RPH MATEMATIK PEND. KHAS (Tambah sebarang dua nombor dalam lingkungan fakta asas.)

4
Rancangan Pengajaran Harian Operasi Tambah : Mata pelajaran: MATEMATIK Kelas: KKBP1 Tarikh: 4 April 2011 Masa: 8:30 - 9:00 (30m) Bilangan murid: 8 ORG Bidang pelajaran: Operasi Tambah Objektif pembelajaran: Tambah sebarang dua nombor dalam lingkungan fakta asas Hasil pembelajaran: Di akhir sesi pembelajaran ini, murid dapat: A. Menguasai isi kandungan a. Menambah nombor dalam lingkungan fakta asas. b. Mengenal dan menyebut simbol tambah dan simbol sama dengan. c. Menyatukan bilangan objek dalam himpunan tidak lebih dari 10. B. Membina kemahiran saintifik, berfikir dan strategi berfikir a. Mengenal nombor-nombor asas. b. Membilang dengan menghimpunkan kembali objek

Transcript of RPH MATEMATIK PEND. KHAS (Tambah sebarang dua nombor dalam lingkungan fakta asas.)

Page 1: RPH MATEMATIK PEND. KHAS (Tambah sebarang dua nombor dalam lingkungan fakta asas.)

Rancangan Pengajaran Harian Operasi Tambah :

Mata pelajaran: MATEMATIK

Kelas: KKBP1

Tarikh: 4 April 2011

Masa: 8:30 - 9:00 (30m)

Bilangan murid: 8 ORG

Bidang pelajaran: Operasi Tambah

Objektif pembelajaran: Tambah sebarang dua nombor dalam lingkungan fakta asas

Hasil pembelajaran:

Di akhir sesi pembelajaran ini, murid dapat:

A. Menguasai isi kandungan

a. Menambah nombor dalam lingkungan fakta asas.

b. Mengenal dan menyebut simbol tambah dan simbol sama dengan.

c. Menyatukan bilangan objek dalam himpunan tidak lebih dari 10.

B. Membina kemahiran saintifik, berfikir dan strategi berfikir

a. Mengenal nombor-nombor asas.

b. Membilang dengan menghimpunkan kembali objek

Page 2: RPH MATEMATIK PEND. KHAS (Tambah sebarang dua nombor dalam lingkungan fakta asas.)

c. Mengaitkan isi pelajaran dengan kehidupan seharian.

C. Mengamalkan sikap saintifik dan nilai murni

a. Bekerjasama

b. Tolong menolong

c. Berani mencuba

Konsep/prinsip/hukum/teori:

a. fakta asas

b. Simbol tambah

c. Simbol sama dengan

Bahan, peralatan dan bahan sumber: Kad nombor, papan putih, komputer riba, skrin putih, projektor, buah epal dan

Lembaran kerja

Langkah berjaga-jaga:

1) Murid berhati-hati menggunakan komputer riba.

Pengetahuan sedia ada: Murid sudah kenal nombor 1 hingga 50 dan sudah boleh membilang nombor hingga 50.

Page 3: RPH MATEMATIK PEND. KHAS (Tambah sebarang dua nombor dalam lingkungan fakta asas.)

FASA ISI KANDUNGAN AKTIVITI PENGAJARAN&PEMBELAJARAN

AKTIVITI GURU

AKTIVITI PENGAJARAN & PEMBELAJARAN

AKTIVITI MURID

NOTA

PERMULAAN/

MENCUNGKIL

IDEA ( 3m)

-Nyanyian Lagu:

“ Satu satu saya

sayang ibu, Dua dua

saya saying ayah,

Tiga tiga sayang

abang kakak, satu

dua tiga sayang

semuanya.

-Guru Menyanyikan lagu nombor

bersama-sama murid dengan

menunjukkan kad nombor

mengikut nombor yang disebutkan.

seperti lampiran 1 RPH 1.

-Guru bersoal jawab dengan murid

berapa bilangan adik beradik,

bilangan kakak, bilangan abang.

Murid menyanyi bersama- sama

dengan guru.

-Murid menjawab dengan dan

menulis jawapan di papan putih.

Teknik : nyanyian ,soal-

jawab

BBM: kad nombor, papan

putih,

Nilai : bersungguh-

sungguh , berkasih sayang

MENSTRUKTUR/

MENSTRUKTUR

SEMULA (12m)

-Menambah nombor

dalam lingkungan

fakta asas.

-Guru menjelaskan konsep

tambah, simbol tambah dan simbol

sama dengan.

-Guru mengambil sebiji buah epal

dan meletakkanya kedalam bakul.

-Guru meminta murid mengira

berapa biji epal yang ada dalam

bakul

Contoh soalan

Guru: Ada berapa biji epal dalam

bakul?

-Kemudian guru menambah sebiji

lagi buah epal kedalam bakul dan

meminta murid mengira buah epal

di dalam bakul.

Contoh soalan:

Guru: Saya masukkan lebih satu

biji bola lagi. Ada berapa biji bola

-Murid mendengar penerangan

guru.

-Murid membilang buah epal yang

ada di dalam bakul.

Contoh jawapan

Murid: Satu biji epal

Murid mengira buah epal di dalam

bakul.

Contoh jawapan:

Murid: Dua biji epal

Contoh jawapan :

Teknik :,soal-jawab

BBM: buah epal, bakul,

Slaid power point,

komputer riba, projektor,

skrin putih

Nilai : bersungguh-

sungguh, berani

Page 4: RPH MATEMATIK PEND. KHAS (Tambah sebarang dua nombor dalam lingkungan fakta asas.)