Rancangan Pengajaran Harian Mte Tahun 6_bentuk dan ruang

4
Rancangan Pengajaran Harian (RPH) Subjek Matematik Tajuk Bentuk dan Ruang Tarikh 17 Ogos 2013 Masa 9.00 am – 10.00 am Bilangan murid 35 orang Kelas 6 gemilang Bidang pembelajaran Bentuk tiga dimensi Pengetahuan sedia ada Pelajar sudah mengetahui rumus luas yang mereka belajar sebelum ini. Objektif pembelajaran Pelajar diajar untuk mencari luas permukaan dan isipadu bentuk gabungan 3D. Hasil pembelajaran Pada akhir pembelajaran, pelajar akan dapat : i) mencari luas permukaan bentuk gabungan 3D yang melibatkan dua atau lebih kubus dan kuboid. ii) Murid dapat menjawab 5 soalan daripada 10 soalan dengan betul. Nilai Kerjasama, hormat menghormati, jujur dan kerajinan Bahan bantu belajar Pelbagai jenis kotak yang dibawa oleh murid ( kotak mancis, kotak tisu, kotak kasut, kotak kapur, kotak bekas jam loceng dan guru menyediakan kubus kecil Bahan rujukan Huraian sukatan pengajaran matematik tahun 6,

description

Tajuk : BEntuk dan Ruang ( tahun 6)

Transcript of Rancangan Pengajaran Harian Mte Tahun 6_bentuk dan ruang

Page 1: Rancangan Pengajaran Harian Mte Tahun 6_bentuk dan ruang

Rancangan Pengajaran Harian (RPH)

Subjek Matematik

Tajuk Bentuk dan Ruang

Tarikh 17 Ogos 2013

Masa 9.00 am – 10.00 am

Bilangan murid 35 orang

Kelas 6 gemilang

Bidang pembelajaran Bentuk tiga dimensi

Pengetahuan sedia

ada

Pelajar sudah mengetahui rumus luas yang mereka belajar

sebelum ini.

Objektif

pembelajaran

Pelajar diajar untuk mencari luas permukaan dan isipadu

bentuk gabungan 3D.

Hasil pembelajaran Pada akhir pembelajaran, pelajar akan dapat :

i) mencari luas permukaan bentuk gabungan 3D yang

melibatkan dua atau lebih kubus dan kuboid.

ii) Murid dapat menjawab 5 soalan daripada 10 soalan

dengan betul.

Nilai Kerjasama, hormat menghormati, jujur dan kerajinan

Bahan bantu belajar Pelbagai jenis kotak yang dibawa oleh murid ( kotak mancis,

kotak tisu, kotak kasut, kotak kapur, kotak bekas jam loceng

dan guru menyediakan kubus kecil

Bahan rujukan Huraian sukatan pengajaran matematik tahun 6, buku teks

tahun 6,buku kerja tropical tahun 6

Langkah-langkah penyampaian :

Page 2: Rancangan Pengajaran Harian Mte Tahun 6_bentuk dan ruang

Langkah Kandungan Aktiviti pengajaran dan

pembelajaran

Catatan

Set induksi( 5 minit )

1. Fakta asas matematik

2. Sifir3. Rumus luas dan

isipadu

1. Guru bersoal jawab

dengan pelajar

mengenai fakta asas

matematik, sifir, dan

rumus luas dan isipadu

Langkah 1(10init )

1. Mengira isi padu kubus dan kuboid 2. Setiap kotak yang

dibawa oleh pelajar,

pelajar akan mengira

isi padu kotak yang

dibawa oleh mereka.

3. Sebagai contoh,

pelajar membawa

kotak tisu oleh itu

pelajar akan cari

tinggi,panjang dan

lebar kota tisu itu untuk

mencari isi padu

Langkah 2( 30 minit )

1. Mencari isipadu gabungan luas permukaan dan isipadu bentuk gabungan 3D.

1. Pelajar dibahagikan

kepada 7 kumpulan

di mana 1 kumpulan

Page 3: Rancangan Pengajaran Harian Mte Tahun 6_bentuk dan ruang

ada 5 orang.

2.