RPH Rujukan

13
8/9/2019 RPH Rujukan http://slidepdf.com/reader/full/rph-rujukan 1/13

Transcript of RPH Rujukan

Page 1: RPH Rujukan

8/9/2019 RPH Rujukan

http://slidepdf.com/reader/full/rph-rujukan 1/13

Page 2: RPH Rujukan

8/9/2019 RPH Rujukan

http://slidepdf.com/reader/full/rph-rujukan 2/13

Objektif Eksplisit :

Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid akan dapat :

i. Murid dapat membaca dan menjawab 4 soalan berdasarkan petikan yang bertajuk ³Bendera Malaysia´.

ii. Murid dapat menyusun dan menulis semula kad perkataan menjadi 3 ayat tunggal

iii. Murid dapat menjawab 3 soalan kefahaman dengan menggunakan perkataan yang betul.

Kemahiran Bernilai Tambah

Kemahiran Berfikir : Menghubung kait,mengenal pasti

BCB : Kemahiran membaca, lisan , menulis

TKP: Interpersonal,intrapersonal,muzik,kinestetik, logik-matematik

Sistem Bahasa

Tatabahasa :

I. Imbuhan akhiran ±an : pakaian, bilangan,bahagian,makanan

Pengisian Kurikulum  

Muzik : Lagu Jalur Gemilang

Nilai Murni : Menghormati lagu patriotik dan Bendera Malaysia

Kewarganegaraan : Semangat Cintakan Negara

Page 3: RPH Rujukan

8/9/2019 RPH Rujukan

http://slidepdf.com/reader/full/rph-rujukan 3/13

Isi Pelajaran:

i. Lagu Jalur Gemilang

ii. Petikan Bendera Malaysia

iii. Imbuhan Akhiran ±an

iv. Ayat Tunggal

v. Pengayaan : Bendera Istimewa

vi. Pemulihan : Ayat Tunggal

Bahan Bantu Pengajaran dan Pembelajaran

i. Audio lagu Jalur Gemilang

ii. Speaker 

iii. MP3

iv. Seni Kata Lagu Jalur Gemilang

v. Petikan ³Bendera Malaysia´

vi. Rajah Pohon Imbuhan

vii. Kad Perkataan

viii. Lembaran kerja

ix. Siri Cerita Nilam : Bendera Istimewa

Page 4: RPH Rujukan

8/9/2019 RPH Rujukan

http://slidepdf.com/reader/full/rph-rujukan 4/13

Langkah & Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Set Induksi

( 5 minit )

Lagu Jalur Gemilang

Merahmu bara semangat wajaPutihmu bersih budi pekertiKuning berdaulat payung negaraBiru perpaduan kami semua

Puncak dunia telah kau tawanLautan luas telah kau redahMembawa semangat jiwa merdekaSemarak jaya kami warganya

Empat belas melintang jalurnyaSemua negeri dalam Malaysia

Satu suara satu semangatItu sumpah warga berdaulat

Jalur gemilang dibawah naunganmuJalur gemilang kami semua bersatu.Perpaduan ketaatan Amalan murni rakyat Malaysia

Jalur gemilang megah kami terasaJalur gemilang kibarkanlah wawasanMerah putih biru kuningJalur semangat kami semua

Berkibarlah..Berkibarlah..Berkibarlah Jalur Gemilang. 

Guru meminta murid senyap

 Arahan :Sila dengar lagu ini dan nyanyikan bersama -sa

Soal jawab

a) Murid-murid pernah tak mendengar lagu

b) Bilakah biasanya lagu ini di nyanyikan?

c) Apakah nama lagu ini?

d) Lagu ini menceritakan tentang apa murid

Guru mengaitkan lagu dengan tajuk pembelajar

Lagu ini biasanya dinyanyikan ketika sambutan

kemerdekaan. Lagu ini juga menceritakan tenta

bendera Malaysia iaitu jalur Gemilang.Oleh itu t

pembelajaran kita pada hari ini adalah ³Bender

Malaysia´.

