1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN SENI VISUAL
TAHUN 5 Kemboja
Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual
Kelas : Tahun 5 Kemboja
Bilangan Pelajar : 20 Orang
Tarikh : 01 April 2013 (Isnin)
Masa : 1030-1130 pagi
Bidang : Membuat Corak dan Rekaan
Tajuk/Tema : Kertas Pembalut Hadiah / Alam Benda
Teknik : Titisan
Pengetahuan Sedia
Ada
: Murid pernah membuat corak tidak terancang
Hasil Pembelajaran : Pada akhir pelajaran, murid dapat:
i) Memahami teknik titisan yang boleh menghasilkan
corak seperti titisan hujan.
ii) Mengetahui bahawa bentuk atau rupa yang
terbina dengan jalinan 2 bahan iaitu lilin dan
warna air.
iii) Menghasilkan corak untuk dijadikan satu rekaan
berfungsi seperti kertas pembalut hadiah.
iv) Menghargai hasil kerja sendiri.
KBKK : Kreatif – Menghubungkaitkan, menjana idea
Kritis - Membanding beza
Pengisian Kurikulum Ilmu
Pendidikan Jasmani dan Kesihatan, Matematik,
Pendidikan Moral, Sains
Nilai Murni
Kasih sayang, bekerjasama, menghargai hasil kerja,
bersyukur, berhati-hati, tolong-menolong,
bertanggung jawab, tekun
2
Kemahiran Bernilai
Tambah (KBT)
Menjana idea, kajian masa depan, kemahiran berfikir,
membanding-beza
Alat Bantu Mengajar : Powerpoint, Contoh yang telah siap
Media
: Bahan
i) Warna air
ii) Lilin
Alat
i) Berus warna
ii) Palet
iii) Pembaris
Prosedur
Guru menentukan aras pembelajaran supaya sesuai
dengan tahap murid.
Guru merancang strategi pengajaran dengan teratur
supaya proses pengajaran dan pembelajaran
berjalan lancar dengan menerapkan kemahiran-
kemahiran berfikir secara kritis dan kreatif .
Memulakan proses pengajaran dan pembelajaran
dengan set induksi.
Mempamerkan contoh hasil kerja yang telah siap
dan memperkenalkan bahan yang akan digunakan
untuk membuat corak titisan lilin.
Guru memberi penerangan dan tunjuk cara kepada
murid-murid untuk menghasilkan corak titisan lilin.
Memberi bimbingan kepada murid dalam
menghasilkan hasil kerja seni.
Apresiasi dan refleksi.
Penutup
Sosial
kognitif
3
Langkah /
Masa
Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran
Catatan
Set Induksi
(5 Minit)
Senaman Ringan:
“Hari Hujan”
Guru meminta murid berdiri
dan membuat satu bulatan
kecil.
Murid melakukan senaman jari
yang ringkas .
Murid menjalankan senaman
ringan, membuat bunyi “Hari
Hujan” dengan bimbingan
guru.
I) Murid menepuk satu jari
kanan ke tapak tangan
kiri secara berulang-
ulang.
II) Murid membuat
tepukan dengan
menggunakan 2 jari,
kemudian dengan 3 jari,
4 jari dan 5 jari secara
beramai-ramai untuk
menghasilkan bunyi
hujan dengan rasa
seronok.
Guru memperkenalkan tajuk
pengajaran.
Ilmu :
Pendidikan
Jasmani dan
Kesihatan,
Matematik
Nilai Murni:
Bekerjasama
KBT:
Kecerdasan
pelbagai
4
Langkah /
Masa
Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran
Catatan
Langkah 1
Pemerhatian
(10 Minit)
Teknik Titisan
dengan
menggunakan lilin
Penerangan unsur
seni : Jalinan,
rupa, warna
Guru menerangkan bahawa
teknik titisan dapat
menghasilkan bentuk seperti
titisan hujan.
Murid diberi penerangan
bahawa jalinan 2
bahan yang berbeza iaitu
warna air dan lilin dapat
menghasilkan corak yang
menarik.
Murid dibahagikan kepada
beberapa kumpulan.
Murid juga diperkenalkan
dengan bahan dan alat yang
akan digunakan untuk
menjalankan aktiviti membuat
titisan lilin.
Murid juga ditunjukkan dengan
contoh-contoh yang telah siap.
Ilmu:
Sains
Nilai :
Bekerjasama,
tolong-
menolong,
bersyukur,
berhati-hati,
tekun
KBT:
Menjana idea,
membanding-
beza, kajian
masa depan,
kecerdasan
pelbagai
BBM
Powerpoint,
media yang
diperlukan,
contoh yang
telah siap
Lampiran 1
Contoh yang
telah siap
Lampiran 2:
Media: Alat
dan bahan
5
Langkah /
Masa
Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran
Catatan
Langkah 2
Penerokaan
(15 Minit)
Penerangan dan
Sesi tunjuk cara
i) Melukis corak
geometri atau
corak organik
ii) Mewarna
dengan warna
air
iii) Membuat titisan
lilin
iv) Mewarna
dengan
menggunakan
berus warna
Titisan Lilin:
i) Secara
menegak
ii) Secara
menyerong
Murid diberi penerangan langkah
demi langkah untuk menghasilkan
corak titisan.
