rph PSV mozek

9
Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual Kelas : 5 Dedikasi Tarikh : 23 Julai 2013 Masa : 12.10 tengah hari 1.10 petang Bilangan Murid : 34/36 orang Bidang : Menggambar Tema : Alam Semulajadi Tajuk : Mozek Hidupan Laut (Ikan) Teknik : Mozek Kemahiran : Memotong kertas dan melekatkan kertas Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah melihat mozek dalam kehidupan seharian dan melihat hidupan laut. Hasil Pembelajaran : Menggambar berdasarkan tema pengalaman dan imaginasi murid secara manual. ARAS I i. Mengaplikasikan elemen Asas Seni Reka yang sesuai dalam menggambar. ii. Mengetahui dan menggunakan bahasa seni visual (istilah) yang mudah untuk berinteraksi. ARAS II i. Menggambar berdasarkan idea yang diperoleh daripada pemerhatian dan penerokaan alat, bahan dan teknik. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 5

Transcript of rph PSV mozek

Page 1: rph PSV mozek

Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual

Kelas : 5 Dedikasi

Tarikh : 23 Julai 2013

Masa : 12.10 tengah hari – 1.10 petang

Bilangan Murid : 34/36 orang

Bidang : Menggambar

Tema : Alam Semulajadi

Tajuk : Mozek Hidupan Laut (Ikan)

Teknik : Mozek

Kemahiran : Memotong kertas dan melekatkan kertas

Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah melihat mozek dalam kehidupan seharian

dan melihat hidupan laut.

Hasil Pembelajaran : Menggambar berdasarkan tema pengalaman dan

imaginasi murid secara manual.

ARAS I

i. Mengaplikasikan elemen Asas Seni Reka yang

sesuai dalam menggambar.

ii. Mengetahui dan menggunakan bahasa seni visual

(istilah) yang mudah untuk berinteraksi.

ARAS II

i. Menggambar berdasarkan idea yang diperoleh

daripada pemerhatian dan penerokaan alat, bahan

dan teknik.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 5

Page 2: rph PSV mozek

ARAS III

i. Menggambar dengan menggunakan gabungan

pelbagai alat, bahan dan teknik yang lebih kreatif

dan kemas.

ii. Menyatakan secara lisan tentang hasil kerja sendiri

dan rakan.

Objektif Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran murid dapat :

i. Melukis rupa ikan di atas kertas lukisan.

ii. Memotong kertas dengan kemas.

iii. Melekatkan kertas dengan kemas dan betul.

iv. Menyusun kertas warna mengikut kreativiti sendiri.

KBKK : Menetukan urutan, Mencirikan, Menilai

Penerapan Nilai Murni : Kebersihan, Kerajinan, Kerjasama, Kekemasan

Penggabungjalinan : Matematik dan Sains

Kaedah/Teknik : Tunjuk cara/ Demonstrasi, Soal jawab, Penerangan

Strategi : Berpusatkan murid, berpusatkan bahan, berpusatkan guru

Bahan Bantu Belajar :

i. kad gambar ikan

ii. carta alir penghasilan

iii. contoh karya mozek

iv. contoh karya yang siap

Alat dan Bahan : Alat : Pensel, Gunting

Bahan : kertas lukisan, kertas A4 berwarna, gam

Page 3: rph PSV mozek

Isi Pelajaran Aktiviti/ Kemahiran Catatan

Kad gambar

pelbagai jenis

ikan.

Sesi soal jawab

Aktiviti membuat

mozek ikan

SET INDUKSI ( 3 minit)

1. Guru menunjukkan gambar ikan

sambil bersoal jawab dengan murid.

Apakah haiwan yang ada dalam

gambar ini?

Apakah ciri-ciri haiwan ini?

Dimanakan haiwan ini dapat

dijumpai?

Sebutkan nama jenis-jenis ikan lain

yang kamu tahu.

2. Guru mengaitkan dengan aktiviti yang

akan dilaksanakan.

