan Ular & Tangga.

2. Aplikasi: Pelajar mengaplikasikan pengetahuan mereka mengenai teks dengan menjawab soalan

yang menanyakan kerelevanan pengetahuan tersebut kepada kehidupan mereka.

3. Analisis: Pelajar diperlukan menganalisis soalan-soalan yang bertahap tinggi (HOT) seperti

soalan-soalan yang bertanyakan mengenai aspek pemikiran.

4. Penilaian: Pelajar perlu membuat pertimbangan mengenai sesuatu aspek teks dan memberi

pendapat peribadi mereka berasaskan sebab yang logikal/munasabah.

Objektif Pelajaran

1. Pelajar dapat menjawab hampir semua soalan-soalan yang terkandung pada kad-kad permainan

Ular & Tangga.

2. Pelajar dapat berkongsi respons peribadi mereka mengenai teks drama Jalan Sempit.

Pengetahuan Sedia Ada

(Dimilki/Dikuasai)

1. Telah membaca teks drama Jalan Sempit.

Page 3: Acf422 fasa7 imbas kembali rp js

2. Telah melalui pengajaran mengenai aspek struktural teks Jalan Sempit khususnya pemikiran,

watak dan perwatakan, plot, sudut pandangan dan nilai/pengajaran.

3. Telah bekerja secara berpasangan.

Penilaian

Bersifat formatif, informal.

1. Permainan Ular & Tangga: Menilai secara formatif (pemerhatian) sama ada pelajar sudah

menguasai aspek-aspek yang sudah dipelajari melalui jawapan yang diberikan pelajar.

2. Lembaran kerja & sesi perkongsian: Penilaian secara kuantitatif apabila guru

mendengar/menyemak respons dan sumbangan pelajar. Juga menilai sama ada pelajar

mengapresiasi teks yang sudah dipelajari.

Bahan Pengajaran 1. Slaid pengajaran Powerpoint

2. Komputer riba

3. Dadu besar (Jikalau tidak dapat diperolehi dadu kecil biasa sudah memadai)

4. Papan permainan Snake and Ladders berserta kad-kad soalan berwarna

5. Lembaran refleksi pelajar

6. Scotch tape

Andaian Guru

Page 4: Acf422 fasa7 imbas kembali rp js

1. Para pelajar pernah bermain dengan papan permainan Snake and Ladders. Walaupun permainan di dalam kelas ini sedikit berbeza, pelajar akan dapat menangkap cara bermain dengan mudah. *Namun, untuk mengambil langkah selamat, guru akan menunjukkan klip video di bahagian induksi untuk mengingatkan mereka dan kemudian menerangkan dengan teliti cara-cara bermain yang baru agar pelajar tidak keliru.

2. Pelajar sudah menguasai aspek-aspek sastera yang telah pun diajar sebelum ini.

3. Pelajar sudah dapat membentuk pendapat mereka sendiri mengenai teks.

4. Kesemua pelajar akan hadir.

Langkah Jangka

Masa

Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar Catatan

Induksi 5 minit

(1 minit)

1. Guru memberi ucapan hormat dan

memastikan keadaan persekitaran bersih.

2. Guru mengimbas kembali secara ringkas

aspek-aspek sastera yang telah dipelajari

mengenai drama Jalan Sempit dengan

meminta sumbangan pelajar.

1. Pelajar menyambut

ucapan hormat guru dan

memastikan kawasan

bilik darjah bersih.

2. Pelajar mengimbas

kembali bersama kelas

Bahan: klip video,

slaid Powerpoint

MI: Visual

Rasional

penggunaan video

Page 5: Acf422 fasa7 imbas kembali rp js

(1 minit)

(3 minit)

Apakah aspek-aspek sastera yang telah

dipelajari dan definisinya.

3. Guru menyuruh pelajar meneka

apakah kegiatan yang akan dijalankan

di dalam bilik darjah pada hari itu

dengan menonton satu klip video yang

ringkas.

http://www.youtube.com/watch?

v=IfyNfbyGUAU&feature=related (1

minit)

4. Guru menjelaskan cara bermain dengan

bantuan visual daripada slaid Powerpoint.

Cara bermain:

a. Setiap pasangan akan memilih peranan

mereka – Seorang berfungsi sebagai

token yang akan bergerak di atas kain

permainan dan seorang lagi berdiri di luar

secara sukarela.

3. Pelajar menonton klip

video.

4. Pelajar mendengar

penjelasan guru

mengenai cara-cara

bermain permainan.

5. Pelajar menyoal

sekiranya tidak faham

dengan penerangan

guru.

klip:

Untuk menarik

perhatian pelajar

secara visual dan

membangkitkan rasa

suspens. Juga untuk

menilai sama ada

mereka kenal dengan

permainan tersebut.

Page 6: Acf422 fasa7 imbas kembali rp js

dan membantu untuk membuang dadu.

b. Urutan permainan akan ditentukan

melalui lontaran dadu. Siapa yang

mendapat nombor yang terbesar akan

bermula dahulu.

c. Pelajar harus memusingkan kotak dadu

beberapa kali dengan ligat sebelum

membuangnya ke lantar.

