Asaimen Bm

6
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU Hari : 20 Ogos 2013, Selasa Masa : 9.00-10.00 Pagi Tahun : 1 Delima Bilangan Murid : 13 orang Mata Pelajaran : Bahasa Melayu TEMA : Mari Bertani TAJUK : Buah-buahan Tempatan Fokus Pembelaja ran Standard Kandungan 3. 2 Menulis huruf, suku kata, perkataan, frasa dan ayat secara mekanis dengan betul dan kemas. Standard Pembelaja ran 3.2 .6 Menulis ayat tunggal dengan betul dan tulisan yang kemas.

description

bmm

Transcript of Asaimen Bm

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU Hari : 20 Ogos 2013, Selasa

Masa : 9.00-10.00 Pagi

Tahun : 1 Delima

Bilangan Murid: 13 orang

Mata Pelajaran: Bahasa Melayu

TEMA: Mari Bertani

TAJUK: Buah-buahan Tempatan

Fokus PembelajaranStandard Kandungan

3.2Menulis huruf, suku kata, perkataan, frasa dan ayat secara mekanis dengan betul dan kemas.

Standard Pembelajaran3.2.6 Menulis ayat tunggal dengan betul dan tulisan yang kemas.

OBJEKTIFPada akhir pembelajaran, murid dapat :i. Menamakan sekurang-kurangnya 4 daripada 6 jenis buah-buahan tempatan.ii. Menyusun sekurang-kurangnya 4 daripada 6 ayat tunggal dengan betul.iii. Menulis ayat tunggal berdasarkan pilihan jawapan dengan betul.

PENGISIAN KURIKULUMIlmu : Kemahiran Hidup, Bahasa MelayuNilai : Tolong menolong, rajin dan pemakanan yang sihat.KBT : KB- Mengitlak, KP- Muzik

SISTEM BAHASATatabahasa : Ayat Tunggal

Kosa Kata :

MEDIA/BBMJalur Gemilang, Slaid Power Point, Video.

PERKARAISI PELAJARANAKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARANCATATAN

Set Induksi( 5 minit)Murid ditanyangkan dengan klip video Lagu Buah-buahan Malaysia.i. Murid dibimbing untuk menyanyi lagu mengikut klip video yang ditunjukkan.ii. Guru mengaitkan isi pelajaran berdasarkan klip video yang ditayangkan.

KP- MuzikBCB- Murid menyanyikan lagu dengan penuh semangat.BBB- Klip video

Perkembangan

Langkah 1(15 minit)Guru menunjukkan kad bergambar.

1. Manggis 2. Pisang3. Durian 4. Ciku 5. Rambutan 6. Betik i. Guru menunjukkan kad gambar kepada murid.ii. Murid menyatakan nama jenis buah-buahan berdasarkan gambar.iii. Murid dibimbing untuk mengeja nama buah dengan betul.KB- Menjana ideaBCB- Bacaan intensifBBB- kad bergambar

Langkah 2(15 minit)Menyusun kad perkataan bagi membentuk ayat tunggal yang betul.1. Kulit pisang berwarna kuning.2. Isi buah rambutan berwarna putih.3. Isi ciku berwarna perang.4. Kulit buah manggis berwarna jingga.5. Buah durian ada banyak duri yang tajam.6. Buah betik ada banyak biji yang kecil.i. Murid dibahagikan kepada 3 kumpulan.ii. Setiap kumpulan diberi kad perkataan yang berselerak.iii. Murid diminta menyusun kad perkataan bagi 6 ayat tunggal di papan tulis.iv. Guru membincangkan hasil jawapan bersama-sama murid.

KB- Menyelesaikan masalah dan membuat keputusan.KP- InterpersonalBBB- kad perkataan, kad bergambar

Langkah 3(20minit)Membina ayat tunggal berdasarkan Slaid Power Point bagi pilihan jawapan.

i. Guru menayangkan slaid pilihan jawapan bagi ayat tunggal.ii. Murid diminta untuk menulis ayat tunggal berdasarkan pilihan jawapan.iii. Murid menulis ayat tunggal di papan tulis.KP- Menyelesaikan masalah, menjana ideaKP-Verbal Linguistik BBB- Slaid Pilihan Jawapan.

Penilaian (Pentaksiran)

Pemulihan Murid menwarna gambar rajah dan nama buah-buahan.BBB- Lembaran kerja

Pengayaan 1. Murid membina ayat tunggal berdasarkan perkataan yang diberi.BBB-Lembaran kerja

Penutup(5 minit)Guru merumuskan isi pelajaran yang telah dipelari. Apakah jenis buah-buahan tempatan yang telah dipelajari?

i. Murid menyanyikan semula lagu Buah-buahan Malaysia.ii. Guru menanyakan soalan kepada murid.

KB- menyelesaikan masalahBBB- klip Video