Acf422 fasa4 plot papan cerita rp js

11
RANCANGAN PENGAJARAN Peringkat/ Jumlah Pelajar Menengah 3 (Ekspres) 12 orang pelajar ( 3 HA) ( 6 MA) ( 3 LA) 3 Kumpulan (Setiap kumpulan - 4 Pelajar) Fasa /Masa Fasa 4 / 45 minit (1 masa) Tajuk Pengajaran Plot - Unsur-unsur plot - Struktur Plot (Papan Cerita) Kemahiran (Berfikir) Soalan yang bertumpu Pengurusan Grafik (menerangkan sebab) terdapat di dalam Lembaran kerja dan aktiviti mencari bukti bagi setiap unsur plot yang dicari. CORT - Timbangkan Semua Faktor (CAF) dan Keutamaan Mengikut Kepentingan (FIP) - Ini dapat dilihat dalam aktiviti Papan Cerita di mana pelajar dikehendaki menganalisi teks dan membuat keputusan adegan yang manakah harus dilukis, untuk menggambarkan bahagian struktur plot yang sesuai. Memahami: Pelajar dapat memahami unsur plot dan juga struktur plot bagi drama Jalan Sempit. Mencipta: Pelajar dikehendaki mencipta Papan Cerita untuk menunjukkan pemahaman mereka terhadap kaitan adegan drama dengan struktur serta unsur plot yang tertentu.

Transcript of Acf422 fasa4 plot papan cerita rp js

Page 1: Acf422 fasa4 plot papan cerita rp js

RANCANGAN PENGAJARAN

Peringkat/ Jumlah Pelajar

Menengah 3 (Ekspres)

12 orang pelajar ( 3 HA) ( 6 MA) ( 3 LA)

3 Kumpulan (Setiap kumpulan - 4 Pelajar)

Fasa /Masa

Fasa 4 / 45 minit (1 masa)

Tajuk

Pengajaran Plot

- Unsur-unsur plot

- Struktur Plot (Papan Cerita)

Kemahiran (Berfikir)

Soalan yang bertumpu

Pengurusan Grafik (menerangkan sebab) terdapat di dalam Lembaran kerja dan aktiviti

mencari bukti bagi setiap unsur plot yang dicari.

CORT

- Timbangkan Semua Faktor (CAF) dan Keutamaan Mengikut Kepentingan (FIP)

- Ini dapat dilihat dalam aktiviti Papan Cerita di mana pelajar dikehendaki

menganalisi teks dan membuat keputusan adegan yang manakah harus dilukis,

untuk menggambarkan bahagian struktur plot yang sesuai.

Memahami:

Pelajar dapat memahami unsur plot dan juga struktur plot bagi drama Jalan Sempit.

Mencipta:

Pelajar dikehendaki mencipta Papan Cerita untuk menunjukkan pemahaman mereka

terhadap kaitan adegan drama dengan struktur serta unsur plot yang tertentu.

Page 2: Acf422 fasa4 plot papan cerita rp js

Objektif Pelajaran

1. Pelajar akan dapat membezakan dan menyenaraikan unsur-unsur plot yang terdapat dalam

drama Jalan Sempit melalui aktiviti pembincangan.

2. Pelajar akan dapat mengenal pasti dan menyusun struktur plot drama Jalan Sempit melalui

penghasilan Papan Cerita.

3. Pelajar dapat menghasilkan Papan Ceritapada akhir pembelajaran.

Pengetahuan Sedia Ada (Dimiliki/Dikuasai)

1. Pelajar telah mencerakin dan memahami unsur-unsur plot di dalam drama kerana teks Jalan

Sempit adalah drama kedua bagi pelajar.

2. Pelajar telah memiliki kemahiran untuk melukis lukisan yang mudah kerana sudah terbiasa

melakukan aktiviti Pictionary di dalam kelas. Selain itu, ada beberapa pelajar mengambil

subjek Seni (Arts) di sekolah dan guru akan pastikan setiap pasangan mempunyai pelajar

yang dapat melukis.

