RPH Kumpulan 5 10022012 Empress

download RPH Kumpulan 5 10022012 Empress

of 7

Transcript of RPH Kumpulan 5 10022012 Empress

  • 8/3/2019 RPH Kumpulan 5 10022012 Empress

    1/7

    RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

    BAHASA MALAYSIA

    Tarikh 09 Februari 2012

    Tahun 2 Zamrud

    Mata Pelajaran dan Kelas: Bahasa Malaysia Tahun 2

    Bilangan murid 36 orang

    Masa: 7.30 8.30 pagi

    Tema Alam Sekitar dan teknologi hijau

    Tajuk Sayangi Sungai Kita

    Standard Kandungan2.3. Membaca kuat pelbagai bahan bacaan dengan lancar,

    sebutan yang jelas, dan intonasi yang betul.

    Standard Pembelajaran:2.3.1. Membaca kuat ayat penyata dengan lancar, sebutan

    yang jelas, intonasi yang betul, dan berjeda

    Objektif Pembelajaran:

    Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;

    i. Membaca kuat ayat penyata dengan lancar.

    ii. Membaca kuat ayat penyata dengan sebutan yang jelas, intonasi

    yang betul, dan berjeda.

    Pengisian Kurikulum

    Ilmu: Pendidikan Seni dan Kajian Tempatan

    Nilai Murni: Kasih sayang, menghargai alam sekitar, prihatin

    Peraturan sosiobudaya: Islam/agama melarang keras merosakkan

    alam

    Elemen Nilai Tambah:Belajar Cara Belajar (kemahiran belajar) -

    Kemahiran berfikir: Menghubung kait, penyelesaian masalah dan

    membuat rumusan

    Kecerdasan pelbagai: verbal-linguistik dan kinestatik

    Pembelajaran konstruktivisme- Pemahaman dan pengetahuan

  • 8/3/2019 RPH Kumpulan 5 10022012 Empress

    2/7

    Kurikulum (EMK): Keusahawanan: Menarik pelancong

    Teknologi Maklumat dan Komunikasi : Melayari Internet untuk

    menambah maklumat

    Pengetahuan Sedia Ada

    y Murid pernah berhadapan dengan situasi pencemaran alam.

    y Murid mempunyai pengetahuan berkaitan cara mengatasi

    masalah pencemaran

    Sistem bahasaTatabahasa: Sintaksis: ayat penyata

    Sebutan dan intonasi Berdasarkan petikan dan puisi.

    Bahan Sumber Pengajaran

    dan pembelajaran (BSPP):

    LCD,

    Komputer riba,

    Video pencemaran alam,

    Lagu Anak ikan

    Petikan Sungai kami

    Pantun Pantai

    Penilaian Pengajaran dan

    Pembelajaran:

    Murid dapat membaca ayat penyata daripada petikan dan paparan

    power point

  • 8/3/2019 RPH Kumpulan 5 10022012 Empress

    3/7

    Langkah/

    Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan pembelajaran Catatan

    Set Induksi

    (5 Minit)

    Soalan :-

    -Apakah yang kamu nampak

    berdasarkan tayangan video

    tersebut?

    -Apakah jenis pencemaran alam

    yang kamu tahu?

    1.Wakil murid diminta klik butang arahan untuk

    tayangan klip video berkaitan pencemaran alam

    (Ikan Oh Ikan)

    2.Murid diminta menyanyi berpandukan seni kata

    yang dipaparkan dalam klik video

    3.Murid bersoal jawab berdasarkan tayanganvideo.

    BBB

    Video lagu pencemaran

    alam

    (Ikan Oh Ikan)

    Paparan media

    elektronik

    Nilai:

    Insaf kesedaran Prihatin

    Kasih sayang

    ENT

    Kemahiran berfikir:

    Menghubung

    kait

    Menjana idea

  • 8/3/2019 RPH Kumpulan 5 10022012 Empress

    4/7

    Langkah/

    Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan pembelajaran Catatan

    Langkah 1

    (10 Minit)

    - Petikan Sungai Kami 1.Murid meminta murid menekan butang arahan

    untuk paparan ayat penyata satu persatu. (slaid

    show).