BBB:

-kad gambar ikan

KBKK:

-mencirikan

-menilai

TKP:

-naturalis

-linguistik

Strategi:

-berpusatkan

bahan

Teknik : mozek

Penerangan

teknik mozek

Contoh hasil

karya mozek

LANGKAH 1 ( 5 minit)

1. Guru menerangkan teknik yang akan

digunakan dalam bidang menggambar

pada hari ini.

2. Guru menerangkan tentang teknik

mozek kepada murid. (rujuk lampiran)

3. Murid melihat contoh hasil karya

mozek yang ditunjukkan oleh guru

4. Guru menunjukkan hasil karya mozek

yang sudah siap.

BBB:

-hasil karya mozek

KBKK:

-menilai

TKP:

-spatial

-linguistik

Strategi:

-berpusatkan guru

Page 4: rph PSV mozek

Penerangan alat

dan bahan

5. Guru membuat penerangan alat dan

bahan yang akan digunakan dalam

aktiviti pada hari ini.

Pensel,

Gunting

kertas lukisan,

kertas A4 berwarna,

gam

Nilai:

-kerajinan

penerangan

langkah

penghasilan

mozek ikan.

LANGKAH 2 ( 5 minit)

1. Guru menerangkan langkah

penghasilan mozek ikan berdasarkan

carta alir.

Langkah-langkah penghasilan:

i. Lukiskan rupa seekor ikan di atas

kertas lukisan.

ii. Potong kertas warna membentuk segi

empat sama bersaiz 1cm x1 cm.

iii. Lekatkan kertas warna di dalam rupa

ikan yang dilukis mengikut kreativiti

sendiri.

2. Murid memberi perhatian pada

penerangan dan demonstrasi guru.

3. Guru menunjukkan hasil mozek ikan

yang sudah siap.

BBB:

-carta alir

-karya siap

KBKK:

-menentukan

urutan

Strategi:

-berpusatkan guru

Kaedah/Teknik:

-demonstrasi

-penerangan

Nilai:

-kerajinan

-kebersihan

Page 5: rph PSV mozek

Perlaksanaan

aktiviti membuat

mozek ikan

LANGKAH 3 ( 40 minit)

1. Murid melaksanakan aktiviti selepas

penerangan dan demonstrasi yang

diberikan guru.

2. Guru memberikan bimbingan kepasa

murid yang memerlukan dari meja ke

meja.

KBKK:

-menentukan

urutan

TKP:

-spatial

-linguistik

Strategi:

-berpusatkan guru

Nilai:

-kebersihan

-kekemasan

-kerajinan

Menilai hasil

kerja rakan

SESI APRESIASI ( 5 minit)

1. Murid mempamerkan hasil kerja

kepada rakan sekelas.

2. Guru membuat penilaian terhadap

beberapa karya yang dipilih.

KBKK:

-menilai

TKP:

-linguistik

Nilai:

-keberanian

PENUTUP ( 2 minit)

1. Kognitif

Murid membuat rumusan tentang apa

yang telah dipelajari pada hari ini

berdasarkan soalan yang diajukan

oleh guru.

KBKK:

-membuat

kesimpulan

TKP:

-linguistik

Page 6: rph PSV mozek

Definisi Mozek

Teknik mozek ialah cara menghasilkan karya dengan menyusun dan

menambah bahan-bahan seperti kertas warna, plastik, kepingan jubin dan

lain-lain ke atas sesuatu permukaan seperti kertas, plastik dan papan secara

tersusun, bersebelahan dan tidak bertindih.

Kepingan bahan yang diulang secara tidak bertindih memberi kesan khas

pada mozek yang dihasilkan. 

Sempadan kepingan bahan yang ditampal itu memberi jalinan keseluruhan

kepada gambar yang dihasilkan.

LAMPIRAN

Page 7: rph PSV mozek

Contoh Karya Mozek

LAMPIRAN

Page 8: rph PSV mozek
Page 9: rph PSV mozek