NOTA SCE 3108
-
Upload
fahmi-zakaria -
Category
Documents
-
view
1.173 -
download
5
description
Transcript of NOTA SCE 3108
Rancangan Pelajaran
Tujuan Aspek PertimbanganMembanding beza Rancangan Tahunan
Mingguan dan Harian
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah
TAJUK 1 RANCANGAN PELAJARAN
SINOPSIS
Tajuk satu menerangkan apakah rancangan pelajaran, tujuan, perkara yang
perlu dipertimbangkan dalam menghasilkan rancangan pelajaran selaras dengan
apa yang terdapat dalam Huraian Sukatan Pelajaran Sains Kurikulum Bersepadu
Sekolah Rendah.. Sub tajuk pertama ialah tujuan rancangan pelajaran, Sub
tajuk ke dua ialah aspek yang perlu dipertimbangkan apabila menulis rancangan
pelajaran. Sub tajuk ketiga membezakan rancangan pelajaran tahunan,
mingguan dan harian.
HASIL PEMBELAJARAN
a. Menyatakan tujuan rancangan pelajaran
b. Menyenaraikan aspek yang perlu di pertimbangkan dalam rancangan pelajaran
c. Membanding beza rancangan pelajaran tahunan, mingguan dan harian
KERANGKA TAJUK-TAJUK
KANDUNGAN ISI
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah
1.1 Tujuan rancangan pelajaran
1.2 Aspek yang perlu di pertimbangkan dalam rancangan pelajaran
1.3 Rancangan pelajaran - tahunan, mingguan dan harian
1.1 Tujuan Rancangan Pelajaran
Rancangan pengajaran bermaksud membuat keputusan awal tentang apa,
bagaimana. langkah dan peruntukan masa yang diperlukan dalam pengajaran
dan pembelajaran.
Rancangan pelajaran perlu untuk kedua-dua guru permulaan atau guru yang
berpengalaman.Walau pun persediaan yang baik bukanlah semestinya
membuatkan pengajaran berjaya tetapi jika tidak bersedia langsung
menyebabkan pengajaran terganggu tanpa objektif yang jelas, tidak bermakna
dan tiada pemindahan pembelajaran berlaku. Oleh itu struktur rancangan
pelajaran yang jelas adalah penting
Diantara tujuan menyediakan rancangan pelajaran adalah untuk guru dan pelajar
a. Mengenal pasti skop dan urutan proses pengajaran berdasarkan
kurikulum.
b. Persediaan pengajaran mengambil kira perbezaan pelajar.
c. Memilih strategi pengajaran yang sesuai menyebabkan pelajar sibuk
dengan aktiviti pembelajaran yang disediakan bagi memastikan
pemindahan pembelajaran yang bermakna berlaku dan tiada masalah
kawalan kelas.
d. Memastikan penerusan pengajaran dan pembelajaran terus berlaku walau
dengan guru ganti yang berlainan.
e. Menolong guru menilai pengajaran mereka berdasarkan pencapaian
pelajar.
Aktiviti 1 : Teliti rajah 1a dan 1 b seterusnya lengkapkan latihan 1 .
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah
Rajah 1a : Perkembangan seorang guru
Rajah 1b :Penilaian Dan Pembelajaran
1) To make the teacher aware of the aims and language contents of the lesson.
2) To help the teacher distinguish the various stages of a lesson and to see the relationship
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah
between them so that the lesson can move smoothly from one stage to another.
3) Proper lesson planning gives the teacher opportunity to anticipate potential problems
that may arise in class so that they can be prepared with some possible solutions or other
options for the lesson.
4) Lesson planning gives teachers, especially novice teachers, confidence in class.
5) The teacher also becomes aware of the teaching aids that are needed for the lesson.
6) Lesson planning helps teachers to think about the relative value of different activities
and how much time should be spent on them. The teacher soon learns to judge lesson
stages and phases with greater accuracy.
7) The plan, with the teacher’s comments and corrections, provides a useful, time-saving
reference when the teacher next plans the same lesson.
8) Lesson planning is a good practice and a sign of professionalism.
Rajah 3 : Faedah Merancang Rancangan Pelajaran
Latihan 1
a. Senaraikan tahap dan tujuan menyediakan rancangan pelajaran anda
sebagai seorang guru sains
Tahap Guru Tujuan Menyediakan Rancangan Pelajaran
Tahap 1
Tahap 2
Tahap 3
b. Bagaimanakah menyediakan rancangan pelajaran supaya pembelajaran yang
mendalam berlaku kepada pelajar.
c. Senaraikan 10 kepentingan menyediakann rancangan pelajaran.
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah
1.2 Aspek Yang Perlu di Pertimbangkan Dalam Rancangan Pelajaran
Antara aspek yang perlu dipertimbangkan dalam menyediakan rancangan
pelajaran ialah buku teks atau bahan pengajaran apa yang hendak disampaikan
membentuk matlamat sesuatu rancangan pelajaran Seterusnya bagi pengajaran
dan pembelajaran di sekolah dan di kelas teliti Huraian Sukatan Pelajaran Sains
Lebih spesifik antara perkara-perkara yang perlu dipertimbangkan dalam
menyediakan rancangan pelajaran ialah :
a. Tajuk . Butiran lanjut mengenai tajuk dari huraian sukatan pelajaran dan
buku teks.
b. Matlamat ,Objektif dan Hasil Pembelajaran.
Matlamat yang jelas, objektif yang spesifik dan hasil pembelajaran yang
eksplisit dan boleh diukur.
c. Isi Kandungan
Isi kandungan dan skop serta kedalamannya serta organisasi urutan isi
yang perlu dicapai.
d. Aktiviti pembelajaran
Aktiviti yang pelbagai, menarik, bermotivasi hands on dan mind on serta
mengambil kira perbezaan pelajar dengan arahan yang jelas. Kaedah,
pendekatan dan teknik yang sesuai dan berkaitan.
e. Bahan Bantu Mengajar
Senaraikan bahan yang diperlukan untuk guru dan pelajar
f. Penilaian : Kerja rumah, ujian , penulisan jounal atau projek tertentu untuk
menilai pembelajaran pelajar.
g. Masa , tempat dan jenis pembelajaran individu, kumpulan kecil atau
kumpulan besar
Aktiviti 2 : Baca artikel dibawah dan senaraikan kesilapan dan aspek yang perlu
dipertimbangkan apabila merancang rancangan pelajaran dalam jadual dibawah.