Page 5: RPH Rujukan

8/9/2019 RPH Rujukan

http://slidepdf.com/reader/full/rph-rujukan 5/13

Langkah 1

( 20 minit )

Bendera Malaysia

Malaysia mempunyai bendera sendiri.Bendera Malaysia dikenal sebagai Jalur 

Gemilang.Jalur Gemilang ada empat warna, iaitumerah, putih,biru, dan kuning. Terdapatbentuk anak bulan dan bintang berbucuempat belas pada bahagian yang berwarnabiru.

  Anak bulan merupakan lambangagama Islam sebagai agama rasmi. Bintangpula menjadi simbol perpaduan empat belasbuah negeri di Malaysia.

Warna kuning pada bulan dan bintangmerupakan warna diraja. Selain itu, empatbelas Jalur Gemilang melambangkan

bilangan negeri di Malaysia.

Cadangan Jawapan

y Bendera Malaysia ialah Jalur 

Gemilang

y Jalur Gemilang berwarna

merah,putih,biru dan kuning.

y Terdapat bentuk anak bulan dan

bintang

y Bintang mempunyai 14 bucu

y Anak bulan melambangkan agama

islam sebagai agama rasmi.

Guru memaparkan petikan yang bertajuk ³ BendMalaysia´

BCB : Membaca

Guru membimbing murid-murid membaca petikmengikut peringkat.

Perenggan 1Guru membimbing membaca perenggan1.Kemudian guru menggunakan teknik penyoalanmenguji kefahaman murid.

 Aktiviti FU

y Apakah nama bendera Malaysia?

Perenggan 2 dan 3Guru membimbing murid-murid membaca.

Guru memilih murid secara rawak untuk membirakan yang lain membaca.

 Aktiviti FU:

y Berapakah warna Jalur Gemilang?

y Apakah bentuk yang terdapat pada JaluGemilang?

y Berapakah bucu bintang?

y Apakah yang melambangkan agama Islasebagai agama rasmi?

y Mengapakah bintang penting dalam neg

Perenggan 4

Guru membimbing murid membacaGuru meminta murid membaca mengikut kumpa) Lelakib) Perempuan

Page 6: RPH Rujukan

8/9/2019 RPH Rujukan

http://slidepdf.com/reader/full/rph-rujukan 6/13

Page 7: RPH Rujukan

8/9/2019 RPH Rujukan

http://slidepdf.com/reader/full/rph-rujukan 7/13

 

Guru memilih murid-murid secara rawak untuk

ayat tunggal dengan menggunakan perkataan y

berimbuhan akhiran ±an.

Langkah 3

( 15 minit )

Ayat Tunggal

Murid-murid sila baca kad perkataan ini.

Gemil  ¡ ¢

d  

,J  

lur, w  

r ¡  

, em£  

t.

Murid-murid faham tak makna setiapperkataan tersebut?

Murid-murid, sila susun semula perkataantadi supaya menjadi satu ayat tunggal

y Jalur Gemilang ada empat warna.

Cadangan jawapan

a) Jalur Gemilang ada empat warna

b) Malaysia juga mempunyai bendera

c) Bendera Malaysia dikenal sebagai

Jalur Gemilang 

Guru memaparkan beberapa kad perkataan

BCB :Membaca

Guru meminta murid-murid membaca beramai-

KB: Menyusun atur / M3

1) Selesai membaca, guru memastikan ba

murid faham makna semua perkataan te

2) Guru memilih murid secara rawak untuk

menyusun kad tersebut.

3) Murid perlu menulis nombor untuk mena

urutan perkataan tersebut di dalam ayat

Kad Perkataan

a) Gemilang ada Jalur warna empat

b) juga Malaysia bendera mempunyai

c) Jalur dikenal Gemilang se bagai Bender

Malaysia

Page 8: RPH Rujukan

8/9/2019 RPH Rujukan

http://slidepdf.com/reader/full/rph-rujukan 8/13

 

Pengayaan : Membaca Cerita ³ Bendera Istimewa´

Ramudan Dani di kantin. Mereka sedang melukis bendera Malaysia. Mereka melukis bendera pada kad teba

itu cantik dan berwarna ±warni.Tiba-tiba, air minuman Ramu tertumpah di atas bendera. Mereka sedih kerana tid

kepada Cikgu Lim.

