Rph Macro Azura Latest

download Rph Macro Azura Latest

of 37

Transcript of Rph Macro Azura Latest

  • 8/2/2019 Rph Macro Azura Latest

    1/37

    1

    KURSUS:

    KPD 3026

    GROUP: EL-B38

    PENSYARAH: PROFESOR DR. KAMARULZAMAN BIN KAMARUDDINTAJUK TUGASAN:

    TUGASAN A : BAHAGIAN 2

    MAKROPENGAJARAN

    - RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN( 10 MARKAH )

    - REFLEKSI MAKROPENGAJARAN( 10 MARKAH )

    NAMA & No. Matrik:

    NOR AZURA BINTI MOHAMAD

    20102046541

  • 8/2/2019 Rph Macro Azura Latest

    2/37

    2

    ISI KANDUNGANTAJUK MUKA SURAT

    Isi kandungan 2

    Rancangan Pengajaran Harian 3 - 4

    Pelaksanaan Pengajaran Dan Pembelajaran 5 - 9Refleksi Makropengajaran 10 - 20

    Lampiran

    - Bahan Bantu Mengajar

    - Lembaran Kerja

    - CD Rakaman Makropengajaran

    22 35

    36

    37

  • 8/2/2019 Rph Macro Azura Latest

    3/37

    3

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

    Mata pelajaran Pendidikan Muzik

    Tahun Dua

    Kelas Jujur

    Tarikh 16 November 2011

    Masa 9.00 9.30 pagi

    Bilangan pelajar 24 orang

    Bidang Persepsi Estetik

    Objektif Pembelajaran Mengenal tempo cepat dan lambat dengan betul.

    Hasil Pembelajaran Pada akhir pengajaran, murid dapat:

    Domain Kognitif : Murid dapat membezakan tempo cepat dan

    lambat dengan betul berdasarkan kad ikon

    yang ditunjukkan.

    Domain Psikomotor : Murid dapat menyanyi lagu Mari Menari

    mengikut tempo cepat dan lambat dengan betul.

    Domain Afektif : Murid bekerjasama di antara satu sama lain

    semasa menjalankan aktiviti nyanyian.

    Konsep Utama Tempo tempo cepat dan tempo lambat

    Kaedah Pengajaran Teori Taksonomi Bloom

    Pengetahuan sedia ada Murid mengenali pergerakan haiwan berdasarkan pada kad ikon yang

    ditunjukkan.

    Bahan Bantu Mengajar 1. CD Lagu Mari Menari

    2. Radio

  • 8/2/2019 Rph Macro Azura Latest

    4/37

    4

    3. Komputer riba (Laptop)

    4. LCD

    5. Kad Ikon

    - gambar arnab ( tempo cepat )

    - gambar kura-kura ( tempo lambat )

    6. Topeng arnab dan kura-kura

    7. Lirik Lagu Mari Menari

    8. Lembaran kerja

    Penggabungjalinan Bahasa Melayu & Sivik Kewarganegaraan

    Nilai-Nilai Murni Berdisiplin, bekerjasama, bersunguh-sungguh, tekun dan prihatin.

    Langkah Berjaga-jaga Mengelakkan murid berebut-rebut semasa menyanyi mengikut kad ikon

    yang ditetapkan.

  • 8/2/2019 Rph Macro Azura Latest

    5/37

    5

    PELAKSANAAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

    Langkah /

    Fasa

    Isi kandungan

    Aktiviti pengajaran dan Pembelajaran

    PenilaiaAktiviti guru Aktiviti murid

    Set Induksi

    ( 5 minit )

    Fasa 1 :

    Mengcungkil

    Idea

    Penjanaan idea

    berdasarkan slaid

    yang ditayangkan.

    Mencungkil ideamurid di mana

    murid diberi

    peluang

    menyatakan idea

    dan pengetahuan

    baru murid

    berdasarkan

    petikan cerita yangdibaca oleh guru

    iaitu Kisah Arnab

    dan Kura-Kura

    untuk

    memperlihatkan

    1.Guru menayangkan slaid

    yang menunjukkan gambar

    arnab dan kura-kura

    kepada murid.

    2. Guru meminta dua orang

    murid untuk melakonkan

    watak arnab dan kura-kura

    dengan memakai topeng

    yang diberikan oleh guru

    berdasarkan petikan cerita

    yang dibaca oleh guru.

    3.Guru bersoal jawab

    dengan murid haiwan

    1.Murid memberikan

    perhatian dengan

    melihat serta

    mengamati gambartersebut dengan teliti

    dan menjawab soalan

    yang diajukan oleh

    guru berdasarkan

    situasi gambar.

    2. Murid mendengar

    arahan guru dengan

    melakonkan watak

    seperti yang

    dikehendaki.