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah
In teaching students how to develop lesson plans, the following are mistakes I have observed that students make most often:
1. The objective of the lesson does not specify what the student will actually do that can be observed. Remember, an objective is a description of what a student does that forms the basis for making an inference about learning. Poorly written objectives lead to faulty inferences.
2. The lesson assessment is disconnected from the behavior indicated in the objective. An assessment in a lesson plan is simply a description of how the teacher will determine whether the objective has been accomplished. It must be based on the same behavior that is incorporated in the objective. Anything else is flawed.
3. The materials specified in the lesson are extraneous to the actual described learning activities. This means keep the list of materials in line with what you actually plan to do. Overkilling with materials is not a virtue!
4. The instruction in which the teacher will engage is not efficient for the level of intended student learning. Efficiency is a measure that means getting more done with the same amount of effort, or the same amount with less effort. With so much to be learned, it should be obvious that instructional efficiency is paramount.
5. The student activities described in the lesson plan do not contribute in a direct and
effective way to the lesson objective. Don't have your students engaged in activities just to keep them busy. Whatever you have your students do should contribute in a direct way to their accomplishing the lesson objective.
A lesson plan that contains one or more of these mistakes needs rethinking and revision. Below is a rationale and guide to help you develop effective lesson plans and avoid the five common mistakes.
Perkara Kesilapan Aspek Yang Sepatut diPertimbangkan
Objektif
Penilaian Pelajaran
Bahan
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah
Pengajaran
Bahasa Arahan
Aktiviti Pelajar
1.3 Rancangan Pelajaran Tahunan, Mingguan dan H arian
Terdapat tiga tahap perancangan rancangan pelajaran iaitu rancangan tahunan,
mingguan dan harian
Dalam menyediakan rancangan tahunan , langkah-langkahnya ialah
a. Bahagikan sukatan pelajaran kepada semester 1 dan 2 dan setiap
semester (19 – 23 weeks)
b. Teliti objektif pembelajaran, cadangan aktiviti, hasil pembelajaran dan
rangka masa yang diperuntukkan
c. Rujuk cadangan aktiviti pembelajaran dan tentukan strategi pembelajaran
untuk setiap objektif pembelajaran
d. Gunakan buku teks sebagai panduan untuk memilih kaedah pengajaran
dan pembelajaran.
Rancangan tahunan mengandungi
Semester
Bilangan Minggu
Topik
Objektif Pembelajaran.
Aktiviti Pembelajaran yang dicadangkan
Hasil Pembelajaran
Nota/Catatan
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah
Kosa kata
Contoh Rancangan Tahunan
Weeks LearningObjectives
Suggested Learning Activities Learning Outcomes Notes Vocabulary
1
1.1Understandingthat sciencepart ofeveryday life.
Describe examples of naturalphenomena that students see a round them:a) growth of human from a baby to an adult,b) fall of a ball to the ground,c) melting of ice.
Discuss the uses and benefits ofscience in everyday life.Attend talks on careers in science.
student is able to:list what he sees around himthat is related to science,explain the importance ofscience in everyday life,name some careers in sciencesuch as:a) science teachersb) doctorsc) engineersd) environmental scientists
During learningActivities, bring outthe scienceConcepts andPrinciples students have learned inPrimary school.Talks on careersin science byProfessionals.
benefit –faedahcareer –kerjayadiscuss –bincangkaneducator –pendidikimportance –kepentinganprofessional –profesionalrelated –berkaitanrole play –main peranantalks –ceramahnatural phenomena –fenomena alam
Rancangan Mingguan bertujuan melihat urutan pelajaran selama seminggu dan
jika guru tiada guru ganti boleh mengajar pelajaran pada hari tersebut Ianya
mengandungi
Minggu, mata pelajaran dan kelas
Hari/masa
Tajuk/Objektif pembelajaran
Hasil Pembelajaran/Kemahiran
Strategi
Sumber Pengajaran dan Pembelajaran
Contoh rancangan mingguan ringkasMasa/Hari Ahad Isnin Selasa Rabu Khamis1 Experimen Aktiviti Ujian Latihan Aktiviti luar
kelas
Rancangan Pelajaran Harian ialah rancangan yang terperinci untuk masa
tertentu. Umumnya ia mengandungi
Tarikh
Masa
Kelas
Bilangan Pelajar
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah
Mata Pelajaran
Tajuk/
Hasil Pembelajaran
Pengetahuan Sedia ada
Kemahiran Proses Sains
Nilai Murni
Sumber Pengajaran dan Pembelajaran
Langkah
- Set Induksi
- Perkembangan
- Penutup
Aktiviti 3 : Anda memerlukan Huraian Sukatan Pelajaran Sains Sekolah Rendah.
Pilih satu tahun satu hingga 6. Rancang dan tulis satu rancangan tahunan
seterusnya pilih satu rangcangan mingguan. Dari rancangan mingguan tersebut
bincangkan bagaimana anda boleh membina rancangan pelajaran harian.
Latihan 2
Berdasarkan jadual berikut tulis satu esei 100 patah perkataan membanding
bezakan rancangan pelajaran tahunan, mingguan dan harian
Levels Goals of Planning Pattern/organized planAnnual Lesson Plan
1. Describe the contents for 38-42 weeks
2. Determent the weekly schedule over the semester/term
1. Clarifying base on one year syllabus
2. Weekly schedule with suggestion of activities strategy and period
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah
Weekly Lesson Plan
1. Arrange activities for once a week.
2. Adjusting due to any others activities base on school calendar.
3. Maintain activities continuity
1. Name the activities and time allocate
2. Teaching & Learning resource needed
Daily Lesson Plan
1. Determent the steps of activities
2. Suggestion time in detail for teaching & learning usage
1. Time allocated due to the step of teaching & Learning.
2. Materials Preparation and evaluating needed
Hantar jawapan anda dengan OLL untuk semakan pensyarah dan simpan
didalam folio anda sebagai bukti
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah
TAJUK 4 RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
SINOPSIS
Tajuk empat mengandungi tiga subtajuk iaitu format rancangan pelajaran harian
umum, model konstruktivis dan model inkuairi. Format umum menstrukturkan
pengajaran dengan urutan yang jelas dengan padanan hasil pembelajaran
dengan aktiviti guru serta sumber yang digunakan.Model konstruktivis menjurus
kepada pelajar sendiri membina pengetahuan manakala model inkuairi
menekankan tentang penyiasatan. Format dan model ini bertujuan
memaksimakan proses pemindahan pembelajaran dari guru kepada murid
HASIL PEMBELAJARAN
a. Menyatakan tujuan merancang rancangan pelajaran harian.
