RPH_kssr

download RPH_kssr

of 3

Transcript of RPH_kssr

  • 8/12/2019 RPH_kssr

    1/3

    RANCANGAN PELAJARAN HARIAN (KSSR)

    1. Mata Pelajaran : Pendidikan Moral

    2. Kelas : Tahun 3 Lestari

    3. Tarikh/Hari : 09 Oktober 2012 (Selasa)

    4. Masa : 10.40 -11.40 pagi (60 minit)5. Bil. Murid : 33 orang

    6. Tema : Saya dan Sekolah

    7. Nilai : Kerajinan

    8. Tajuk : Usaha Tangga Kejayaan

    9. Standard Kandungan :11.1 Mengamalkan sikap rajin di sekolah

    10. Standard Pembelajaran : 11.1.1 Menyatakan cara bersikap rajin di sekolah.

    11.1.2 Menyenaraikan kepentingan bersikap rajin di sekolah.

    11.1.3 Menceritakan perasaan apabila bersikap rajin di sekolah.

    11.1.4 Mempraktikkan sikap rajin di sekolah.

    11. Objektif Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid dapat:

    Penaakulan Moral : 1) menyatakan sekurang-kurangnya 3 cara bersikap rajin di sekolah (B2D10E1)

    2) menyatakan sekurang-kurangnya 3 kepentingan bersikap rajin di sekolah (B3D10E1)

    Perasaan Moral : 3) menceritakan sekurang-kurangnya 1 perasaan apabila bersikap rajin di sekolah

    (B4D10E1) Perlakuan Moral : 4) menunjukkan sikap rajin dengan berusaha mencari sekurang-kurangnya 2 gambar

    kerajinan dari internet (B5D10E1)

    12. Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah terlibat dengan Hari Sukan atau sukaneka di sekolah.

    13. Pendekatan : Pemupukan Nilai

    14. Kaedah/Teknik : bercerita, sumbangsaran, perbincangan

    15. Bahan Bantu Belajar : Gambar-gambar cerita, gambar-gambar kerajinan, lembaran kerja, peta buih

    16. EMK : i. Kreativiti & inovasi menjana idea, sumbangsaran

    ii. TMK - Menggunakan internet

    17. Penilaian p&p:

    i. lembaran kerja (Nyatakan aktiviti-aktiviti kerajinan di sekolah)

    ii. gambar-gambar yang diakses oleh murid daripada internet

    iii. murid dapat menceritakan perasaan apabila bersikap rajin

  • 8/12/2019 RPH_kssr

    2/3

    18. Aktiviti Pembelajaran dan Pengajaran:

    19. Refleksi Kendiri :

    Langkahp&p/masa Kandungan Aktiviti p&p

    Catatan(Kaedah/teknik, BBB,

    Nilai, PBS) Set Induksi( 4 minit)

    Cerita Kura-kuradengan arnab

    Usaha TanggaKejayaan

    1) Guru menunjukkan gambar-gambarsebuah cerita, Kura -kura dengan arnab.

    2) Guru bersoal jawab dengan murid dankaitkan dengan pengalaman hari sukan disekolah.

    -Bercerita-Sumbangsaran

    -gambar-gambar

    Langkah 1( 13 minit)

    Kerajinan(Usaha yangberterusan,bersungguh-sungguhdan bersemangatdalam melakukansesuatu perkara)

    1) Guru menjana idea dengan memintamurid bercerita berdasarkan gambar-gambar tersebut.

    2) Guru menjana idea dengan memintamurid memberi pendapat tentang nilai-nilai dalam cerita tersebut denganmenggunakan thinking tool (Bubble Map).

    3) Guru menjelaskan nilai kerajinan.

    -Menjana idea

    -Gambar-gambar-Bubble Map

    Langkah 2

    ( 15 minit)

    Cerita Kura-kura

    dengan arnab

    Aktiviti-aktiviti/caradan kepentinganbersikap rajin disekolah

    1) Guru mempaparkan teks cerita dan murid

    diminta membaca teks tersebut.2) Guru menggunakan thinking tool (Human

    Flow Map) untuk memastikan kefahamanmurid terhadap cerita tersebut.

    3) Perbincangan kelas dijalankan denganmengaitkan aktiviti-aktiviti di sekolah dankepentingan bersikap rajin.

    4) Berpasangan, murid menyatakan cara-cara bersikap rajin di sekolah denganmengisi lembaran kerja.

    -Perbincangan

    -Teks cerita ( Sila rujuklampiran 1 )-Human Flow Map

    (B1D10E1)(B3D10E1)

    (B2D10E1)-lembaran kerja ( Silarujuk lampiran 2 )

    Langkah 3( 20 minit) Gambar-gambarberkaitan kerajinandi sekolah

    Perasaan apabilabersikap rajin disekolah

    1) Dalam kumpulan, murid menggunakaninternet untuk mencari 2 gambar berkaitankerajinan di sekolah.

    2) Sumbangsaran perasaan muridberdasarkan gambar-gambar tersebut.

    3) Murid menjelaskan kepentingan bersikaprajin secara lisan.

    -Kerja kumpulan-Sumbangsaran-TMK (B5D10E1)(B4D10E1)(B3D10E1)

    Langkah 4( 5 minit)

    Pengukuhan Murid diminta mengangkat tangan tandasetuju atau tidak dengan pernyataaan yangdibacakan.

    (B2D10E1)(B3D10E1)-Pernyataan ( Sila rujuklampiran 3 )

    Penutup( 3 minit) Rumusan Guru membuat kesimpulan, memberipenekanan kepada nilai. - Kerajinan

  • 8/12/2019 RPH_kssr

    3/3

    20. Ulasan Pensyarah/Guru Pembimbing :