Tugasan 2 unit pengajaran kpd3016

45
KURSUS PENSYARAH : DR. RAZAK ABD SAMAD B YAHYA SOALAN : KOMPONEN 1,2 DAN 3 TAJUK TUGASAN : NAMA NO MATRIK EMAIL KPD 3016 & KPD 3026 GROUP EL CO2 TUGASAN 1

Transcript of Tugasan 2 unit pengajaran kpd3016

Page 1: Tugasan 2 unit pengajaran kpd3016

KURSUS

PENSYARAH : DR. RAZAK ABD SAMAD B YAHYA

SOALAN : KOMPONEN 1,2 DAN 3

TAJUK TUGASAN :

NAMA NO MATRIK EMAIL

MOHAMAD ZAMRI BIN ISMAIL D20102041696 [email protected]

AHMAD HELMI BIN KASSIM D20102044889 [email protected]

QISTINA BINTI HASSIM D20102044318 [email protected]

NORSALAWATI BINTI MAAROF D20102045526 [email protected]

KPD 3016 & KPD 3026

GROUP EL CO2

TUGASAN 1

Page 2: Tugasan 2 unit pengajaran kpd3016

KOMPONEN 1

TEMA : Menyiasat Alam Hidupan

TAJUK : Proses Hidup Haiwan

SUBTAJUK :

RPH 1 : Perkumuhan dan Penyahtinjaan

RPH 2 : Pernafasan Haiwan

RPH 3 : Pembiakan Haiwan

RPH 4 : Kitar Hidup Haiwan

TUJUAN UNIT :

RPH 1 : Mengetahui bahan perkumuhan dan penyahtinjaan haiwan serta kepentingan haiwan

berkumuh dan bernyahtinja.

RPH 2 : Menyatakan haiwan bernafas dan mengenalpasti organ pernafasan haiwan

RPH 3 : Menyatakan haiwan membiak dan cara pembiakan haiwan

RPH 4 : Menerangkan kitar hidup haiwan

KEPENTINGAN TAJUK :

RPH 1: Memahami proses perkumuhan dan penyahtinjaan serta kepentingan proses ini

terhadap kehidupan haiwan.

RPH 2 : Mengetahui organ pernafasan haiwan dan mengelas haiwan mengikut cara pernafasan

RPH 3 : Mengetahui cara haiwan membiak melalui bertelur dan melahirkan anak dan

mengelaskan haiwan mengikut cara pembiakan.

Page 3: Tugasan 2 unit pengajaran kpd3016

RPH 4 : Menyatakan kitar hidup haiwan dan membuat kesimpulan haiwan mempunyai kitar

hidup yang berbeza.

KOMPONEN 2 : PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID

PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID :

RPH 1 : Murid telah melihat kerbau,lembu dan ayam membuang najis.

RPH 2 : .Murid pernah melihat organ-organ pernafasan haiwan di pasar

RPH 3 : Murid pernah melihat ayam bertelur dan kucing melahirkan anak di rumah.

RPH 4 : Murid pernah melihat kitar hidup katak dan nyamuk di dalam kolam.

PELAN MENCUNGKIL IDEA :

RPH 1 : Murid melihat tayangan video haiwan membuang najis.

RPH 2 : Murid memerhati ikan di dalam akuarium dan ikan yang telah mati.

RPH 3 : Murid melihat telur ayam dan anak kucing.

RPH 4 : Murid ditunjukkan carta kitar hidup haiwan.

IDEA ATAU OBJEKTIF UTAMA KEMUNGKINAN SUKAR DI CAPAI

RPH 1 : Menentukan hasil perkumuhan haiwan

RPH 2 : Menentukan organ pernafasan bagi haiwan seperti serangga dan hidupan air.

RPH 3 : Sukar menentukan bagaimana haiwan membiak bagi sesetengah haiwan. Contohnya

ikan pari, kuda laut.

Page 4: Tugasan 2 unit pengajaran kpd3016

RPH 4 : Menentukan bilangan kitar hidup setiap haiwan.

MISKONSEPSI YANG MUNGKIN WUJUD DAN KONSEP SAINTIFIKNYA YANG

TEPAT

RPH 1 : Perkumuhan adalah satu proses buangan bahan dari badan. ( sebenarnya perkumuhan

merupakan proses penyingkiran bahan buangan yang tidak di perlukan oleh badan

melalui kulit,ginjal dan paru-paru )

RPH 2 : Semua haiwan bernafas menggunakan hidung. (sebenarnya haiwan mempunyai organ

pernafasan yang berbeza-beza)

RPH 3 : Semua haiwan berkaki empat melahirkan anak. (sebenarnya haiwan yang termasuk

dalam golongan mamalia yang melahirkan anak)

RPH 4 : Rama-rama bersaiz kecil dipanggil anak rama-rama ( kitar hidup rama-rama terdiri

daripada telur, ulat beluncas, kepompong dan rama-rama)

KOMPONEN 3: ANALISIS ISI KANDUNGAN PELAJARAN

HASIL PEMBELAJARAN : Di akhir sesi pembelajaran ini, murid harus dapat :

A . Menguasai isi kandungan :

RPH 1: Memahami proses perkumuhan dan penyahtinjaan serta kepentingan proses ini

terhadap kehidupan haiwan.