b Menerangkan kebaikan dan keburukan kelima-lima model iaitu Model Lima
Fasa Needham,dan model pengajaran inkuiri (5E, induktif, deduktif dan
penyelesaian masalah
KERANGKA TAJUK-TAJUK
Rancangan Pelajaran Harian
Format umum Model 5 Fasa Needham
Model Pengajaran Inkuairi
- 5E, Induktif, deduktif & masalah
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah
KANDUNGAN ISI
4.0 Rancangan Pelajaran Harian
4.1 Format umum
4.2 Model pengajaran konstruktivisme
-Model Lima Fasa Needham
4.3 Model pengajaran inkuiri
4.3.1 - Kitar pembelajaran 5 Es
4.3.2 - Pengajaran deduktif berasaskan inkuiri
4.3.3 - Pengajaran induktif berasaskan inkuiri
4.3.3 - Pengajaran berasaskan penyelesaian masalah
Aktiviti : Jawab soalan berikut dan hantar kepada pensyarah anda melalui OLL dan simpan dalam folio sebagai bukti
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah
a. Nyatakan 10 peranan penyediakan rancangan pelajaran harian
b. Baca dengan teliti contoh lima model rancangan pelajaran harian dari 4.2 hingga 4.3. Nyatakan kebaikan dan keburukan setiap model
c. Berikan pendapat anda dalam 200 perkataan adakah sepatutnya guru menggunakan adunan (blended) pendekatan atau satu pendekatan atau model sahaja dalam pengajaran mereka.
4.0 Rancangan Pelajaran Harian
Rancangan pelajaran harian dirangcang secara terperinci dari rancangan
minnguan. Ianya bukan untuk dibaca didalam kelas tetapi distrukturkan untuk
kegunaan guru itu sendiri atau guru ganti.
Langkah dalam merancang rancangan pelajaran harian
a. kenalpasti tajuk dari kurikulum yang hendak diajar,aktiviti dan kerja yang
pelajar perlu lakukan.
b. Kenalpasti pengetahuan sedia ada pelajar
c. Kenalpasti sekurang-kurangnya satu cara untuk menilai pelajar
d. Kenal pasti cara untuk mengenalpasti hasil pembelajaran tercapai
4.1 Format umum
Format umum adalah seperti terdapat dalam tajuk 1 iaitu tarikh, masa, kelas,
bilangan pelajar, mata pelajaran, tajuk, hasil pembelajaran, pengetahuan sedia
ada, kemahiran proses sains, nilai murni, sumber pengajaran dan pembelajaran
dan langkah. Seterusnya format umum adalah seperti berikut :
Langkah/Fasa Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran &
Pembelajaran
Catatan
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah
Set Induksi/
Orientasi
Perkembangan
Penutup
4.2 Model Pengajaran Konstruktivisme - Model Lima Fasa Needham
Satu fahaman bahawa murid bina sendiri secara aktif pengetahuan atau konsep
berdasarkan kepada pengetahuan atau pengalaman yang sedia ada dan tidak
menerima pengetahuan secara pasif dari alam sekeliling. Contoh rancangan
pelajaran harian adalah seperti berikut :
Tahun : 4 Bestari (kelas cemerlang)
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah
Masa : 60 minit
Tema : Menyiasat Alam Bahan
Bidang Pembelajaran (LA) : Sifat Bahan
Objektif Umum(LO) : Memahami sifat bahan
Hasil Pembelajaran(LOT) : Di akhir pengajaran dan
pembelajaran murid dapat:
i. mengenalpasti bahan yang boleh mengalirkan arus elektrik
Pendekatan Pengajaran dan Pembelajaran : Konstruktivisme
Strategi : Aktiviti `Hands-on`
Fasa Pengajaran
Isi Kandungan Aktiviti P&P Catatan
Set Induksi(5 minit)
Membina litar elektrik
Jenis Aktiviti : Simulasi
1. Guru memberi gambar bateri, mentol, dan suis – digantungkan kepada murid untuk menghasilkan satu litar .
2. Murid berpegang tangan untuk menunjukkan satu litar elektrik lengkap.(Murid telah ada pengetahuan membina litar elektrik.)
Soalan : Adakah mentol akan menyala?Mengapa?
3. Murid yang memakai
BBM: Gambar mentol, bateri, dan suis
Kemahiran Proses Sains: Memerhati
Kemahiran Berfikir: Membuat gambaran mental
Nilai Murni:Bekerjasama, minat, sifat ingin tahu tentang alam sekeliling
Pelbagai Kecerdasan: Visual dan pergerakan kinestatik
Tahap Kognitif: Pengetahuan
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah
gambar suis melepaskan tangan
Soalan:Adakah mentol akan menyala sekarang?Mengapa?
Perkembangan
Langkah 1
5 minit
Mengenalpasti objek yang boleh mengalir arus elektrik dan tidak boleh mengalirkan arus elektrik
Jenis Aktiviti : MengelasSoalan Adakah murid-murid membawa objek yang diminta?
1. Murid meletakkan objek-objek yang dibawa di atas meja.
SoalanDaripada pengetahuan kamu, kelaskan objek mengikut kebolehan mengalirkan arus elektrik.
2. Murid mengelas objek kepada boleh mengalirkan arus elektrik dan tidak boleh mengalirkan arus elektrik
BBM: Bahan yang sedia ada dan dibawa oleh murid:Sudu plastik, limau, kunci, sapu tangan, pembaris kayu, gelas, pemadam, syling satu sen, surat khabar, lid pensil, air kopi, gelang getah, klip kertas, dan paku
Kemahiran Proses Sains: MengelasKemahiran Berfikir: menghubungkait dan meramal
Nilai Murni:Sistematik dan berfikir secara rasionalTahap Kognitif: Pengetahuan, pemahaman
1. Rujuk Lampiran 1
Langkah 2
17 minit
Menguji objek yang boleh mengalir arus elektrik
Jenis aktiviti : `Hands-on`
ArahanGuru meminta murid menguji objek yang
BBM: bateri, wayar, mentol, suis, kad manila, dan marker
Kemahiran Proses
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah
dikelaskan tadi dan merekodkan pemerhatian.
