112464491-RPH-SAINS-TAHUN-5c-Litar-Selari-Dan-Selari

4
Tarikh 25 April 2015 Masa 9.45-10.45 pagi Kelas 5 Amanahc Bilangan 29 Orang Tema Menyiasat Daya dan Tenaga Tajuk Litar Bersiri dan Selari Objektif Pembelajaran Mengenali Litar Bersiri dan Selari Hasil Pembelajaran Di akhir pengajaran dan pembelajaran,murid mesti dapat : I. Menamakan sekurang-kurangnya 2 dari 4 komponen elektrik dengan betul semasa menulis di papan hitam. II. Membezakan litar selari dan litar bersiri semasd dalam kerja kumpulan. Pengetahuan Sedia Ada Murid mengenali komponen litar elektrik pada pengajaran lepas. Pendekatan Kontrukstivisme Strategi P&P Perbincangan,Soal Jawab Kemahiran Proses Sains Berkomunikasi, Meramal, Memerhati Kemahiran Berfikir Menghubungkait , Menganalisis, Mencirikan Nilai Murni I. Berani mencuba II. Minat dan bersifat ingin tahu tentang alam sekeliling. III. Menyedari bahawa sains merupakan satu daripada cara untuk memahami alam. Sumber ABM Bahan Maujud

Transcript of 112464491-RPH-SAINS-TAHUN-5c-Litar-Selari-Dan-Selari

Tarikh 25 April 2015

Masa 9.45-10.45 pagi

Kelas 5 Amanahc

Bilangan 29 Orang

Tema Menyiasat Daya dan Tenaga

Tajuk Litar Bersiri dan Selari

Objektif Pembelajaran Mengenali Litar Bersiri dan Selari

Hasil Pembelajaran Di akhir pengajaran dan pembelajaran,murid mesti dapat :

I. Menamakan sekurang-kurangnya 2 dari 4 komponen elektrik dengan betul semasa menulis di papan hitam.

II. Membezakan litar selari dan litar bersiri semasd dalam kerja kumpulan.

Pengetahuan Sedia

Ada

Murid mengenali komponen litar elektrik pada pengajaran lepas.

Pendekatan Kontrukstivisme

Strategi P&P Perbincangan,Soal Jawab

Kemahiran Proses

Sains

Berkomunikasi, Meramal, Memerhati

Kemahiran Berfikir Menghubungkait , Menganalisis, Mencirikan

Nilai Murni I. Berani mencuba

II. Minat dan bersifat ingin tahu tentang alam sekeliling.

III. Menyedari bahawa sains merupakan satu daripada cara

untuk memahami alam.

Sumber ABM Bahan Maujud

Fasa Pembelajaran Isi Kandungan

Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran Cacatan

SetOrientasi

5 minit

Tajuk :Litar Bersiri dan Selari 1. Guru menayang video.

2. Guru menyoal murid untuk mengenal pasti pengetahuan sedia ada mereka.

3. Guru memperkenal tajuk pengajaran pada hari ini.

ABMLitar

KPSBerkomunikasi

Kemahiran BerfikirMengenal pasti

Nilai MurniMinat dan bersifat ingin tahu tentang alam sekeliling.

PencetusanIdea

10 minit

Pengetahuan sedia ada murid.

1. Guru menunjukkan satu contoh litar.

2. Murid melukis litar menggunakan simbol berdasarkan contoh litar yang dilihat.

3. Murid menulis sumber-sumber elektrik yang mereka tahu di papan hitam.

ABMLitar

KPSBerkomunikasi

Kemahiran BerfikirMenghubungkaitMengenal pasti

Nilai Murni Yakin dan berani

Fasa Pembelajaran Isi Kandungan

Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran Cacatan

Pengstrukturan Idea

25 minit

Kerja Kumpulan :

Bina Litar Sesiri dan Selari

I. Guru menjelaskan gerak kerja aktiviti berkumpulan.

II. Setiap wakil kumpulan datang ke hadapan mengambil peralatan.

III. Murid dalam kumpulan membina litar selari dan sesiri dengan bimbingan.

IV. Guru memantau perjalanan kerja setiap kumpulan.

V. Setiap kumpulan menghantar wakil kumpulan menunjukkan hasil litar yang dibina.

ABMBahan Maujud

KPSMemerhatiKomunikasi

Kemahiran BerfikirMenghubungkait

Nilai Murni Minat dan bersifat ingin tahu tentang alam sekeliling.

Aplikasi Idea15 minit

1. Guru membina satu rangka peta minda.

2. Murid melengkapkan peta minda dengan menampal kad perkataan.

3. Murid dikehendaki menyalin nota pada masa yang berlebihan.

ABMKad perkataan

KPSBerkomunikasi

Nilai MurniBerani mencuba.

Refleksi5 minit

Kesimpulan :Kotak Beracun

Soalan guru :

Apakah yang telah kita pelajari pada hari ini?

I. Murid bermain kotak beracun.Apabila lagu berhenti,murid yang memegang kotak perlu menjawab soalan.

II. Guru menerap nilai-nilai murni yang berlaku sepanjang pengajaran.

KPSMemerhatiKomunikasi

Kemahiran BerfikirMenghubungkait

Nilai Murni Minat dan bersifat ingin tahu tentang alam sekeliling.