RPH 2 : Mengetahui organ pernafasan haiwan dan mengelas haiwan mengikut cara pernafasan

Page 5: Tugasan 2 unit pengajaran kpd3016

RPH 3 : Mengetahui cara haiwan membiak melalui bertelur dan melahirkan anak dan

mengelaskan haiwan mengikut cara pembiakan.

RPH 4 : Menyatakan kitar hidup haiwan dan membuat kesimpulan haiwan mempunyai kitar

hidup yang berbeza.

B. Membina kemahiran saintifik, berfikir, dan strategi berfikir

RPH 1 :

1. Mengumpul maklumat hasil perkumuhan dan penyahtinjaan haiwan

2. Membincangkan kepentingan proses penyahtinjaan dan perkumuhan

RPH 2 :

1. Menentukan organ bagi pernafasan haiwan.

2. Pengelasan haiwan mengikut organ pernafasan.

RPH 3 :

1. Pengelasan haiwan mengikut cara pembiakan.

RPH 4 :

1. Membuat eksperimen mengenai kitar hidup haiwan.

Page 6: Tugasan 2 unit pengajaran kpd3016

C. Mengamalkan sikap saintifik dan nilai murni :

1. Bersyukur dengan kejadian tuhan

2. Bekerjasama

3. Menyayangi haiwan

4. Pemerhatian

5. Mengeksperimen

6. Mengelas

7. Berkomunikasi

SENARAI ISTILAH / KONSEP / PRINSIP / HUKUM / TEORI

1. PERKUMUHAN

2. PENYAHTINJAAN

3. TINJA

4. RESPIRASI

5. PEMBIAKAN

6. KITAR HIDUP

IDEA UTAMA MENGGUNAKAN BAHASA YANG SESUAI DENGAN BERKEBOLEHAN

DAN UMUR MURID

RPH 1 :

i. Perkumuhan ialah proses penyingkiran bahan buangan dari badan berbentuk cecair.

ii. Penyahtinjaan ialah proses penyingkiran bahan buangan dari badan berbentuk

pepejal.

Page 7: Tugasan 2 unit pengajaran kpd3016

RPH 2 :

i. Pernafasan ialah proses menyedut oksigen dan mengeluarkan gas karbon dioksida.

ii. Semua serangga bernafas menggunakan liang pernafasan.

RPH 3 :

i. Haiwan mamalia melahirkan anak.

ii. Haiwan reptilia dan amfibia bertelur.

iii. Tujuan haiwan membiak dengan bertelur dan melahirkan untuk mengekalkan

kemandirian spesisnya.

RPH 4 :

i. Kitar hidup setiap haiwan adalah berbeza-beza.

ii. Sesetengah anak haiwan menyerupai induknya.

PERSOALAN UTAMA DENGAN JAWAPAN ( PEMBELAJARAN INKUIRI )

RPH 1 :

i. Apakah bahan dari proses perkumuhan (air, peluh dan air kencing )

ii. Apakah bahan dari proses penyahtinjaan (najis )

iii. Apakah kepentingan proses perkumuhan dan penyahtinjaan?

(untuk mengelakkan dari mendapat penyakit, memastikan sihat dengan baik)

RPH 2 :

i. Apakah organ pernafasan haiwan ( paru-paru, insang, liang pernafasan, kulit lembab)

ii. Berikan contoh haiwan yang bernafas menggunakan liang pernafasan? (rama-rama,

belalang, lipas, lalat)

RPH 3 :

i. Bagaimanakah cara haiwan membiak? (bertelur dan melahirkan anak)

ii. Berikan contoh haiwan bertelur? (ayam, itik, burung)

Page 8: Tugasan 2 unit pengajaran kpd3016

iii. Berikan contoh haiwan melahirkan anak? (lembu, kambing, gajah)

RPH 4 :

i. Nyatakan definisi kitar hidup? (Urutan peringkat-peringkat yang dilalui oleh haiwan

semasa membesar)

ii. Nyatakan kitar hidup nyamuk? (telur, larva, pupa, nyamuk)

iii. Nyatakan kitar hidup rama-rama? (telur, ulat beluncas, kepompong, rama-rama)

OBJEK, SISTEM ATAU KEJADIAN SEBENAR YANG BERKAITAN

RPH 1 : Haiwan membuang air kecil dan air besar di merata tempat.

RPH 2 : Ikan dalam akuarium bernafas.

RPH 3 : Haiwan melahirkan anak dan bertelur.

RPH 4 : Haiwan mengalami kitar hidup yang berbeza.

Page 9: Tugasan 2 unit pengajaran kpd3016

PETA KONSEP

PENYAHTINJAANPENYAHTINJAAN PERKUMUHANPERKUMUHAN

proses penyingkiran bahan buangan dari badan berbentuk pepejal

proses penyingkiran bahan buangan dari badan berbentuk pepejal

proses penyingkiran bahan buangan dari badan berbentuk cecair.

proses penyingkiran bahan buangan dari badan berbentuk cecair.