1. Murid menguji objek yang telah dikelaskan dengan menggunakan litar elektrik.
2. Murid merekodkan hasil dapatan mengikut kreativiti kumpulan masing-masing.
Sains: Memerhati, inferens, mengelas, eksperimen, dan komunikasi
Kemahiran Berfikir: membanding dan membeza, serta mengumpul
Nilai Murni:Jujur dalam merekod, sabar dalam menjalani sesuatu perkara, kritis dan analitis, serta kerjasama
Pelbagai Kecerdasan: verbal, visual, dan pergerakan kinestatik
Tahap Kognitif: Pengetahuan
Langkah 3
15 minit
Laporan hasil dapatan murid
Jenis aktiviti : Pembentangan
1. Wakil daripada setiap kumpulan melaporkan hasil dapatan.
2. Murid membuat perbandingan jawapan dengan ramalan yang telah dibuat.
3. Guru membuat perbandingan hasil dapatan antara kumpulan. ( Cara merekod
Kemahiran Proses Sains: komunikasi
Nilai Murni:Berani, yakin dan berdikari
Pelbagai Kecerdasan: interpersonal
Rujuk Lampiran 2
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah
yang paling sesuai adalah jadual)
Langkah 4
8 minit
Besi dan keluli boleh mengalirkan arus elektrik.Plastik, kain, getah, kayu, kaca tidak boleh mengalirkan arus elektrik.*air limau dan lid pensil (karbon) boleh mengalirkan arus elektrik.
*air paip adalah konduktor elektrik yang lemah
*plastik boleh mengelakkan daripada renjatan elektrik kerana tidak boleh mengalirkan arus elektrik
Jenis aktiviti : Perbincangan
1. Guru membimbing murid menyenaraikan jenis bahan berdasarkan objek yang telah dikelaskan.
2. Murid mengenalpasti bahan yang boleh mengalirkan arus elektrik.
Soalan1. Apa akan
berlaku jika kita memegang suis dengan tangan yang basah?
2. Mengapa wayar elektrik disalut dengan bahan plastik?
BBM: mentol, bateri, dan suis
Kemahiran Proses Sains: komunikasi
Kemahiran Berfikir: menilai dan membuat kesimpulan
Nilai Murni:Berfikir secara rasional, berhati-hati semasa mengendalikan alatan elektrik
Tahap Kognitif: aplikasi dan penilaian
Penutup
5 minit
Peneguhan Jenis aktiviti : Nyanyian
1. Murid menyanyi lagu . (Adaptasi lagu Satu Dua Tiga Empat oleh Ariswatan)
Lampiran 3
Refleksi
5 minit
1. Guru menunjukkan 10 objek satu persatu kepada
BBM : botol plastik, majalah, sudu besi, straw, dawai, kertas, cermin,
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah
murid untuk dikelaskan kepada yang boleh mengalirkan arus elektrik dan tidak boleh mengalirkan arus elektrik.
2. Murid mengangkat kad warna (merah- tidak, hijau – ya)
pembaris keluli, klip rambut besi, dan rod besi.
Lampiran 1
Contoh ramalan murid sebelum eksperimen.
Objek yang boleh mengalirkan arus elektrik dan tidak boleh mengalirkan arus
elektrik
Boleh mengalirkan arus elektrik Tidak boleh mengalirkan arus elektrik
KunciSyiling satu sen
Klip kertasPaku
Sudu plastikSapu tangan
*Air limau*Lid pensilPemadam
Surat khabar
Lampiran 2Hasil Dapatan Murid Contoh 1
Boleh mengalirkan arus elektrik Tidak boleh mengalirkan arus elektrik
KunciSyiling satu sen
Klip kertasPaku
*Air limau*Lid pensil
Sudu plastikSapu tangan
PemadamSurat khabar
Lampiran 3:
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah
Lagu (Adaptasi lagu satu dua tiga- Ariswatan)
Kunci, klip kertas dan paku
Objek yang boleh mengalirkan arus elektrik
Pemadam, pembaris kayu,
Tidak boleh mengalirkan arus elektrik
Ingat wahai kawan-kawan
Sifat bahan juga mempengaruhinya
Apa yang dipelajari bahan besi dan keluli
Boleh mengalirkan arus elektrik
Ingat janganlah lupa
Setiap bahan ada cirinya
Pastikan kita mengetahui
Bahan yang boleh mengalirkan arus elektrik
4.3 Model pengajaran inkuiri
4.3.1 Kitar pembelajaran 5 Es
Terdapat lima fasa kitar pembelajaran 5Es seperti berikut :
Phase Purpose Teacher action Student action
Engage Elicit prior knowledgeMotivateGet attention
Assesses the learners’ prior knowledge
reads a story, posing questions, does a
demonstration that has a non-intuitive result (a discrepant event),
shows a video clip, or conducting some other short activity that promotes curiosity
Students produce concept maps, do quizzes, discuss their understandings.
Students reveal their understandings of the topic
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah
and elicits prior knowledge.
Explore to complete activities that help them use prior knowledge to
Designs activities and learning experiences
Provides tasks to explore
Provides resources Monitors
engagement Questions, cues,
encourages thinking
work in collaborative teams or as individuals on a learning task or activity
generate ideas, explore questions and possibilities,
design and conduct a preliminary inquiry.
Explain Knowledge building by sharing explanations
Provides explanations,
explain their current understanding of the main concept.
making presentations, sharing ideas with one another, reviewing
doing posters, listening reading
Elaborate
Applying and adding breadth
Teacher helps students to design new tasks,Identifies or help students identify problems to solve
Learners elaborate their understanding of the concept by conducting additional activities.
