Kerangka Refleksi

6
   REFLEKSI 1  NAMA : KOGILAVANI A/P SUBRAMANIAM  NO.MATRI KS : D20102044955 KURSUS : KPD3016 PENGAJARAN, TEKNOLOG I & PENAKSIRAN PENSYARAH : PROFESOR MADYA DR.HANIZ BIN I BRAHIM REFLEKSI SELEPAS PENGAJARAN UNIT PENGAJARAN 3 Rancangan Pelajaran Harian Mata Pelajaran : Bahasa Melayu Tahun : 2 Maju Bilangan Murid : 30 Orang Tema : Cerita Haiwan Tajuk Pelajaran : Sang Kancil,Kerbau dan BuayaTarikh : 11 April 2011 Masa : 60 minit Objektif Eksplisit : Pada akhir pelajaran murid dapat : i. Memba ca te ks den gan sebu ta n dan into na si yang betul. ii. Me ny atakan ti ga perbezaan s if at -s if at bina ta ng da la m cer it a. iii . Me nyus un pe rkata an su pa ya me nja di ay at tung ga l y ang be tul. Fokus Utama: 5.2 : Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan sebutan dan intonasi yang betul dan lancer serta memahami perkara yang dibaca. Aras 2(i) : Membaca petikan dengan intonasi yang betul Fokus Sampingan: 10.2 : Mengedit dan memurnikan hasil tulisan

Transcript of Kerangka Refleksi

Page 1: Kerangka Refleksi

5/17/2018 Kerangka Refleksi - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/kerangka-refleksi 1/6

 

  REFLEKSI  1

 NAMA : KOGILAVANI A/P SUBRAMANIAM

 NO.MATRIKS : D20102044955

KURSUS : KPD3016 PENGAJARAN, TEKNOLOGI & PENAKSIRAN

PENSYARAH : PROFESOR MADYA DR.HANIZ BIN IBRAHIM

REFLEKSI SELEPAS PENGAJARAN

UNIT PENGAJARAN 3

Rancangan Pelajaran Harian

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

Tahun : 2 Maju

Bilangan Murid : 30 Orang

Tema : Cerita Haiwan

Tajuk Pelajaran : “Sang Kancil,Kerbau dan Buaya”

Tarikh : 11 April 2011

Masa : 60 minit

Objektif Eksplisit :

Pada akhir pelajaran murid dapat :

i. Membaca teks dengan sebutan dan intonasi yang betul.

ii. Menyatakan tiga perbezaan sifat-sifat binatang dalam cerita.

iii. Menyusun perkataan supaya menjadi ayat tunggal yang betul.

Fokus Utama:

5.2 : Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan sebutan dan

intonasi yang betul dan lancer serta memahami perkara yang

dibaca.

Aras 2(i) : Membaca petikan dengan intonasi yang betul

Fokus Sampingan:

10.2 : Mengedit dan memurnikan hasil tulisan

Page 2: Kerangka Refleksi

5/17/2018 Kerangka Refleksi - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/kerangka-refleksi 2/6

 

  REFLEKSI  2

Aras 3(iii) : Mengesan kesilapan dalam bahan

Kemahiran Bahasa : Mendengar,membaca dan menulis

Sistem Bahasa : Sebutan dan intonasi,kosa kata

Pengisian Kurikulum :

Ilmu : Sains dan Pendidikan Moral

 Nilai murni : Hormat-menghormati,kesederhanaan,kerjasama

Kemahiran Bernilai Tambah :

i. Kemahiran Berfikir : mencirikan,menjana idea,membanding dan membeza,membuat

rumusan

ii. Belajar cara belajar: mengumpul maklumat,mendengar aktif,mengingat dan memproses

maklumat

iii. Teori Kecerdasan Pelbagai : verbal linguistic,interpersonal

Pengetahuan Sedia Ada : Murid telah biasa mendengar dan membaca

cerita-cerita binatang daripada pelbagai

sumber.

Bahan Bantu Belajar : LCD,kad puzzle,lembaran kerja

Langkah

Pengajaran

Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan

Pembelajaran

Catatan

Set Induksi

( 5 min)

- Mencantum ‘kad puzzle’

gambar buaya.

-Bercerita mengenai

 binatang:

• Apakah sifat

 bintang

tersebut?

• Bagaimanakah cara

hidup

 binatang tersebut?

(Lihat lampiran 1)

1.Guru memilih tiga

orang murid secara

rawak untuk 

mencantum ‘kad

 puzzle’ yang

disediakan.

2.Murid bercerita

mengenai sifat dan

cara hidup binatang

yang terdapat dalam

‘kad puzzle’.

3.Guru menjelaskan

KB :

Menghubungkait,

mencirikan

BCB:

Mendengar aktif 

BBB:’Kad Puzzle’

Page 3: Kerangka Refleksi

5/17/2018 Kerangka Refleksi - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/kerangka-refleksi 3/6

 

  REFLEKSI  3

tujuan aktiviti dalam

langkah berikutnya

dan tajuk pelajaran.

 

Langkah 1

(20 min)

- Cerita “Sang kancil,

Kerbau dan Buaya”

-Menonton cerita yang

disediakan

1.Murid dipertontonkan

cerita “Sang kancil,

Kerbau dan Buaya”.

2.Murid diminta

membandingkan

sifat-sifat Sang Kancil,

kerbau dan buaya.

 

KB :

Membanding dan

membezakan

BCB:Mendengar 

aktif.

BBB:

LCD

Langkah 2

(10 min)

-Membaca teks yang

disediakan.

