CTH tugasan projek
description
Transcript of CTH tugasan projek
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Tarikh : 9 Mac 2015
Masa : 10.30- 11.30 pagi
Tempoh : 60 Minit
Tingkatan : 5 Cekap
Sekolah : SK. Sungai Rambai
Bil.Murid : 20 Orang
Matapelajaran : Bahasa Melayu
Tajuk : Peribahasa Melayu
Tema : Menguji kefahaman pelajar terhadap pembelajaran Peribahasa
Melayu
Objektif: : Pada akhir pelajaran, pelajar akan dapat :
1. Pelajar dapat mengenal pasti jenis-jenis peribahasa Melayu.
2. Pelajar mengetahui maksud peribahasa yang dipelajari.
3. Pelajar mampu mengaplikasikan peribahasa dalam kehidupan seharian.
4. Pelajar mampu mencari 10 peribahasa Melayu beserta maksud dan membina satu contoh
ayat yang sesuai bagi setiap peribahasa yang dinyatakan.
5. Pelajar mengamalkan sikap bekerjasama dalam kumpulan untuk menghasilkan projek
yang diberikan.
6. Projek buku skrap ini, mampu menjadikan pelajar lebih bersifat kreatif dan inovatif
dalam melaksanakan sesuatu tugasan.
Nilai- nilai murni:
1. Bekerjasama dalam kumpulan.
2. Hormat- menghormati
3. Mengikut segala arahan yang diberikan oleh guru dan ketua kumpulan.
Aktiviti/ Isi Pengajaran :
1. Mencari peribahasa Melayu dan maksudnya.
2. Perbincangan maksud beserta contoh ayat.
3. Pembentangan kumpulan.
Kemahiran Bernilai Tambah (KBT) :
Kemahiran Berfikir
Menghubungkaitkan, mencirikan, mengimbas kembali, menilai, penjanaan idea,
penggabungjalinan dan teknik perbincangan
Kecerdasan Pelbagai
Interpersonal, Intrapersonal, Verbal-linguistik, soft skill.
Pengetahuan Sedia Ada
Murid sudah mengetahui tentang peribahasa yang dipelajari di dalam kelas.
Bahan Bantu Mengajar :
Komputer, sambungan Internet, Kamus Peribahasa Melayu dan buku teks.
Kemahiran Bahasa
1. Membaca dan Menulis
2. Mendengar
Refleksi :
1. Pelajar mencari 10 Peribahasa Melayu.
2. Pelajar dapat mengetahui maksud peribahasa serta mampu membina ayat berdasarkan
peribahasa yang dinyatakan.
3. Diharapkan pelajar dapat memperoleh sesuatu yang baru untuk meningkatkan
pengetahuan mereka.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
LANGKAH ISI PENGAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN &
PEMBELAJARANCATATAN
Set induksi(10 minit)
Gambaran mengenai tajuk pengajaran iaitu projek menguji kefahaman pelajar terhadap peribahasa Melayu.
1. Guru menerangkan maksud peribahasa melayu.
2. Guru menyenaraikan jenis-jenis peribahasa melayu.
3. Guru menerangkan tajuk tugasan secara terperinci.
1. Teknik mengimbas kembali .
2. Menghubungkaitkan3. Mendengar aktif
Langkah 1(10 minit)
Membahagikan pelajar kepada beberapa kumpulan
1. Pelajar dibahagikan kepada 4 kumpulan
2. Melantik ketua kumpulan
3. Setiap kumpulan diberikan tajuk yang berbeza. Kumpulan 1
peribahasa tentang Ayam
Kumpulan 2 Peribahasa tentang Hati
Kumpulan 3 Peribahasa tentang Kaki
Kumpulan 4Peribahasa tentang Anak
1. Mendengar aktif
Langkah 2(5 minit)
Latihan pemahaman
1. Guru mengedarkan soalan pemahaman kepada setiap kumpulan.
2. Jawab 20 soalan dalam tempoh masa yang ditetapkan.
1. Menguji kefahaman pelajar secara berkumpulan.
2. Ujian kefahaman dilakukan sebelum memulakan projek.
Langkah 3(20minit)
Sesi perbincangan
1. Guru meminta pelajar duduk secara berkumpulan.
2. Setiap kumpulan perlu
1. Menghubungkaitkan2. Menjana idea3. Berbincang, inkuiri
penemuan
LATIHAN PEMAHAMAN
Bulatkan jawapan yang betul berdasarkan soalan yang diberi. Para pelajar dikehendaki memilih
peribahasa yang sesuai berdasarkan konteks dan situasi yang terdapat di dalam ayat.