PROSES HIDUP HAIWAN

PROSES HIDUP HAIWAN

DUBURDUBUR

untuk mengelakkan dari mendapat penyakit ,

memastikan haiwan sihat dengan baik.

KEPENTINGANKEPENTINGAN

PARU-PARU PARU-PARUAIRAIR

GINJAL GINJALAIR KENCINGAIR KENCING

BAHAN BUANGAN DAN ORGAN TERLIBAT

BAHAN BUANGAN DAN ORGAN TERLIBAT

NAJISNAJIS

BAHAN BUANGAN DAN ORGAN TERLIBAT

BAHAN BUANGAN DAN ORGAN TERLIBAT

RPH 1RPH 1

Page 10: Tugasan 2 unit pengajaran kpd3016

PETA KONSEP.

INSANGINSANG

PARU-PARUPARU-PARU

KULIT LEMBAPKULIT LEMBAP

LIANG PERNAFASANLIANG PERNAFASAN

ORGAN PERNAFASAN HAIWAN

ORGAN PERNAFASAN HAIWAN

CONTOH :

IKAN, KERANG, UDANG, SOTONG

CONTOH :

IKAN, KERANG, UDANG, SOTONG

CONTOH :

LEMBU, KAMBING, BURUNG, KATAK

CONTOH :

LEMBU, KAMBING, BURUNG, KATAK

CONTOH :

LIPAS, BELALANG, NYAMUK, SEMUT

CONTOH :

LIPAS, BELALANG, NYAMUK, SEMUT

CONTOH :

CACING, KATAK, SIPUT BABI

CONTOH :

CACING, KATAK, SIPUT BABI

PROSES HIDUP HAIWAN

PROSES HIDUP HAIWAN

RPH 2RPH 2

Page 11: Tugasan 2 unit pengajaran kpd3016

PETA KONSEP

RPH 3RPH 3

PROSES HIDUP

HAIWAN

PROSES HIDUP

HAIWAN

BERTELURBERTELURMELAHIRKAN

ANAK

MELAHIRKAN ANAK

CARA

HAIWAN

MEMBIAK

CARA

HAIWAN

MEMBIAK

AYAMITIK KATAKBURUNG

AYAMITIK KATAKBURUNG

LEMBU KUCING ARNABMONYET

LEMBU KUCING ARNABMONYET

MEMASTIKAN KEMANDIRIAN SPESISMEMASTIKAN KEMANDIRIAN SPESIS

KEPENTINGANKEPENTINGAN

Page 12: Tugasan 2 unit pengajaran kpd3016

PETA KONSEP

URUTAN PERINGKAT-PERINGKAT YANG DI LALUI OLEH HAIWAN SEMASA MEMBESAR.

SETIAP HAIWAN MEMPUNYAI KITAR HIDUP YANG BERBEZA-BEZA.

URUTAN PERINGKAT-PERINGKAT YANG DI LALUI OLEH HAIWAN SEMASA MEMBESAR.

SETIAP HAIWAN MEMPUNYAI KITAR HIDUP YANG BERBEZA-BEZA.

PROSES HIDUP BAGI HAIWAN

PROSES HIDUP BAGI HAIWAN

KITAR HIDUP HAIWANKITAR HIDUP HAIWAN

MENYERUPAI INDUKMENYERUPAI INDUK

TIDAK MENYERUPAI INDUK

TIDAK MENYERUPAI INDUK

-RAMA-RAMA

- KATAK

- NYAMUK

-RAMA-RAMA

- KATAK

- NYAMUK

-ITIK

- AYAM

-LEMBU

-ITIK

- AYAM

-LEMBU

RAMA- RAMA :

TELUR- ULAT BELUNCAS KEPOMPONG RAMA-RAMA

RAMA- RAMA :

TELUR- ULAT BELUNCAS KEPOMPONG RAMA-RAMA

AYAM :

TELUR ANAK AYAM AYAM

AYAM :

TELUR ANAK AYAM AYAM

RPH 4RPH 4

Page 13: Tugasan 2 unit pengajaran kpd3016

KOMPONEN 4 : BAHAN BANTU MENGAJAR DAN BELAJAR

RPH 1

1. TAYANGAN VIDEO ( HAIWAN MEMBUANG NAJIS DAN KENCING )2. SLIDE POWER POINT (ORGAN PERKUMUHAN HAIWAN)3. GAMBAR PELBAGAI JENIS HAIWAN4. CARTA SAINS ( TOPIK PERKUMUHAN DAN PENYAHTINJAAN )

RPH 2

1. BAHAN MAUJUD (BELALANG)2. SLIDE POWER POINT (ORGAN PERNAFASAN HAIWAN)3. GAMBAR PELBAGAI JENIS HAIWAN4. CARTA SAINS ( TOPIK PERNAFASAN HAIWAN)

RPH 3

1. BAHAN MAUJUD (HAMSTER DAN ANAKNYA)2. SLIDE POWER POINT (CARA PEMBIAKAN HAIWAN - BERTELUR DAN

BERANAK)3. GAMBAR PELBAGAI JENIS HAIWAN4. CARTA SAINS ( TOPIK PEMBIAKAN HAIWAN)

RPH 4

1. TAYANGAN VIDEO (KITAR HIDUP HAIWAN)2. SLIDE POWER POINT (KITAR HIDUP HAIWAN-AYAM/KATAK/RAMA-

RAMA/NYAMUK)3. GAMBAR HAIWAN4. CARTA SAINS (KITAR HIDUP HAIWAN)

Page 14: Tugasan 2 unit pengajaran kpd3016

KOMPONEN 5 : KAEDAH DAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

KAEDAH DAN AKTIVITI P & P :

PELAJARAN 1

FASA 1 : Mencungkil idea melalui tayangan video. Melakukan pemerhatian.

