RPH 1.docx

6
RPH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Subjek : BAHASA MALAYSIA Tahun : 3 Merah Tarikh : 27 Mac 2012 Masa : 10.00 pagi – 10.30 pagi ( 30 minit ) Bilangan Murid : 40 orang Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia Tema : Kekeluargaan Tajuk : Kenangan Indah Hasil Pembelajaran : Fokus Utama 5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca. Aras 1 (ii) Memahami perkataan, frasa dan ayat yang dibaca. Fokus Sampingan 8.1 Membina dan menulis perkataan ayat tunggal dan ayat majmuk. Aras 2 (ii) Membina ayat majmuk daripada dua ayat tunggal dengan menggunakan kata hubung.

Transcript of RPH 1.docx

RPHRANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Subjek: BAHASA MALAYSIATahun: 3 MerahTarikh:27 Mac 2012Masa: 10.00 pagi 10.30 pagi ( 30 minit )Bilangan Murid: 40 orangMata Pelajaran: BahasaMalaysiaTema: KekeluargaanTajuk: Kenangan Indah

Hasil Pembelajaran:

Fokus Utama5.1Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca.Aras 1 (ii)Memahami perkataan, frasa dan ayat yang dibaca.

Fokus Sampingan8.1Membina dan menulis perkataan ayat tunggal dan ayat majmuk.Aras 2 (ii)Membina ayat majmuk daripada dua ayat tunggal denganmenggunakan kata hubung.

Objektif:Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat:1.Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yangbetul.2.Menggunakan kata hubung dengan betul.3.Membina tiga ayat majmuk dengan menggunakan kata hubung yang sesuai.Sistem Bahasa Tatabahasa: Kata Hubung Kosa kata:kerana, supaya ,sebelum

Pengisian kurikulum Ilmu: Pendidikan Moral Nilai: bekerjasama, bersopan santun. Kemahiran berfikir: menjana idea, merumus Belajara cara belajar: bacaan mentalis, perbincangan

Bahan bantu mengajarKad huruf Kad-kad Kata Hubung Kad-kad Manila Kertas Mahjong

Pengetahuan Sedia Ada:Murid-murid tahu membaca dengan lancar dan boleh membina pelbagai jenisayat khususnya ayat tunggal.

LangkahMasaIsi PelajaranAktiviti Pengajaran dan PembelajaranCatatan

Set Induksi( 2 mimit )Kad Perkataan

KATA HUBUNG1. Guru menunjukkan kad-kad huruf kepada murid.2. Guru memilih 2 orang murid secara rawak dan meminta mereka bekerjasamamenyusun huruf menjadi satu perkatan yang lengkap.3. Seterusnya guru mengaitkan perkataan itu dengan isi pelajaran hari ini.

Permainan

Kaedah:Terus

Langkah 1( 5 minit )Kad Kata HubungKeterangan sebab( kerana )

Keterangan waktu( sebelum)

Keterangan harapan( supaya )

Contoh Ayat:1.Rani dimarahi oleh ibunyakeranaponteng sekolah.2.Sebelummakan kita harus membasuh tangan.3.Adik makan ubatsupayacepat sembuh.

1. Guru menerangkan maksud kata hubung dan penggunaannya .2. Guru melekatkan kad kata hubung di papan hitam dan memberi penerangan kepada semua murid.3. Guru memberi contoh ayat dengan kata hubung berkenaan.4. Kemudian murid membaca ayat secara kelas dengan sebutan dan intonasi yang betul.BMM: kad kata hubung

Pendekatan:Berpusatkan bahan

Objektif Pengajaran dan pembelajaran yang pertama.

Langkah 2( 10 minit )Kertas mahjong ,Marker pen

1.Guru menyediakan 6 soalan mengisi tempat kosong yang ditulis pada kertas mahjong.

2.Guru memilih murid yang angkat tangan untuk menjawab soalan.

3.Murid mengisi tempat kosong dengan kata hubung yang sesuai .

4.Murid-murid membaca ayat-ayat tersebut.

5.Guru membuat penerangan.

BMM: kertas mahjong,Kad manila

Nilai:Bekerjasama,Berspoan -santun

KB: menjana idea

KP: Verbal Linguistik

Pendekatan:Berpusatkan Murid

Mencapai objektif pengajaran dan pembelajaran yang kedua

Langkah 3( 10 minit )Koperatifdalam kumpulan.Membina tiga ayat majmuk dengan menggunakan kata hubung yang telah ditetapkan.

1. Murid-murid dibahagikan kepada lima kumpulan.2. Secara berkumpulan, setiap kumpulan diminta untuk membina tiga ayat majmuk dengan menggunakan kata hubung yang telah ditetapkan.3.Selepas selesai, hasil perbincangan setiap kumpulan ditampal pada papan hitam.4.Guru membincangkan hasil kerja setiap kumpulan dan membuat pembetulan jika ada.

BMM:kertas mahjong

Nilai:Bekerjasama

KB: Merumus, Menganalisis

Pendekatan:Berpusatkan Murid

Teknik:Perbincangan

Mencapai objektif pengajaran dan pembelajaran yang ketiga.

Penutup( 3 minit )Penutup kognitif: Rumusan mengenai penggunaan kata hubung

1. Guru merumuskan isi pelajaran pada hari ini.2. Guru menyuruh murid membina tiga ayat dalam buku latihan.KB: Merumus

Teknik :Bercerita

Kaedah: Terus

Pendekatan:Berpusatkan Guru.