Post on 29-Sep-2015
description
Rancangan Pengajaran Harian
KPD 3026: Pengajaran, Teknologi dan Penaksiran 2
TAJUK:
DISEDIAKAN OLEH:
NAMA NO. MATRIK NO. TEL
SITI NORAKMA SYUHADA BT ZAINULABIDDIN D20111048902 013-7566708
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATEMATIK TINGKATAN 4
PEMARKAHAN
Rancangan Pengajaran Harian
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (1)
Tingkatan : Empat (4)
Tarikh : 8 April 2014
Masa : 9.00 pagi 9.40 pagi (40 minit)
Matapelajaran : Matematik
Topik : Set
Sub Topik : 3.1 Set
Objektif : Memahami konsep set
Hasil Pembelajaran : Di akhir pembelajaran ini, pelajar akan dapat:
i) Mengisih benda-benda yang diberi kepada kumpulan-kumpulan tertentu.
ii) Mentakrif set dengan pemerihalan dan menggunakan tatatanda set.
iii) Mengenalpasti sama ada suatu benda yang diberi adalah unsur bagi suatu set dan menggunakan
simbol atau untuk melambangkan hubungan tersebut.
Pengetahuan sedia ada: Pelajar mengetahui konsep set melalui pengalaman sedia ada.
Alat Bantu Mengajar : Gambar, kad manila, marker, papan putih
Rancangan Pengajaran Harian
Pendekatan/Strategi : Perbincangan, pembelajaran koperatif ,berpusatkan pelajar (Konstruktivisme).
Nilai : Kerjasama, keyakinan diri, menghargai kepentingan matematik dalam kehidupan.
Kemahiran Berfikir : Menjana idea, membuat hubungan, membuat refleksi, membuat analisis dan kesimpulan.
Langkah/
masa
Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Penerangan
/Nilai/KBKK/Strategi/BBM
Catatan Guru Murid
Langkah 1
Set Induksi
(5 minit)
Guru mencungkil idea
pelajar tentang konsep set
dalam persekitaran pelajar,
dengan meminta pelajar
yang memakai cermin mata
berdiri dan pelajar yang
tidak memakai cermin
mata duduk.
Kemudian guru
mencungkil idea pelajar
dengan memanggil pelajar
untuk menamakan
kumpulan pelajar yang
berdiri.
Pelajar akan memberi
kerjasama mengikt
arahan guru. Pelajar
yang bercermin mat
berdiri dan pelajar
tidak bercermin mata
duduk.
Pelajar memberi idea
dengan menamakan
kumpulan pelajar
yang berdiri dan
kumpulan pelajar
yang duduk.
BBM :
LCD
Kaedah :
Penerangan dan Imbas
Kembali
Inkuri penemuan
Strategi :
Berpusatkan guru
Rancangan Pengajaran Harian
Guru memberi peneguhan
konsep set dalam
kehidupan pelajar dengan
menggunakan LCD
menunjukkan gambar
pelangi, kereta, dan
sekumpulan orang yang
ramai.
Guru memberi penekanan
tentang kepentingan set
dalam kehidupan seharian.
Pelajar memberi
respon terhadap
gambar yang
dipaparkan diLCD
dengan memberi idea
menamakan
kumpulan gambar
tersebut.
Pelajar akan memberi
respon tentang
peneguhan konsep set
di dalam kehidupan
seharian.
KBKK :
Menjana idea, bersemangat
dan fokus.
Rancangan Pengajaran Harian
Langkah 2:
Perkembangan
Pengajaran
(25 minit)
Satu himpunan benda-benda
dengan ciri-ciri tertentu
dipanggil Set.
Benda-benda dalam
kumpulan ialah unsur bagi
set.
Tanda kurung, { }
digunakan untuk mentakrif
set.
Unsur yang sama dalam
sesuatu set tidak perlu
diulangi.
Set selalunya dilabelkan
dengan huruf besar.
Dengan menggunakan
powerpoint seperti di
lampiran 3, guru memberi
penerangan tentang
maksud set dan unsur set
Guru memberi contoh set
dengan menggunakan
permainan online, iaitu
mengisihkan nombor
genap dan ganjil.
http://www.fuelthebrain.co
m/Game/play.php?ID=233
Guru memanggil pelajar
secara rawak untuk
mengisihkan nombor
genap dan nombor ganjil.
Pelajar mendengar
penerangan guru.
Pelajar yang
dipanggil
mengisihkan nombor
ganjil dan nombor
genap.
Pelajar menganalisis
kumpulan set.
BBM:
LCD
Kertas mahjong
Kepingan kertas keras.
Marker
Papan putih.
Kaedah:
Penerangan, sesi soal jawab
dan perbincangan.
Konstruktivisme
Strategi:
Berpusatkan Pelajar
KBKK:
Bekerjasama,
Menjana idea, membuat
hubungan.
Rancangan Pengajaran Harian
Takrif set mesti jelas dan
tepat supaya unsurnya dapat
dikenal pasti.