FASA 2 : Kaedah inkuiri penemuan dalam kumpulan. ( lampiran 1 )

FASA 3 : Pembentangan hasil tugasan / paparan slide power point.

FASA 4 :. Refleksi pengajaran dan latihan pengukuhan. ( lampiran 2 )

PELAJARAN 2

FASA 1 : Mencungkil idea melalui bahan maujud. Melakukan pemerhatian.

FASA 2 : Kaedah inkuiri penemuan dalam kumpulan. ( lampiran 3 )

FASA 3 : Pembentangan hasil tugasan / paparan slide power point.

FASA 4 :. Refleksi pengajaran dan latihan pengukuhan. ( lampiran 4 )

PELAJARAN 3

FASA 1 : Mencungkil idea melalui bahan maujud. Melakukan pemerhatian.

FASA 2 : Kaedah inkuiri penemuan dalam kumpulan. ( lampiran 5 )

FASA 3 : Pembentangan hasil tugasan / paparan slide power point.

FASA 4 :. Refleksi pengajaran dan latihan pengukuhan. ( lampiran 6 )

PELAJARAN 4

FASA 1 : Mencungkil idea melalui tayangan video. Melakukan pemerhatian.

FASA 2 : Kaedah inkuiri penemuan dalam kumpulan. ( lampiran 7 )

Page 15: Tugasan 2 unit pengajaran kpd3016

FASA 3 : Pembentangan hasil tugasan / paparan slide power point.

FASA 4 :. Refleksi pengajaran dan latihan pengukuhan. ( lampiran 8 )

KOMPONEN 6 : PELAN PENAKSIRAN

PELAJARAN 1

FASA 1 : Mencungkil idea melalui tayangan video. Soalan lisan.

FASA 2 : Kaedah inkuiri penemuan dalam kumpulan. ( lampiran 1 )

FASA 3 : Pebentangan hasil tugasan dan paparan slide power point.

FASA 4 :. Refleksi pengajaran dan latihan pengukuhan. ( lampiran 2 )

PELAJARAN 2

FASA 1 : Mencungkil idea melalui bahan maujud. Soalan lisan.

FASA 2 : Kaedah inkuiri penemuan dalam kumpulan. ( lampiran 3 )

FASA 3 : Pembentangan hasil tugasan dan paparan slide power point.

FASA 4 :. Refleksi pengajaran dan latihan pengukuhan. ( lampiran 4 )

PELAJARAN 3

FASA 1 : Mencungkil idea melalui bahan maujud. Soalan lisan.

FASA 2 : Kaedah inkuiri penemuan dalam kumpulan. ( lampiran 5 )

FASA 3 : Pembentangan hasil tugasan dan paparan slide power point.

FASA 4 :. Refleksi pengajaran dan latihan pengukuhan. ( lampiran 6 )

Page 16: Tugasan 2 unit pengajaran kpd3016

PELAJARAN 4

FASA 1 : Mencungkil idea melalui tayangan video. Soalan lisan.

FASA 2 : Kaedah inkuiri penemuan dalam kumpulan. ( lampiran 7 )

FASA 3 : Pembentangan hasil tugasan.

FASA 4 :. Refleksi pengajaran dan latihan pengukuhan. ( lampiran 8 )

Page 17: Tugasan 2 unit pengajaran kpd3016

KOMPONEN 7 : RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN ( RPH )

RPH 1

MATA PELAJARAN : SAINS

KELAS : 4 DEDIKASI

TARIKH : 16 MAC 2011

MASA : 8.00O PAGI – 9.00 PAGI

BILANGAN MURID : 20 ORANG

BIDANG PELAJARAN : Tajuk : Keperluan Asas Benda Hidup

OBJEKTIF PELAJARAN : Perkumuhan dan Penyahtinjaan Haiwan

HASIL PEMBELAJARAN : DI AKHIR SESI PEMBELAJARAN INI, MURID DAPAT :

A . Menguasai isi kandungan :

1. Menyatakan haiwan mengalami proses perkumuhan dan penyahtinjaan2. Menyatakan hasil perkumuhan haiwan3. Menyatakan hasil penyahtinjaan haiwan4. Memberi sebab haiwan perlu melakukan proses perkumuhan dan penyahtinjaan