Solve problems using their knowledge
Evaluate The evaluation phase helps both learners and
Conduct assessment
Report Do assessment Share
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah
instructors assess how well the learners understand the concept and whether they have met the learning outcomes.
understandings
4.3.2 - Pengajaran deduktif berasaskan inkuiri
Mengikut David Ausubel, kanak-kanak mempunyai keupayaan untuk
mengorganisasi maklumat kepada sesuatu yang bermakna secara deduktif ia itu
dari umum kepada spesifik seperti berikut :
Pendekatan Induktif
Berikut adalah contoh Rancangan Pengajaran Harian secara deduktif Hari : Selasa
Tarikh : 01 Februari 2010
Masa : 60 minit
Kelas : 4 MAJU
Tema : Menyiasat Alam Kehidupan
Bidang Pembelajaran : Hidupan memerlukan keperluan asas
Objektif Pembelajaran : Memahami bahawa haiwan memerlukan
keperluan asas.
Experiences with instances of a concept or
Receiving ideas and explanations of a concept or principle
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah
Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran ini diharapkan murid dapat:
i) Mengenalpasti keperluan asas haiwan.ii) Memberikan sebab haiwan memerlukan
makanan, air, udara dan tempat berlindung.
Pendekatan P& P : Pembelajaran MasteriKaedah : MengeksperimenKPS Berkomunikasi, Meramal, Menginferens,
Mengeksperimen, Membina hipotesis, Mengawal Pemboleh ubahKMS Mengguna dan mengendalikan bahan dan peralatan
sains Mengendalikan spesimen hidup betul dan cermat
BBM Bekas, kasa dawai, kadbod, belalang, air, daun, pita pelekat, akuarium, ikan, tumbuhan air
Perancangan P & P :Fasa Pengajaran
Isi Kandungan Aktiviti Catatan
Orientasi(5 minit)
Menyatakan haiwan peliharaan murid
Guru bersoal-jawab:1. Siapakah yang
memelihara haiwan di rumah?
2. Apakah nama haiwan kesayangan kamu?
3. Bagaimana kamu menjaga haiwan kesayangan kamu?
Pencetusan idea(15 minit)
Keperluan asas haiwan
Berdasarkan soalan-soalan tersebut, guru mengaitkan dengan keperluan asas haiwan.Contoh :Udara, air, makanan, dan tempat berlindung
Soal-jawab:1. Mengapakah
kamu memberikan haiwan peliharaan kamu makanan?
KPS: 1. Berkomunikasi2. Meramal3. Menginferens
KBKK:1. Menghubungk
aitkan2. Mencirikan3. Menginferens
Nilai Murni:1. Minat dan
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah
2. Mengapakah kamu memberikan haiwan kamu air?
3. Mengapakah kamu menyediakan haiwan peliharaan kamu tempat berlindung?
4. Apakah akan berlaku jika haiwan peliharaan kamu tidak mendapat udara, air, makanan dan tempat berlindung?
bersifat ingin tahu tentang alam sekeliling
2. Mempunyai sifat tanggungjawab terhadap diri sendiri, orang lain, dan alam sekeliling.
Tahap Kognitif:
1. Pengetahuan2. Kefahaman
Penstrukturan semula idea(25 minit)
Mengenalpasti keperluan asas haiwan:
1. Udara2. Air3. Makanan4. Tempat
berlindung
Guru memberi arahan kepada kaedah menjalankan eksperimen:
1. Menjalankan eksperimen untuk mengkaji keperluan asas haiwan iaitu air, udara, dan makanan.a. Murid
memasukkan haiwan kecil seperti belalang ke dalam empat buah bekas.
Stesen 1Bekas A : Mengandungi makanan kering dan ditutup dengan jaring.
Stesen 2 Bekas B:
Mengandungi air
KPS:1. Mengeksperim
en2. Mengawal
pemboloeh ubah
3. Membuat pemerhatian
KBKK: 1. Membanding
dan membezakan keperluan asas hidupan.
2. Menghubungkait
3. Menjana idea4. Membina
hipotesis
Nilai Murni
1. Minat dan bersifat ingin tahu tentang alam sekeliling
2. Mempunyai
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah
tanpa makanan dan ditutup dengan jaring
Stesen 3Bekas C:Mengandungi air dan makanan dan ditutup rapat supaya udara tidak boleh masuk
Stesen 4Bekas D:Mengandungi air, makanan dan ditutup dengan jaring
2. Murid diminta membina hipotesis menentukan pemboleh ubah, membuat pemerhatian serta cadangan dan akhirnya membuat kesimpulan tentang apa yang mereka dapati daripada eksperimen yang dijalankan.(Murid menulis dalam lembaran kerja yang disediakan:a) Lembaran kerjab) Borang
pemerhatian
sifat tanggungjawab terhadap diri sendiri, orang lain, dan alam sekeliling.
3. Baik hati dan penyayang
4. Mensyukuri nikmat yang dikurniakan Tuhan
Borang Pemerhatian
Lembaran Kerja
Aplikasi idea(10 minit)
Mengenalpasti keperluan asas haiwan:
1. Udara2. Air3. Makanan
Projek memelihara ikan secara kumpulan
1. Murid menyediakan bahan-bahan yang
Nilai murniMenyayangi haiwan
Bekerjasama
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah
4. Tempat berlindung
diperlukan seperti :a) Akuariumb) Pam udarac) Makanand) Ikane) Tumbuhan airf) Air bersih
Tahap kognitif
Pengetahuan Aplikasi
Refleksi(5 minit)
Peta minda berkaitan dengan keperluan asas hiawan
Guru meminta murid melengkapkan peta minda berdasarkan pelajaran hari ini
Tahap kognitif
Pengetahuan Kefahaman
Borang pemerhatian
Bekas Hari Pertama
Hari Kedua Hari Ketiga Hari Keempat
A
B
C
D
Keperluan asas haiwan
Air
Tempat berlindung
Makanan
Udara
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah
Lembaran KerjaKumpulan :.................................................................Nama ahli :..................................................................
.....................................................................
...................................................................
..................................................................
........................................................................
Arahan : Jawab semua soalanTujuan : Menyiasat keperluan asas haiwan.
1. Bina satu hipotesis berdasarkan eksperimen yang akan dijalankan.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
2. Nyatakan pemboleh ubah yang boleh dikenalpasti dalam eksperimen ini.i. Pemboleh ubah yang dimanipulasikan(diubah-ubah)
............................................................................................................
................................................................................................ii. Pemboleh ubah yang bergerak balas(berubah)
............................................................................................................