Menyatakan Set :
2 cara iaitu:
Dengan kaedah
1) pemerihalan
2) Tatatanda set
Guru memberi penekanan
kepada kaedah mentakrif
set berdasarkan hasil dari
permainan online yang
dijalankan.
Guru menerangkan
kembali berkenaan konsep
asas set.
Guru mengarahkan pelajar
untuk duduk secara
berpasangan.
Guru memberi satu tugasan
yang mempunyai beberapa
soalan untuk mengenal
pasti kumpulan set bagi
nombor yang diberikan.
Tugasan tersebut di
Lampiran1.
Pelajar mendengar
penerangan guru.
Pelajar duduk dengan
pasangan masing-
masing.
Pelajar menerima
tugasan tersebut.
Rancangan Pengajaran Harian
Guru mengarahkan pelajar
berbincang menyelesaikan
soalan tersebut secara
berpasangan.
Guru membincangkan
soalan tersebut bersama-
sama pelajar dan guru juga
meminta respon pelajar
berkenaan bagaimana
untuk menjawab soalan
tersebut dengan tepat.
Guru menekankan semula
bagaimana untuk
mengelaskan sesuatu unsur
kepada bentuk set.
Pelajar
menyelesaikan
masalah secara
berpasangan untuk
mendapatkan
jawapan yang tepat.
Pelajar memberi
respon kepada guru
dan menilai
bagaimana untuk
menjawab soalan
berkenaan tajuk set
dengan tepat.
Pelajar memberi
perhatian dan
memberi respon
terhadap penerangan
guru.
Rancangan Pengajaran Harian
Simbol (epsilon)
melambangkan unsur bagi
atau ahli bagi.
melambangkan bukan
unsur bagi atau bukan ahli
bagi.
Guru menerangkan tentang
simbol yangmelambangkan
unsur bagi set dan bukan
unsur bagi set.
Guru menguji pelajar
dengan memanggil pelajar
kehadapan untuk menulis
simbol yang betul pada
kertas mahjong
berdasarkan soalan set
yang diberi, seperti di
Lampiran 4
Pelajar mendengar
dan fokus kepada
penerangan guru.
Pelajar yang
dipanggil menulis
simbol dengan betul
berdasarkan soalan
dikertas mahjong.
Rancangan Pengajaran Harian
Langkah 3:
Penilaian
(5 minit)
Soalan pentaksiran. Guru mengedarkan soalan
pentaksiran kepada setiap
pelajar seperti
Lampiran 2.
Guru mengumpulkan
kembali kertas soalan yang
diberikan untuk menilai
kefahaman setiap pelajar.
Pelajar menjawab
setiap soalan yang
diberikan.
Pelajar
memulangkan
kembali kertas
soalan
pentaksiran.
Nilai-nilai murni: Jujur dan
amanah
BBM :
Lembaran soalan pentaksiran,
Strategi :
Berpusatkan pelajar.
Kaedah:
Pembelajaran
konstruktivisme, penerangan,
ujian
KBKK :
Menyelesaikan masalah
Rancangan Pengajaran Harian
Langkah 4:
Penutup
(5 minit)
Satu himpunan benda-benda
dengan ciri-ciri tertentu
dipanggil Set.
Benda-benda dalam
kumpulan ialah unsur bagi
set.
Tanda kurung, { }
digunakan untuk mentakrif
set.
Unsur yang sama dalam
sesuatu set tidak perlu
diulangi.
Set selalunya dilabelkan
dengan huruf besar.
Takrif set mesti jelas dan
tepat supaya unsurnya dapat
dikenal pasti.
Guru bertanyakan kepada
pelajar tentang apa yang
telah diajar hari ni
Guru memberi penegasan
terhadap apa yang
diajarkan hari ini
Guru memanggil beberapa
orang pelajar untuk
menunjukan contoh lain
dalam set.
pelajar menjawab apa
yang ditanyakan oleh
guru
pelajar mendengar
apa yang
disampaikan oleh
guru
pelajar memberi
contoh lain dalam
set.
Nilai :
Memberi perhatian,memberi
respon,kerjasama
Strategi: Berpusatkan pelajar
dan guru
BBM :
LCD
Kaedah:
Pembelajaran
konstruktivisme, penerangan,
penjelasan, pertanyaan
KBKK:
Membuat refleksi dan
kesimpulan, merumus
Rancangan Pengajaran Harian
Menyatakan Set :
2 cara iaitu:
Dengan kaedah
1) pemerihalan
2) Tatatanda set
Rancangan Pengajaran Harian
Refleksi :
Sebelum
Semasa
Selepas
1. Sebelum melaksanakan pengajaran bagi
tajuk set, guru menghadapi
kemungkinan bahawa pelajar tidak
mempunyai pengetahuan sedia ada
tentang konsep set, sebagai langkah
mengatasi guru menyediakan alat bantu
mengajar LCD untuk memaparkan
gambar yang berbentuk set untuk
mencungkil idea pelajar tentang konsep
set.