B. Membina kemahiran saintifik, berfikir, dan strategi berfikir

1. Mengumpul maklumat hasil perkumuhan dan penyahtinjaan haiwan

2. Membincangkan kepentingan proses penyahtinjaan dan perkumuhan

C. Mengamalkan Sikap Saintifik Dan Nilai Murni :

1. Bersyukur dengan kejadian tuhan

2. Pemerhatian

3. Menyayangi haiwan

Page 18: Tugasan 2 unit pengajaran kpd3016

SENARAI ISTILAH / KONSEP / PRINSIP / HUKUM / TEORI

1. PERKUMUHAN2. PENYAHTINJAAN3. NAJIS4. GINJAL

BAHAN BANTU MENGAJAR DAN BELAJAR

1. TAYANGAN VIDEO ( HAIWAN MEMBUANG NAJIS DAN KENCING )2. SLIDE POWER POINT ( ORGAN PENAFASAN HAIWAN )3. GAMBAR HAIWAN4. CARTA SAINS ( TOPIK PERKUMUHAN DAN PENYAHTINJAAN )

LANGKAH BERJAGA-JAGA :

i. Pastikan murid menggunakan gunting dengan cermat untuk mengelakkan kecederaan dan luka.

PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID :

i. Murid telah melihat kerbau,lembu dan ayam membuang najis.

ii. Murid ada melihat organ-organ haiwan di televisyen.

Fasa Isi kandungan

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran

NotaAktiviti guru Aktiviti murid

Permulaan / mencungkil idea

Perkumuhan dan Penyahtinjaan adalah satu proses megeluarkan bahan buangan yang tidak berguna pada badan

Menunjukkan tayangan video bagi membuat perkaitan topik dan mencungkil idea murid.

Membuat pemerhatian tentang tayangan video dan murid memberi respon.

Strategi teknik:

Pemerhatian

Page 19: Tugasan 2 unit pengajaran kpd3016

( 5 minit ) Abm : video

Menstruktur semula

( 30 minit )

A. Contoh bahan perkumuhan :

1. Air2. Peluh3. Air kencing

B. Contoh bahan penyahtinjaan :

1. Najis

C. Kepentingan perkumuhan dan penyahtinjaan :

1. Mengelakkan mendapat penyakit

2. Menjaga kesihatan diri.

Memberikan satu persoalan untuk dibincangkan :

( lampiran 1 )

Apakah contoh bahan perkumuhan dan penyahtinjaan.

Apakah kepentingan proses perkumuhan dan penyahtinjaan.

Sebagai fasilitator.

Murid membuat perbincangan dalam kumpulan dengan dibekalkan dengan bahan rujukan.

Menampal dan menggunting gambar.

Strategi /teknik :Perbincangan kumpulan dan ( inkuiri penemuan )

Sikap saintifik : bersyukur dengan kejadian tuhan

bekerjasama

Aplikasi idea

( 10 minit )

Contoh aktiviti perkumuhan dan penyahtinjaan :

1. Berlari2. Buang air besar3. Bernafas4. Buang air kecil

Paparan klip video

Membetulkan miskonsepsi ketika sesi pebentagan tugasan

Membentangkan hasil tugasan dan dapatan dari perbincangan

Strategi aktiviti :

Tayangan power point.

Pembentangan tugasan

Page 20: Tugasan 2 unit pengajaran kpd3016

Refleksi

( 5minit )

Contoh bahan perkumuhan :

1. Air2. Peluh3. Air kencing

Contoh bahan penyahtinjaan :

1. Najis

Kepentingan perkumuhan dan penyahtinjaan :

1. Mengelakkan mendapat penyakit

2. Menjaga kesihatan diri.

Penaksiran kefahaman murid melalui penyoalan lisan.

Latihan nota peta minda.

( lampiran 2)

Memberi respon kepada soalan secara rawak.

Menyatakan isi pelajaran yang dipelajari

Strategi :

Penyoalan keseluruhan kelas.

Sumber :

Latihan

Lampiran 1

( soalan ikuiri penemuan )

1. Nyatakan bahan perkumuhan dan penyahtinjaan manusia.2. Nyatakan kepentingan perkumuhan dan penyahtinjaan kepada manusia.

Lampiran 2

Page 21: Tugasan 2 unit pengajaran kpd3016

( latihan peta minda )

RPH 2

MATA PELAJARAN : SAINS

KELAS : 4 DEDIKASI

RPH 2

TARIKH : 18 MAC 2011

PROSES KEHIDUPAN HAIWAN

PROSES KEHIDUPAN HAIWAN

Contoh bahan perkumuhan :

……………………….

………………………

…………………………

Contoh bahan perkumuhan :

……………………….

………………………

…………………………

Contoh bahan penyahtinjaan :

…………….

Contoh bahan penyahtinjaan :

…………….

Kepentingan perkumuhan dan penyahtinjaan

………………………………………………………….

…………………………………………………………..

………………………………………………………….

Kepentingan perkumuhan dan penyahtinjaan

………………………………………………………….

…………………………………………………………..

………………………………………………………….

