bm rph jasa ibu

13
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN ( KSSR ) Tarikh : 13 Mei 2012 Tahun : 3 Melur Bil Murid : 30 Orang Masa : 8.30 pagi – 9.30 pagi Tema : Keluarga Tajuk : Jasa ibu Mata Pelajaran : Bahasa Melayu Standard Kandungan : 1.5 Bercerita dan menceritakan sesuatu perkara dengan tepat menggunakan sebutan yang jelas dan intonasi yang betul. Standard Pembelajaran: 1.5.1 Bercerita tentang sesutu perkara dengan tepat, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul menggunakan ayat tunggal dan ayat majmuk dengan betul. Objektif : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran, murid- murid dapat, 1) Menyatakan sekurang-kurangnya dua (2) ayat tunggal dan dua (2) ayat majmuk berkaitan jasa ibu.

Transcript of bm rph jasa ibu

Page 1: bm rph jasa ibu

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN ( KSSR )

Tarikh : 13 Mei 2012

Tahun : 3 Melur

Bil Murid : 30 Orang

Masa : 8.30 pagi – 9.30 pagi

Tema : Keluarga

Tajuk : Jasa ibu

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

Standard Kandungan : 1.5 Bercerita dan menceritakan sesuatu perkara dengan

tepat menggunakan sebutan yang jelas dan intonasi

yang betul.

Standard Pembelajaran: 1.5.1 Bercerita tentang sesutu perkara dengan tepat, sebutan

yang jelas dan intonasi yang betul menggunakan

ayat tunggal dan ayat majmuk dengan betul.

Objektif : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat,

1) Menyatakan sekurang-kurangnya dua (2) ayat tunggal dan dua (2)

ayat majmuk berkaitan jasa ibu.

2) Membaca dua (2) daripada empat perengan dalam petikan dengan

sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.

3) Menulis tiga (3) ayat majmuk berkaitan dengan jasa ibu.

Kemahiran Bahasa:

a. Mendengar dan bertutur

b. Membaca

c. Menulis

Page 2: bm rph jasa ibu

Sistem Bahasa:

a. Leksikal (kosa kata) : Rohani, jasmani, mendewasakan, hayat

b. Morfologi : kata hubung

c. Sintaksis : ayat majmuk

Pengisian kurikulum

a. Ilmu

Dunia Seni Visual

b. Nilai

Kerjasama, keberanian, kerajinan, hormat –menghormati, kesyukuran,

kasih saying, rasional

c. Kewarganegaraan

d. Peraturan Sosibudaya

Laras bahasa

Kesantunan berkomunikasi

Adat resam

Kebudayaan

Peribahasa

e. Kemahiran Bernilai Tambah

Konsep 5 (Pengaayaan, Pemulihan, Penilaian, Penggabungjalinan,

Penyerapan)

Integrasi TMK Pemb Kontekstual KBKK Kemahiran Belajar Kajian

Masa Depan Pembelajaran Konstruktisme

f. Elemen Merentas Kurikulum

Kreativiti dan inovatif

Keusahawana

Pengetahuan sedia ada

Page 3: bm rph jasa ibu

Pelajar sudah mengetahui pembinaan ayat tunggal.

Pelajar sudah tahu penggunaan kata hubung.

Bahan Bantu Mengajar:

Bil Bahan Jumlah

1. LCD projector 1

2. Edaran lirik lagu 21

3. Edaran petikan 21

4. Contoh Kad ucapan 1

5. Kertas kad berwarna 21

Perincian Penyampaian Perlaksanaan Pengajaran-Pembelajaran:

Page 4: bm rph jasa ibu

Isi pelajaran Langkah dan aktiviti Catatan

Soalan guru:

1) Bilakah Hari Ibu

disambut?

- Minggu ke 2 bulan Mei

Set induksi : 5 minit

1. Guru membawa sampul

surat yang berisi kad dan

meminta seorang murid

tampil ke hadapan untuk

membuka sampul kad.

2. Murid membaca dengan

kuat perkataan yang

terdapat pada kad ucapan.

3. Guru bertanya pelajar

tentang tarikh sambutan

Hari Ibu.

4. Guru mengaitkan jawapan

murid dengan tajuk

pelajaran.

BBM : kad ucapan

KBT : Interpersonal

Nilai : keberanian

Objektif :

1) Menyatakan

sekurang-

kurangnya dua (2)

ayat tunggal dan

dua (2) ayat

majmuk berkaitan

jasa ibu.

Tayangan video : Buatmu Ibu

SOALAN GURU:

1. Bagaimanakah perasaan

kamu terhadap ibu?

- Sayang, kasih

2. Apakah kelebihan yang

ada pada ibu kamu?

- Pandai menjahit, suka

memasak, baik hati

3. Bagaimanakah cara

untuk mengenang jasa

ibu?

- Belajar bersungguh-

sungguh, membantu

ibu, mendengar

Langkah 1: 20 minit

1. Guru menayangkan

tayangan video kepada

murid yang bertajuk

“Buatmu ibu”.

2. Murid bersama- sama guru

menyanyikan lagu Buatmu

Ibu.

3. Guru bersoal jawab dengan

murid tentang jasa ibu.

4. Murid diminta membentuk

kumpulan kecil. Setiap

kumpulan mempunyai lima

orang ahli.

5. Setiap kumpulan

BBM : tayangan

video

KBT : Interpersonal,

intrapersonal

Nilai : Kerjasama,

kasih sayang, hormat

menghormati,

kesyukuran

KBKK : menerangkan

sebab

Konstruktivisme

Page 5: bm rph jasa ibu

nasihat ibu, membincangkan cara

mengenang jasa ibu dan

mencatatkan hasil

perbincangan.

