RPH-Membentuk Dan Membuat Binaan

4
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual Kelas : 3 Kreatif Tarikh : 15 Julai 2011 (Jumaat) Masa : 1 jam (8.30 a.m - 9.30 a.m) Bilangan murid : 25 Orang (15 Lelaki, 10 Perempuan) Bidang : Membentuk dan Membuat Binaan Tema : Pengangkutan Tajuk : Pengangkutan darat (Kereta, bas, van) Teknik : Model Hasil Pembelajaran : Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :- ARAS 3 i. Menghasilkan binaan dan menghias dengan menggunakan pelbagai alat dan bahan serta teknik secara kreatif. ii. Membuat pernyataan secara lisan tentang hasil kerja sendiri dan rakan. iii. Membuat dokumentasi mudah dalam portfolio. Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah melihat dan menaiki kenderaan. Bahan Bantu Mengajar : Laptop dan LCD, contoh model kereta. Alatan dan Bahan : Kotak, penutup botol, tali, kad manila, gam, gunting, slotap, double tape dan pen marker. Buku : Huraian Sukatan Pelajaran Pendidikan Seni Visual Tahun 3 Nilai : Kekemasan, kreativiti, keselamatan dan kerjasama.

Transcript of RPH-Membentuk Dan Membuat Binaan

Page 1: RPH-Membentuk Dan Membuat Binaan

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL

Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual

Kelas : 3 Kreatif

Tarikh : 15 Julai 2011 (Jumaat)

Masa : 1 jam (8.30 a.m - 9.30 a.m)

Bilangan murid : 25 Orang (15 Lelaki, 10 Perempuan)

Bidang : Membentuk dan Membuat Binaan

Tema : Pengangkutan

Tajuk : Pengangkutan darat (Kereta, bas, van)

Teknik : Model

Hasil Pembelajaran : Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :-

ARAS 3i. Menghasilkan binaan dan menghias dengan

menggunakan pelbagai alat dan bahan serta teknik secara kreatif.

ii. Membuat pernyataan secara lisan tentang hasil kerja sendiri dan rakan.

iii. Membuat dokumentasi mudah dalam portfolio.

Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah melihat dan menaiki kenderaan.

Bahan Bantu Mengajar : Laptop dan LCD, contoh model kereta.

Alatan dan Bahan : Kotak, penutup botol, tali, kad manila, gam, gunting, slotap, double tape dan pen marker.

Buku : Huraian Sukatan Pelajaran Pendidikan Seni Visual Tahun 3

Nilai : Kekemasan, kreativiti, keselamatan dan kerjasama.

Page 2: RPH-Membentuk Dan Membuat Binaan

LANGKAH

ISI PENGAJARAN AKTIVITI GURU AKTIVITI MURID STRATEGI PENGAJARAN

Set Induksi(5 Minit)

PengenalanTayangan Video

i) Guru menayangkan video berkaitan dengan jenis-jenis kenderaan darat.

ii) Guru menunjukkan contoh hasilan model kenderaan darat.

iii) Guru mengaitkan dengan aktiviti pembelajaran dengan topik pada hari ini.

i) Murid melihat dan mendengar video yang ditayangkan oleh guru.

ii) Murid melihat dan memberi respon tentang hasilan model kereta.

iii) Murid mendengar penerangan guru dengan teliti.

TKP-Kecerdasan Verbal-Linguistik-Kecerdasan visual-Ruang

Kontekstual

KBKK-mencirikan-mengelaskan -mengenalpasti

Langkah 1(5 Minit)

Perkembangan Pelajaran

Langkah-langkah Membuat Model Kereta :a. Memotong kotak mengikut

bentuk yang diingini dengan menggunakan gunting.

b. Menebuk tayar kereta menggunakan pisau lipat.

c. Mencantum bahan kereta menggunakan double tape.

d. Menampal kad manila pada bahagian model kereta yang telah siap.

i) Guru memberi penerangan dan tunjukcara tentang cara membuat model kenderaan darat menggunakan bahan kutipan dan objek alam.

i) Murid mendengar penerangan dan melihat guru menunjuk cara membuat model kenderaan darat tersebut.

TKP-Kecerdasan Verbal-Linguistik-Kecerdasan Visual-Ruang

KBKK-Menjana Idea-Mengkategori

Langkah 2(30 minit)

Perkembangan Isi i) Guru mengagihkan murid-murid kepada 5 kumpulan.

ii) Guru meminta murid untuk membuat model kenderaan darat dalam kumpulan masing-masing.

iii) Guru memantau dan memberi bimbingan aktiviti murid.

i) Murid membentuk kumpulan mengikut arahan guru.

ii) Murid memulakan tugasan dalam kumpulan.

iii) Murid minta cadangan daripada guru.

TKP-Kecerdasan Visual-Ruang-Kecerdasan Verbal-Linguistik

KBKK-Menjana Idea-Mereka cipta

Langkah 3(15 Minit)

Apresiasi dan Refleksi i) Guru memilih 3 contoh hasilan yang terbaik daripada kumpulan.

ii) Guru meminta 3 orang murid untuk memberi pandangan ke atas hasil kerja rakan mereka.

i) Murid-murid mendengar ulasan guru dengan teliti.

ii) Murid memberi komen ke atas hasil kerja rakan mereka.

TKP-Kecerdasan Verbal-Linguistik-Kecerdasan Intrapersonal.

KBKKMenilai

Penutup(5 Minit)

Rumusan

Lirik Lagu “Kereta Merah”

Bapaku dari kota, bapaku beli kan kereta,Kereta kecil warna merah, bolehku bawa ke sekolah,Pom...pom...pom...pom3x

i) Guru membuat rumusan tentang pelajaran hari ini berkaitan dengan teknik membuat model.

ii) Guru meminta murid untuk menyanyi lagu “

i) Murid mendengar rumusan guru dengan penuh teliti.

ii) Murid menyanyi bersama-sama guru dengan penuh semangat.

TKP-Kecerdasan Verbal-Linguistik-Kecerdasan Muzik

Masteri

KKBK

Page 3: RPH-Membentuk Dan Membuat Binaan

REFLEKSI

Pengajaran dan pembelajaran dapat dijalankan dengan berkesan dan teratur. 90% murid menunjukkan sikap minat dan kesungguhan dalam menjalankan aktiviti yang dirancang oleh guru. 10% murid tidak membawa kelengkapan alatan seni. Guru mengingatkan murid agar membawa kelengkapan alatan seni setiap kali sesi pengajaran dan pembelajaran seni dijalankan dan menyuruh mereka berkongsi alatan dengan kumpulan lain.