Cikgu Lim terpandang mereka. Cikgu Lim mencadangkan kepada mereka membuat bendera daripa

bersetuju. Mereka bekerjasama dalam menyediakan bahan dan menyiapkan bendera tersebut.Rakan -rakan Ram

mengumpulkan beribu-ribu plastik penyedut minuman.

  Akhrinya, bendera mereka siap.Murid -murid dan guru-guru bekerjasama. Mereka menggantungkan

bendera.Mereka berbangga kerana memi liki bendera Malaysia yang istimewa.

Pemulihan : Membaca Ayat Tunggal

y Jalur Gemilang ada empat warna

Penutup( 5 minit )

Murid-murid, boleh ingat apa yang kita

pelajari hari ini?

Hari ini kita telah belajar tentang bendera

Malaysia. Bendera Malaysia ialah Jalur 

Gemilang yang terdiri daripada 4 warna.

Setiap warna melambangkan

sesuatu.Contohnya ialah warna kuning

pada bulan dan bintang melambangkan

warna diraja.

1) Guru membimbing murid-murid merumus

pembelajaran dengan menggunakan tekn

soal jawab.

2) Guru juga cuba melatih murid pembelajar

secara reflektif iaitu kemahiran

mengingatkan semula apa yang telah

dipelajari.

Page 9: RPH Rujukan

8/9/2019 RPH Rujukan

http://slidepdf.com/reader/full/rph-rujukan 9/13

Kita juga telah bela jar tentang imbuhan

akhiran ±an. Imbuhan yanghadir di akhir 

kata dasar. Contohnya ialah pakaian,

makanan dan sebagainya.

Murid-murid, kita sebagai rakyat

Malaysia mestilah menghormati bendera

Malaysia dan lagu patriotik

3) Guru merepakan nilai murni iaitu

menghormati bendera Malaysia dan lagu

patriotik seperti Jalur Gemilang dan

Negaraku.

Page 10: RPH Rujukan

8/9/2019 RPH Rujukan

http://slidepdf.com/reader/full/rph-rujukan 10/13

PENYEMAKAN DAN PENGESAHAN RPH

CATATAN REFLEKSI

Mesti ditulis tangan dan disediakan sebaik sahaja tamat sesi Pengajaran dan Pem

1. KEKUATAN :

 __________________________________________________________________________________

 _________________________ _________________________________________________________

2. KELEMAHAN :

 __________________________________________________________________________________

 _______________________________________________________ __________________________

 __________________________________________________________________________________

3. CAD ANGAN MENGATASI / MEMPERBAIKI :

 ______________________________________________________________ ___________________

 __________________________________________________________________________________

 __________________________________________________________________________________

Page 11: RPH Rujukan

8/9/2019 RPH Rujukan

http://slidepdf.com/reader/full/rph-rujukan 11/13

Disemak oleh Guru Pembimbing. Disemak oleh Guru Besar 

Catatan

:__________________________________________________ 

 _________________________________________________ 

 _________________________________________________ 

 ________________________________________ _________ 

Tandatangan :

Nama :

Tarikh :

Catatan :

 ______________________________

 ______________________________

 ______________________________

 ______________________________

Tandatangan :

Nama :

Tarikh :

Disemak oleh Pensyarah PembimbingCatatan :

 __________________________________________________________________________________________

 __________________________________________________________________________________________

Tandatangan :

Nama :

Tarikh : 

Page 12: RPH Rujukan

8/9/2019 RPH Rujukan

http://slidepdf.com/reader/full/rph-rujukan 12/13

SEKOLAH KEBANGSAAN MUKAH,

MUKAH

Lembaran Kerja

Nama :______________ 

Tahun :______________ 

Tarikh :_____________ 

 _________________________________________________ 

Arahan : Susun perkataan di bawah menjadi ayat tunggal.

1)  Gemilang ada Jalur warna empat

 _____________________________________________ 

2)  juga Malaysia bendera mempunyai

 _____________________________________________ 

3) Jalur dikenal Gemilang sebagai Bendera Malaysia

 _____________________________________________.

Page 13: RPH Rujukan

8/9/2019 RPH Rujukan

http://slidepdf.com/reader/full/rph-rujukan 13/13