Rph Azura

4
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU Tahun : 4 Al Bukhari 2012 Tarikh/Masa : 27 Julai 2012 / 7.40 8.40 pagi Bilangan Murid : 33 orang Mata Pelajaran : Bahasa Melayu Tema : Yang Baik Jadikan Teladan Tajuk : Monyet Yang Pintar Fokus Utama : 7.1 Membaca dan menerangkan maksud kandungan teks yang tersurat dan tersirat. Aras : Aras 2 i. Membaca ayat yang diberikan ii. Menjelaskan maksud ayat yang diberikan Fokus Sampingan : 11.2 Menjelaskan mesej dan nilai yang terdapat dalam teks. Aras : Aras 2(i) i. Menyatakan mesej dan nilai murni yang boleh dijadikan teladan dalam kehidupan seharian. ii. Memberikan jawapan yang sesuai dengan soalan yang dikemukakan Objektif : Pada akhir pelajaran murid dapat : i. Membaca dan menjelaskan maksud yang tersirat dalam petikan cerita yang dibaca. ii. Menyatakan nilai murni yang terdapat dalam petikan cerita. Kemahiran Bahasa : i) Bacaan ii) Lisan iii) Tulisan Sistem Bahasa : i) Kosa Kata ii) Simpulan Bahasa Pengisian Kurikulum : i) Ilmu : Pendidikan Moral ii) Nilai Murni : iii) Peraturan Sosiobudaya: Kesantunan bahasa dalam pertuturan Kemahiran Bernilai Tambah : Kecerdasan Pelbagai, Kemahiran Berfikir, Konteksual Bahan Bantu Mengajar : Petikan cerita, Borang Pengurusan Grafik , video cerita-cerita haiwan. Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah mendengar atau membaca cerita-cerita haiwan.

Transcript of Rph Azura

Page 1: Rph Azura

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

Tahun : 4 Al Bukhari 2012

Tarikh/Masa : 27 Julai 2012 / 7.40 – 8.40 pagi

Bilangan Murid : 33 orang

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

Tema : Yang Baik Jadikan Teladan

Tajuk : Monyet Yang Pintar

Fokus Utama : 7.1 Membaca dan menerangkan maksud kandungan teks yang tersurat

dan tersirat.

Aras : Aras 2

i. Membaca ayat yang diberikan

ii. Menjelaskan maksud ayat yang diberikan

Fokus Sampingan : 11.2 Menjelaskan mesej dan nilai yang terdapat dalam teks.

Aras : Aras 2(i)

i. Menyatakan mesej dan nilai murni yang boleh dijadikan teladan dalam

kehidupan seharian.

ii. Memberikan jawapan yang sesuai dengan soalan yang dikemukakan

Objektif : Pada akhir pelajaran murid dapat :

i. Membaca dan menjelaskan maksud yang tersirat dalam petikan cerita

yang dibaca.

ii. Menyatakan nilai murni yang terdapat dalam petikan cerita.

Kemahiran Bahasa : i) Bacaan

ii) Lisan

iii) Tulisan

Sistem Bahasa : i) Kosa Kata

ii) Simpulan Bahasa

Pengisian Kurikulum : i) Ilmu : Pendidikan Moral

ii) Nilai Murni :

iii) Peraturan Sosiobudaya: Kesantunan bahasa dalam pertuturan

Kemahiran Bernilai

Tambah : Kecerdasan Pelbagai, Kemahiran Berfikir, Konteksual

Bahan Bantu Mengajar : Petikan cerita, Borang Pengurusan Grafik , video cerita-cerita haiwan.

Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah mendengar atau membaca cerita-cerita haiwan.