*Pelajar tidak dibenarkan melontar dadu

terlalu jauh.

d. Di kain permainan, terdapat petak-petak

yang mempunyai warna berlainan. Setiap

warna melambangkan aspek sastera

yang berbeza.

e. Pelajar yang berfungsi sebagai token

akan bergerak ke hadapan mengikut

nombor di dadu yang telah dilontar.

1 nilai = 1 petak

f. Pelajar harus memilih kad soalan yang

disediakan mengikut warna yang sedang

dipijak dan membaca soalan yang tertera

dengan kuat supaya semua pelajar dapat

Page 7: Acf422 fasa7 imbas kembali rp js

mendengar. Pelajar kemudian

menjawabnya dengan bantuan

pasangannya.

g. Sekiranya pelajar tidak berjaya menjawab

atau jawapannya ditolak pelajar lain,

token pelajar terpaksa dikembalikan ke

tempat asal.

h. Guru akan meminta pelajar yang

menyanggah untuk memberi jawapan

yang betul atau guru sendiri

membetulkan. Guru selaku penentu

terakhir sama ada jawapan pelajar

diterima.

i. Kad-kad yang sudah dipakai akan

dikeluarkan dan diletak tepi.

j. Token (pelajar) dibenarkan naik sekiranya

ia sampai ke petak yang mempunyai

tangga atau terpaksa turun sekiranya ia

sampai di mulut ular. Pasangan pelajar

kemudiannya mesti menjawab soalan

mengikut warna petak tersebut.

k. Siapa yang berjaya bergerak paling jauh

Page 8: Acf422 fasa7 imbas kembali rp js

di akhir masa yang diberikan menjadi

juara.

[1]

Permainan

Snake and

Ladders

20 minit

(5 minit)

1. Guru akan menyuruh pelajar menolak

semua kerusi meja ke tepi bilik darjah.

2. Guru akan meminta pelajar membantu

membentangkan dan melekatkan bucu kain

permainan ke lantai.

3. Guru akan membahagikan pelajar kepada

kumpulan berpasangan.

Kumpulan sudah pun ditentukan guru

sebelum pengajaran.

Sebaiknya sekiranya pelajar yang

berbeza tahap kebolehan diletakkan

bersama untuk membentuk pasangan

yang seimbang.

Cth: LA dan LA tidak boleh dipasangkan

bersama.

1. Pelajar membantu guru

menolak meja dan

menyediakan kain

permainan.

2. Pelajar mendengar

arahan guru dan

membentuk pasangan

kumpulan.

3. Pelajar mengendalikan

permainan sendiri.

4. Pelajar cuba untuk

menjawab setiap soalan

yang dipilih.

5. Pelajar yang belum tiba

Bahan: papan

permainan (termasuk

dadu, kad-kad) dan

scotchtape

Kemahiran Berfikir:

Soalan bertumpu

MI: Bodily-Kinestetic

Taksonomi Bloom:

Mengingati,

Memahami, Analisis,

Penilaian.

Rasional:

Permainan dirasakan

satu penaksiran

Page 9: Acf422 fasa7 imbas kembali rp js

(15 minit)

4. Guru mengingatkan pelajar akan etika

bermain.

5. Guru akan memberi pelajar ruang

untuk mengendalikan permainan ini

sendiri dan hanya bertindak sebagai

fasilitator / pemudahcara.

Mengingatkan pelajar jika ada yang

cuba mengelat atau tidak

bersungguh-sungguh dalam

menjawab soalan.

Bersama-sama dengan pelajar lain

dalam memberi persetujuan kepada

jawapan yang diberikan.

gilirannya mestilah

memberi persetujuannya

sebelum jawapan

seseorang pelajar itu

boleh diterima.

alternatif yang baik

kerana ia dapat

merangsang minat

pelajar dan

mengurangkan

tekanan mereka dalam

menjawab soalan.

Format permainan ini

dipilih kerana ia

merangsang daya

saing yang sihat di

antara pelajar untuk

maju ke hadapan. Ia

juga mengandungi

unsur suspens kerana

pelajar sendiri yang

menentukan nasib

mereka dalam

pemilihan soalan.

Ia juga dirasakan

Page 10: Acf422 fasa7 imbas kembali rp js

suatu cara yang baik

untuk mengulangkaji

berlainan aspek

sastera dan menguji

penguasaan pelajar.

[2]

Kerja Individu

10 minit 1. Guru memberi masa kepada pelajar untuk

membuat lembaran refleksi peribadi.

Soalan-soalan bercapah:

1. Dalam perkataan sendiri, tuliskan dengan

ringkas apa yang kamu fahamkan tentang

jalan cerita teks drama Jalan Sempit

(tidak kurang daripada 30 perkataan)

2. Nyatakan satu perkara yang kamu suka

dan tidak suka bagi teks drama Jalan

Sempit dan jelaskan mengapa.

3. Pada pendapat kamu, adakah jalan cerita

teks drama Jalan Sempit realistik?

Jelaskan.