    3.Murid menjawab

    soalan guru

    Member

    tumpuan/fo

    Laptop

    LCD

    Tayanga

    slaid

    Topeng arn

    Topeng ku

    kura

    Soal

    jawab/pand

    gan

  • 8/2/2019 Rph Macro Azura Latest

    6/37

    6

    perbezaan antara

    pergerakan cepat

    dan lambat pada

    kedua-dua haiwan

    tersebut.

    apakah yang paling pantas

    bergerak berdasarkan

    petikan cerita yang telah

    dibaca oleh guru.

    berdasarkan petikan

    cerita tersebut.

    Langkah 1

    ( 3 minit )

    Fasa 2 :

    Menstruktur /

    Menstruktur

    Semula Idea

    Membuat

    penaksiran secara

    berterusan melalui

    latihan meniup lilin

    untuk latihan

    pernafasan dan

    membuat latihan

    teknik vokal

    dengan

    menggunakan

    solfa Do, Mi, So

    berdasarkan

    panduan dan

    bimbingan guru.

    1.Guru meminta murid

    memberikan perhatian dan

    mendengar arahan.

    2. Guru menayangkan slaid

    yang menunjukkan seorang

    budak sedang meniup lilin

    untuk latihan pernafasan.

    3. Guru meminta murid

    berdiri dan memberi

    tumpuan.

    4. Guru memberikan

    arahan kepada murid untuk

    sesi latihan pernafasan

    menggunakan kaedah

    tunjukcara meniup lilin.

    4. Guru membuat

    demontrasi teknik vokal

    dengan menyebut solfa

    1.Murid memberikan

    tumpuan dan

    mendengar arahan

    yang diberi.

    2. Murid menonton

    slaid tersebut dengan

    penuh perhatian.

    3. Murid berdiri dan

    memberikan perhatian

    terhadap guru.

    4. Murid memulakan

    sesi meniup lilin

    dengan bimbingan

    guru.

    4. Murid menyebut

    solfa Do, Mi, So

    dengan bimbingan

    guru.

    Mematuh

    arahan gu

    Tayanga

    slaid

    Bekerjasam

    Lilin

    Patuh pad

    arahan gu

  • 8/2/2019 Rph Macro Azura Latest

    7/37

    7

    mengikut kaedah Kodaly -

    Do, Mi, So yang

    dinyanyikan oleh guru

    secara menaik dan

    menurun mengikut kibod

    yang dimainkan oleh guru.

    Aktif

    Kibod

    Langkah 2

    ( 5 minit )

    Fasa 2 :

    Menstruktur /

    Menstruktur

    Semula Idea

    Membuat

    penaksiran secara

    berterusan

    berdasarkan

    langkah-langkah di

    mana guru

    memperdengarkan

    lagu Mari Menari

    kepada murid.

    Membimbing

    murid untuk

    membaca lirik lagu

    secara berirama

    baris demi baris

    Membimbing

    murid untuk

    menyanyikan lagu

    secara baris demi

    baris dengan

    iringan muzik.

    1.Guru meminta murid

    mendengar lagu Mari

    Menari melalui CD lagu

    yang disediakan.

    2. Guru memaparkan skor

    lirik lagu Mari Menari di

    dalam slaid yang telah

    disediakan.

    3. Guru membimbing murid

    membaca lirik lagu secara

    baris demi baris dengan

    sebutan yang betul dan

    tepat.

    4. Guru membimbing murid

    menyanyi lagu Mari Menari

    dengan iringan muzik.

    1. Murid mendengar

    lagu tersebut dengan

    teliti.

    2. Murid memberi

    tumpuan dan

    membaca lirik lagu

    secara senyap.

    3.Murid membaca lirik

    lagu dengan

    bimbingan guru.

    4.Murid menyanyikan

    lagu dengan

    bimbingan guru.

    CD lagu

    Radio

    Slaid Skor L

    Lagu Ma

    Menari

    LCD

    Laptop

    Fokus

    Aktif

  • 8/2/2019 Rph Macro Azura Latest

    8/37

    8

    Langkah 3

    (5 minit)

    Fasa 3 :

    Aplikasi Idea

    Mencabar dan

    mengembangkan

    kefahaman murid

    terhadap konsep

    melalui proses

    mengaplikasikan

    kefahaman tempo

    cepat dan lambat

    berdasarkan kad

    ikon yang telah

    disediakan.

    1.Guru memperkenalkan

    kad ikon iaitu Arnab dan

    Kura-kura.

    2.Guru membuat

    demontrasi pergerakan dan

    nyanyian lagu Mari Menari

    dengan menggunakan kad

    ikon bagi menunjukkan

    nyanyian tempo cepat dan

    lambat.

    3.Guru meminta murid

    menyanyi lagu Mari Menari

    dengan mengikut tempo

    cepat dan lambat

    berdasarkan kad ikon yang

    ditunjukkan oleh guru.

    1. Murid mendengar

    dan memberi

    tumpuan dengan teliti.

