RPH SAINS TAHUN 5c Komponen Litar

4
Tarikh 18 April 2012 Masa 11.15-12.15 pagi Kelas 5 Cerdas Bilangan 29 Orang Tema Menyiasat Daya dan Tenaga Tajuk Komponen Litar Elektrik Objektif Pembelajaran Memahami Litar Bersiri Dan Selari Hasil Pembelajaran Di akhir pengajaran dan pembelajaran,murid mesti dapat : I. Menamakan sekurang-kurangnya 2 dari 4 komponen elektrik dengan betul semasa sesi soal jawab. II. Melukis gambar rajah litar semasa latihan dengan betul semasa di edar lampiran kerja. Pengetahuan Sedia Ada Murid mengetahui beberapa kompenan elektrik yang berada di rumah mereka. Pendekatan Induktif ( general spesifik) Strategi P&P Perbincangan,Soal Jawab Kemahiran Proses Sains Berkomunikasi, Meramal Kemahiran Berfikir Menghubungkait , Menganalisis, Mencirikan Nilai Murni I. Yakin dan berdikari. II. Minat dan bersifat ingin tahu tentang alam sekeliling. III. Menyedari bahawa sains merupakan satu daripada cara untuk memahami alam. Sumber ABM Bahan Maujud, Lampiran Kerja

Transcript of RPH SAINS TAHUN 5c Komponen Litar

Page 1: RPH SAINS TAHUN 5c Komponen Litar

Tarikh 18 April 2012

Masa 11.15-12.15 pagi

Kelas 5 Cerdas

Bilangan 29 Orang

Tema Menyiasat Daya dan Tenaga

Tajuk Komponen Litar Elektrik

Objektif Pembelajaran Memahami Litar Bersiri Dan Selari

Hasil Pembelajaran Di akhir pengajaran dan pembelajaran,murid mesti dapat :

I. Menamakan sekurang-kurangnya 2 dari 4 komponen elektrik dengan betul semasa sesi soal jawab.

II. Melukis gambar rajah litar semasa latihan dengan betul semasa di edar lampiran kerja.

Pengetahuan Sedia

Ada

Murid mengetahui beberapa kompenan elektrik yang berada di

rumah mereka.

Pendekatan Induktif ( general spesifik)

Strategi P&P Perbincangan,Soal Jawab

Kemahiran Proses

Sains

Berkomunikasi, Meramal

Kemahiran Berfikir Menghubungkait , Menganalisis, Mencirikan

Nilai Murni I. Yakin dan berdikari.

II. Minat dan bersifat ingin tahu tentang alam sekeliling.

III. Menyedari bahawa sains merupakan satu daripada cara

untuk memahami alam.

Sumber ABM Bahan Maujud, Lampiran Kerja

Page 2: RPH SAINS TAHUN 5c Komponen Litar

Fasa Pembelajaran Isi Kandungan

Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran Cacatan

SetOrientasi

5 minit

Situasi :Buka dan tutup suis lampu

1. Guru memanggil seorang murid ke hadapan.

2. Murid membuka dan menutup suis lampu makmal.

3. Guru menyoal murid berkenaan situasi tadi.

Soalan:Apakah kompenan yang mengawal arus elektrik yang melalui lampu?

KPSBerkomunikasi

Kemahiran BerfikirMengenal pasti

Nilai MurniMinat dan bersifat ingin tahu tentang alam sekeliling.

PencetusanIdea

10 minit

Pengetahuan sedia ada murid.

Suis Sel kering Mentol Wayar

1. Guru mengagihkan satu litar lengkap kepada setiap meja.

2. Murid diminta memberitahu guru setiap kompenan yang terdapat pada litar tersebut.

ABMLitar

KPSBerkomunikasi

Kemahiran BerfikirMenghubungkaitMengenal pasti

Nilai Murni Yakin dan berani

Fasa Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran & Cacatan

Page 3: RPH SAINS TAHUN 5c Komponen Litar

Pembelajaran Pembelajaran

Pengstrukturan Idea

20 minit

Simbol komponen elektrik

Suis Sel kering Mentol Wayar

1. Murid menyatakan komponen-komponen litar.

2. Murid diperkenalkan simbol komponen litar.

3. Guru menjelaskan fungsi setiap symbol komponen litar.

4. Guru mengajar cara melukis gambar rajah litar berdasarkan litar di meja kumpulan.

5. Murid menyalin nota jika ada masa berlebihan.

ABMBahan Maujud

KPSMemerhatiKomunikasi

Kemahiran BerfikirMenghubungkait

Nilai Murni Minat dan bersifat ingin tahu tentang alam sekeliling.

Aplikasi Idea15 minit Lampiran Kerja :

Melukis litar1. Murid diberi lampiran kerja.

2. Murid dikehendaki menyiapkan tugasan tersebut.

3. Murid menghantar tugasan kepada guru untuk diperiksa.

ABMLampiran Kerja

KPSBerkomunikasi

Nilai MurniMinat dan bersifat ingin tahu tentang alam sekeliling.

Refleksi 5 minit

Soalan guru :

Apakah yang telah kita pelajari pada hari ini?

I. Murid ke hadapan dan membuat kesimpulan tentang apa yang dipelajari pada hari ini.

II. Guru membimbing murid membuat kesimpulan.

KPSMemerhatiKomunikasi

Kemahiran BerfikirMenghubungkait

Nilai Murni Minat dan bersifat ingin tahu tentang alam sekeliling.