rph kemahiran manipulatif (1)

download rph kemahiran manipulatif (1)

of 4

Transcript of rph kemahiran manipulatif (1)

  • 7/28/2019 rph kemahiran manipulatif (1)

    1/4

    1

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

    Mata Pelajaran Kemahiran Manipulatif

    Kelas Pendidikan Khas Bijak

    Tarikh 6 0gos 2012

    Hari Isnin

    Masa 8.00 pagi9.00 pagiBilangan Murid 4 orang (tahap penerimaan sama)

    NAMA MURID KATEGORI

    Mawardah bt Baserah Hyperaktif

    Nor Farah Diyana bt Md

    AzmanSyndrome down

    Mohd Saiful Ikhwan b

    ShabudinAutisme

    Mohd Alwan b

    BaharuddinSlow Learner

    Tajuk Bab 3: Motor Halus

    Sub Topik : Membuat biskut raya dan kuih muih

    Penggabungjalinan Isi Kandungan i. Kemanusiaan, fizikal dan estetikaKemahiran Fokus Menggenggam, meramas, menguli dan menggentel

    KBKK Murid boleh:

    i. Meramas menggunakan kedua-dua belah tanganii. Menguli dan menggentel dohiii. Membentuk doh mengikut acuan

    KMD Boleh menggenggam, meramas, menguli dan menggentel

    doh dengan betul

    Kecerdasan Pelbagai i. Kinestatikii. Interpersonaliii. Intrapersonal

    Pengetahuan Sedia ada Murid biasa menggerakkan jari

    Perentasan Kurikulum Pengurusan Tingkah Laku, Bahasa Melayu, Pengurusan Diri

    Penyerapan Nilai Kerjasama, fokus, mendengar arahan, berusaha, berhati-

    hati, menolong orang

    Hasil Pembelajaran Diharapkan di akhir pembelajaran ini:

    i. Melakukan pergerakan meramas dengan betulii. Menguli dan menggentel doh

    Unsur Terapi i. Terapi Pertuturanii. Terapi cara kerja ( psikomotor halus dan kasar),iii. T. muzik

    Bahan Bantu Belajar I. LCD, laptopII. Doh tepung berwarna-warniIII. Acuan kuih raya

  • 7/28/2019 rph kemahiran manipulatif (1)

    2/4

    2

    LANGKAH ISI PELAJARAN AKTIVITI CATATAN

    Set induksi

    (5 minit)

    Pengenalan - Guru memulakan kelas denganbacaan doa

    - Guru menyoal murid berkaitanbulan puasa

    - Guru berbicara tentangpersiapan raya- Guru menayangkan lagu Suasana

    Hari Raya kepada muridmurid

    - Guru meminta pendapat muridberkaitan dengan induksi yang

    telah ditayangkan.

    STRATEGI;

    Pemusatan guru

    BBM

    - LCD- LaptopKaedah:

    Soal jawab

    TERAPI

    - Pertuturan- muzik

    MI

    - Spatial

    NILAI

    - tumpuan- kepekaan

    Langkah 1

    (10 Minit)

    Memperkenalkan

    pelbagai jenis

    biskut raya dan

    kuih-muih

    - Guru mengaitkan induksi denganpengajaran hari ini.

    Guru bercerita kepadamurid tentang juadah pada

    hari raya

    Guru menyoal muridtentang kuih kegemaran

    murid

    - Guru menunjukkan video Upin

    Ipin Membuat Kuih

    - Guru menyoal murid tentang video

    tersebut-Guru menunjukkan sampel pelbagai

    jenis kuih yang telah siap dihasilkan

    kepada murid

    - Guru menyoal murid tentang kuih

    tersebut

    STRATEGI;

    Pemusatan guru

    BBM

    - Laptop- LCD- Kad warna

    Kaedah:

    Demonstarsi

    Soal jawab

    TERAPI- Pertuturan

    MI

    - Spatial

    NILAI

    - Berusaha- Berkerjasama- Ketelitian- Tumpuan

    Langkah 2

    (15 minit)

    Aktiviti

    demonstrasi

    membuat doh

    dan membentuk

    kuih :

    -Guru menunjukkan cara membuat

    doh kepada murid dengan

    menggunakan tepung, air dan

    garam dan pewarna

    - Guru menunjukkan hasil ulingan

    doh yang telah siap kepada murid

    - Guru menunjukkan cara membuat

    kuih kepada murid dengan cara

    menggentel, meramas, melipat dan

    Strategi

    Pemusatan guru dan

    murid

    BBM

    - Doh berwarna-warni- Acuan pelbagai

    bentuk

  • 7/28/2019 rph kemahiran manipulatif (1)

    3/4

    3

    menggunakan acuan untuk

    menghasilkan pelbagai jenis kuih

    - Guru menunjukkan kuih yang telah

    siap dihasilkan kepada murid

    KEMAHIRAN

    - Motor halus- Kepekaan

    NILAI

    - Ingin tahu- Berusaha- Ketelitian- Berhati-hati- Kasih sayang

    Terapi

    Cara kerja

    NILAI

    - Berusaha- Ketelitian- Tumpuan

    Langkah 3

    (25 minit)

    Aktiviti amali

    membuat kuih

    - Murid diberikan doh pelbagaiwarna oleh guru

    - Murid dikehendaki membuat kuihseperti sampel yang telah

    ditunjukkan

    - Murid disoal tentang kuihkegemaran

    - Guru mencadangkan muridmembuat kuih kegemaran

    mereka

    Strategi

    Pemusatan guru dan

    murid

    BBM

    - Doh berwarna warni- Acuan kuih

    KEMAHIRAN

    - Motor halus- kepekaan

    NILAI

    - Kreatif-

    Berusaha- Tumpuan- Berhati-hati- Kasih sayang

    Terapi

    Cara kerja

    TEKNIK

    - Menggenggam,meramas,

    menggentel

    Penutup

    (5 Minit)

    Rumusan

    Pelajaran

    perbandingan

    hasil kerja murid

    - Murid disoal berkaitan P&P hari ini- Guru menyimpulkanpembelajaran pada hari ini.- Guru meminta murid untuk

    membersihkan kawasan sekitar

    meja.

    - Murid dan guru menyanyikan laguSuasana Hari Raya sambil

    menunjukkan kuih yang telah

    dihasilkan

    Strategi

    Pemusatan guru danmurid

    BBM

    - LCD- laptop

    KEMAHIRAN

    - Motor halus- Koordinasi motor,

    mata & tangan.

  • 7/28/2019 rph kemahiran manipulatif (1)

    4/4

    4

    MI

    - Muzik

    NILAI

    - Ingin tahu- Berusaha- Ketelitian- Tumpuan- Berhati-hati- Kasih sayang

    Terapi

    Muzik

    TEKNIK

    - menyanyi

    REFLEKSI GURU PELATIH:

    Kekuatan :

    Kelemahan:

    Cadangan:

    ULASAN PENSYARAH/ GURU PEMBIMBING:

    Nama Pensyarah / Guru Pembimbing : _____________________________________________

    Tandantangan / Tarikh : _____________________________________________