Rph Bola Baling

13
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 5 Mata Pelajaran : Pendidikan Jasmani Tunjang : Kemahiran Tajuk : Bola Baling Sub Tajuk/kemahiran : Menghantar bola aras bahu Tarikh : 12 September 2014 ( Jumaat ) Masa : 9.00 – 9.30 Pagi Tahun : 5 Bijak Bil. Murid : 30 orang Hasil Pembelajaran Kandungan : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :- I. Psikomotor : Memberi hantaran bola aras bahu dan menerima bola dengan kaedah dan teknik yang betul ANALYSE LEARNER (analisis pelajar) STATE LEARNER OBJECTIVE (menyatakan objektif pembelajaran)

description

bola baling

Transcript of Rph Bola Baling

Page 1: Rph Bola Baling

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 5

Mata Pelajaran : Pendidikan Jasmani

Tunjang : Kemahiran

Tajuk : Bola Baling

Sub Tajuk/kemahiran : Menghantar bola aras bahu

Tarikh : 12 September 2014 ( Jumaat )

Masa : 9.00 – 9.30 Pagi

Tahun : 5 Bijak

Bil. Murid : 30 orang

Hasil Pembelajaran

Kandungan : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :-

I. Psikomotor : Memberi hantaran bola aras bahu dan menerima bola dengan kaedah dan teknik yang betul

sekurang-kurangnya 2 daripada 4 kali percubaan.

II. Kognitif : Menjelaskan tujuan dan kegunaan hantaran aras bahu di dalam permainan bola baling.

III. Affektif : Melihat displin,sikap dan kerjasama, mematuhi arahan dan bertolak-ansur.

ANALYSE LEARNER

(analisis pelajar)

STATE LEARNER OBJECTIVE

(menyatakan objektif pembelajaran)

Page 2: Rph Bola Baling

Penerapan Nilai Murni : Ketelitian, disiplin, memberi perhatian,kerjasama,

kesungguhan, keselamatan,semangat kesukanan

Kemahiran Berfikir : Membanding beza

Gabung jalin :.Kecergasan

Alatan : Bola baling, wisel, kon/skittle, komputer riba, video, pembesar suara

Langkah (masa) Isi Butir Pengelolaan Catatan

SELECT METHODS, MEDIA AND MATERIALS

(pemilihan kaedah, media dan bahan)

Page 3: Rph Bola Baling

Pembelajaran

mengajar

Set induksi

(5 minit)

Memanaskan

badan.

Berlari

Setempat

Lompat selang

seli.

Regangan

tangan,

bahu,badan

kaki,

Berlari setempat

Kaki diangkat hingga aras bahu dan

tangan dihayunkan

Lompat selang seli

Sambil melompat,kaki diangkat kaki

kiri dan kanan.Hayun tangan dengan

rancak.

Regangan tangan

Tangan diangkat kehadapan, tolak

telapak tangan ke atas dan kebawah

Regangan bahu

Tangan dibengkokkan di depan

dada.tolak siku ke dalamdengan

sebelah tangan lain berselang.tangan

capai tulang belakang.tarik siku

dengan tangan bebas. Kemudian

tukar tangan.

Apabila wisel pertama dibunyikan

murid diminta untuk berlari setempat

di dalam kawasan yang telah ditanda.

Apabila wisel kedua dibunyikan murid

diminta berhenti dari melakukan larian

setempat dan melakukan pula

gerakan lompat selang-seli. Dan

apabila wisel ketiga ditiupkan, murid

diminta berhenti dari melakukan

lompat selang-seli dan seterusnya

membentuk bulatan.

alatan

kon

TKP

Kinestetik

Verbal

Linguistik

Intrapersonal

Kaedah

Arahan

Nilai

Displin,

Tekun,

bekerjasama.

Page 4: Rph Bola Baling

Regang badan

Angkat tangan kanan lurus. Lengan

cecah telinga. Tarik tangan kanan ke

kiri sambil bengkokkan badan. Tukar

tangan dan ulang.

Seorang murid tampil ke tengah

bulatan untuk memimpin aktiviti

regangan tangan bahu,badan dan

kaki. Murid lain akan mengikut.

Langkah 1

(5 minit)

(perkembangan)

Teknik

Menghantar

bola aras bahu

dan menerima

hantaran

Untuk

membuat

hantaran jarak

1. Pengenalan terhadap kemahiran

hantaran

Guru menayangkan video yang

berkaitan dengan kemahiran

hantaran bola baling.

2. Prinsip hantaran bola aras bahu.

Bola diletakkan di tapak tangan untuk

membuat hantaran.

Dalam 4 kumpulan

1 2 3 4

Guru membuat demonstrasi atau

Alatan

Komputer riba,

Video,

Pembesar

suara,

Kon,

Wisel,

Bola baling

UTILIZE MEDIA

AND MATERIALS

(penggunaan media dan

kaedah)

Page 5: Rph Bola Baling

jauh ketika

dihalang atau

semasa tiada

halangan

Tangan yang akan membuat hantaran

ditarik dan meninggi ke belakang.

