RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PJ/PK
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesihatan
Tingkatan : Lima (5)
Masa : 8.05 – 8.45 (40 minit)
Tunjang Pembelajaran : Kebersihan dan keselamatan dan persekitaran
Tajuk : Pertolongan cemas
Sub tajuk : Bantu mula Lemas
Hasil pembelajaran : Pelajar dapat:-
Psikomotor 1. Menunjukkan aktiviti bantu mula(lemas) mengikut Urutan 4 daripada 5 langkah
Kognitif 2. Menyenaraikan maksud D.R.A.B.C dan penerangan Ringkas mengenainya.
Afektif 3. Tolong – menolong,menghargai nyawa
Strategi P&P : KBKK – membuat urutan
Pengalaman sedia ada : Pelajar pernah melakukan prosedur T.O.T.A.P.S dan R.I.C.E.R
Bahan Bantu mengajar 1. Patung Anne 2. CD 3. Lembaran kerja
Nilai murni : Berkerjasama
LANGKAH/MASA
CIRI STRATEGI AKTIVITI
Set Induksi(5 minit)
ICT 1. Murid menyaksikan CD pertolongan cemas mangsa lemas.
2. Murid diminta mencatat perkara penting/urutan dalam pertolongan cemas
Langkah 1( 10 minit)
KBKK(membuat urutan)
1. Guru bahagikan pelajar kepada lima kumpulan
2. Guru menyoal murid berkaitan langkah/urutan untuk membantu mangsa lemas secara lisan
3. Setiap kumpulan menerangkan urutan pertolongan cemas
Langkah 2( 10 minit )
KBKK(Membuat urutan)
1. Setiap kumpulan mempratikan aktiviti pertolongan cemas menggunakan alatan yang disediakan oleh guru.
2. Perbincangan antara guru dan murid3. Guru memberi lembaran kerja.
Langkah 3( 10 minit )
Penilaian 1. Setiap kumpulan menunjukkan tunjuk cara pertolongan cemas .
2. Perbincangan antara guru dan murid3. Guru memberi lembaran kerja
Penutup( 5 minit )
1. Soal-jawab kepentingan bantu mula