(Lihat lampiran 2)

1. Guru mengedarkan

 petikan cerita”Sang

kancil, Kerbau dan

Buaya” dan

membimbing murid

membaca dengan

sebutan dan intonasiyang betul.

2.Guru membimbing

murid menyatakan

dua pengajaran yang

 boleh diperolehi

daripada cerita yang

dibaca.

KB:

Membuat rumusan

BCB:

Mengingat dan

memproses

maklumat

BBB:Lembaran

kerja

 Nilai: Kerjasama

TKP:verbal-linguistik 

Langkah 3

(10 min)

-Penyerapan Tatabahasa

(Sinonim)

1. Murid diminta

menyebut perkataan

yang bergaris dalam

 petikan.

2.Guru memilih murid

secara rawak untuk 

memadankan

BBB:

Lembaran

kerja,kad perkataan

TKP:

Verbal-linguistik 

Page 4: Kerangka Refleksi

5/17/2018 Kerangka Refleksi - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/kerangka-refleksi 4/6

 

  REFLEKSI  4

perkataan dengan

maknanya di papan

 putih.

Langkah 4

(10min)

-Menyusun perkataan.

(Lihat lampiran 3)

1. Murid di arahkan

duduk dalam

Kumpulan mengikut

kad berwarna yang

diagihkan.

2.Guru mengagihkan

sampul berlabelkan

A,B,C dan D yang

 berisikan potongan

 perkataan,gam dan

kertas.

3.Murid menyusun

 potongan perkataan

tersebut supaya

menjadi ayat yang

 betul secara

 berkumpulan.

4.Guru merumuskan

 pencapaian setiap

kumpulan.

BBB:

Kad perkataan

TKP:

Verbal-linguistik,

interpersonal

Penutup

(5min)

Membuat Kesimpulan 1.Guru meminta murid

menyatakan

 pengajaran yang

diperolehi daripada

cerita.

KB:Membuat

rumusan

 Nilai murni:Baik 

REFLEKSI

Page 5: Kerangka Refleksi

5/17/2018 Kerangka Refleksi - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/kerangka-refleksi 5/6

 

  REFLEKSI  5

Saya dapati pengajaran dan pembelajaran telah dijalankan seperti yang dirancang. Sesi

set induksi, telah menarik minat murid dimana murid perlu cantum dan teka gambar dengan

 betul. Murid-murid tertanya-tanya akan gambar yang dicantumkan. Aktiviti ini telah

melibatkan semua murid di dalam kelas. Aktiviti ini boleh dibaiki lagi dengan menayangkan

gambar yang dikenalpasti di papan tulis.

Tayangan video yang dipaparkan dalam langkah satu, adalah satu idea yang bagus

kerana ia menarik minat murid dan penerangan yang diberi guru adalah jelas dan baik. Murid-

murid dapat menjawab soalan-soalan ditujukan oleh guru dengan tepat. Walaubagaimanapun,

teknik penyoalan boleh diperbaiki lagi kerana soalan yang ditanya hanya tertumpu kepada

murid yang berada di hadapan sahaja dan murid yang duduk di belakang tidak melibatkan diri.

Maka guru boleh pelbagaikan soalan yang ditanya mengikut kebolehan semua murid.

Semasa langkah 2, guru telah mengedarkan petikan cerita “Sang Kancil,Kerbau dan

Buaya”dan membimbing murid membaca dengan sebutan dan intonasi yang betul. Guru telah

membimbing murid menyatakan dua pengajaran yang boleh diperolehi daripada cerita yang

dibaca. Petikan cerita tersebut adalah petikan yang mudah untuk difahami oleh murid kerana

tulisannya jelas untuk dibaca oleh murid. Guru sepatutnya menjalankan sesi soal jawab tentang

isi petikan cerita supaya murid memahami cerita tersebut dengan jelas. Ini kerana,

kemungkinan ada di kalangan murid yang tidak memahami isi cerita yang dibaca.

Pada langkah 3, murid telah diminta untuk menyebut perkataan yang bergaris dalam

 petikan. Guru telah memilih murid secara rawak untuk memadankan perkataan dengan

maknanya di papan tulis. Bahan bantu mengajar iaitu kad perkataan yang menarik telah

digunakan oleh guru dalam aktiviti memadan perkataan. Sewaktu aktiviti ini, murid-murid

 bersikap proaktif dan aktiviti ini juga telah melibatkan semua murid. Murid telah berkerjasama

dalam kumpulan masing-masing untuk mendapatkan jawapan yang betul.

Langkah 4 pula, murid diarahkan duduk dalam kumpulan mengikut kad berwarna yang

diagihkan. Guru mengagihkan sampul berlabel dan berisi potongan perkataan, gam dan kertas.

Murid menyusun potongan tersebut supaya menjadi ayat yang betul secara berkumpulan.

Aktiviti ini juga telah melibatkan semua murid. Namun, bahan bantu mengajar iaitu kad

Page 6: Kerangka Refleksi

5/17/2018 Kerangka Refleksi - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/kerangka-refleksi 6/6

 

  REFLEKSI  6

 perkataan adalah kurang jelas (terlalu kecil).Lebih baik jika perkataan dibuat di atas manila

kad, supaya murid lain dapat membaca dan melihat hasil kerja kumpulan yang lain.

Penutup guru meminta murid menyatakan pengajaran yang diperolehi daripada cerita.

Aktiviti penutup lebih baik dijalankan satu aktiviti yang menarik seperti dialog lakonan.