Rph Kemahiran Hidup Tingkatan 1 Proses Mengukur Dan Menanda

3
NURUL NIDA BINTI HUSAIN UNIVERSITI PENDIDIKAN SULTAN IDRIS Tarikh : 14 Jun 2011 Hari : Selasa Tingkatan : 1A Masa : 80 minit (11.05 – 12.15) Minggu : 4/14 Bilangan Murid : /15 Tajuk : Proses mengenal bahan, mengukur dan menanda serta memotong. Hasil Pembelajaran : Pada akhir pelajaran, murid dapat : 1. Membaca lukisan projek dan panduan kerja dengan betul. 2. Mengguna alat tangan dengan betul. 3. Membuat kerja mengukur dan menanda dengan betul. 4. Membuat kerja memotong dengan betul. Pengetahuan Sedia Ada : Murid sudah diajar cara-cara mengukur dan menanda serta memotong Murid sudah biasa membuat kerja-kerja mengukur dan menanda serta memotong di rumah. Alat Bantu Mengajar : Pembaris keluli Sesiku L Pensel penanda Gergaji puting Gergaji lengkung halus Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan Aktiviti guru Aktiviti pelajar Induksi Set (2 minit) Guru bertanya kepada murid sama ada murid pernah bertukang atau tidak. Guru bertanya lagi kepada pelajar apakah projek yang pernah di buat dan apakah alatan yang digunakan. Guru mengaitkan dengan pelajaran yang akan dipelajari. Beberapa orang murid cuba menjawab pertanyaan guru berdasarkan pengalaman mereka. Murid menjawab pertanyaan guru. ABM: Nilai: -Berani Langkah 1 (5 minit) Guru membahagikan pelajar kepada 4 kumpulan dan duduk di dalam kumpulan. Murid duduk di dalam kumpulan. ABM:

description

OK

Transcript of Rph Kemahiran Hidup Tingkatan 1 Proses Mengukur Dan Menanda

NURUL NIDA BINTI HUSAINUNIVERSITI PENDIDIKAN SULTAN IDRIS

Tarikh: 14 Jun 2011Hari: SelasaTingkatan: 1AMasa: 80 minit (11.05 12.15)Minggu: 4/14Bilangan Murid: /15

Tajuk: Proses mengenal bahan, mengukur dan menanda serta memotong.

Hasil Pembelajaran: Pada akhir pelajaran, murid dapat :0. Membaca lukisan projek dan panduan kerja dengan betul.0. Mengguna alat tangan dengan betul.0. Membuat kerja mengukur dan menanda dengan betul.0. Membuat kerja memotong dengan betul.

Pengetahuan Sedia Ada : Murid sudah diajar cara-cara mengukur dan menanda serta memotongMurid sudah biasa membuat kerja-kerja mengukur dan menanda serta memotong di rumah.

Alat Bantu Mengajar: Pembaris keluli Sesiku L Pensel penanda Gergaji puting Gergaji lengkung halus

Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran dan PembelajaranCatatan

Aktiviti guruAktiviti pelajar

Induksi Set(2 minit)Guru bertanya kepada murid sama ada murid pernah bertukang atau tidak.

Guru bertanya lagi kepada pelajar apakah projek yang pernah di buat dan apakah alatan yang digunakan.

Guru mengaitkan dengan pelajaran yang akan dipelajari.

Beberapa orang murid cuba menjawab pertanyaan guru berdasarkan pengalaman mereka.

Murid menjawab pertanyaan guru. ABM:

Nilai:-Berani

Langkah 1(5 minit)Guru membahagikan pelajar kepada 4 kumpulan dan duduk di dalam kumpulan.

Guru meminta setiap kumpulan melantik seorang ketua.

Guru meminta ketua kumpulan mengambil alatan dan bahan yang diperlukan untuk kumpulan masing-masing.

Murid duduk di dalam kumpulan.

Setiap kumpulan melantik ketua masing-masing.

Ketua kumpulan bergerak mengambil alatan dan bahan yang diperlukan untuk kumpulannya. ABM:

Nilai:-Berdikari

Langkah 2( 20 minit)

Lukisan projek: Seperti lampiran A

Bahan: 1. Kayu1. Mounting board 1. MDF

Langkah-langkah kerja:1. Mengukur 1. Menanda1. memotongGuru mengedarkan lukisan projek untuk diteliliti oleh murid tentang bentuk dan ukuran projek.

Guru menerangkan murid boleh memilih untuk membina salah satu projek yang dikehendaki.

Guru meminta murid supaya memeriksa bahan samada mencukupi atau tidak.

Guru mengingatkan murid supaya tidak menghilangkan bahan yang diberi .

Guru menunjukkan satu contoh projek yang telah siap.

Guru menjelaskan tentang bahan-bahan projek.

Guru memberi penerangan tentang langkah-langkah kerja. Murid meneliti bentuk dan ukuran projek.

Murid memberi perhatian penerangan oleh guru.

Murid memeriksa bahan yang diberi.

Murid mendengar dengan teliti peringatan yang diberi.

Murid melihat dengan teliti contoh projek yang ditunjukkan.

Murid mendengar dengan teliti.

Murid mendengar dengan teliti. ABM:- Kayu-Mounting board -MDF

Nilai:-Kasih sayang

Langkah 3( 15 minit)

Alatan tangan mengukur dan menanda:1. Pembaris keluli1. Sesiku L1. Pensel penandaGuru mengimbas kembali alatan tangan yang digunakan bagi proses mengukur dan menanda.

Guru membuat tunjuk cara proses mengukur dan menanda pada bahan.

Guru mengingatkan pelajar supaya melabelkan bahagian bahan yang telah ditanda serta menulis nama pada bahagian tersebut.

Guru mengarahkan murid mengukur dan menanda.

Murid mengingat kembali alatan tangan yang digunakan bagi proses mengukur dan menanda.

Murid memerhati tunjuk cara yang dilakukan guru.

Murid mengambil perhatian ingatan guru dan melabel bahagian bahan yang telah ditanda serta menulis nama pada bahagian tersebut.

Murid melakukan kerja mengukur dan menanda. ABM: -Pembaris keluli-Sesiku L-Pensel penanda

Langkah 4(30 minit)

Alatan tangan memotong:1. Gergaji puting1. Gergaji lengkung halus

Guru mengimbas kembali alatan tangan yang digunakan bagi proses memotong.

Guru membuat tunjuk cara proses memotong bahan yang telah ditanda.

Guru mengarahkan murid memotong bahan yang telah ditanda.

Murid mengingat kembali alatan tangan yang digunakan bagi proses memotong.

Murid memerhati tunjuk cara yang dilakukan guru.

Murid melakukan kerja memotong bahan.

ABM: -Gergaji puting-Gergaji lengkung halus

Langkah 5(5 minit)Guru meminta ketua kumpulan menyimpan semula alatan tangan dan bahan ke tempat asal.

Guru meminta murid yang lain mengemas meja kerja.

Ketua kumpulan menyimpan semula alatan dan bahan.

Murid yang lain mengemas meja kerja.Nilai:-Kerjasama

Penutup(3 minit)Guru membuat rumusan kepentingan lukisan kerja, kepentingan alatan tangan dan langkah utama membuat projek.

Pelajar memberi perhatian.

.

Tugasan: -

Pengayaan/Pemulihan: -

Refleksi Guru Pelatih: ...............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................