Page 22: Tugasan 2 unit pengajaran kpd3016

MASA : 9.00 PAGI – 10.00 PAGI

BILANGAN MURID : 20 ORANG

BIDANG PELAJARAN : Tajuk : Keperluan Asas Benda Hidup

OBJEKTIF PELAJARAN : Pernafasan Haiwan

HASIL PEMBELAJARAN : DI AKHIR SESI PEMBELAJARAN INI, MURID DAPAT :

A . Menguasai isi kandungan :

1. Menyatakan haiwan mengalami proses pernafasan2. Memberi sebab haiwan perlu melakukan proses pernafasan3. Menyatakan organ pernafasan haiwan4. Mengelaskan haiwan mengikut organ pernafsan

B. Membina kemahiran saintifik, berfikir, dan strategi berfikir

1. Mengumpul maklumat organ pernafasan haiwan

2. Membincangkan kepentingan pernafasan kepada haiwan

3. Menentukan organ pernafsan haiwan

C. Mengamalkan Sikap Saintifik Dan Nilai Murni :

1. Bersyukur dengan kejadian tuhan

2. Pemerhatian

3. Menyayangi haiwan

SENARAI ISTILAH / KONSEP / PRINSIP / HUKUM / TEORI

1. PARU-PARU2. INSANG3. OKSIGEN4. KARBON DIOKSIDA5. RESPIRASI

Page 23: Tugasan 2 unit pengajaran kpd3016

BAHAN BANTU MENGAJAR DAN BELAJAR

1. BAHAN MAUJUD ( BELALANG )2. SLIDE POWER POINT ( ORGAN PENAFASAN HAIWAN )3. GAMBAR HAIWAN4. CARTA SAINS ( TOPIK PERNAFASAN HAIWAN )

LANGKAH BERJAGA-JAGA :

i. Pastikan murid mengendalikan spesimen dengan cermat dan berhati-hati.

PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID :

i. Murid pernah melihat organ-organ pernafasan haiwan di pasar ii. Murid ada melihat organ-organ haiwan di televisyen.

Fasa Isi kandungan

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran

NotaAktiviti guru Aktiviti murid

Permulaan / mencungkil idea

Pernafasan adalah proses menyedut gas Oksigen dan membebaskan gas

Menunjukkan demostrasi merendam kepala belalang ke dalam

Membuat pemerhatian tentang keadaan belalang dan

Strategi teknik:

Pemerhatian

Page 24: Tugasan 2 unit pengajaran kpd3016

( 5 minit )

Karbon Dioksida bikar yang berisi air selama 1 minit.

memberi reaksi.

Abm : belalang, bikar dan air

Menstruktur semula

( 30 minit )

D. Contoh organ pernafasan :

4. Liang pernafasan5. Insang6. Kulit Lembab7. Paru-paru

E. Contoh organ pernafasan mengikut haiwan :

2. Belalang-Liang pernafasan

3. Cacing- Kulit lembab

4. Insang-Ikan5. Paru-paru- Kerbau

F. Kepentingan pernafasan terhadap haiwan:

3. Meneruskan hidup4. Keseimbangan

alam

Memberikan satu persoalan untuk dibincangkan :

( lampiran 3 )

Nyatakan organ pernafasan haiwan yang anda ketahui?

Apakah kepentingan pernafasan kepada haiwan?

Sebagai fasilitator.

Murid membuat perbincangan dalam kumpulan dengan dibekalkan dengan bahan rujukan.

Strategi /teknik :Perbincangan kumpulan dan ( inkuiri penemuan )

Sikap saintifik : bersyukur dengan kejadian tuhan

bekerjasama

Aplikasi idea

( 10 minit )

Contoh aktiviti pernafasan:

5. Ikan bernafas dalam akuarium

Paparan powerpoint

Membentangkan hasil tugasan dan dapatan dari perbincangan

Abm : Gambar haiwan, kad imbasan

Page 25: Tugasan 2 unit pengajaran kpd3016

Membetulkan miskonsepsi ketika sesi pembentagan tugasan

Memadankan kad imbasan organ haiwan mengikut gambar haiwan.

Strategi aktiviti :

Tayangan power point.

Pembentangan tugasan

Refleksi

( 5minit )

Contoh organ pernafasan:

1. Liang pernafasan2. Kulit lembab3. Insang4. Paru-paru

Contoh organ pernafasan mengikut haiwan :

1. Belalang-Liang pernafasan

2. Cacing- Kulit lembab

3. Insang-Ikan4. Paru-paru- Kerbau

Kepentingan pernafasan terhadap haiwan :

1. Meneruskan hidup2. Keseimbangan

alam

Penaksiran kefahaman murid melalui penyoalan lisan.

Latihan nota peta minda.

( lampiran 4)

Menjawab soalan secara rawak

Menyatakan isi pelajaran yang dipelajari

Strategi :

Penyoalan keseluruhan kelas.

Sumber :

Latihan

Page 26: Tugasan 2 unit pengajaran kpd3016

Lampiran 3

( soalan ikuiri penemuan )

1. Nyatakan organ pernafasan haiwan yang anda ketahui?2. Nyatakan kepentingan pernafasan terhadap haiwan?

Lampiran 4

Page 27: Tugasan 2 unit pengajaran kpd3016

( latihan peta minda )

RPH 3

MATA PELAJARAN : SAINS

KELAS : 4 DEDIKASI

TARIKH : 19 MAC 2011

MASA : 11.00 PAGI – 11.30 PAGI

Contoh organ pernafasan mengikut haiwan :

1. ……………………………….2. ……………………………….3. ………………………………4. ………………………………

Contoh organ pernafasan :

………………………………….

