RPH Peratus

2
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN KSSR MATEMATIK TAHUN 3 Mata Pelajaran : Matematik Tahun 3 Topik : 8. Peratus Masa : 60 minit Standard Pembelajaran : Murid berupaya untuk : 1 ) Menulis satu hingga seratus peratus mengikut Menulis satu hingga seratus peratus mengikut sebutan dan lorekkan petak seratus. Objektif Pembelajaran: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: a. menulis satu hingga seratus peratus. b. melorek petak seratus dengan tepat. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran: 1. Persediaan pemerhatian dan analisis a) Guru menunjukkan petak seratus yang berlorek dan meminta murid menyebut dalam pecahan seratus. 2. Imaginasi penjana idea. a) Murid ditunjukkan kad perkataan yang berkaitan dengan petak seratus. b) Murid menyebut kad perkatan tersebut. c) Murid diminta mengambil kad dari kotak lalu menyusun kad perkataan berdasarkan nilai peratus yang diberi. 3. Perkembangan penambahbaikkan menilai a)Murid dipecah kepada 4 kumpulan. 1 JABATAN PELAJARAN NEGERI PULAU PINANG

Transcript of RPH Peratus

Page 1: RPH Peratus

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN KSSR MATEMATIK TAHUN 3

Mata Pelajaran : Matematik Tahun 3

Topik : 8. Peratus

Masa : 60 minit

Standard Pembelajaran : Murid berupaya untuk :

1 ) Menulis satu hingga seratus peratus mengikut

Menulis satu hingga seratus peratus mengikut sebutan dan lorekkan petak seratus.

Objektif Pembelajaran:

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

a. menulis satu hingga seratus peratus.

b. melorek petak seratus dengan tepat.

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran:

1. Persediaan pemerhatian dan analisis

a) Guru menunjukkan petak seratus yang berlorek dan meminta murid menyebut

dalam pecahan seratus.

2. Imaginasi penjana idea.

a) Murid ditunjukkan kad perkataan yang berkaitan dengan petak seratus.

b) Murid menyebut kad perkatan tersebut.

c) Murid diminta mengambil kad dari kotak lalu menyusun kad perkataan

berdasarkan nilai peratus yang diberi.

3. Perkembangan penambahbaikkan menilai

a) Murid dipecah kepada 4 kumpulan.

b) Guru menyediakan 6 sampul yang berisi dengan 4 keping kad peratus.

c) Ketua setiap kumpulan akan melemparkan dadu mengikut giliran.

d) Ketua kumpulan mengambil satu kad dari sampul berdasarkan nombor lemparan

dadu.

e) Murid diarahkan menyebut nilai tersebut dan melorekkannya pada petak seratus

yang guru paparkan pada papan tulis.

4. Tindakan Pelaksanaan amalan berterusan.

1 JABATAN PELAJARAN NEGERI PULAU PINANG

Page 2: RPH Peratus

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN KSSR MATEMATIK TAHUN 3

a) Edarkan lembaran kerja kepada setiap murid.

b) Bincangkan hasil kerja murid.

5. PentaksiranBerdasarkan kepada keupayaan murid untuk menjawab soalan yang dijawabkan,

menunjukkan keupayaan dan kemampuan murid satu hingga seratus peratus dan

melorek petak seratus.

6. Nilai dan sikap

Teliti, bekerjasama

2 JABATAN PELAJARAN NEGERI PULAU PINANG