3. Pelajar telahmenguasai kemahiran meringkaskan sesebuah cerita atau sesuatu adegan.

4. Pelajar pernah menghasilkan Papan Cerita pada pembelajaran yang lalu.

5. Pelajar telah terbiasa bekerja secara berkumpulan atau berpasangan.

6. Pelajar telah membaca teks dan mempelajari aspek sastera seperti Tema, Pemikiran dan

Watak dan Perwatakan dalam pembelajaran yang lalu.

Page 3: Acf422 fasa4 plot papan cerita rp js

Penilaian

1. Formatif, informal yang dijalankan adalah seperti berikut:

Guru menyediakan aktiviti yang kreatif dan dapat menguji minda pelajar dengan mengikut

tahap pemahaman mereka terhadap struktur plot dan unsur plot.

Guru memberi peluang kepada pelajar untuk mengaplikasikan penguasaanaspek plot

pelajar, melalui penghasilan Papan Cerita.

2. Penilaianpenguasaanpelajarterhadapaspek plot

Lembaran kerja

Permainan Pictionary

Rubrik penilaian Papan Cerita

Komen di Blog

Bahan Pengajaran

1. Slaid pengajaran - Powerpoint

2. Lembaran kerja bagi unsur-unsur plot

3. Lembaran kerja bagi penghasilan Papan Cerita dengan format dan alat bantuan yang akan

disediakan oleh guru. (cth: sisipan dialog bagi setiap adegan yang mewakili bahagian

struktur plot yang sesuai)

4. KadPictionaryyang mengandungi perkataan/kata bayangan

5. Markers

Andaian Guru

1. Pelajar sudah terbiasa dengan konsep unsur plot dan struktur plot.

2. Pelajar diandaikan hanya perlu mengungkapkan semula konsep tersebut dan mencari

sendiri unsur-unsur dan struktur plot bagi teks Jalan Sempit.

Page 4: Acf422 fasa4 plot papan cerita rp js

Langkah

Jangka

masa

(45

minit)

Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar Catatan

1 Induksi

5 minit

1. Guru

akanmenyediakanbahanpermaina

nPictionary.

2. Guru

akanmemberipenjelasansambilme

mancarkanslaiduntukmenerangka

ncarapermainantersebut.

3. Guru

akanmemantaudanmengambilma

sasemasaaktivitiinidijalankan.

Tujuanmengadakaninduksidala

mbentukPictionaryadalahuntuk

memberisedikitgambarantentan

gprodukPapanCerita yang

harusdihasilkanpelajardenganlu

kisantangan.

1. PelajarakanbermainpermainanPicti

onarysecaraberkumpulan.

Pelajarsudahduduk di

dalamkumpulanmasing-

masingterlebihdahulu.

2. Pelajardikehendakiuntukmenekaper

kataan-perkataanpadakad yang

adakaitannyadenganapa yang

telahmerekapelajari.

3. Setiapkumpulanakanmenghantarw

akiluntukmenjadipelukisdanahli

yang lain akancubamenekajawapan

yang tepatdalammasa1 minit

4. Kumpulan yang paling

banyakmenekaperkataan-

perkataantersebut, akanmenang.

Taksonomi

Bloom:

Pengetahuan

Kefahaman

MI:

Bahasa-

Pertuturan

Menggamba

rkan-

Membayang

kan

PergerakanF

izikal

Bahan:

SlaidPowerpoint

Page 5: Acf422 fasa4 plot papan cerita rp js

Aktivitiinijugadapatmembawapel

ajarmengungkapsemulapengeta

huansediaadamerekamengenait

ema, pemikiran,

watakdanperwatakan yang telah

pun dipelajari.

Aspek-aspek yang

telahdipelajariinihendaklahdikua

saipelajarsebelummemulakanak

tiviti-aktivitimengenai plot

padahariini.

5. Sebelumberalihkepadakumpulan

yang lain, kumpulan yang

telahhabisgilirannyaharusmemberip

eneranganringkastentangperkataan

objek yang telahdilukis.

Inisiatifiniuntukmemastikanp

elajardapatmengaitkanobjek-

objekdengankejadian di

dalamteks.

Inisekaligusmengaitkanaktivi

tiinidenganpengajaran plot

seterusnyakeranapelajarperl

utahuobjekmana yang

telahdigunakanolehsiapasert

apadaadeganmana.

