RPH KHSR Thn 5 (Elektrik Dan Elektronik)
-
Upload
awangkuafiq -
Category
Documents
-
view
256 -
download
0
Transcript of RPH KHSR Thn 5 (Elektrik Dan Elektronik)
-
7/29/2019 RPH KHSR Thn 5 (Elektrik Dan Elektronik)
1/4
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)
Mata Pelajaran : Kemahiran Hidup Tahun 5
Kelas : 5 Mulia
Tarikh : 3 Mac 2012 (Khamis)
Masa : 9.00 10.00 pagi
Bilangan murid : 20/20
Tajuk : Elektrik dan Elektronik
Sub Tajuk : Penghasilan Projek Elektronik
Pengetahuan Sedia ada : Murid telah mengenal pasti nama, fungsi dan simbol komponen elektronik
Hasil Pembelajaran : 1. Menterjemah lukisan skematik kepada lukisan bergambar,
: 2. menterjemah simbol komponen elektronik dalam lukisan skematik.
KBKK : Memahami dan meneliti, membanding dan membeza
Nilai-Nilai Murni : Fokus, ketelitian, berdikari
Kemahiran Bernilai Tambah : Pembelajaran Masteri, konstekstual
BBM : Contoh Lukisan skematik, Contoh lukisan bergambar, bod litar, slaid,
-
7/29/2019 RPH KHSR Thn 5 (Elektrik Dan Elektronik)
2/4
Langkah
Pengajaran
Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
Set Induksi
(5 minit)
Mengaitkan bahan-bahan
elektronik dengan lukisan
litar skematik.
Guru memulakan sesi pengajaran
dengan bertanyakan secara rawak
adakah murid pernah melihat lukisan
skematik dan lukisan bergambar.
Menerangkan lukisan skematik adalah
terdapat pada radio dan televisyen.
Guru mengaitkan perkara di atas
dengan pelajaran hari ini
BBM:
-
Nilai murni:
Berani, Prihatin
Langkah 1
(10 minit)
Lukisan skematik dan
lukisan bergambar
Guru menerangkan lukisan skematik
dan lukisan bergambar serta simbol-
simbol komponen elektronik dalam litar
skematik berpandukan buku teks.
ABM:
Buku teks
Nilai Murni:
Ketekunan, prihatin,bertanggungjawab
-
7/29/2019 RPH KHSR Thn 5 (Elektrik Dan Elektronik)
3/4
Langkah 2
(20 minit )
Pengenalan kepada Bod
Litar
Dengan menggunakan slaid guru
menunjukkan contoh-contoh gambar
tentang lukisan skematik dan lukisan
bergambar serta simbol-simbol
komponen elektronik dalam litar
skematik
Mengedarkan bod litar kepada murid
BBM:
Slaid, model, bod litar
Nilai Murni:
Bertanggungjawab,
prihatin
Langkah 3
(10 minit)
Menguji kefahaman murid
berkaitan lukisan
skematik dan lukisan
bergambar
Meminta murid mengenalpasti
simbol-simbol komponen elektronik
dalam litar skematik serta
membanding beza lukisan skematik
dan lukisan bergambar berpandukan
contoh -contoh yang diedarkan .
ABM:
Edaran nota
Nilai Murni:
Berdikari, prihatin
Penilaian
(15 minit)
Soalan: Murid dikehendaki menjawab soalan
membanding dan membeza lukisan
skematik dan lukisan bergambar
dalam lembaran kerja yang diberi
sebagai aktiviti pengukuhan.
Memadankan nama dengan simbol
komponen dalam lukisan skematik.
ABM:
Kertas soalan.
Nilai-nilai murni:
Prihatin,ketekunan,
berdikari
-
7/29/2019 RPH KHSR Thn 5 (Elektrik Dan Elektronik)
4/4