Tangan dibengkokkan ke siku.

Salah satu kaki diletakkan ke

hadapan.

Tangan yang tidak memegang bola

dilintangkan manakala bahu

direndahkan sedikit semasa

melakukan hantaran.

3. Prinsip menerima hantaran bola

aras bahu

Hulurkan tangan lurus ke sisi dengan

jari-jari tangan diregangkan.

Sambut bola dan rapatkan bahu ke

dada.

tunjuk cara kepada murid terlebih

dahulu bagaimana untuk membuat

hantaran bola aras bahu dan juga

teknik menerima bola hantaran aras

bahu kepada murid

Setiap 4 kumpulan telah dibahagikan

seramai 8 orang.

Secara berpasangan di dalam setiap

kumpulan membuat hantaran dan

menerima bola aras bahu.

Kaedah

Demonstrasi,

kumpulan,

arahan

Nilai

Bersungguh,

tekun, displin

Langkah 2

(5 minit)

Menghantar

dan

menerima

bola aras

bahu

1. Menghantar bola aras bahu dengan

menggunakan kaedah dan teknik yang

betul.(sama seperti kaedah di atas)

2. Hantaran bola yang dilakukan bermula

dengan tanpa halangan.

Dalam 4 kumpulan

A B

Alatan

Kon

Wisel

Bola baling

Kaedah

Kumpulan,

arahan

Page 6: Rph Bola Baling

2 meter

4 meter

6meter

Di dalam kumpulan yang sama,

secara berpasangan murid membuat

hantaran dan menerima hantaran bola

aras bahu pada jarak 2 meter,

4meter,6meter tanpa halangan

dengan setiap hantaran 2 kali

percubaan.

Guru sentiasa berada di kawasan

padang untuk memerhati dan menilai

pelajar.

Nilai

Bersungguh, ,

displin,

kerjasama,

Langkah 3

(5 MINIT)

Membuat

hantaran bola

aras bahu

dengan

halangan

1. Membuat hantaran bola aras bahu

dengan kaedah dan teknik yang seperti

di atas dengan halangan.

dalam 4 kumpulan

a b c

2meter

Murid masih lagi di dalam kumpulan

yang sama.

Alatan

Kon

Wisel

Bola baling

Kaedah

Arahan

Kumpulan

Nilai

Page 7: Rph Bola Baling

Guru mengarahkan murid untuk

membuat hantaran bola aras bahu

dengan halangan.

Murid a akan membuat hantaran

kepada murid c dengan dihalang oleh

murid b.

Bermula dengan hantaran pada jarak

2 meter dengan 2 kali percubaan.

Guru sentiasa berada di kawasan

padang untuk memerhati dan menilai

pelajar.

Bersungguh,

tekun, displin

Langkah 4

(7 minit)

(kemuncak)

Bermain dalam

kumpulan

Pertandingan bola baling mini.

1. Padang dibahagikan kepada 2 iaitu

padang A dan padang B.

Alatan

Kon

Wisel

Bola baling

Kaedah

Kumpulan

Nilai

Bersungguh, ,

displin,

kerjasama,

Kump: 1 dan 2

Kump: 3 dan 4

A

B

Page 8: Rph Bola Baling

2. Kumpulan 1 dan 2 akan

menggunakan padang A manakala

kumpulan 3 dan 4 akan menggunakan

padang B

3. Murid dibahagikan kepada 4

kumpulan.

4. Setiap kumpulan mempunyai 8 orang.

5. Syarat permainan ini hanya

menggunakan hantaran bola aras

bahu sahaja. Sekiranya menggunakan

hantaran bola yang lain,kumpulan

tersebut dikira kalah.

6. Pasukan yang menjaring bola paling

banyak dikira sebagai pemenang.

semangat

kesukanan dan

berpasukan

Penutup

(3 minit)

Aktiviti

Menyejukkan

badan

Membuat

rumusan

1. Murid membuat aktiviti kelonggaran

dan menyejukkan badan.

2. Guru menyoal murid sama ada murid

gembira dan seronok menjalankan

aktiviti pada hari itu.

3. Guru menyoal kepada murid :-

Soalan:

Apakah kegunaan hantaran bola aras

Kaedah

Sumbangsaran

Nilai

Bersungguh, ,

displin,

kerjasama

Page 9: Rph Bola Baling

bahu semasa di dalam permainan bola

baling?

Jawapan:

Untuk membuat hantaran jarak jauh

ketika dihalang atau semasa tiada

halangan

Soalan:

Bagaimana untuk membuat hantaran

bola aras bahu?

Tunjukkan cara membuat balingan

bola tersebut

Jawapan:

Tangan yang hendak membuat

balingan ditarik tinggi ke

belakang,dibengkokkan ke siku. Satu

kaki diletakkan ke hadapan. Tangan

yang memegang bola dilintangkan dan

bahu direndahkan semasa melakukan

hantaran.

Page 10: Rph Bola Baling

Refleksi:

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………