...............................................................................................iii. Pemboleh ubah yang dimalarkan(ditetapkan)
............................................................................................................
..................................................................................................
4.3.2 Pengajaran induktif berasaskan inkuiri
Jerome Bruner`s menyatakan guru perlu menyediakan pelajar dengan aktiviti berpengalaman untuk menolong mereka mengenalpasti konsep dari spesifik kepada umum seperti berikut :
Pendekatan Induktif
Experiences with instances of a concept or principle
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah
Contoh rancangan pelajaran harian mengikut pendekatan induktif
Tema : Menyiasat Alam Bahan
Tajuk : Sifat-sifat Bahan
Sub Topik : Sifat Bahan
Tempoh : 60 minit
Tahun : 4
Objektif Pembelajaran : Memahami sifat-sifat bahan
Hasil Pembelajaran : Pada akhir P&P, para pelajar akan dapat;
Mengenalpasti bahan
konduktor/penebat elektrik
Pendekatan/ Kaedah/ Strategi :Pendekatan - Inkuri – penemuan
Strategi – Mengeksperimen dan Perbincangan
Fasa(Masa)
Isi kandungan Aktiviti pengajaran & pembelajaran
Catatan
Set Induksi Mengapa terdapat Jenis aktiviti : Bercerita
Discovering and forming a concept or principle
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah
(5 minit) jenis bahan dalam satu alat elektrik - Guru menceritakan
tentang pengalaman terkena kejutan elektrik yang kecil.- Bersoal jawab tentang pengalaman sedia ada murid.
Kemahiran saintifik:Komunikasi
Nilai murni :Berhati-hati
MeramalIdea
(10 minit)
Mengenalpasti objek konduktor dan penebat elektrik.
1. Mengedarkan pelbagai jenis objek kepada murid,Seperti paku, kertas buku, pensil kayu, pembaris plastik, karbon pensil, duit syiling 10 sen, sudu plastik, getah pemadam dan rod kaca.
2. Murid mengelaskan bahan kepada 2 kumpulan konduktor dan penebat elektrik.
Kemahiran saintifik:Meramal,Mengelas
Nilai murni :Kerjasama,berani
Pemerhatian (25 minit)
Mengeksperimen bahan yang diberi dalam litar elektrik.
1. Murid membina litar lengkap.
2. Murid menyambungkan objek yang diberi dalam satu litar yang lengkap.
3. Murid membuat pemerhatian tentang nyalaan mentol bagi setiap objek yang disambung dalam litar lengkap.
4. Murid merekodkan hasil pemerhatian dalam borang yang diberi.
Kemahiran saintifik:Mengeksperimen,Pemerhatian
Nilai Murni :BerkerjasamaJujur
Penjelasan(15 minit)
- Bahan konduktor (pengalir elektrik)
- Bahan penebat (bukan pengalir elektrik)
1. Guru meminta setiap kumpulan murid membentangkan hasil keputusan eksperimen.
2. Setiap kumpulan murid memberikan kesimpulan berdasarkan hasil eksperimen masing-masing. ( Aras tinggi)
3. Guru mengukuhkan
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah
hasil dan memberi takrifan konduktor elektrik dan penebat elektrik.
Refleksi(5 minit)
Senarai bahan konduktor dan penebat elektrik
1.Murid membuat peta minda.
i)Bahan konduktor
ii)Bahan penebat
2.(Lampiran kerja disediakan)
Lampiran 1
Standarad Kandungan: 5.1 Memahami sifat-sifat bahan.Standard Pembelajaran: 5.1.3 Mengenalpasti konduktor dan penebat
Tandakan ( / ) bagi objek yang dapat menyalakan mentol.
OBJEKKEADAAN MENTOL SELEPAS
DISAMBUNGKAN OBJEK
MENYALA TIDAK MENYALA
Getah Pemadam
Pensil kayu
Pembaris plastic
Karbon pensil
Duit Syiling 10 sen
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah
Sudu plastic
Rod Kaca
Paku
Kertas buku
4.4.3 Pengajaran berasaskan penyelesaian masalah – Contoh Rancangan Pelajaran Harian.
TAHUN : 4 BestariMASA : 60 MinitTEMA : Menyiasat Alam KehidupanBIDANG PEMBELAJARAN : Proses HidupOBJEKTIF PEMBELAJARAN : Di akhir pembelajaran murid akan dapat :
1. Berwaspada mengenai tabiat yang menganggu proses hidup
HASIL PEMBELAJARAN : Di akhir pembelajaran murid akan dapat :1. Memberi contoh tabiat yang membawa
keburukan kepada kehidupan manusia
2. Menyatakan kesan merokok terhadap paru-paru
Fasa(Masa)
Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
Set Induksi(5 minit)
Tabiat buruk manusia
Guru menyediakan beberapa keratan akhbar mengenai tabiat buruk manusia
Guru memilih 3 orang murid untuk membaca berita yang disediakan dan mengarahkan murid membaca berita seperti pembaca berita ditelevisyen.
KPS-Memerhati-Berkomunikasi
KBKK-Menjana idea-Membandingkan
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah
(Skrip berita)
Guru bertanya soalan-soalan berkaitanContoh
Soalan 1:Mengapakah murid itu dibuang sekolah?
Soalan 2:Mengapakah ibu malang itu di kelar lehernya oleh anaknya?
Soalan 3:Mengapakah kereta yang dipandu oleh pemuda tersebut terbabas?
dan membezakan
Nilai Murni-Minat dan bersifat ingin tahu tentang alam sekeliling
BBMTeks berita
Langkah 1(10 minit)
Contoh tabiat yang membawa keburukan kepada kehidupan manusia
Jenis aktiviti Soal-JawabPeta minda1. 2. Guru menayangkan gambar-gambar orang merokok, minum arak dan jenis-jenis dadah.Guru menyoal murid:
a) Berdasarkan berita-berita yang dibacakan adakah tabiat-tabiat tersebut baik atau buruk.
JawapanYa buruk
b) Bina Peta Minda
Tabiat-tabiat buruk
Minum arak
2. Guru menayangkan gambar-gambar orang merokok, minum arak dan jenis-jenis dadah.
KBKK-mengumpul-mengelas
KPS-berkomunikasi-pemerhatian
Nilai Murni-berfikir secara rasional
BBMSlide gambar-gambardari internet
Langkah 2 Menyatakan keburukan kesan merokok kepada paru-paru
Jenis aktiviti : ‘hands-on’ aktiviti
Langkah-langkah1. Memasukkan kapas kedalam botol air mineral.2. Menutup tutup botol dengan plastisin3. Tebuk lubang pada plastisin dengan menggunakan pensil.
