RPH MATEMATIK PEND. KHAS (Tambah sebarang dua nombor dalam lingkungan 20)

4
Rancangan Pengajaran Harian Operasi Tambah : Mata pelajaran: MATEMATIK Kelas: KKBP1 Tarikh: 6 April 2011 Masa: 9:30 - 10:00 (30m) Bilangan murid: 8 ORG Bidang pelajaran: Operasi Tambah Objektif pembelajaran: Tambah sebarang dua nombor dalam lingkungan 20. Hasil pembelajaran: Di akhir sesi pembelajaran ini, murid dapat: A. Menguasai isi kandungan a. Menambah nombor dalam lingkungan 20. b. Mengenal dan menyebut simbol tambah dan simbol sama dengan. c. Menyatukan bilangan objek dalam himpunan tidak lebih dari 20. B. Membina kemahiran saintifik, berfikir dan strategi berfikir

Transcript of RPH MATEMATIK PEND. KHAS (Tambah sebarang dua nombor dalam lingkungan 20)

Page 1: RPH MATEMATIK PEND. KHAS (Tambah sebarang dua nombor dalam lingkungan 20)

Rancangan Pengajaran Harian Operasi Tambah :

Mata pelajaran: MATEMATIK

Kelas: KKBP1

Tarikh: 6 April 2011

Masa: 9:30 - 10:00 (30m)

Bilangan murid: 8 ORG

Bidang pelajaran: Operasi Tambah

Objektif pembelajaran: Tambah sebarang dua nombor dalam lingkungan 20.

Hasil pembelajaran:

Di akhir sesi pembelajaran ini, murid dapat:

A. Menguasai isi kandungan

a. Menambah nombor dalam lingkungan 20.

b. Mengenal dan menyebut simbol tambah dan simbol sama dengan.

c. Menyatukan bilangan objek dalam himpunan tidak lebih dari 20.

B. Membina kemahiran saintifik, berfikir dan strategi berfikir

Page 2: RPH MATEMATIK PEND. KHAS (Tambah sebarang dua nombor dalam lingkungan 20)

a. Membilang dengan menghimpunkan kembali objek

b. Mengaitkan isi pelajaran dengan kehidupan seharian.

C. Mengamalkan sikap saintifik dan nilai murni

a. Bekerjasama

b. Tolong menolong

c. Berani mencuba

Konsep/prinsip/hukum/teori:

a. Simbol tambah

b. Simbol sama dengan

Bahan, peralatan dan bahan sumber: Kad nombor, kad soalan, kad jawapan, papan putih, komputer riba, skrin putih,

projektor, buah epal, straw dan Lembaran kerja

Langkah berjaga-jaga:

1) Murid berhati-hati menggunakan komputer riba.

Pengetahuan sedia ada: Murid boleh menyusun kumpulan benda-benda sehingga 20, Murid sudah boleh membilang nombor

hingga 50 dan Murid sudah boleh menambah sebarang dua nombor dalam lingkungan fakta asas.

Page 3: RPH MATEMATIK PEND. KHAS (Tambah sebarang dua nombor dalam lingkungan 20)

FASA ISI KANDUNGAN AKTIVITI PENGAJARAN&PEMBELAJARAN

AKTIVITI GURU

AKTIVITI PENGAJARAN & PEMBELAJARAN

AKTIVITI MURID

NOTA

PERMULAAN/

MENCUNGKIL

IDEA ( 3m)

Permainan kotak

beracun

(soalan fakta asas

tambah)

- Guru mengarahkan murid duduk

dalam bulatan

- Guru memasang muzik dan

mengedarkan kotak beracun.

- Murid duduk dalam bulatan

- Murid mengedarkan kotak beracun

kepada kawan-kawan. Dan apabila

muzik terhenti, murid yang

memegang kotak beracun diminta

mengeluarkan satu kad soalan dan

menjawab secara spontan. Seperti

lampiran 1 RPH 2

Teknik : nyanyian ,soal-

jawab

BBM: radio, kotak

beracun, kad soalan

Nilai : bersungguh-

sungguh

MENSTRUKTUR/

MENSTRUKTUR

SEMULA (12m)

-Menambah nombor

dalam lingkungan 20

-Guru memasang CD

pembelajaran

(Lampiran 2 RPH2,CD

pembelajaran di pos bersama

unit pengajaran)

-Seterusnya guru mengulas hasil

tayangan CD tersebut iaitu proses

tambah dalam lingkungan 20.

- Guru menunjukkan beberapa

contoh lagi soalan tambah dalam

lingkungan 20 di papan putih.

-Murid mendengar dengan jelas CD

Pembelajaran yang ditunjukkan.

-Murid mendengar penjelasan guru

- Murid bersoal jawab dengan guru

untuk

mendapatkan jawapan.

Teknik :,soal-jawab

BBM: buah epal. Slaid

power point, komputer

riba, CD pembelajaran,

projektor, skrin putih

Nilai : bersungguh-

sungguh, berani

APLIKASI IDEA

(12m)

Aktiviti berpasangan

(Kuiz)

-Guru mengagihkan murid

kepada pasangan-pasangan

masing-masing

-Setiap pasangan diberi satu

kotak yang mengandungi

-Murid duduk secara berpasangan. Teknik: aktiviti

berpasangan, soal jawab

kuiz.

BBM: lembaran kerja,

Alat tulis, kad soalan, kad

7 + 5 = ?12

Page 4: RPH MATEMATIK PEND. KHAS (Tambah sebarang dua nombor dalam lingkungan 20)