    2.Murid di minta membaca kuat dan dibimbing

    oleh guru.

    3. Beberapa orang murid dipilih secara rawakmembaca teks tersebut.

    4.Guru membimbing bacaan murid supaya lancar,

    sebutan yang jelas, intonasi, dan jeda yang betul.

    BBB:

    Petikan Sungai

    Kami

    Paparan media

    elektronik

    Bacaan secara mekanis.

    Nilai:

    Kerjasama

    Kesyukuran

    Saya seekor ikan. Nama saya

    Sitam. Saya tinggal di Sungai

    Bertam. Kawan baik saya

    bernama haruan. Dahulu

    kami sering bermain di celah-

    celah batu. Namun hari ini

    keadaan telah berbeza. Air

    sungai telah tercemar.

    Kehidupan kami makin

    terancam.

  • 8/3/2019 RPH Kumpulan 5 10022012 Empress

    5/7

    Langkah/

    Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan pembelajaran Catatan

    Langkah 2

    (15 Minit)

    y Aktiviti Teater pembaca 1.Guru memilih beberapa orang murid untuk

    melaksanakan aktiviti teater pembaca.

    2.Guru member penerangan tentang kaedah

    pelaksanaan teater membaca3.Murid yang dipih diminta membaca kad yang

    diberikan. Ketika membaca murid hendaklah

    melangkah satu langkah ke hadapan.

    4.Murid yang dipilih diminta membaca

    menggunakan sebutan yang jelas, intonasi yang

    betul, dan berjeda

    5. Murid diminta menyatakan beberapa kesan

    pencemaran.

    Strategi :

    Direktif

    Kontekstual

    Kaedah :

    y Oral-aural

    Teknik :

    y Soal jawab

    Penilaian Formatif:

    Pemerhatian

    BBB :

    Kad ayat

    KB penyelesaian

    masalah

    EMK : Pelancongan

  • 8/3/2019 RPH Kumpulan 5 10022012 Empress

    6/7

    Langkah/

    Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan pembelajaran Catatan

    Langkah 3

    (15 Minit)

    Pentaksiran

    1.Guru meminta murid yang dipilih secara rawak

    memilih sampul yang dipaparkan melaluipower

    pointdengan klik butang arahan

    2.Setiap pilihan akan dipaparkan satu ayat penyata

    3.Murid diminta membaca mekanis ayat penyata

    tersebut

    4.Beberapa orang murid diminta melakukan

    simulasi berdasarkan ayat tersebut

    Penilaian guru terhadap kelancaran, intonasi dan

    jeda bacaan pelajar menggunakan borang yang

    sesuai.

    Kontekstual

    -Menghubung kait

    -Menjana idea

    BBB :

    Paparan media

    elektronik

    KB penyelesaian

    masalah

    Kita dilarang membuang

    sampah di dalam sungai

    Aktiviti gotong-royong

    membersihkan sungai

    Hidupan air banyak yang

    mati

  • 8/3/2019 RPH Kumpulan 5 10022012 Empress

    7/7

    Langkah/

    Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan pembelajaran Catatan

    Langkah 5

    (10 minit)

    Pengayaan

    Pemulihan

    Murid melakukan bacaan luas bahan yang diberikan

    berkaitan ayat penyata. Guru memberikan alamat

    laman sesawang bahan yang boleh diperoleh melalui

    Internet

    Murid membaca secara latih tubi kad ayat penyata

    Penutup

    (5 Minit) Kognitif : kepentingan menjaga

    kebersihan sungai.

    Sosial : Lagu Anak ikan

    1. Guru rumusan pengajaran tentang kepentingan

    menjaga kebersihan sungai di negara kita.

    2. Guru mempamerkan lirik lagu Anak ikan dan

    murid dikehendaki menyanyikan lagu tersebutdengan iringan muzik.

    Nilai Murni:

    menjaga kebersihan

    alam sekitar