Page 2: Rph Azura

Langkah

/Masa Isi Kandungan

Aktiviti Pengajaran dan

Pembelajaran Catatan

Set

Induksi

(5 minit)

Bercerita mengenai

binatang

Soalan:

a.Apakah bunyi yang

kamu

dengar?

b.Menamakan haiwan

berdasarkan gambar.

a. Murid diperdengarkan bunyi-

bunyi binatang?

b. Murid meneka bunyi binatang

c. Murid menamakan haiwan

yang dipamerkan

BCB :

- Mendengar aktif

BBB:

- Audio bunyi

binatang

- Gambar binatang

Langkah

1

(10 minit)

Tayangan video cerita

Sang Kancil dan Buaya.

a. Guru meminta murid

menyatakan tajuk cerita

haiwan yang diketahui oleh

mereka.Contohnya cerita

Sang Kancil.

b. Murid menonton video cerita

haiwan yang bertajuk,”Sang

Kancil dan Buaya”.

c. Murid bercerita mengenai

cerita yang ditonton dengan

menggunakan ayat sendiri.

d. Beberapa orang murid

menyenaraikan nilai murni

yang terdapat dalam cerita

secara lisan.

Video

KBCB:

- Meneliti

- Bacaan mekanis

Langkah

2

(20 minit)

Petikan teks cerita

“Monyet Yang Pintar”

Simpulan Bahasa

a. cari jalan

b. naik darah

c. beri muka

d. ada hati

e. ada jalan

a. Guru meminta beberapa

orang murid membaca petikan

cerita dengan intonasi yang

betul.

b. Guru membahagikan murid

kepada beberapa kumpulan

Setiap kumpulan diberi

Sistem Bahasa:

- Simpulan Bahasa

- Perkataan Seerti

Penilaian

Formatif:

- Penilaian secara

pemerhatian

Page 3: Rph Azura

f. panas hati

Contoh Perkataan

a. berkorban

b. berapi-api

c. riang

d. pura-pura

e. perigi

f. bengis

tugasan untuk menyenaraikan

nilai murni yang terdapat

dalam petikan dan memberi

makna perkataan sukar.

c. Murid juga diminta mencari

makna simpulan bahasa yang

terdapat dalam petikan.

c. Setiap ahli kumpulan

dikehendaki membentangkan

tugasan yang diberikan.

KBCB:

- Memberi ulasan

Langkah

3

(10 minit)

Aktiviti Kotak Beracun

Contoh soalan:

a.Apakah watak-watak

yang terdapat dalam

petikan cerita tersebut?

b.Mengapakah

binatang-binatang kecil

di hutan tidak senang

hati dengan kehadiran

singa?

c.Apakah perkara

utama yang ingin

disampaikan dalam

cerita?

a. Guru mengadakan aktiviti

Kotak Beracun dengan

memilih beberapa orang murid

untuk menjawab soalan.

b. Guru memainkan muzik dan

apabila muzik berhenti, murid

yang terpilih dikehendaki

menjawab soalan.

c. Murid lain akan

mengemukakan beberapa

soalan berdasarkan petikan.

Kemahiran

Berfikir:

- Menjana Idea

Langkah

4

(10 minit)

Mengisi borang grafik

Nilai-nilai positif dan

nilai-nilai negatif yang

terdapat dalam petikan

cerita.

a. Guru mengedarkan borang

tugasan kepada setiap

kumpulan untuk mengisi

borang pengurusan grafik

tentang nilai-nilai positif dan

Borang

Pengurusan

Grafik:

- Watak dan

perwatakan

Page 4: Rph Azura

nilai negatif yang terdapat

dalam petikan cerita.

b. Murid berbincang dalam

kumpulan dan ketua kumpulan

dikehendaki membentang

hasil dapatan.

c. Guru membuat rumusan hasil

perbentangan hasil tugasan.

Penilaian Formatif:

- Penilaian formatif

dijalankan secara

pemerhatian

Penutup

(5minit)

Penutup Kognitif:

Contoh Soalan:

a.Apakah yang kamu

telah pelajari pada hari

ini?

b. Mengapakah kita

tidak boleh menganiaya

orang lain?

c. Apakah balasan

kepada orang yang

selalu menganiaya

orang lain?

a. Guru menyoal murid tentang

apa yang dipelajari pada hari

ini.

b. Guru memberi pujian atas

penglibatan murid dalam

aktiviti yang dijalankan dan

memberi pengajaran supaya

mengamalkan nilai murni yang

baik.

Penutup Kognitif:

- Membuat

rumusan isi

pelajaran

Penutup Sosial:

- Memberi pujian

dan motivasi