    2.Murid melakukan

    pergerakan mengikut

    tempo cepat dan

    lambat berdasarkan

    kad ikon. Murid juga

    mendengar nyanyian

    guru dengan penuh

    tumpuan.

    3.Murid melakukan

    aktiviti nyanyian

    mengikut tempo cepat

    dan lambat

    berdasarkan ikon

    yang ditunjukkan oleh

    guru.

    Aktif

    Bekerjasam

    Kad ikon

    Fokus

    Gembira

    Langkah 4 :

    Aplikasi idea

    ( 8 Minit )

    Mencabar dan

    mengembangkan

    kefahaman

    konsep murid

    melalui proses

    mengaplikasikan

    kefahaman tempo

    1.Guru meminta murid

    mendengar arahan guru

    selanjutnya.

    2. Guru menayangkan slaid

    kepada murid yang

    1.Murid mendengar

    arahan guru dengan

    teliti.

    2. Murid melihat slaid

    tersebut dengan

    Laptop

    LCD

    Tayanga

  • 8/2/2019 Rph Macro Azura Latest

    9/37

    9

    cepat dan lambat

    melalui gerakan

    perkusi badan dan

    juga membuat

    pergerakan

    mengikut lirik lagu.

    mengandungi beberapa

    gerakan perkusi badan.

    3.Guru membuat tunjukcara

    gerakan perkusi badan

    secara cepat dan lambat

    kepada murid.

    4. Membahagikan murid

    kepada dua kumpulan iaitu

    lelaki dan perempuan untuk

    melakukan aktiviti gerakan

    mengikut lirik lagu dengan

    iringan muzik.

    penuh tumpuan.

    3. Murid mengikut

    guru membuat

    gerakan secara cepat

    dan lambat.

    4. Murid dikehendaki

    mencari pasangansecara berdua dan

    membuat pergerakan

    mengikut lirik lagu

    dengan iringan muzik.

    slaid

    CD lagu

    Radio

    Member

    tumpuan

    Bekerjasam

    Gembira

    Langkah

    Penutup

    (4 minit )

    Fasa 4 :

    Refleksi /

    Penutup

    Membuatkesimpulan

    berdasarkan

    pengalaman

    pembelajaran

    mereka melalui

    aktiviti yang telah

    dijalankan.

    Penjanaan idea

    dapat diperolehi

    oleh murid dengan

    membuat latihan

    melalui lembaran

    1. Guru meminta muridduduk dan mendengar

    arahan guru seterusnya.

    2. Guru bersoal jawab

    dengan murid tentang

    pembelajaran mereka pada

    hari ini.

    3.Guru bertanya sama ada

    1. Murid duduk danmendengar arahan

    guru dengan teliti.

    2.Murid menjawab

    dan memberi

    pandangan mereka

    berdasarkan apa yangtelah mereka pelajari

    pada hari ini.

    3. Murid menjawab

    Fokus /Member

    tumpuan

    Soaljawa

    Member

    pandanga

  • 8/2/2019 Rph Macro Azura Latest

    10/37

    10

    kerja. murid seronok melakukan

    aktiviti ini dan berpuas hati

    dengan persembahan yang

    telah mereka lakukan.

    4.Guru meminta murid

    mendengar arahan guru

    untuk aktiviti yang terakhir.

    5.Guru mengedarkan

    lembaran kerja kepada

    setiap murid dan meminta

    mereka duduk dalam

    keadaan senyap.

    6.Guru mengingatkan muriduntuk menjawab latihan

    tersebut dirumah dan

    latihan ini sebagai satu

    kerja rumah.

    soalan dari guru.

    4.Murid mendengar

    dengan teliti.

    5.Murid menerimalembaran kerja dan

    duduk dalam keadaan

    senyap.

    6.Murid faham

    dengan arahan guru.

    Gembira

    Lembara

    kerja

    Fokus

    REFLEKSI MAKROPENGAJARAN

    1.0 PENDAHULUAN

    Assalamualaikum w.b.t dan salam perpaduan dari saya.

  • 8/2/2019 Rph Macro Azura Latest

    11/37

    11

    Saya memanjatkan rasa bersyukur kehadrat Ilahi kerana akhirnya saya berjaya melakukan

    rakaman video mackropengajaran ini mengikut tempoh yang ditetapkan. Walaupun banyak

    halangan yang melanda, saya berjaya mengatasinya dengan baik. Syukur Alhamdulillah.