2. Guru juga beranggapan bahawa pelajar
tidak mengetahui tentang kepentingan
set dalam kehidupan mereka. Oleh itu,
guru bersedia untuk menekankan kepada
pelajar tentang kesan set jika tidak
dititikberatkan dalam kehidupan.
3. Guru juga berhadapan dengan
kemungkinan masalah untuk mengawal
keadaan kelas dengan baik, jadi guru
1. Pada awal pengajaran, pelajar memberi
kerjasama yang baik terhadap permintaan
guru iaitu membersihkan bilik darjah
daripada sampah, memastikan hanya buku
matematik yang berada diatas meja, dan
melaksanakan aktiviti yang diminta oleh
guru berkenaan set.
2. Pada sesi perbincangan, masih ada pelajar
yang tidak dapat menjawab soalan set
dengan tepat, sebagai langkah mengatasi
guru sentiasa memberi penekanan semula
tentang langkah-langkah menjawab soalan
set dengan tepat.
3. Sewaktu pengajaran dijalankan, pelajar peka
terhadap penerangan guru.
Walaubagaimanapun masih wujud pelajar
yang tidak fokus dengan berbual diantara
mereka dan terdapat juga pelajar yang
mengelamun. Guru mengambil pendekatan
1. Guru mengenalpasti kelemahan yang
dihadapi sewaktu pengajaran
dilakukan. Sebagai langkah
penambahbaikan, guru perlu
memastikan keterlibatan pelajar secara
menyeluruh terhadap aktiviti yang
dilaksanakan.
2. Tajuk yang disampaikan oleh guru
mudah difahami, namun guru merasa
pada pengajaran yang seterusnya guru
perlu memberi pengajaran yang lebih
mencabar minda pelajar.
Rancangan Pengajaran Harian
mengambil inisiatif dengan
menyediakan aktiviti yang merangsang
kecergasan minda pelajar diawal sesi
pengajaran.
dengan memanggil pelajar tersebut untuk
mengulang kembali apa yang baru sahaja
diterangkan oleh guru. Ini membuatkan
pelajar tersebut mula fokus kembali terhadap
pengajaran guru.
4. Sewaktu permainan online dengan
mengisihkan nombor genap dan ganjil
dijalankan, guru tidak memfokuskan
penglibatan pelajar secara menyeluruh, ini
menyebabkan beberapa pelajar tidak fokus
terhadap aktiviti yang dijalankan.
5. Pada sesi penilaian, guru meronda pelajar
bagi memastikan pelajar menjawab soaln
penilaian tersebut, serta memudahkan pelajar
untuk memanggil guru bagi menanyakan
sebarang persoalan.
6. Pelajar memberi respon dengan baik apabila
diminta oleh guru untuk memberi idea dan
jawapan yang diminta berkenaan tajuk set.
7. Pelajar juga bekerjasama antara satu sama
lain sewaktu aktiviti menjawab soalan secara
berkumpulan dijalankan.
Rancangan Pengajaran Harian
LAMPIRAN 1
Tugasan 1
1.Perihalkan set-set yang berikut dengan perkataan.
(a) A={2,4,6,8}
(b) B= { pembaris, jangka lukis, sesiku}
(c) C={durian, rambutan, manggis, betik}
2.Senaraikan semua unsur bagi setiap set yang berikut.
a) P={lima nombor ganjil yang pertama}
b) Q={semua faktor bagi 24}
Rancangan Pengajaran Harian
LAMPIRAN 2
SOALAN PENTAKSIRAN
1) Tentukan objek berikut mengikut kumpulan berikut:
(a) Bentuk (b) warna (c)simbol
2) Diberi warna yang berbeza dibawah :
Takrifkan warna berikut dengan menggunakan kaedah :
a) Pemerihalan
b) Tatatanda Set.
3) Diberikan E = { faktor bagi 36 } dan F = { x: 10 x 20, hasil darab digit tersebut }
Gunakan simbol atau bagi menjadikan pernyataan berikut adalah benar.
a) 10 F
b) 2 E
c) 18 F
d) 1 E
e) 5 E
Segitiga, merah jambu, +, =, bujur, > , pentagon ,
decagon, kelabu.
Oren,biru,indigo, ungu, merah,hijau, kuning
Rancangan Pengajaran Harian
JAWAPAN :
1) a) Bentuk : Segitiga, bujur, pentagon, decagon
b) warna : merah jambu, kelabu
c) symbol : + , = , >
2. a) sekumpulan warna pelangi
b) {sekumpulan warni bagi pelangi} atau { Oren,biru,indigo, ungu, merah,hijau, kuning }
3. a) b) c) d) e)
Rancangan Pengajaran Harian
LAMPIRAN 3
Berikut adalah pautan link powerpoint yang digunakan sewaktu pengajaran didalam kelas.
https://drive.google.com/file/d/0BxFXP5u1ByA2RDNMSTJrNExiUnc/edit?usp=sharing
LAMPIRAN 4