RPH MATEMATIK PEND. KHAS (Tambah sebarang dua nombor dalam lingkungan 50)

4

Click here to load reader

Transcript of RPH MATEMATIK PEND. KHAS (Tambah sebarang dua nombor dalam lingkungan 50)

Page 1: RPH MATEMATIK PEND. KHAS (Tambah sebarang dua nombor dalam lingkungan 50)

Rancangan Pengajaran Harian Operasi Tambah :

Mata pelajaran: MATEMATIK

Kelas: KKBP1

Tarikh: 8 April 2011

Masa: 10:00 - 10:30 (30m)

Bilangan murid: 8 ORG

Bidang pelajaran: Operasi Tambah

Objektif pembelajaran: Menambah sebarang nombor dalam lingkungan 50

Hasil pembelajaran:

Di akhir sesi pembelajaran ini, murid dapat:

A. Menguasai isi kandungan

a. Menambah sebarang nombor dua digit dengan nombor satu digit.

b. Mengenal rumah sa dan rumah puluh.

c. Menukar ayat matematik ke bentuk lazim

B. Membina kemahiran saintifik, berfikir dan strategi berfikir

a. Menambah tanpa perlu mengagihkan objek.

b. Memahami konsep menambah dengan secara tidak langsung.

c. Mengaitkan konsep tambah dengan pengalaman yang lepas.

Page 2: RPH MATEMATIK PEND. KHAS (Tambah sebarang dua nombor dalam lingkungan 50)

C. Mengamalkan sikap saintifik dan nilai murni

a. Berjimat-cermat

b. Bersemangat

c. Kerjasama

Konsep/prinsip/hukum/teori:

a. Ayat matematik

b. Bentuk lazim

c. Rumah sa dan Rumah Puluh

Bahan, peralatan dan bahan sumber: batang lidi plastik,gula-gula,dan Lembaran kerja

Langkah berjaga-jaga:

1) Melarang murid memakan gula-gula.

Pengetahuan sedia ada: Murid sudah boleh membilang benda / objek dalam lingkungan 20 dan murid sudah biasa menambah dalam

lingkungan 10 dalam kehidupan seharian mereka.

Page 3: RPH MATEMATIK PEND. KHAS (Tambah sebarang dua nombor dalam lingkungan 50)

FASA ISI KANDUNGAN

AKTIVITI PENGAJARAN&PEMBELAJARAN

AKTIVITI GURU

AKTIVITI PENGAJARAN & PEMBELAJARAN

AKTIVITI MURID

NOTA

PERMULAAN/

MENCUNGKIL

IDEA ( 3m)

Pengenalan topik –

lakonan

1. Guru menunjukkan gula-gula yang

dibeli dengan menggunakan duit

RM3.

2. Guru Meminta murid membilang

berapa jenis gula-gula yang ada.

3. Guru membimbing murid

menambahkan kesemua gula-gula

tersebut di dalam bekas dan

menyatakan bilangan gula-gula

tersebut.

1. Murid ditunjukkan dengan gula-

gula yang dibeli dengan

menggunakan duit RM3.

2. Murid dikehendaki membilang

berapa jenis gula-gula yang ada.

3. Murid dikehendaki menambahkan

kesemua gula-gula tersebut didalam

bekas dan membilang berapakah

jumlah kesemua gula-gula yang

dapat dibeli.

Teknik : soal-jawab

BBM: Gula-gula, bakul

Nilai : berjimat-cermat.

MENSTRUKTUR/

MENSTRUKTUR

SEMULA (12m)

Menambah dengan

menukarkan soalan

dari ayat

matematik ke

bentuk lazim

nombor dua digit

dengan nombor

satu digit.

1. Guru memperkenalkan konsep

dan

istilah tambah dengan menunjukkan

proses tambah dalam bentuk lazim.

Guru juga menegaskan rumah sa dan

rumah puluh.

2. Guru menunjukkan beberapa

contoh di

papan putih.Contoh soalan:

24 + 3 =

Pusa

2+43

1. Murid diperkenalkan konsep dan

istilah tambah melalui penerangan

guru.

2. Murid memerhati guru

menunjukkan proses tambah dengan

menukarkan ayat matematik ke

bentuk lazim.

3. Murid keluar kehadapan setelah

nama mereka dipanggil dan mencabut

soalan dari dalam kotak yang

disediakan oleh guru.

Teknik: soal jawab

BBM : papan putih,pen

marker, alat pembilang,

kotak, soalan-soalan.

Nilai: bersemangat,

berani

Page 4: RPH MATEMATIK PEND. KHAS (Tambah sebarang dua nombor dalam lingkungan 50)