rph psv mozek rama2

6
Tarikh : 13 Februari 2014 Masa : 12.15 hingga 1.15 petang (1 jam) Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual Tahun : 5 Firuz Bilangan murid : 30 orang Bidang : Menggambar Tajuk : Mozek Sub – Tajuk : Rama-rama Objektif pembelajaran : Pada akhir pembelajaran murid dapat : 1. Melakar dan melukis rama-rama. 2. Menggunting dan menampal kertas warna secara mozek. 3. Menghasilkan mozek bertajuk “Rama-rama’’. Alat dan bahan: 1. Alat : Pembaris, pensel, pemadam, gunting, gam 2. Bahan : Kertas lukisan, kertas warna Pengetahuan sedia ada : 1. Murid-murid telah mengetahui cara menggunakan gunting dengan betul. 2. Murid-murid telah mengetahui rupa bentuk rama-rama. Kamahiran berfikir : Kemahiran belajar : Mendengar, melihat TKP : Verbal-linguistik, intrapersonal, interpersonal, kinestatik, visual-ruang Nilai : Menghargai, bekerjasama, menghormati, kasih sayang

description

psv

Transcript of rph psv mozek rama2

Page 1: rph psv mozek rama2

Tarikh : 13 Februari 2014

Masa : 12.15 hingga 1.15 petang (1 jam)

Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual

Tahun : 5 Firuz

Bilangan murid : 30 orang

Bidang : Menggambar

Tajuk : Mozek

Sub – Tajuk : Rama-rama

Objektif pembelajaran :

Pada akhir pembelajaran murid dapat :

1. Melakar dan melukis rama-rama. 2. Menggunting dan menampal kertas warna secara mozek. 3. Menghasilkan mozek bertajuk “Rama-rama’’.

Alat dan bahan:

1. Alat : Pembaris, pensel, pemadam, gunting, gam2. Bahan: Kertas lukisan, kertas warna

Pengetahuan sedia ada :

1. Murid-murid telah mengetahui cara menggunakan gunting dengan betul.2. Murid-murid telah mengetahui rupa bentuk rama-rama.

Kamahiran berfikir :

Kemahiran belajar : Mendengar, melihat

TKP : Verbal-linguistik, intrapersonal, interpersonal, kinestatik,

visual-ruang

Nilai : Menghargai, bekerjasama, menghormati, kasih sayang

Page 2: rph psv mozek rama2

LANGKAH \ MASA

ISI / KANDUNGAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

CATATAN / STRATEGI

Set Induksi (5 minit) Lagu “Rama-rama"

Dari Ulat Jadi Kepompong,Tidur Nyenyak Dalam

Kelongsong,Cukup Masa Kelongsong

Pecah,Pom! Pom! Jadilah Rama-

Rama Yang Indah,Rama-Rama Terbang

Merata,Hisap Madu Di Pohon

BungaSungguh Cantik Aneka

Warna,Tapi Sayang Hidup Tak

Lama,Begitulah Hidup Manusia,Pada Allah Kita Berdoa,Agar Jadi Insan Mulia,

Tapi Sayang Hidup Tak Lama.

1. Murid diperdengarkan lagu Rama-rama

2. Murid dibimbing oleh guru untuk membuat demonstrasi pergerakan mengikut lirik lagu.

3. Murid diminta untuk menyanyi sambil meniru pergerakan yang dilakukan oleh guru.

Kemahiran belajar : Mendengar, melihat

Kecerdasan pelbagai:

Verbal linguistik, intrapersonal, kinestatik

Nilai murni:

Menghargai, menghormati, kerjasama

ABM

Audio

Langkah 1(10 minit) Proses melakar dan

melukis rama-rama di atas kertas lukisan.

i. Melakar bentuk rama-rama.

1. Murid ditunjukkan cara melakar dan melukis rama-rama di atas kertas lukisan.

Kemahiran belajarMendengar, melihat

Teori Kecerdasan PelbagaiVerbal-Linguistik, kinestatik, intrapersonal, interpersonal

NilaiBerkerjasama, menghormati

Page 3: rph psv mozek rama2

ii. Lakaran rama-rama di atas kertas lukisan.

Penerangan tentang mozek

a) Definisi mozekb) Teknik menggunting

dan menampal menggunakan mozek

c) Perbezaan mozek dan kolaj

2. Murid diminta untuk menghasilkan sebuah lakaran sepertimana yang ditunjukkan oleh guru mengikut kreativiti masing-masing.

3. Murid diberikan penerangan tentang mozek.

ABM

Kertas lukisan, pensel, pemadam, pembaris.

Langkah 2(25 minit) 1. Cara menampal

kertas warna secara mozek (tidak boleh bertindih antara satu sama lain.)

1. Murid ditunjukkan cara menampal kertas warna atas lakaran menggunakan teknik mozek.

Kemahiran belajarMendengar, melihat

Page 4: rph psv mozek rama2

2. Menggunting kertas warna dalam bentuk segi empat. (1cm x 1cm)

3. Proses menampal kertas di atas lakaran.

2. Murid diminta menggunting kertas warna dalam bentuk empat segi.

3. Murid diminta untuk menampal kertas warna di atas lakaran yang telah dihasilkan sebagaimana yang ditunjukkan oleh guru.

Teori Kecerdasan Pelbagaikinestatik, visual ruang

NilaiMengahargai, menghormati, kerjasama

ABMKertas lukisan, pensel, kertas warna, gunting, gam, pembaris.

Page 5: rph psv mozek rama2

Langkah 3

(15 minit)Sesi Apresiasi dan Refleksi(Kemuncak )

1. Membuat apresiasi hasil kerja murid berkaitan :

i. Seni rupaii. Bentukiii. Warnaiv. Kemasan hasil kerja

1. Murid diminta untuk mempamerkan hasil kerja yang telah dihasilkan.

2. Murid menceritakan tentang hasil kerja mereka.

3. Murid dalam kumpulan diminta untuk memberi pendapat.

4. Murid dalam kumpulan lain diminta untuk memberikan pendapat.

5. Guru memberikan pendapat tentang hasil kerja murid.

Kemahiran BerfikirMenjana idea.

Teori Kecerdasan PelbagaiInterpersonal intrapersonalVerbal-Linguistik.

NilaiKerjasama, Kasih sayang, menghargai, menghormati.

Penutup(5 minit) Kogniif

- Kaitkan isi pelajaran dengan kehidupan seharian.

- Rumus hasil kerja murid.

1. Guru memilih hasil yang terbaik untuk ditampal di belakang kelas.

2. Guru membuat rumusan tentang hasil kerja murid.

Kemahiran BerfikirMembuat kesimpulan.