1. Pelajar membuat

lembaran refleksi dengan

senyap.

Bahan: Lembaran

refleksi

Kemahiran Berfikir:

Soalan bercapah

MI: Linguistik,

Intrapersonal

Taksonomi Bloom:

Memahami,

Mengingati, Analisis,

Penilaian

Page 11: Acf422 fasa7 imbas kembali rp js

4. Jikalau diberi pilihan, masalah siapakah

yang kamu rasakan paling rumit?

Jelaskan.

5. Watak yang manakah yang menjadi

watak kegemaran kamu? Mengapa?

6. Di dalam konteks kehidupan seharian

kamu, nyatakan bagaimana konsep/nilai

muafakat dapat dipraktikkan?

Rasional:

Refleksi ini berusaha

untuk mencungkil

pendapat peribadi

pelajar mengenai teks

drama ini secara am.

Sebagai pengajaran

terakhir, dirasakan

bahawa pelajar akan

lebih mampu untuk

membuat penilaian

peribadi yang

munasabah dan

rasional.

Ia juga menggalakkan

pelajar untuk

mempunyai akal

pemikiran dan cita

rasa tersendiri

terhadap sesuatu teks

Page 12: Acf422 fasa7 imbas kembali rp js

yang dipelajari.

[3]

Sesi

Perkongsian &

Penutup

10 minit 1. Guru mengajak pelajar berkongsi respons

mereka.

Dua pelajar harus berkongsi bagi setiap

soalan.

Pada akhir sesi perkongsian, setiap

pelajar mesti menyumbang sekurang-

kurangnya respons kepada satu soalan.

Jikalau pelajar ingin memberi respons

kepada lebih daripada satu soalan, itu

lebih baik.

2. Guru akan memungut semua lembaran

refleksi selepas perkongsian.

3. Guru akan menyuruh pelajar mengimbas

kembali apa yang telah dilakukan pada hari

itu secara lisan dan ringkas.

4. Guru menyuruh pelajar menyusun kembali

1. Dua pelajar yang

berlainan akan memberi

respons kepada setiap

soalan di lembaran

refleksi.

2. Pelajar menghantarkan

lembaran refleksi kepada

guru untuk disemak.

3. Pelajar mengimbas

kembali pengajaran

untuk hari itu.

4. Pelajar memulangkan

meja dan kerusi ke

tempat asal.

Bahan: Lembaran

refleksi

MI: Interpersonal

Rasional dua pelajar

bagi setiap soalan:

Untuk memastikan

setiap pelajar diberi

suara. Ini memupuk

keyakinan diri untuk

berkongsi pendapat.

Ianya juga adil kerana

setiap seorang ada

sumbangannya

terhadap

perbincangan.

Page 13: Acf422 fasa7 imbas kembali rp js

meja-meja dan kerusi-kerusi ke tempat asal.

Renungan

Guru

1. Masa

Jikalau kerana sebab-sebab yang tidak dapat dielakkan, pelajar masuk lewat ke kelas, pengajaran akan

dijalankan seperti yang telah dirancang, cuma masa untuk bermain permainan itu mungkin harus

dikurangkan. Lantas, pelajar mungkin tidak akan merasa puas bermain.Namun, guru boleh meletakkan

permainan itu di dalam kelas atau di sudut Bahasa Melayu di sekolah.

Sesi perkongsian dirasakan penting, lantas sekiranya ada pelajar yang tidak sempat menjawab kesemua

soalan, guru akan tetap memberhentikan mereka dan meminta mereka memberi respons secara spontan.

Lembaran yang belum diselesaikan itu boleh dibawa pulang dan diminta untuk dihantarkan pada

pengajaran yang seterusnya.

2. Pelajar yang tidak hadir

Andaian guru adalah semua pelajar akan hadir dan akan membentuk 6 pasangan. Sekiranya ada pelajar yang

tidak hadir, pelajar yang tidak mempunyai pasangan akan menyertai satu kumpulan lain.

3. Tahap kebolehan pelajar

Setiap kumpulan atau pasangan akan ditetapkan guru agar guru dapat memastikan ada keseimbangan tahap

kebolehan pelajar (HA, MA, LA) bagi setiap aktiviti yang dijalankan. Sistem pembahagian kumpulan sebegini

sudah pun dipraktikkan di dalam kelas sebelumnya.

Page 14: Acf422 fasa7 imbas kembali rp js

Fasa Aktiviti Kaedah Aspek MI Taksonomi CCE

7 Aktiviti ini memerlukan penglibatan aktif pelajar untuk bermain papan permainan yang bergelar Ular & Tangga.

Penaksiran Alternatif

Aspek sastera yang telah diajar

PemikiranWatak dan perwatakanPlotSudut PandanganNilai

VisualBodily- KinesteticVerbal/LinguisticInterpersonalIntrapersonal

MengingatiMemahami AnalisisAplikasiPenilaian

Daya bersaing yang sihat (sportsman-ship)KerjasamaMuhasabah diriKecekalan untuk majuRasa hormatTindak balas pantasPenyumbang aktif