    Sejurus mendapat tugasan ini, timbul debaran di hati saya dan banyak persoalan telah mula

    bermain di fikiran saya iaitu adakah saya mampu melaksanakannya kerana risau dengan

    tugasan yang banyak menanti. Pada bulan tersebut sudah pastilah dipenuhi dengan beban

    kerja yang banyak di mana saya sebagai guru kelas agak sibuk dengan pemulangan dan

    pemberian buku teks kepada murid-murid saya. Saya juga perlu menyiapkan penandaan soalan

    Peperiksaan Akhir Tahun kerana markah yang diperolehi akan diberikan kepada guru kelas

    untuk dimasukkan ke dalam Sistem Analisis Peperiksaan Sekolah kerana pihak Kementerian

    Pelajaran telah menetapkan tempoh masa supaya guru kelas dapat memasukkan data

    pemarkahan murid. Jika saya lewat memberi markah ini akan menimbulkan kesulitan kepada

    guru kelas dan ini juga akan menyebabkan timbulnya pandangan negatif dari rakan setugas

    serta pihak pentadbir sekolah yang akan menganggap saya ini tidak bertanggungjawab.

    Tambahan pula pada hujung tahun ini saya kebiasaannya terlibat dengan latihan untuk

    persembahan murid sempena Hari Kecemerlangan Sekolah. Sebab itulah makropengajaran ini

    terpaksa dijalankan pada minggu akhir sesi persekolahan.

    Sepatutnya saya menjalankan makropengajaran ini pada hari Isnin iaitu 14 November 2011,

    tetapi terpaksa ditunda ke hari lain kerana pada hari tersebut saya mengalami demam yang

    agak teruk. Doktor telah memberikan cuti sakit kepada saya selama dua hari. Saya berasa

    amat kecewa kerana apa yang dirancang tidak dapat dibuat. Allah itu Maha Berkuasa, mungkin

    ada hikmah disebalik kejadian ini. Jika dilihat pada rakaman video ini menunjukkan saya tidak

    begitu cergas dan semangat semasa mengajar kerana saya baru saja pulih dari demam. Hanya

    tarikh itu saja yang sesuai iaitu 16 November 2011 dijalankan rakaman video kerana keesokkan

    harinya sekolah saya akan menjalankan Hari Anugerah Kecemerlangan dan juga keputusan

    UPSR akan diumumkan.

    Telah timbul masalah pada hari rakaman di mana pada pagi tersebut semua pelajar terlibat

    dengan raptai untuk Hari Anugarah Kecemerlangan. Saya terpaksa menebalkan muka saya

    untuk meminta keizinan supaya saya dan juga murid-murid tahun 2 Jujur dikecualikan sebentar

    dari raptai tersebut daripada pihak pentadbir sekolah dan juga guru-guru yang terlibat. Allah itu

    Maha Adil Lagi Maha Mengetahui, mujurlah rakan-rakan saya memahami masalah saya ini dan

    mereka juga turut memberi sokongan moral kepada saya. Saya juga mendapatkan bantuan dari

  • 8/2/2019 Rph Macro Azura Latest

    12/37

    12

    rakan saya sebagai jurukamera untuk merakamkan video pengajaran saya ini. Walaupun rakan

    saya tersebut sibuk tetapi dia sanggup meluangkan masanya demi saya. Saya berasa amat

    berbesar hati di atas bantuan yang dia berikan. Hanya Allah yang dapat membalas jasanya.

    Akhirnya, rakaman video makropengajaran ini telah berjaya dirakam walaupun menghadapi

    beberapa masalah serta kesulitan sebelum ini.

    2.0 KEKUATAN

    2.1 Set Induksi

    2.1.1 Aktiviti menggunakan ICT

    Sejajar dengan era ledakan globalisasi IT, sebagai seorang guru saya perlu

    merebut peluang ini di mana saya menerapkan penggunaan ICT di dalam

    pengajaran dan pembelajaran. Sebagai contohnya dalam set induksi ini saya

    telah memuat turunkan gambar arnab dan kura-kura dari internet. Gambar

    tersebut amat menarik dan cantik. Gambar tersebut turut menggambarkan suatu

    pertandingan lumba lari antara arnab dan kura-kura. Semasa saya

    menayangkan slaid tersebut ada di antara murid saya telah memuji dengan

    berkata Wah, cantiknya gambar ini?. Murid saya memberi tumpuan

    sepenuhnya apabila melihat slaid tersebut. Saya merasa amat berbangga

    kerana hasil kerja saya ini mendapat pujian daripada murid-murid.

    2.1.2 Kreatif

    Sebagai seorang guru yang mempunyai pengalaman mengajar selama 11 tahun,

    saya perlu menjadi seorang yang kreatif supaya objektif pengajaran dan

    pembelajaran pada hari tersebut tercapai. Saya telah melukis topeng arnab dan

    kura-kura yang akan dipakai oleh dua orang murid saya semasa sesi lakonan.

    Tujuan saya menyediakan topeng ini adalah supaya murid dapat menjiwai watak

    yang mereka lakonkan dan juga memudahkan murid-murid yang lain memahami

    jalan cerita tersebut. Saya lihat murid-murid saya begitu teruja dan mereka turut

    memuji akan topeng yang saya hasilkan. Semasa saya menyampaikan cerita,

    saya dapati murid-murid telah memberi tumpuan yang sepenuhnya. Murid-murid

  • 8/2/2019 Rph Macro Azura Latest

    13/37

    13

    yang memegang watak telah memberikan kerjasama yang baik. Penceritaan

    dalam set induksi ini telah berjalan dengan lancar dengan jayanya.