KadPictionary

2 Pengajaran

Struktur

Plot

danUnsur-

Unsur Plot

10 minit 1. Guru

akanmemancarkanobjektifpengaj

aranpadahariini.

2. Guru

akanmemberitahupelajarbahawap

engajaranhariiniakanberfokuskepad

aaspekplot.

1. Pelajardimintauntukmemikirkanuntu

kbeberapasaattentangaspek plot

bagi genre drama, secaraindividu.

2. Secararambangataudenganmenga

ngkattangan,

pelajarakanmemberiresponsterhad

appertanyaan guru.

3. Pelajar perlu mendengar

Taksonomi

Bloom:

Pengetahuan

Pemahaman

Analisis

Penilaian

MI:

Bahasa-

Page 6: Acf422 fasa4 plot papan cerita rp js

3. Secaralisan, guru

akanmenanyakankepadaparapelaj

arapa yang merekaingattentang

plot dalamgenre drama.

Pertanyaansepertiinibolehdilihat

sebagaipenilaian informal yang

bolehdilakukanoleh guru.

Guru

dapatmengetahuitahapkemamp

uanpelajarmengingatiapa yang

telahmerekapelajari.

4. Guru

jugabolehmemberikankomen yang

membinatanpamenunggupadawakt

uakhirpembelajarannanti.

5. Guru

akanmemberikanlembarankerjam

engenaistrukturdanunsur-unsur plot

sebelummemancarkanslaidPowerP

oint

6. Guru

akanmemancarkanslaidstruktur

penerangan guru sambil mengisi

lembaran kerja yang telah

diberikan.

4. Setelah mengenal pasti unsur-

unsur plot bagi drama Jalan

Sempit, pelajar perlu

melengkapkan lembaran kerja yang

disediakan.

5. Bagi Bahagian B, pelajar perlu

mencari bukti-bukti daripada teks

drama untuk menyokong setiap

unsur plot yang telah mereka

fikirkan.

Pertuturan

Bahan:

Slaid

Powerpoint,

Lembaran kerja

Page 7: Acf422 fasa4 plot papan cerita rp js

plot danbersama-

samadenganpelajar,

menekastrukturplot

bagiJalanSempit.

7. Guru akanmemancarkanslaid

yang mengandungibeberapaunsur-

unsur plot secaraumumnya.

8. Guru

akanmenanyakankepadaparapelaj

ar, unsur plot yang

manakahsesuaibagiJalanSempit

Struktur plot bagi drama

iniadalahPermulaan,

Perkembangan, Perumitan,

KlimaksdanPeleraian.

.Unsur-unsur plot bagi drama

iniadalah:

- Pemerian (ms 196)

- Dialog

- ImbasKembali (ms 197)

- KonflikLuaran

- Suspens (ms 205) (ms 207)

- Kejutan (ms 211)

Page 8: Acf422 fasa4 plot papan cerita rp js

3

PapanCerit

a

25 minit 1. Guru memberilembarankerja yang

lengkapbagiaktivitiPapanCerita pula

kepadasetiappasangan.

2. Guru

akanmemberiarahanaktivitiinideng

anjelas.

3. Guru

akanmemancarkanrubrikpenilaia

nbagiaktivitiini.

4. Guru

akanmemantauseluruhkelasdanm

emberibantuankepadapasangan

yang agaklemah.

5. Guru

akanmempersiapkanbantuanbagi

aktivitiini di

slaidpengajarandanianyahanyaaka

ndipancarkanjikagurdapatikebanya

kanpasangankeliruakanpemilihana

1. Pelajarakanbekerjasecaraberpasan

ganuntukmenghasilkanPapanCerita

berdasarkanstrukturplotJalanSempi

t.

2. Teksakandipecahkanmelaluiadega

n-

adegantertentumengikuturutanstruk

tur plot.

3. Pelajarakandibantudenganbantuan

berbentukdialog yang ada di dalam

dramatersebut, jikaperlu.

4. Setiap dialog

merupakansatubentukbantuan

(hint)untukpelajar.