6. Wakil dari setiap kumpulan

akan membentangkan hasil

perbincangan.

Kosa kata :

1. Rohani

2. Jasmani

3. Mendewasakan

4. Hayat

Langkah 2 : 15 minit

1. Guru mengedarkan petikan

teks.

2. Guru membaca terlebih

dahulu petikan teks.

3. Murid membaca teks

dengan betul mengikut

intonasi dan sebutan yang

betul dan kuat di dalam

kelas secara berkumpulan

dan individu mengikut

perenggan.

4. Guru menerangkan kosa

kata.

5. Guru menyuruh murid

mencari kata hubung yang

terdapat di dalam petikan

secara berkumpulan dan

mencatatkan hasil

perbincangan

BBM : Petikan teks

KBT : Interpersonal,

intrapersonal

Nilai : Kerjasama,

keberanian,

Kecerdasan

pelbagai : verbal

linguistik

ARAHAN : Bina ayat

majmuk menggunakan kata

hubung yang sesuai

berkaitan dengan jasa ibu

Langkah 3 : 15 minit

1. Murid menyenaraikan kata

hubung yang terdapat

BBM : Petikan teks,

kad ucapan Hari Ibu

KBT : Interpersonal,

intrapersonal

Page 6: bm rph jasa ibu

kepada kita.

Kata hubung dalam petikan :

1) dan

2) yang

3) hingga

4) telah

dalam petikan di dalam

buku latihan.

2. Setiap murid diminta

membina tiga (3) ayat

majmuk berdasarkan kata

hubung yang terdapat

dalam petikan di dalam kad

ucapan Hari Ibu yang

diedarkan oleh guru.

3. Guru membetulkan

kesilapan penulisan murid

(jika ada.)

Nilai : kerajinan,

rasional

Ilmu : Dunia Seni

Visual

Konstruktivisme

Pemulihan

Mengisi tempat kosong

dengan kata hubung yang

sesuai.

Pengayaan

Menulis satu perenggan

karangan pendek yang

berkaitan dengan Ibu Saya.

Pemulihan

1. Guru mengedarkan

lembaran kerja.

2. Guru meminta murid-

murid melengkapkan ayat

majmuk dengan mengisi

tempat kosong dengan

kata hubung yang sesuai

pada lembaran kerja.

Pengayaan

Guru meminta murid-murid

menulis satu perenggan

karangan pendek yang

berkaitan dengan Ibu Saya.

ABM: Lembaran kerja

Nilai: rasional

Kemahiran pelbagai:

intrapersonal

Penutup : 3 minit

Page 7: bm rph jasa ibu

Guru membuat rumusan isi

pelajaran.

Penilaian Kendiri (sebagai gantian ruangan Refleksi dan WAJIB Selepas Setiap

Pengajaran)

Langkah Kekuatan Kelemahan Cadangan

penambahbaikan

Catatan

Set

Induksi

Langkah 1

Langkah 2

Langkah 3

Langkah 4

Langkah 5

Tandatangan Pelatih

Tarikh :

Komen pensyarah guru pembimbing

LAMPIRAN

Page 8: bm rph jasa ibu

Lirik Buatmu Ibu

Ibu bergenang airmatakuTerbayang wajahmu yang redup sayu

Kudusnya kasih yang engkau hamparkanBagaikan laut yang tak bertepian

Biarpun kepahitan telah engkau rasakanTidak pun kau merasa jemu

Mengasuh dan mendidik kami semua anakmuDari kecil hingga dewasa

Hidupmu kau korbankanBiarpun dirimu telah terkorban

Tak dapat ku balasiAkan semua ini

Semoga Tuhan memberkati kehidupanmu ibu.

Page 9: bm rph jasa ibu

AKTIVITI PENGAYAAN

1. Hobi Amin ________ Abu ialah membaca buku. (dan, tetapi)

2. Tukang karang menyanyi dengan lantang ______________memegang

sebatang tongkat. (atau, sambil)

3. Azman pendiam ______________ suka menyanyi. (serta, tetapi)

4. Kamu hendak mengulang kaji pelajaran di sekolah ___________

di rumah. (dan, atau)

5. Mereka bertemu___________bersalaman. (lalu, tetapi)

KARANGAN : KASIH IBU BAPA

Arahan : Lengkapkan ayat dengan kata hubung yang diberi.

Page 10: bm rph jasa ibu

ARAHAN : Baca dengan teliti petikan ini dan gariskan kata hubung yang terdapat dalam petikan.

Sejak keci lagi kita dididik supaya menjadi anak yang baik dan taat kepada ibu bapa. Kita membesar menjadi seorang anak yang sempurna dari segi rohani dan jasmani. Ibu bapa telah banyak berkorban untuk melihat kita berjaya dalam pelajaran.    

Apabila besar,apakah pengorbanan yang perlu kita lakukan untuk membalas kasih sayang mereka? Sudah tentulah kita perlu membantu mereka supaya dapat meringankan beban mereka. Kita haruslah membalas jasa mereka yang telah mendewasakan kita.

  Oleh itu, sebagai seorang anak perempuan, perlulah membantu ibu menguruskan rumah tangga seperti memasak,mengemas rumah,mencuci pinggan mangkuk dan sebagainya.Anak lelaki pula akan membantu bapanya melakukan kerja-kerja seperti di kebun,di ladang,di sawah dan sebagainya.

      Selain itu,sebagai seorang anak kita perlu menjaga ibu bapa ketika mereka sakit. Kita perlu mmendoakan ibu bapa kita supaya sihat dan dipanjangkan umur supaya kita dapat berbakti kepada mereka sehingga ke akhir hayat mereka.