    2.1.3 Sesi soaljawab yang begitu memberangsangkan

    Saya dapati murid-murid saya berebut-rebut untuk menjawab soalan yang saya

    ajukan semasa sesi soal jawab. Teknik penyoalan yang saya gunakan adalah

    lebih kepada fun learning serta saya juga selitkan unsur humour atau lawak

    jenaka untuk mengelakkan murid-murid saya menjadi cepat bosan semasa

    belajar. Sebab itu saya lihat murid-murid saya begitu seronok untuk belajar.

    2.1.2 Penerapan disiplin serta bersifat mesra dan mengambil berat terhadap pelajar

    Sebelum pengajaran dan pembelajaran bermula, saya akan pastikan ketua kelas

    atau penolong ketua kelas memastikan kelas tersebut terkawal dan diam terlebih

    dahulu kemudian barulah memberikan salam kepada guru yang mengajar.

    Tujuannya adalah supaya murid-murid menghormati guru. Saya juga akan

    pastikan untuk bertanya khabar kepada murid saya selain mengambil kira

    tentang kehadiran murid saya pada hari tersebut. Proses ini juga dapat

    mengeratkan hubungan antara murid dan guru. Murid tidak akan mudah merasa

    janggal dan takut dengan guru apabila setiap kali aktiviti pengajaran dan

    pembelajaran dijalankan.

    2.2 Langkah 1

    2.2.1 Aktiviti pernafasan yang menarik dan kreatif

    Pada langkah 1 ini, saya melakukan sesi meniup lilin bagi menimbulkan minat

    dikalangan murid saya untuk mengikuti latihan pernafasan. Saya juga

    menggunakan tayangan slaid supaya murid mudah memahami aktiviti yang

    dijalankan pada hari tersebut. Saya telah memuat turun gambar seorang budak

    perempuan dari internet yang sedang menghembus lilin untuk menunjukkan

    kepada murid teknik meniup lilin dengan tepat. Cara ini akan lebih menarik minat

  • 8/2/2019 Rph Macro Azura Latest

    14/37

    14

    murid saya untuk belajar. Maklum balas yang saya terima murid saya begitu

    teruja dan memberi tumpuan yang sepenuhnya. Murid saya juga begitu seronok

    dan gembira dengan melakukan aktiviti ini.

    2.2.2 Latihan solfa Do Mi So jelas

    Latihan solfa dijalankan dengan baik. Murid dapat menyebut solfa Do Mi So

    secara menaik dan menurun dengan baik sekali. Murid saya fokus semasa

    menyebut solfa ini dan ini menunjukkan bahawa mereka masih ingat lagi tentang

    latihan solfa yang lepas sebagai latihan asas sebelum sesi nyanyian dijalankan.

    2.2.3 Arahan guru yang jelas

    Arahan yang diberikan oleh saya kepada murid saya adalah jelas. Saya telah

    menggunakan aras bahasa yang mudah difahami. Saya juga menggunakan ton

    suara yang agak tegas jika didapati ada di antara murid saya tidak berdisiplin.

    2.3 Langkah 2

    2.3.1 Menggunakan tayangan slaid powerpoint untuk skor lagu

    Saya menggunakan pengalaman saya dalam penggunaan perisian MS

    PowerPoint dimana saya telah membuat salinan skor lagu melalui mesin

    pengimbas (scanner) untuk dimasukkan ke dalam slaid powerpoint. Daya

    kreativiti saya teruji. Tujuan saya menjalankan aktiviti menggunakan ICT adalah

    bertujuan untuk menarik minat murid dan juga meningkatkan kemahiran saya

    dalam penggunaan ICT.

    2.3.2 Mengikut langkah yang betul semasa melaksanakan aktiviti nyanyian

    Saya menggunakan teknik pengajaran yang jelas dan baik. Dalam nyanyian,

    saya terlebih dahulu mengajar murid membaca lirik lagu secara baris demi baris.

    Diikuti nyanyian baris demi baris. Barulah keseluruhan nyanyian lagu tersebut.

  • 8/2/2019 Rph Macro Azura Latest

    15/37

    15

    Proses ini memudahkan murid untuk mengingat melodi dan dapat menerima

    melodi lagu dengan cepat.

    2.3.3 Penyerapan Elemen Merentas Kurikulum

    Saya juga menyerapkan Elemen Merentas Kurikulum dalam pengajaran dan

    pembelajaran saya.. Selain murid belajar menyanyi, secara tidak langsung murid

    saya juga telah belajar mengenal perkataan dalam Bahasa Inggeris contohnya

    perkataan one more yang bermaksud sekali lagi yang saya telah gunakan

    dalam pengajaran dan pembelajaran ini.