KPS-berkomunikasi
KBKK-mengikut urutan-menganalisis-membanding dan
Merokok
Mengambil dadah
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah
4. Masukkan rokok ke dalam lubang yang disediakan.5. Nyalakan rokok tersebut.6. Memicit botol plastik menggambarkan manusia bernafas7.Keluarkan plastisin dan rokok .8. Buat pemerhatian terhadap kapas.
Dapatan1. Guru meminta murid merekodkan dapatan eksperimen.(contoh catatan eksperimen di bawah)
membeza
Nilai Murni-berkerjasama-sistematik
BBM-botol plastik-kapas-rokokGambarajah di ‘powerpoint’
Langkah 3(10 minit)
Menyatakan keburukan kesan merokok kepada paru-paru
Jenis Aktiviti : Gambar
1. Guru menunjukkan gambar menggunakan komputer kesan merokok terhadap paru-paru
2. Guru menyoal murid:(a)Apakah perbezaan antara paru-paru yang ditunjukkan?
Jawapan:Paru-paru elok dan rosak
(b) Apakah kesan daripada tabiat tersebut terhadap manusia?
Jawapan:Kanser paru-paru
KPS-pemerhatian-berkomunikasi-meramal
KBKK-Membanding dan membeza-menjana idea
Nilai Murni-Berfikiran kritikal dan analitis
BBMGambar dari ‘powerpoint’
Langkah 4(10 minit)
Kesimpulan Jenis Aktiviti: Percambahan Fikiran
1. Guru meminta murid membuat kesimpulan daripada eksperimen yang telah dijalankan.
Jawapan :Merokok membahayakan kesihatanMerosakkan gigiBau nafas dan badanMencemarkan udaraMenjejaskan kesihatan orang sekeliling
KPS-membuat inferens
KBKK-menjana idea
Nilai Murni-Bertanggungjawab keselamatan diri, rakan dan alam sekeliling
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah
2. Guru merumuskan dari percambahan fikiran tersebut.
- Mengingatkan murid supaya tidak mendekati rokok
Langkah 5(10 minit)
Refleksi Jenis Aktiviti: Pertandingan melukis karikatur
1. Guru meminta murid melukis kartun “Kempen anti merokok”
BBMKertas lukisanPensil warna
Catatan eksperimen
Warna kapas sebelum eksperimen Warna kapas selepas eksperimen
a) Apakah organ pernafasan yang diwakili oleh kapas ?
………………………………………………………………………………………
b) Kenapakah kapas itu bertukar warna?
………………………………………………………………………………………
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah
c) Bagaimana eksperimen ini menunjukkan kesan merokok terhadap paru-paru?
………………………………………………………………………………………
Kemahiran Pengajaran
Mikro
Orientasi/Set Induksi
Teknik Penyoalan
Perbincangan Hasil Eksperimen
Variasi Rangsang
anPeneguhan
Menerang
Sumber P & P
Penutup
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah
TAJUK 7 KEMAHIRAN PENGAJARAN MIKRO
SINOPSIS
Terdapat 8 senarai semak kemahiran pengajaran mikro
KERANGKA TAJUK-TAJUK
KANDUNGAN ISI
Akan disambung kemudian
Topik 7 : Kemahiran Pengajaran Mikro
KEMAHIRAN PENGAJARAN MIKRO(SET INDUKSI)
Nama Pengajar :Unit :Tarikh :
Kategori Pemerhatian( ) UlasanSekali Banyak
KaliTiada
Teknik Khusus
1. Peristiwa berselisih
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah
2. Perbincangan secara Lisan
3. Penyampaian Masalah
4. Konflik Pendapat
Cara Dan Objektif1. Menggunakan suara, gerak isyarat, kontak mata.
2. Menggunakan Sumber Pengajaran & Pembelajaran
3. Meningkatkan minat & sifat ingin tahun di kalangan murid4. Memperkenalkan tujuan pelajaran dengan jelas
5. Memberi arahan dan tugasan dengan jelas
6. Mengenal pasti idea murid yang sedia ada.
Lain-lain
1.
2.
Pemerhati : …………………………………………………….. T. T …………………………
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah
Kemahiran Peneguhan Peneguhan(Reinforcement)
Peneguhan(Positif)
Peneguhan(Negatif)
Menggunakan Jawapan Murid
1. Mengulangi jawapan murid.
2. Mengaitkan jawapan murid
3. Menggunakan jawapan murid untuk perkembangan pelajaran
1. Secara Lisan(a) Kata Pujian
seperti “Baik”, “tepat”, dll
(b) Kata-kata Galakan seperti “Cuba lagi”, dll
(c) Kata-kata seperti “ya”, “ok”, “mmm”, dsb.
2. Secara gerak isyarat/gerak geri. Seperti angguk, ‘eye Contact”, dekati Murid, tepuk bahu murid dan sebagainya
1. Secara Lisan(d) Kata-kata
marah seperti “Bodoh”, “tepat”, dll
(e) Kata-kata seperti “tidak betul”, “salah” dsb.
(f) Kata-mendenda seperti suruh berdiri.
2. Secara gerak isyarat/gerak geri. Seperti:
(a) menggeleng kepala.
(b) Tidak memandang murid
(c) Memukul dll.
Memberi Ganjaran(Token Reinforcement)
1. Hadiah2. Sijil3. Dan Lain-lain
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah
Senarai Semak
Nama Guru Pelatih: ………………………… … Kumpulan: ………………..