1. Budak yang ....................... itu tidak mengambil masa yang lama untuk memahami pelajaranyang sedang diajar.
A. terang hatiB. sampai hatiC. cekal hatiD. ada hati
2. Norshahrul merupakan ............... pasukan Kelantan. Tidak hairanlah segala kemahuannya dituruti.
A. Ayam tambatanB. Buah hatiC. ringan tulangD. tulang empat kerat
3. Mat Deris begitu ................ menanam pokok buah-buahan di sawah yang telah lama terbiar.
A. ada hatiB. cekal hatiC. kecil hatiD. rendah hati
4. Sejak peristiwa itu Puan Salwa .............. untuk membenarkan anaknya menyertai perlawananbola sepak.
A. jauh hatiB. kecil hatiC. berat hatiD. patah hati
5. Kawan-kawan sekelian, kita mestilah .............. dengan kejayaan mereka kalau mereka bolehmengapa kita tak boleh.
A. ambil hatiB. iri hatiC. cekal hatiD. besar hati
6. Puan Eda baharu pulang dari Jepun. Mari kita pergi jumpa dia. Kalau nasib kita baik kita akan dapat ..............
A. bekas tanganB. tanda mata C. buah hatiD. mengadu nasib
7. Sahabat yang baik tidak patut ................ kawan di hadapan rakan-rakan yang lain.
A. membuka tembelangB. membuka langkahC. membuka mulutD. membuka kaki
8. Kakinya luka terpijak paku kerana tabiatnya yang gemar .................. apabila rayau di belakang rumah.
A. berkaki ayamB. berkaki bangkuC. berkaki botolD. berkaki bola
9. Walaupun Puan Rogayah .................... , namun dia sangat disayangi oleh anak-anak Encik Zalikerana tingkahlakunya yang baik.
A. ibu angkatB. anak emasC. buah hatiD. ibu tiri
10. Sejak tamat sekolah, kerjanya cuma ................... di rumah. Dia sedikitpun tidak mahu berusahamencari kerja.
A. makan anginB. memilih buluC. makan tidurD. bermain mata
11. Walaupun badannya kecil tetapi dia berlari laju macam ................. .
A. rusa masuk kampungB. beruang dalam belukar C. kuda belangD. lipas kudung
12. Jika kita pertama kali ke Kuala Lumpur kita akan tercengang-cengang seperti .............
A. rusa masuk kampungB. burung dalam sangkar C. ayam kehilangan anakD. anjing menyalak bukit
13. Pasukan Bolasepak Kedah tidak puas hati dengan keputusan pengadil itu. Mereka mendakwa pengadil itu ............... .
A. berat perutB. berat badanC. berat mataD. berat sebelah
14. Kawasan sekolah itu semak-samun kerana pekerjanya suka ................
A. curi hatiB. curi tulangC. curi ayamD. curi kerja
15. " .................... apabila saya mengajar !" kata Cikgu Amid dengan keras.
A. Dengar telingaB. Dengan lihatC. Pasang telingaD. Pasang mata
16. Walaupun badannya kecil tetapi dia berlari laju macam ................. .
A. rusa masuk kampungB. beruang dalam belukar C. kuda belangD. lipas kudung
17. Jika kita pertama kali ke Kuala Lumpur kita akan tercengang-cengang seperti ............
A. rusa masuk kampungB. burung dalam sangkar C. ayam kehilangan anakD. anjing menyalak bukit
18. Kawasan sekolah itu semak-samun kerana pekerjanya suka ........ .
A. curi hatiB. curi tulangC. curi ayamD. curi kerja
19. Kakak jiran di sebelah rumah saya pemurah orangnya tetapi dia suka menceritakan hal oranglain.
A. buah mulutB. murah mulutC. mulut besarD. bawa mulut
20. Fatimah bergaduh dengan Chua adalah disebabkan Tijah menjadi ................... nya.
A. hati batuB. kepala batuC. batu kerasD. batu api
CONTOH SOALAN PEMBELAJARAN BERASASKAN PROJEK
Kumpulan 4 Kumpulan anda dikehendaki mencari 10 peribahasa berkenaan hati beserta makna dan contoh ayat berdasarkan bahan yang disediakan iaitu kertas mah-jong, marker pen, buku skrap, kertas warna, pensel, gam, gunting, kertas A4 dan Pensel warna.