i) Kertas lukisan disediakan
terlebih dahulu.
ii) Corak geometri atau organic
dilukis mengikut kreativiti
masing-masing (bentuk bulat,
segi tiga, segi empat, bentuk
bunga, beralun dan
sebagainya)
iii) Bentuk-bentuk geometri atau
organik yang telah dilukis
diwarna dengan
menggunakan warna air
mengikut warna pilihan
masing-masing.
iv) Setelah warna kering, lilin
dititiskan ke atas permukaan
kertas yang telah diwarnakan
tadi.
v) Apabila lilin sudah dititiskan ke
seluruh permukaan kertas,
warnakan permukaan kertas
tadi dengan warna hitam
dengan menggunakan berus
warna.
vi) Setelah warna kering, kikiskan
titisan lilin dengan
menggunakan pembaris.
Ilmu:
Matematik
Nilai :
Bekerjasama,
tolong-
menolong,
bersyukur,
berhati-hati
KBT:
Menjana idea,
membanding-
beza, kajian
masa depan,
kecerdasan
pelbagai
Lampiran 3
Lembaran
kerja
6
Langkah /
Masa
Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran
Catatan
Langkah 3
Penghasilan
(25 minit)
i. Melukis corak
geometri atau
corak organik
ii. Mewarna
dengan warna
air
iii. Membuat titisan
lilin
iv. Mewarna
dengan
menggunakan
berus warna
Murid mengeluarkan alat dan
bahan yang diperlukan untuk
menghasilkan resis.
Murid menjalankan aktiviti
membuat corak titisan hujan
dengan bimbingan guru.
Ilmu:
Matematik,
Sains
Nilai :
Bekerjasama,
tolong-
menolong,
bersyukur,
berhati-hati,
tekun
KBT:
Menjana idea,
membanding-
beza, kajian
masa depan
BBM:
Lilin , warna
air, berus
warna, palet
Lampiran 4:
(Aktiviti
Murid)
7
Langkah /
Masa
Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran
Catatan
Penutup
(5 Minit)
Apresiasi seni,
kritikan seni dan
nilai estetika
Guru dan murid mengadakan
satu pameran mini.
i) Murid mempamerkan
hasil kerja masing-
masing di hadapan
kelas.
ii) Murid juga menyatakan
perasaan mereka
setelah menghasilkan
karya seni masing-
masing.
iii) Guru merumuskan dan
menerangkan tentang
kelebihan dan
kekurangan yang
terdapat pada hasil kerja
murid.
Ilmu:
Muzik
Nilai :
Bersyukur
KBT:
Menjana idea,
membanding-
beza, kajian
masa depan,
kecerdasan
pelbagai
Refleksi:
Kekuatan
Sepanjang proses P&P, saya mendapati murid saya sangat teruja dan seronok untuk
menyiapkan tugaan yang diberikan. Bagi murid yang sudah menyiapkan tugasan,
mereka berebut-rebut untuk membantu rakan-rakannya yang belum siap. Ini
menunjukkan aktiviti membuat corak denagn teknik titisan ini sangat menyeronokkan
murid. Dari segi penyediaan bahan, hampir semua murid dapat membawa lilin dari
rumah. Aktiviti ini juga dapat diselesaikan tepat pada waktu yang ditetapkan. Secara
keseluruhannya, objektif P&P tercapai.
8
Kelemahan
Kelemahannya pula aktiviti mencorak dengan teknik titisan ini memerlukan saya
untuk mengawal kelas dengan lebih berhati-hati kerana ia melibatkan penggunaan
lilin. Saya sentiasa memantau pergerakan murid dan sentiasa mengingatkan
mereka agar berhati-hati semasa mengendalikan lilin dalam aktiviti yang mereka
lakukan.
9
LAMPIRAN 1
Contoh Corak Titisan Lilin:
10
LAMPIRAN 2
Media
Bahan:
Alat:
Warna air
Oil Pastel
Berus warna Palet
11
Lampiran 3
Lembaran Kerja:
(Langkah-langkah melaksanakan aktiviti menggambar dengan menggunakan teknik
Titisan)
Sediakan bahan dan alat Bentuk geometri atau organik
dilukis pada kertas lukisan
Bancuhkan warna Warnakan bentuk geometri yang
telah dilukis
Hasil yang telah diwarna Titiskan lilin pada permukaan
kertas
12
Hasil permukaan kertas yang
dititis dengan lilin
Sapukan warna hitam pada
keseluruhan kertas
Hasil setelah disapu dengan
warna hitam
Kikiskan lilin dengan
menggunakan pembaris
Hasil karya yang telah siap
13
Lampiran 4:
Murid menjalankan aktiviti menggambar dengan menggunakan teknik Titisan
Mewarna lakaran tadi dengan
warna air
Melakar bentuk geometri
atau organik
Membuat titisan lilin Mewarna dengan warna air (hitam)
Mengikis titisan lilin dengan
menggunakan pembaris
Apreasiasi seni
Sesi apreasiasi seni
Top Related