    2.4 Langkah 3

    2.4.1 Objektif terlaksana

    Objektif pada hari tersebut telah terlaksana. Murid dapat mengenal nyanyian

    tempo secara cepat dan lambat. Ini dapat dilihat apabila saya memberi arahan

    supaya murid menyanyi dengan tempo tersebut, mereka dapat menyanyikannya

    dengan baik. Keseluruhan proses pengajaran dan pembelajaran dapat

    dikenalpasti bahawa objektif pada kali ini telah tercapai apabila melebihi 90%

    murid dapat mengenali nyanyian mengikut tempo lambat dan cepat.

    2.5 Langkah 4

    2.5.1 Menggunakan tayangan slaid powerpoint untuk gerakan perkusi badan

    Saya menggunakan perisian MS PowerPoint dimana saya telah membuat

    salinan gambar gerakan perkusi badan melalui mesin pengimbas (scanner)untuk dimasukkan ke dalam slaid powerpoint. Tujuan saya menjalankan aktiviti

    menggunakan ICT adalah bertujuan untuk menarik minat murid dan juga

    meningkatkan kemahiran saya dalam penggunaan ICT. Murid saya juga akan

    lebih teruja dan berminat untuk belajar dalam pembelajaran ini.

    2.5.2 Prihatin terhadap murid yang tiada pasangan

  • 8/2/2019 Rph Macro Azura Latest

    16/37

    16

    Dalam aktiviti nyanyian dan gerakan, saya mengkehendaki murid-murid saya

    mencari pasangan yang mereka inginkan. Saya mengagihkan murid-murid saya

    ini kepada dua kumpulan iaitu lelaki dan perempuan. Saya akan memastikan

    murid-murid saya dapat menjalankan aktiviti tersebut. Jika ada di antara mereka

    yang tidak mempunyai pasangan, saya akan meletakkan mereka dalam

    kumpulan bertiga atau saya sendiri yang akan menjadi pasangan mereka. Ini

    kerana saya tidak mahu, ada di antara mereka yang terlepas peluang

    melakukannya. Saya tidak mahu mereka merasa kecewa.

    2.6 Penutup

    2.6.1 Mendapat maklumbalas positif daripada murid

    Saya memerlukan maklumbalas daripada murid-murid saya terhadap pengajaran

    yang telah saya jalankan melalui sesi soal jawab antara saya dan murid-murid.

    Adakah objektif pengajaran saya dan pembelajaran murid pada hari tersebut

    tercapai? Daripada maklumbalas yang diberikan, murid-murid seronok dan

    gembira dengan setiap aktiviti yang telah dijalankan dan saya dapati mereka

    juga dapat membezakan konsep tempo iaitu antara tempo cepat dan lambat.

    3.0 KELEMAHAN

    3.1 Set Induksi

    3.1.1 Tempat dan ruang pengajaran dan pembelajaran tidak kondusif dan terhad

    Saya menjalankan sesi rakaman video makropengajaran tersebut di dalam

    makmal komputer. Pada mulanya saya bercadang ingin merakamkannya di

    dalam bilik pemulihan tetapi bilik tersebut telah digunakan oleh para guru untuk

    sebagai tempat penyimpanan hadiah sempena Hari Anugerah Kecemerlangan

    Sekolah yang akan diadakan pada keesokkan harinya. Saya tidak mempunyai

  • 8/2/2019 Rph Macro Azura Latest

    17/37

    17

    pilihan yang lain, saya terpaksa menggunakan makmal komputer untuk sesi

    rakaman ini. Saya tidak dapat bergerak dengan pantas dan baik kerana ruang

    dalam makmal komputer yang agak terhad. Ini kerana bilik tersebut sarat dengan

    komputer-komputer sekolah. Murid-murid saya turut menghadapi masalah yang

    sama dimana pergerakan mereka agak terbatas disebabkan ruang yang sempit.

    Ini dapat dilihat semasa sesi lakonan dijalankan. Murid-murid yang lain terpaksa

    bergerak sedikit demi sedikit untuk memberi ruang kepada pelakon semasa

    mereka melakonkan watak tersebut.

    3.1.2 Penyampaian cerita oleh guru kurang jelas

    Apabila saya menonton semula rakaman video ini, saya dapati kaedah

    penyampaian cerita saya adalah kurang memberangsangkan di mana suara

    yang saya gunakan agak kurang jelas. Saya akui pada masa itu saya baru

    sahaja pulih dari demam dan pada masa yang sama saya mengalami batuk-

    batuk dan suara saya agak parau. Sebab itu semasa saya menyampaikan cerita

    saya terhenti seketika disebabkan batuk saya ini.

