ASSIGNMENT EPM 233 BAHAGIAN B.doc
Transcript of ASSIGNMENT EPM 233 BAHAGIAN B.doc
RANCANGAN PELAJARANMata Pelajaran SainsPeringkat Kelas TAHUN 4 Tajuk Hidupan Dan Proses HidupPeringkat Kelas TAHUN 4 Masa 9.00 – 10.00 amObjektif pelajaran Memahami cara tumbuhan membiak
Hasil Pembelajaran Pada akhir sesi pembelajaran ini murid-murid dapat;
i. Menyatakan 6 cara tumbuhan membiakii. Memadankan tumbuhan dengan cara
pembiakannya dengan betul.
Konsep/Prinsip/Teori/Hukum i. Konstruktivisme, Pembelajaran Masteri,Perbincangan
Kemahiran Proses Sains (KPS) Berkomunikasi,mengelas,memerhati dan meramalBahan Pembelajaran & Pengajaran
Bahan maujud (anak pokok,daun setawar,batang ubi kayu,paku-pakis) gambar tumbuhan,LCD,Laptop,kad manila
Prosedur/Langkah-Langkah
Isi Kandungan
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Kolaboratif Catatan
Aktiviti Guru Aktiviti MuridPembukaan(Set Induksi)
( 5 minit )
Menyatakan tumbuhan membiak
1. Guru menayangkan video percambahan biji benih.
2. Guru menyoal murid-murid.
a. Apakah yang kamu nampak?b. Apakah yang terjadi kepada biji benih itu?c. Apakah cara pembiakan bagi tumbuhan tersebut?
3. Guru mencungkil idea murid –murid tentang pembiakan tumbuhan yang mereka tahu.
1. Murid menonton video yang ditayangkan oleh guru.
2. Murid menjawab soalan.
Contoh jawapan: a. Biji benih b. Biji benih bercambah menjadi tumbuhan baru c. Biji benih
3. Murid menyatakan cara pembiakan tumbuhan yang mereka tahu.
Kaedah/Teknik:Soal jawab secara kelas.
KPS:BerkomunikasiMemerhati
BBM:VideoLCDLaptop
Aktiviti / Meramal cara 1. Guru mengagihkan 1. Murid KPS:
Perkembangan
( 35 minit )
tumbuhan membiak.Mengenal pasti cara tumbuhan membiak.
murid kepada 2 kumpulan.
2. Guru mengedarkan kad manila dan keratan gambar kepada setiap kumpulan.
Gambar bunga matahari,tebu, bung raya,rambutan, cendawan,pokok pisang,ubi kentang, setawar, begonia.
3. Guru menayangkan slaid untuk menunjukkan cara- cara tumbuhan membiak.
4. Guru mengarahkan murid-murid bergerak ke stesen yang disediakan.
5. Guru menyuruh setiap kumpulan menyemak cara pengelasan gambar.
6. Guru menyuruh membentangkan hasil pengelasan kumpulan masing- masing.
berbincang dan mengelaskan gambar yang diberikan.
2. Murid melihat tayangan slaid dan mendengar penerangan guru.
3. Murid bergerak ke stesen mengikut arahan guru.
a. Stesen 1(biji benih) - anak pokok rambutan
b. Stesen 2 (Spora) - daun paku pakis
c. Stesen 3 (Sulur) - anak pokok buluh
d. Stesen 4 (Daun) - daun setawar
e. Stesen 5 (Batang bawah tanah ) - ubi kentang
f. Stesen 6 (Keratan batang) - ubi kayu
4. Murid menyemak pengelasan gambar dalam kumpulan.
5. Murid
MemerhatiMembanding-bezaBerkomunikasi
Nilai Murni:Minat dan bersifat ingin tahu mengenai alam sekeliling,Jujur,bekerjasama
BBM:-Gambar tumbuhan,kad manila,blue tagMarker,bahan maujud,slaid
membentangkan hasil pengelasan mengikut kumpulan.
Applikasi Idea/Penilaian
( 15 minit )
Mengenal pasti cara-cara pembiakan tumbuhan;-biji benih-spora-sulur-daun-batang bawah tanah-keratan batang
1. Guru mengedarkan latihan penilaian kepada murid- murid.2. Guru berbincang mengenai jawapan bersama murid- murid.
3. Guru mengukuhkan hasil perbincangan dengan contoh- contoh yang lain.
1. Murid-murid menyiapkan latihan penilaian yang disediakan.
KPS:BerkomunikasiMembanding
Nilai Murni:Jujur
BBM:Lembaran kerja
Penutup / Kesimpulan
( 5 minit )
Peta Minda 1. Guru menyuruh murid melengkapkan peta minda tentang cara pembiakan tumbuhan.
1. Murid-murid melengkapkan peta minda mengenai 6 cara pembiakan tumbuhan.
BBM :Peta Minda
Rujukan
Brewer, C.B. (2007). The Effectiveness of Integrating Music In The Classroom. Muat turun pada 28 Feb 2013. http://www.newhorizons.org/strategies/arts/brewer.htm
Kemmis & McTaggart. (1988). dalam Bahagian Perancangan dan Penyelidikan Dasar Pendidikan. Manual Kajian Tindakan. Kuala Lumpur: Penerbit BPPDP,KPM
LEMBARAN KERJA ( Untuk kumpulan lemah )
Nama Murid : _________________ Tarikh : _______________
Arahan : Tandakan pada jawapan yang betul dalam ruangan yang disediakan.
Tumbuhan
Cara tumbuhan membiak
SporaBiji
Benih
Sulur/ anak
pokok
Keratan Batang
Keratan DaunBatang
bawah tanah
Betik
Bunga raya
Nanas
Halia
Paku pakis
Setawar
LEMBARAN KERJA ( Untuk kumpulan sederhana )
Nama Murid : _________________ Tarikh : _______________
Arahan : Tandakan pada jawapan yang betul dalam ruangan yang disediakan.
Tumbuhan
Cara tumbuhan membiak
Spora Biji BenihSulur/ anak
pokokKeratan Batang
Keratan DaunBatang
bawah tanah
Betik
Bunga raya
Nanas
Halia
Paku pakis
Setawar
Pisang
Nangka
Tebu
Lumut
LEMBARAN KERJA ( Untuk kumpulan cerdas )
Nama Murid : _________________ Tarikh : _______________
Kelaskan nama tumbuhan di bawah berdasarkan cara pembiakan dengan betul.
Betik Halia Lumut Lidah Buaya
Bunga raya Paku-pakis Pisang Ubi Kentang
Nanas Setawar Durian Tebu
Cara-cara Pembiakan Tumbuhan
Biji Benih SporaSulur / Anak
PokokKeratan Batang Keratan Daun
Batang Bawah Tanah /Rizom
Kesimpulan :
1. _____________ dan ______________ membiak melalui spora.
2. _____________ dan ______________ membiak melalui biji benih.
3. _____________ dan ______________ membiak melalui keratan batang.
4. _____________ dan ______________ membiak melalui keratan daun.
5. _____________ dan ______________ membiak melalui anak pokok.
6. _____________ dan ______________ membiak melalui batang bawah tanah/rizom.