5. Denganpembahagianstruktur plot

danbantuan yang diberikan,

setiappasangandikehendakimelukis

adegan yang sesuai.

6. Setiappasanganjugaperlumelengka

Taksonomi

Bloom:

Aplikasi Analisis

Sintesis

Penilaian

MI:

Bahasa-

Pertuturan

Menggamba

rkan-

Membayang

kan

Hubunganse

samainsan

Bahan:

Lembaran kerja

‘Papan Cerita’

Page 9: Acf422 fasa4 plot papan cerita rp js

degan.

Denganinisiatifini, guru

dapatmengawalmasakerana

dapatmembantupelajarmem

adankanadegan di

dalamteks drama

kepadakeempat-

empatbahagianstruktur plot.

6. Guru

akanmenaikmuatkanPapanCerita

pelajar di dalam

blogkelasbahasaMelayuselepaspe

mbelajaranini agar

pelajardapatmemberikankomen.

7. Semasaaktivitiinidijalankan, guru

jugaakanmemantauparapelajarda

nsentiasamemberiperingatanterha

dapmasa yang

terperuntukkanuntukaktivitiini.

Peringatanmasa 25 minit

yang

diberikankepadapelajarbagia

ktivitiini,

pkanPapanCeritamerekadenganme

mberipenerangantentangadegan

yang telahdilukiskan.

7. Sebagaikerjarumah,

pelajarperlumemberikansekurang-

kurangnyasatukomen di blog

mengenaihasilkerjakumpulan yang

lain.

Slaid

Powerpoint

CCE:

Semangatberku

mpulandanmen

ghormatikeputu

san orang

lainsemasabeke

rjasecaraberku

mpulan.

Pelajardiberitan

ggungjawabdan

amanahuntukm

enilaisendirihasil

kerjapelajaratau

dalammemberir

espons di

dalamkelas.

Page 10: Acf422 fasa4 plot papan cerita rp js

diletakkandalamslaidpengaja

ran guru.

4 5 minit 1. Guru akan memberi isyarat untuk

berhenti daripada meneruskan

aktiviti.

2. Guru akan memungut semua

lembaran kerja yang telah

diberikan.

3. Secara lisan, guru akan

mengungkap semula aktiviti pada

hari ini dan membawa pelajar

mengingati struktur dan unsur-

unsur plot bagi drama Jalan

Sempit.

1. Pelajar dikehendaki untuk

menghantar kesemua lembaran

kerja.

2. Pelajar diharapkan dapat

menjawab soalan-soalan guru

secara lisan untuk mengungkap

semula pengajaran pada hari ini.

Taksonomi

Bloom:

Penilaian

MI:

Bahasa-

Pertuturan

MerenungTa

kafur

Renungan Guru:

Cabaran yang mungkin akan dihadapi dan cadangan untuk mengatasinya:

1. Pelajar tidak dapat bekerjasama, ada kesukaran untuk melukis

Setiap kumpulan atau pasangan akan ditetapkan guru agar guru dapat memastikan ada keseimbangan tahap

kebolehan pelajar (HA, MA, LA) bagi setiap aktiviti yang dijalankan.

2. Pasangan yang keliru dalam memilih adegan yang sesuai dalam teks untuk dipadankan dengan bahagian struktur plot

yang sesuai.

Guru telah menyediakan bantuan dalam bentuk dialog bersama muka suratnya di slaid pengajaran.

Page 11: Acf422 fasa4 plot papan cerita rp js

Fasa Aktiviti MI Taksonomi

CCE

4

Pengaj

aran

Plot,

Papan

Cerita

1. Pengajaranmelalui

slaidPowerpoint

2. PapanCerita

1. Bahasa-

Pertuturan

2. Menggamba

rkan-

Membayang

kan

3. Hubungans

esamainsan

4. Merenung-

Takafur

1. Penge

tahua

n

2. Kefah

aman

3. Aplika

si

4. Sintes

is

5. Penila

ian

1. Semangatberkumpulandanmenghormatikeputusan orang

lainsemasabekerjasecaraberkumpulan.

2. Pelajardiberitanggungjawabdanamanahuntukmenilaisendirih

asilkerjapelajarataudalammemberirespons di dalamkelas.