Tarikh; …………………………… masa : ………….Tandakan ( ) pada ruangan yang disediakan mengikut pemerhatian yang dibuat ke atas pelatih yang terlibat, merujuk kepada Kemahiran Peneguhan
Aspek Peneguhan Tiada Kurang Kadang kala
Selalu
1. Memberi Peneguhan Secara Positif(a) Secara Lisan(b) Secara Gerakisyarat/G.Geri
2 Memberi Peneguhan Secara negatif(a) Secara Lisan(b) Secara Gerakisyarat/Gerak Geri
3 Menggunakan Jawapan Murid4 Memberi Ganjaran
Catatan / Ulasan :
………………………………………………………………………………………….………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Tarikh: Nama Pemerhati
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah
BORANG ANALISIS KEMAHIRAN PENGAJARAN MIKRO 3PERBINCANGAN HASIL EKSPERIMEN
Pengajar :Penilai :Unit : Tarikh:
PEMERHATIAN - Tiada - Sekali - Banyak Kali
ULASAN -Tiada Berkesan - Berkesan-Sangat Berkesan
KATEGORITeknik Memproses Maklumat1. Membuat kiraan berasakan data yang dikumpul
2. Mewakili data dalam bentuk yang berlainan, seperti jadual
3. Menggunakan graf dan carta
4. Mentafsir graf dan carta5.
5. Mencari pola atau perhubungan yang terdapat dalam data.
6. Mengelas Data
Teknik Melapor maklumat1. Mentafsir perhubungan antara
keputusan, Hipotesis & Ramalan2.3. Memberi Penjelasan kepada
keputusan eksperimen4.5. Membuat Laporan secara Lisan
atau bertulis6.7. Memberi cadangan untuk
membaiki atau melanjutkan eksperimen.
Lain-lain
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah
KEMAHIRAN PENGAJARAN MIKRO(TEKNIK PENYOALAAN)
Nama Pengajar :Unit :Tarikh :Kategori Pemerhatian( ) Ulasan
Sekali Banyak Kali
Tiada
Aras Soalan1. TR- Mengingat dan mengenali masalah
2. TT- Menunjukkan Pemahaman
3. CR- Berfikir secara kritis
4. CT- Berfikir secara kritis & menilai
Teknik Menanya Soalan1. Guru tanya soalan yang jelas, tepatdan fokus pada satu idea2 Guru mengubah suai semula mengikut kebolehan murid.3. Guru meningkatkan peningkatan penglibatan yang lebih ramai.4. Guru gunakan masa hentian selepas menyoal & murid menjawab. 5. Guru terus mencungkil idea murid selepas murid menjawab 6. Guru menggalakkan murid menanya soalan yang berkaitan.Lain-lain
1.
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah
Senarai SemakKemahiran Menerang 1( Struktur )
Nama Guru Pelatih: ………………………… … Kumpulan: ………………..
Tarikh; …………………………… masa : ………….
Tandakan ( ) pada ruangan yang disediakan mengikut pemerhatian yang dibuat ke atas pelatih yang terlibat, merujuk kepada
Ya - Kemahiran yang dilaksanaan dengan memuaskanTidak - Kemahiran yang tidak dilaksanakan dengan memuaskanTidak Kelihatan - Kemahiran yang sepatutnya dilaksanakan tetapi tidak.
Komponen Kemahiran Ya Tidak Tidak Kelihatan
1. Permulaan penerangan menarik dan mengekalkan tumpuan pelajar
2 Permulaan mewujudkan pelaporan
3 Permulaan penerangan meletakkan topik dalam konteks
4 Aspek-aspek penting dinyatakan dengan ringkas dan tepat
5 Contoh-contoh yang diberikan senang difahami.
6 Contoh-contoh yang diberi adalah munasabah(relavan)
7 Contoh-contoh yang diberi menarik
8 Sumber/media pengajaran yang digunakan sesuai dan menarik
9 Pelajaran dirumuskan dengan mengaitkan semua isi penting
10 Rumusan/Kesimpulan dinyatakan dengan jelas
Catatan / Ulasan :
………………………………………………………………………………………….………………………………………………………………………………………………………………………………………Tarikh: Nama Pemerhati
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah
Senarai Semak Pengajaran MIKRO
Kemahiran Pelbagai Ransangan
Nama Guru Pelatih: ………………………… … Kumpulan: ………………..
Tarikh; …………………………… masa : ………
Bulatkan nombor yang paling jelas sekali menyatakan pandangan anda tentang prestasi guru dalam Kemahiran Pelbagai Situasi Ransangan.
Senarai SemakKemahiran Penutup
Nama Guru Pelatih: ………………………… … Kumpulan: ………………..
Tarikh; …………………………… masa : ………….
Tandakan ( ) pada ruangan taburan yang disediakan setiap kali komponen kemahiran dapat dikesani.
Komponen Kemahiran Taburan1. Guru Mengulangi Isi Penting dengan - - - - -
(a) membantu pelajar dengan mengingat semula(b) membantu pelajar melihat semula(c) menegaskan isi sekali lagi(d) merumuskan sendiri secara lisan atau bertulis
2 Guru mengaitkan aspek penting dengan perkara yang diketahui pelajar dengan pengalaman mereka.
3 Guru menggunakan teknik variasi ransangan bagi mengekalkan minat.
4 Guru menilai fahaman pelajar melalui aktiviti-aktiviti:
- - - - -
(a) mendemonstrasi kemahiran(b) mengaplikasikan pengetahuan(c) memberi pendapat/menganalisis(d) menjawab soalan-soalan formal
5 Guru mencadangkan aktiviti-aktiviti susulan6 Guru mengakhiri pelajaran secara ternyata
melalui:- - - - -
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah
(a) tandasaran verbal(b)perlakuan/gerak isyarat
Catatan / Ulasan :
………………………………………………………………………………………….………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Tarikh: Nama Pemerhati
………………………………….
Key:5 - Prestasi yang Amat baik4 - Prestasi yang Baik3 - Prestasi Yang Sederhana2 - Prestasi Yang Lemah1 - Prestasi Yang Amat Lemah
Bil Aspek Kepelbagaian1. Gerakerja/pergerakan guru 1 2 3 4 52 Gerakisyarat/Pergerakan anggota
guru1 2 3 4 5
3 Suara/corak pertuturan Guru 1 2 3 4 54 Hentian 1 2 3 4 55 Pemusatan lisan/bukan lisan 1 2 3 4 56 Saluran Deria/perubahan focus deria 1 2 3 4 57 Pola Interaksi
(a) Guru dengan kumpulan 1 2 3 4 5(b) Guru dengan individu 1 2 3 4 5(c) Murid dengan guru 1 2 3 4 5
Catatan / Ulasan :
………………………………………………………………………………………….………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Tarikh: Nama Pemerhati