    3.2 Langkah 1

    3.2.1 Aktiviti latihan solfa

    Sepatutnya saya menggunakan kibod untuk membimbing murid dalam latihan

    solfa tetapi pada hari tersebut saya tidak menggunakannya kerana masalah

    pertukaran tempat rakaman. Pada mulanya saya ingin menggunakan bilik

    pemulihan kerana dalam bilik tersebut mempunyai kibod elektrik.Tetapi apakan

    daya, bilik tersebut telah digunakan oleh guru-guru untuk aktiviti Hari Anugerah

    Kecemerlangan. Sebab itulah saya terpaksa meneruskan sesi rakaman ini di

    dalam makmal komputer. Saya tidak dapat membawa kibod elektrik ini ke dalam

    makmal komputer kerana kibod tersebut amatlah berat. Saya akui kesilapan

    saya dalam teknik nyanyian solfa kerana saya menggunakan suara saya sendiri

    untuk membimbing murid-murid saya dalam nyanyian solfa tersebut. Teknik yang

  • 8/2/2019 Rph Macro Azura Latest

    18/37

    18

    saya gunakan ini adalah salah. Penggunaan kibod dalam nyanyian solfa adalah

    teknik yang paling tepat untuk membimbing murid dalam nyanyian.

    3.3 Langkah 3

    3.3.1 Murid kurang peka semasa menyanyikan lagu mengikut kad ikon yang

    ditunjukkan oleh guru.

    Semasa aktiviti nyanyian berdasarkan kad ikon yang ditunjukkan oleh guru, saya

    dapati sebahagian besar murid-murid saya tidak dapat menyanyikan lagu Mari

    Menari mengikut kad ikon yang ditunjukkan oleh guru. Apabila saya menonton

    semula rakaman ini, saya dapati murid-murid saya yang berada di bahagian

    belakang tidak dapat melihat dengan jelas semasa saya

    mengangkat/menunjukkan kad ikon tersebut. Ini menyebabkan ada di antara

    murid masih lagi menyanyi mengikut kad ikon kura-kura sedangkan pada waktu

    itu saya telah mengangkat kad ikon arnab yang berkehendakkan murid-murid

    saya menyanyi dalam tempo yang cepat.

    4.0 CARA - CARA UNTUK MENGATASI KELEMAHAN

    4.1 Set Induksi

    4.1.1 Tempat dan ruang pengajaran dan pembelajaran tidak kondusif dan terhad

    Saya perlu membuat rakaman video ini lebih awal misalnya dalam bulan Oktober

    untuk mengelakkan masalah seperti ini tidak berulang kembali. Oleh itu saya

    perlu merancang tarikh yang bersesuaian supaya tidak bertembung dengansebarang aktiviti yang dijalankan di sekolah. Saya akui pada waktu itu saya

    terdesak untuk menyiapkan rakaman ini. Saya telah membuat rakaman pada

    minggu akhir persekolahan yang mana sudah pastinya guru-guru, pihak

    pentadbir dan murid-murid sibuk dengan tugas masing-masing. Saya juga

    sepatutnya mencari bilik lain untuk menggantikan makmal komputer yang agak

  • 8/2/2019 Rph Macro Azura Latest

    19/37

    19

    sempit samada menggunakan kelas murid untuk membuat rakaman. Pada waktu

    itu saya tidak dapat berfikir dengan waras. Saya berjanji perkara seperti ini tidak

    akan berlaku lagi. Saya tidak boleh terburu-buru dalam membuat keputusan

    yang mana berkemungkinan akan menjejaskan masa depan saya dan juga

    kerjaya serta kreadibiliti saya sebagai seorang guru.

    4.1.2 Penyampaian cerita oleh guru kurang jelas

    Sepatutnya saya mencari jalan lain untuk mengatasi masalah suara saya yang

    kurang jelas ketika saya tidak sihat ini dimana saya boleh mendapatkan video

    cerita arnab dan kura-kura dari sumber yuotube dengan mendownloads dari

    internet. Dengan cara ini murid hanya menonton tayangan video yang dipasang

    oleh guru.

    4.2 Langkah 1

    4.2.1 Aktiviti latihan solfa

    Saya perlu menyediakan sebuah lagi kibod yang ringan yang memudahkan saya

    membawa ke mana-mana saja bagi menggantikan kibod elektrik yang agak

    berat.

    4.3 Langkah 3

    4.3.1 Murid kurang peka semasa menyanyikan lagu mengikut kad ikon yang

    ditunjukkan oleh guru.

    Saya sepatutnya meletakkan murid di dalam kumpulan yang kecil sebagai satu

    cara untuk menjimatkan ruang. Salah satu lagi langkah ialah dengan meletakkan

    atau mengumpulkan murid-murid yang paling rendah untuk duduk di barisan

    hadapan kelas dan murid-murid yang paling tinggi di barisan bahagian belakang.

    Ini adalah sebagai satu cara untuk mengelakkan pelajar dari menghadapi

    masalah untuk melihat kad ikon yang ditunjukkan oleh guru.

