RPH MATEMATIK PEND. KHAS (Tambah sebarang dua nombor dalam lingkungan 50 dengan pengumpulan semula)

4
Rancangan Pengajaran Harian Operasi Tambah : Mata pelajaran: MATEMATIK Kelas: KKBP1 Tarikh: 13 April 2011 Masa: 8:30 - 9:00 (30m) Bilangan murid: 8 ORG Bidang pelajaran: Operasi tambah Objektif pembelajaran: Menambah sebarang dua nombor dengan mengumpul semula dan hasil tambah tidak lebih dari 50 Hasil pembelajaran: Di akhir sesi pembelajaran ini, murid dapat: A. Menguasai isi kandungan a. Menambah sebarang 2 nombor, 2digit dan 1 digit b. Menukar kepada bentuk lazim c. Boleh menguasai penambahan dengan pengumpulan semula B. Membina kemahiran saintifik, berfikir dan strategi berfikir a. Memahami konsep pengumpulan semula b. Menyusun atur digit nombor mengikut rumah dalam proses penambahan C. Mengamalkan sikap saintifik dan nilai murni

Transcript of RPH MATEMATIK PEND. KHAS (Tambah sebarang dua nombor dalam lingkungan 50 dengan pengumpulan semula)

Page 1: RPH MATEMATIK PEND. KHAS (Tambah sebarang dua nombor dalam lingkungan 50 dengan pengumpulan semula)

Rancangan Pengajaran Harian Operasi Tambah :

Mata pelajaran: MATEMATIK

Kelas: KKBP1

Tarikh: 13 April 2011

Masa: 8:30 - 9:00 (30m)

Bilangan murid: 8 ORG

Bidang pelajaran: Operasi tambah

Objektif pembelajaran: Menambah sebarang dua nombor dengan mengumpul semula dan hasil tambah tidak lebih dari 50

Hasil pembelajaran:

Di akhir sesi pembelajaran ini, murid dapat:

A. Menguasai isi kandungan

a. Menambah sebarang 2 nombor, 2digit dan 1 digit

b. Menukar kepada bentuk lazim

c. Boleh menguasai penambahan dengan pengumpulan semula

B. Membina kemahiran saintifik, berfikir dan strategi berfikir

a. Memahami konsep pengumpulan semula

b. Menyusun atur digit nombor mengikut rumah dalam proses penambahan

C. Mengamalkan sikap saintifik dan nilai murni

Page 2: RPH MATEMATIK PEND. KHAS (Tambah sebarang dua nombor dalam lingkungan 50 dengan pengumpulan semula)

a. Melakukan proses penambahan dengan teliti

b. Berhati- hati

c. Mengamalkan semangat kerjasama

Konsep/prinsip/hukum/teori:

a. Rumah ‘sa’

b. Rumah ‘puluh’

c. Pengumpulan semula

Bahan, peralatan dan bahan sumber:

Buah- buahan, bakul, kad imbasan, guli, lembaran kerja

Langkah berjaga-jaga:

memastikan pelajar tidak bermain- main dengan guli yang diberikan

Pengetahuan sedia ada:

• murid sudah boleh membilang kumpulan benda/objek dalam lingkungan 50

• murid sudah boleh menambah dalam lingkungan 50 tanpa pengumpulan semula

Page 3: RPH MATEMATIK PEND. KHAS (Tambah sebarang dua nombor dalam lingkungan 50 dengan pengumpulan semula)

FASA ISI KANDUNGAN AKTIVITI PENGAJARAN & PEMBELAJARAN

AKTIVITI GURU

AKTIVITI PENGAJARAN & PEMBELAJARAN

AKTIVITI MURID

NOTA

PERMULAAN/ MENCUNGKIL IDEA ( 5m)

Pengenalan(bercerita)

• Guru membawa 2 biji bakul yang mengandungi 2 jenis buah-buahan

• Guru meminta pelajar menyebut nama jenis buah- buahan tersebut

• Guru meminta pelajar mengira jumlah semua buah-buahan dari 2 bakul tersebut.

• Pelajar menyebut nama buah- buahan

• Pelajar mengira jumlah buah-buahan yang dibawa guru

Teknik :Penyoalan seluruh kelas

BBM : buah-buahan, bakul

Nilai :mensyukuri nikmat

MENSTRUKTUR/MENSTRUKTUR SEMULA (10m)

Penambahan 2 objek berbeza dengan menggunakan konsep pengumpulan semula

• Guru melekatkan 2 kad imbasan yang mengandungi gambar yang mempunyai bilangan yang berbeza seperti lampiran 1 RPH 4

• Guru meminta seorang pelajar mengira dan menulis hasil tambah tersebut

• Guru mengedarkan 2 kad imbasan kepada setiap pelajar dan meminta pelajar mengira dan menyebut hasil tambah seorang demi seorang

• Guru menukarkan bilangan yang terdapat pada kad imbasan yang dilekatkan

• Pelajar mengira dan menulis hasil tambah

• Pelajar menerima 2 kad imbasan dan mengira serta menyebut jumlahnya.

• Pelajar mendengar penerangan daripada guru

Teknik :Aktiviti secara individu dan kumpulan

BBM : lembaran kerja, kad gambaran,papan putih, pen marker, alat pembilang

Nilai :Kerjasama,bersungguh-sungguh

Page 4: RPH MATEMATIK PEND. KHAS (Tambah sebarang dua nombor dalam lingkungan 50 dengan pengumpulan semula)