PERIBAHASA TENTANG HATI
Bina ayat berdasarkan peribahasa tersebut. 1. Peribahasa :__________________________
Maksud : ___________________________________. Contoh Ayat: ____________________________________________________________
___________________________________________________2. Peribahasa :__________________________
Maksud : ___________________________________. Contoh Ayat: ____________________________________________________________
___________________________________________________
3. Peribahasa :__________________________Maksud : ___________________________________. Contoh Ayat: ____________________________________________________________
___________________________________________________
4. Peribahasa :__________________________Maksud : ___________________________________. Contoh Ayat: ____________________________________________________________
___________________________________________________
5. Peribahasa :__________________________Maksud : ___________________________________. Contoh Ayat: ____________________________________________________________
___________________________________________________
6. Peribahasa :__________________________Maksud : ___________________________________. Contoh Ayat: ____________________________________________________________
___________________________________________________
7. Peribahasa :__________________________Maksud : ___________________________________. Contoh Ayat: ____________________________________________________________
___________________________________________________
8. Peribahasa :__________________________Maksud : ___________________________________. Contoh Ayat: ____________________________________________________________
___________________________________________________
9. Peribahasa :__________________________Maksud : ___________________________________. Contoh Ayat: ____________________________________________________________
___________________________________________________
10. Peribahasa :__________________________Maksud : ___________________________________. Contoh Ayat: ____________________________________________________________
___________________________________________________
PERIBAHASA MELAYU. (Lampiran untuk Guru)
Cari Maksud Peribahasa dan Bina Ayat Menggunakan Peribahasa Tersebut.
ARAHAN:
1. Bahagikan pelajar kepada 4 kumpulan dengan cara membilang nombor 1- 4 berturutan.
2. Setiap kumpulan melantik seorang ketua.
3. Ketua kumpulan mencabut undi bagi mendapatkan tugasan kumpulan.
4. Setiap kumpulan menyiapkan tugasan selama 20 minit.
5. Ketua kumpulan membentangkan hasil dapatan
6. Setiap kumpulan menghasilkan buku skrap pada minggu yang seterusnya.
TUGASAN KUMPULAN:
Kumpulan 1
Kumpulan anda dikehendaki mencari 10 peribahasa berkenaan ayam beserta makna dan contoh ayat
berdasarkan bahan yang disediakan iaitu kertas mahjong, marker pen, buku skrap, kertas warna, pensel, gam,
gunting, kertas A4 dan Pensel warna.
Kumpulan 2
Kumpulan anda dikehendaki mencari 10 peribahasa berkenaan kaki beserta makna dan contoh ayat berdasarkan
bahan yang disediakan iaitu kertas mahjong, marker pen, buku skrap, kertas warna, pensel, gam, gunting, kertas
A4 dan Pensel warna.
Kumpulan 3
Kumpulan anda dikehendaki mencari 10 peribahasa berkenaan anak beserta makna dan contoh ayat berdasarkan
bahan yang disediakan iaitu kertas mah-jong, marker pen, buku skrap, kertas warna, pensel, gam, gunting, kertas
A4 dan Pensel warna.
PEMARKAHAN PROJEK
Pembelajaran berasaskan projek buku Skrap ini menyumbangkan kepada 100% markah.
Pembahagian markah adalah seperti berikut:
(a) BukuSkrap
1. Isi kandungan buku skrap 40%
- Peribahasa yang menepati tajuk setiap kumpulan
- Ketepatan maksud
- Contoh ayat
2. Hiasan dan dekorasi buku skrap 10%
(b) Pembentangan 25%
(c) Latihan pemahaman 10%
(d) Penglibatan Pelajar 15%
- Kerjasama dalam kumpulan
- Keterlibatan dalam perlaksanaan projek
Contoh borang penilaian adalah seperti dibawah.
Nama kumpulan
Penglibatan pelajar dalam
kelas10%
Latihan pemahaman
10%Pembentangan
20%
Penghasilan buku skrap
50%
Kumpulan 1
Kumpulan 2
Kumpulan 3
Kumpulan 4
Markah : ........................................Nama dan tandatangan guru: Tarikh:.....................................................................................................................................................................