  • 8/2/2019 Rph Macro Azura Latest

    20/37

    20

    5.0 PENUTUP

    Saya berpendapat melalui refleksi pengajaran ini saya dapat menilai dan merenung kembali

    aktiviti pengajaran yang telah dijalankan daripada pelbagai aspek seperti objektif pengajaran

    telah tercapai atau tidak, langkah pengajaran saya bersesuaian dengan hasil pembelajaran

    yang ingin dicapai, adakah penerangan saya jelas atau sebaliknya dan juga suasana atau

    kawalan kelas semasa aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan. Selepas sesuatu aktiviti

    pengajaran dan pembelajaran, saya perlu menilai semula keberkesanan pengajaran saya

    supaya dapat melakukan penambahbaikan untuk sesi pengajaran yang seterusnya. Semasa

    melakukan refleksi, kita sebagai seorang guru boleh menyenaraikan segala kekuatan dan

    kelemahan seterusnya mencari jalan untuk mengatasi masalah tersebut. Sebagai contoh,

    selepas mengajar, kita dapati masih banyak murid yang tidak dapat menguasai sesuatu

    kemahiran walaupun sebagai guru kita telah memberi penerangan yang jelas. Apabila

    melakukan refleksi mungkin kita akan terfikir kelemahan dalam proses pengajaran dan

    pembelajaran seperti penerangan terlalu pantas, suara kurang jelas atau cara penyampaian

    guru yang stereoatip dan membosankan murid-murid. Jesturu itu kita harus memikirkan kaedah

    atau cara yang lebih menarik minat murid untuk memastikan murid-murid menguasai sesuatu

    kemahiran. Sepertimana yang diketahui refleksi dilakukan supaya guru dapat memperbaiki

    kelemahan diri dan berusaha lebih gigih untuk memastikan hasil pembelajaran tercapai. Segala

    kekuatan perlu dikekalkan dan segala kelemahan perlu di atasi setelah refleksi dilakukan untuk

    menjadi pendidik yang cemerlang dan terbilang.

  • 8/2/2019 Rph Macro Azura Latest

    21/37

    21

    LAMPIRAN

    BAHAN BANTU MENGAJAR,

    LEMBARAN KERJA MURID,

    DAN

    CD RAKAMAN VIDEO

    MAKROPENGAJARAN

  • 8/2/2019 Rph Macro Azura Latest

    22/37

    22

    BAHAN BANTU MENGAJAR

    CD Lagu Mari Menari

  • 8/2/2019 Rph Macro Azura Latest

    23/37

    23

    BAHAN BANTU MENGAJAR

    Radio

  • 8/2/2019 Rph Macro Azura Latest

    24/37

    24

    BAHAN BANTU MENGAJAR

    Lirik Lagu

  • 8/2/2019 Rph Macro Azura Latest

    25/37

    25

    BAHAN BANTU MENGAJAR

    Kibod

  • 8/2/2019 Rph Macro Azura Latest

    26/37

    26

    BAHAN BANTU MENGAJAR

    Kad Ikon Gambar Arnab

  • 8/2/2019 Rph Macro Azura Latest

    27/37

    27

    BAHAN BANTU MENGAJAR

    Kad Imbasan Tempo Cepat

  • 8/2/2019 Rph Macro Azura Latest

    28/37

    28

    BAHAN BANTU MENGAJAR

    Kad Ikon Gambar Kura-kura

  • 8/2/2019 Rph Macro Azura Latest

    29/37

    29

    BAHAN BANTU MENGAJAR

    Kad Imbasan Tempo Lambat

  • 8/2/2019 Rph Macro Azura Latest

    30/37

    30

    BAHAN BANTU MENGAJAR

    Topeng Arnab

  • 8/2/2019 Rph Macro Azura Latest

    31/37

    31

    BAHAN BANTU MENGAJAR

    Topeng Kura-kura

  • 8/2/2019 Rph Macro Azura Latest

    32/37

    32

    BAHAN BANTU MENGAJAR

    Slaid Powerpoint

  • 8/2/2019 Rph Macro Azura Latest

    33/37

    33

  • 8/2/2019 Rph Macro Azura Latest

    34/37

    34

  • 8/2/2019 Rph Macro Azura Latest

    35/37

    35

    PENDIDIKAN MUZIK TAHUN 2

    SK KAMPUNG BAHARU LANJUT, 43900 SEPANG, SELANGOR.

    NAMA : ________________________________________ TAHUN : 2 _____________

    ARAHAN: Tuliskan jawapan LAMBAT / CEPAT pada gambar haiwan di bawah

    mengikut cara ia bergerak.

    BIL GAMBAR HAIWAN CEPAT / LAMBAT

    1

    2

  • 8/2/2019 Rph Macro Azura Latest

    36/37

    36

    3

    4

    5

  • 8/2/2019 Rph Macro Azura Latest

    37/37

    CD RAKAMAN

    MAKROPENGAJARAN