RPH btl

10
Mata pelajaran : Bahasa Melayu Kelas : 1 Jujur Tarikh : 19/8/2011 Masa : 11.00 pagi – 11.30 pagi Bilangan murid : 5 orang No Nama pelajar Masalah Kehadiran 1 Mohd Adam Slow learner Hadir 2 Mohd Khairul Slow learner Hadir 3 Helena Slow learner Hadir 4 Siti Down Sindrom Hadir 5 Mohd Rizal Down Sindrom Hadir Tema : Sains dan teknologi. Tajuk : Bunyi haiwan. Fokus utama Standard kandungan : 2.2 Mengajuk bunyi. Standard pembelajaran : 2.2.2 Mengajuk bunyi haiwan. Fokus sampingan Standard kandungan : 1.2 Memberi perhatian kepada bunyi yang didengar. Standard pembelajaran : 1.2.2 Mengecam bunyi haiwan. Objektif

description

rancangan pengajaran harian

Transcript of RPH btl

Mata pelajaran : Bahasa MelayuKelas : 1 JujurTarikh : 19/8/2011Masa : 11.00 pagi 11.30 pagiBilangan murid : 5 orangNo Nama pelajarMasalah Kehadiran

1Mohd AdamSlow learnerHadir

2Mohd KhairulSlow learnerHadir

3Helena Slow learnerHadir

4Siti Down SindromHadir

5Mohd RizalDown SindromHadir

Tema : Sains dan teknologi.Tajuk : Bunyi haiwan.

Fokus utama Standard kandungan : 2.2 Mengajuk bunyi.Standard pembelajaran : 2.2.2 Mengajuk bunyi haiwan.

Fokus sampinganStandard kandungan : 1.2 Memberi perhatian kepada bunyi yang didengar.Standard pembelajaran : 1.2.2 Mengecam bunyi haiwan.

Objektif Kumpulan 1 (slow learner)I. Meniru bunyi haiwan yang di dengarkan.II. Menamakan haiwan berdasarkan bunyi.

Kumpulan 2 (down sindrom)I. Meniru bunyi haiwan yang didengarkan.

Sistem bahasaa) Kosa kata : ayam, harimau, anjingb) Tatabahasa : kata nama

Pengisian kurikulum 1. Kemahiran bernilai tambaha) Kecerdasan pelbagai : verbal, linguistikb) Strategi pengajaran : direktif, mediatifc) Kemahiran generic : kemahiran berfikir

2. Penekanan konsep 5Pa) Penggabungjalinan kemahiran : kemahiran mendengar dan bertuturb) Penyerapan : menghargai kasih sayang dan kemanusiaanc) Pemulihan : membuat bunyi haiwand) Pengayaan : penambahan pengetahuan nama haiwan laine) Penilaian : membunyikan kembali bunyi binatang

Media pengajaran dan pembelajaran a) Komputer riba, speaker, kad bergambar

Pengetahuan perlu adaa) Kemahiran bertutur, kemahiran mendengar

Prosedur Pelaksanaan Pengajaran dan PembelajaranLangkah Isi pembelajaran Aktiviti PnPCatatan

Set induksi (5 minit)Nyanyian Lirik: Ini anjing, wong,wong,wongIni ayam, kok,kok,kok,Ini harimau, aum, aum, aum,Mereka semua binatang, wong,wong,wong,kok,kok,kokaum,aum,aum1.Guru memperdengarkan lagu.

2.Guru menyanyi bersama murid-murid.

3.Guru meminta murid mengulang semula nyanyian.Teknik: nyanyian

Terapi : muzik dan nyanyian

Nilai : keyakinan

BBM : komputer, pembesar suara

Langkah 1 (10 minit)Murid melihat dan mendengar persembahan multimedia

Nama haiwan: anjing

Nama haiwan : ayam

Nama haiwan : harimau

1.Guru memperlihatkan gambar anjing dan memperdengarkan bunyinya.

2.Guru meminta murid-murid menamakan haiwan yang ditunjukkan serta mengajuk bunyi yang didengari.

3.Guru memperlihatkan gambar ayam dan memperdengarkan bunyinya.

4. Guru meminta murid-murid menamakan haiwan yang ditunjukkan serta mengajuk bunyi yang didengari.

5. Guru memperlihatkan gambar harimau dan memperdengarkan bunyinya.

6. Guru meminta murid-murid menamakan haiwan yang ditunjukkan serta mengajuk bunyi yang didengari.

Teknik : mendengar bunyi dan menyebut

Terapi : pertuturan

Nilai : keyakinan

BBM: komputer

Langkah 2 (10 minit)Lembaran kerjaKad bergambar

1.Guru meminta murid memilih satu kad bergambar setiap seorang.

2.Guru meminta murid menyebut kembali nama haiwan yang tertera pada kad bergambar.

3.Guru meminta murid membunyikan bunyi haiwan yang tertera dalam kad bergambar.

4.Guru meminta murid membuat gaya haiwan tersebut.Teknik : menyebut semula

Terapi : pertuturan dan pergerakan kreatif

Nilai : keyakinan

BBM : kad bergambar

Langkah 3 (5 minit)Sesi soal jawab

Nyanyian

Lirik: Ini anjing, wong,wong,wongIni ayam, kok,kok,kok,Ini harimau, aum, aum, aum,Mereka semua binatang, wong,wong,wong,kok,kok,kokaum,aum,aum1.Guru bertanya tentang pembelajaran hari ini kepada murid.

2.Guru menyanyi bersama murid.Teknik : nyanyian dan pertuturan

Terapi : pergerakan kreatif dan muzik dan nyanyian

Nilai : keyakinan

BBM : komputer