………………………………….

………………………………….

………………………………….

……………………………………

Contoh organ pernafasan :

………………………………….

………………………………….

………………………………….

………………………………….

……………………………………

PROSES PERNAFASAN HAIWAN

PROSES PERNAFASAN HAIWAN

Kepentingan pernafasan

………………………………………………………….

…………………………………………………………..

………………………………………………………….

Kepentingan pernafasan

………………………………………………………….

…………………………………………………………..

………………………………………………………….

Page 28: Tugasan 2 unit pengajaran kpd3016

BILANGAN MURID : 20 ORANG

BIDANG PELAJARAN : Tajuk : Keperluan Asas Benda Hidup

OBJEKTIF PELAJARAN : Pembiakan Haiwan

HASIL PEMBELAJARAN : DI AKHIR SESI PEMBELAJARAN INI, MURID DAPAT :

A . Menguasai isi kandungan :

1. Menyatakan haiwan membiak untuk memastikan kemandirian sepsis2. Menyatakan cara haiwan membiak3. Menyatakan contoh haiwan membiak melalui melahirkan anak.4. Menyatakan contoh haiwan membiak melalui bertelur5. Memberi sebab haiwan perlu membiak.

B. Membina kemahiran saintifik, berfikir, dan strategi berfikir

1. Membincangkan kepentingan pembiakan haiwan.

C. Mengamalkan Sikap Saintifik Dan Nilai Murni :

1. Bersyukur dengan kejadian tuhan

2. Pemerhatian

3. Menyayangi haiwan

SENARAI ISTILAH / KONSEP / PRINSIP / HUKUM / TEORI

1. BERTELUR2. BERANAK

BAHAN BANTU MENGAJAR DAN BELAJAR

Page 29: Tugasan 2 unit pengajaran kpd3016

1. BAHAN MAUJUD (HARMSTER DAN ANAKNYA)2. SLIDE POWER POINT (CARA HAIWAN MEMBIAK )3. GAMBAR HAIWAN4. CARTA SAINS ( PEMBIAKAN HAIWAN - MELAHIRKAN ANAK DAN

BERTELUR)

LANGKAH BERJAGA-JAGA :

1. Pastikan murid menggunakan gunting dengan cermat untuk mengelakkan kecederaan dan luka.

PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID :

i. Murid telah melihat lembu, kambing, kucing melahirkan anak.ii. Murid telah melihat ayam dan burung bertelur.

Fasa Isi kandungan

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran

NotaAktiviti guru Aktiviti murid

Permulaan / mencungkil idea

( 5 minit )

Haiwan membiak melalui dua cara iait:

1. Melahirkan anak2. bertelur

Guru menunjukkan seekor harmster dan anaknya

Membuat pemerhatian terhadap hamster dan anaknya.

Strategi teknik:

Pemerhatian

Abm : bahan maujud

Contoh haiwan melahirkan anak :

Memberikan satu Murid membuat Strategi

Page 30: Tugasan 2 unit pengajaran kpd3016

Menstruktur semula

( 15 minit )

1. Lembu2. Kambing3. Kerbau4. Kucing5. Tikus

Contoh haiwan bertelur :

1. Ayam2. Burung3. Cicak4. Lipas

persoalan untuk dibincangkan :

( lampiran 5 )

Apakah kepentingan haiwan membiak.

perbincangan dalam kumpulan dengan dibekalkan dengan bahan rujukan.

Menampal dan menggunting gambar.

/teknik:

Perbincangan kumpulan dan ( inkuiri penemuan )

Sikap saintifik : bersyukur dengan kejadian tuhan

bekerjasama

Aplikasi idea

( 5 minit )

Cara pembiakan haiwan Paparan power point

Membetulkan miskonsepsi ketika sesi pembentangan tugasan

Membentangkan hasil tugasan dan dapatan dari perbincangan

Strategi aktiviti :

Tayangan power point.

Pembentangan tugasan

Refleksi

( 5 minit )

Senaraikan contoh haiwan dengan cara pembiakannya.

1. Melahirkan anak- Kucing- Lembu

Penaksiran kefahaman murid melalui penyoalan lisan.

Memberi respon kepada soalan secara rawak.

Menyatakan isi

Strategi :

Penyoalan keseluruhan kelas.

Page 31: Tugasan 2 unit pengajaran kpd3016

- Kerbau- Tikus

2. Bertelur- Ayam- Burung- Buaya- Lipas- Cicak

Menyatakan kepentingan haiwan membiak.

Latihan nota peta minda.

( lampiran 6)

pelajaran yang dipelajari

Sumber :

Latihan

Lampiran 5

( soalan ikuiri penemuan )

3. Nyatakan cara haiwan membiak4. Nyatakan kepentingan haiwan membiak.

Lampiran 6

( latihan peta minda )

Contoh haiwan melahirkan anak:

……………………….

……………………….

…………………………

Contoh haiwan melahirkan anak:

……………………….

……………………….

…………………………

Contoh haiwan bertelur :

…………….

…………….

……………..

Contoh haiwan bertelur :

…………….

…………….

……………..

Page 32: Tugasan 2 unit pengajaran kpd3016

RPH 4

MATA PELAJARAN : SAINS

KELAS : 4 DEDIKASI

TARIKH : 22 MAC 2011

MASA : 8.00O PAGI – 9.00 PAGI

BILANGAN MURID : 20 ORANG

BIDANG PELAJARAN : Tajuk : Keperluan Asas Benda Hidup

OBJEKTIF PELAJARAN : Kitar Hidup Haiwan

CARA HAIWAN MEMBIAK

CARA HAIWAN MEMBIAK

Kepentingan haiwan membiak

………………………………………………………….

…………………………………………………………..

………………………………………………………….

Kepentingan haiwan membiak

………………………………………………………….

…………………………………………………………..

………………………………………………………….

Page 33: Tugasan 2 unit pengajaran kpd3016

HASIL PEMBELAJARAN : DI AKHIR SESI PEMBELAJARAN INI, MURID DAPAT :

A . Menguasai isi kandungan :

1. Menyatakan haiwan mengalami proses kitar hidup yang berbeza2. Menyatakan contoh haiwan 3. Menyatakan peringkat kitar hidup haiwan

B. Membina kemahiran saintifik, berfikir, dan strategi berfikir

1. Mengumpul maklumat mengenai kitar hidup haiwan.

2. Membincangkan proses kitar hidup haiwan.

C. Mengamalkan Sikap Saintifik Dan Nilai Murni :

1. Bersyukur dengan kejadian tuhan

2. Pemerhatian

3. Menyayangi haiwan

SENARAI ISTILAH / KONSEP / PRINSIP / HUKUM / TEORI

1. KITAR HIDUP

BAHAN BANTU MENGAJAR DAN BELAJAR

1. TAYANGAN VIDEO (KITAR HIDUP HAIWAN )2. SLIDE POWER POINT (KITAR HIDUP HAIWAN )3. GAMBAR HAIWAN4. CARTA SAINS ( KITAR HIDUP HAIWAN )

Page 34: Tugasan 2 unit pengajaran kpd3016

LANGKAH BERJAGA-JAGA :

ii. Pastikan murid menggunakan gunting dengan cermat untuk mengelakkan kecederaan dan luka.

PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID :

i. Murid telah melihat kitar hidup rama-rama, katak dan nyamuk.

ii. Murid ada melihat kitar hidup haiwan di televisyen.

Fasa Isi kandungan

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran

NotaAktiviti guru Aktiviti murid

Permulaan / mencungkil idea

( 5 minit )

Haiwan yang berbaza mempunyai proses kitar hidup yang berbeza.

Guru menayangkan video proses kitar hidup haiwan.

Membuat pemerhatian tentang tayangan video dan murid memberi respon.

Strategi teknik:

Pemerhatian

Abm : video

Menstruktur semula

1. Kitar hidup bagi Rama-Rama dan Nyamuk mempunyai 4 peringkat.

2. Kitar Hidup bagi

Memberikan satu persoalan untuk dibincangkan :

( lampiran 7 )

Murid membuat perbincangan dalam kumpulan dengan dibekalkan dengan bahan rujukan.

Strategi /teknik :Perbincangan kumpulan dan ( inkuiri penemuan )

Page 35: Tugasan 2 unit pengajaran kpd3016

( 30 minit ) Ayam dan Lembu mempunyai 3 peringkat. Sebagai fasilitator. Murid menampal

dan menggunting gambar contoh haiwan mengenai kitar hidup haiwan.

Sikap saintifik : bersyukur dengan kejadian tuhan

bekerjasama

Aplikasi idea

( 10 minit )

Kitar hidup haiwan yang berbeza.

Guru menayangkan carta sains mengenai kitar hidup haiwan.

1. Rama-rama2. Nyamuk3. Ayam4. Lembu

Membentangkan hasil tugasan dan dapatan dari perbincangan

Strategi aktiviti :

Carta Sains.

Pembentangan tugasan

Refleksi

( 5minit )

Contoh kitar hidup haiwan.

1. Rama-rama2. Nyamuk3. Ayam4. Lembu

Penaksiran kefahaman murid melalui penyoalan lisan.

Latihan nota peta minda.

( lampiran 8)

Memberi respon kepada soalan secara rawak.

Menyatakan isi pelajaran yang dipelajari

Strategi :

Penyoalan keseluruhan kelas.

Sumber :

Latihan

Page 36: Tugasan 2 unit pengajaran kpd3016

Lampiran 7

( soalan ikuiri penemuan )

1. Nyatakan kitar hidup haiwan.2. Nyatakan peringkat kitar hidup haiwan.

Lampiran 8

( latihan peta minda )

KITAR HIDUP RAMA-RAMAKITAR HIDUP RAMA-RAMA

Page 37: Tugasan 2 unit pengajaran kpd3016

KITAR HIDUP NYAMUKKITAR HIDUP NYAMUK

KITAR HIDUP AYAMKITAR HIDUP AYAM

KITAR HIDUP LEMBUKITAR HIDUP LEMBU