RPH BAHASA MELAYU (KEMAHIRAN MEMBACA)

10

Click here to load reader

description

GUNAKAN KAEDAH ORAL-AURAL DAN TEKNIK BERCERITA...SANTAILAH MENJADI GURU BAHASA MELAYU

Transcript of RPH BAHASA MELAYU (KEMAHIRAN MEMBACA)

Page 1: RPH BAHASA MELAYU (KEMAHIRAN MEMBACA)

PENGAJARAN KEMAHIRAN BAHASA MELAYUBMM 3104

ENCIK HEGRETUL AL-AMIN B SAHBUDIN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA M ELAYU

SEKOLAH KEBANGSAAN TAMAN SERI RAMPAI,

SETAPAK, 53300 KUALA LUMPUR

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

Tahun : 4 Aydan

Bilangan Murid : 20 orang

Tema : Yang Baik Jadikan Teladan

Tajuk : Monyet Yang Pintar

Tarikh : 24 SEPTEMBER 2010

Masa : 8.45 – 9.45 pagi

Objektif : Pada akhir pembelajaran murid dapat:

1. Membaca lancar dialog teks bercerita dengan 80%

sebutan, intonasi yang betul dan gaya penyampaian

yang menarik melalui audio yang didengar.

2. Mengecam secara lisan peribahasa yang terdapat dalam

dialog teks bercerita dengan 80% betul.

3. Menyatakan pendapat tentang ramalan kesudahan cerita

yang dimainkan oleh watak dalam cerita ’Monyet Yang

Pintar’.

Fokus Utama

5.2 Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan sebutan dan intonasi yang betul

dan lancar serta memahami perkara yang dibaca.

Aras 1

i. Membaca lancar bahan sastera dan bukan sastera dengan sebutan

dan intonasi yang betul.

ANIS NAWWAR, FADHILAH & MUHAMMAD AFIQPISMP PENGAJIAN SOSIAL SEM 52011

1

Page 2: RPH BAHASA MELAYU (KEMAHIRAN MEMBACA)

PENGAJARAN KEMAHIRAN BAHASA MELAYUBMM 3104

ENCIK HEGRETUL AL-AMIN B SAHBUDIN

Fokus Sampingan

7.2 Membaca dan mengenal pasti perkataan, pelbagai jenis ayat dan gaya

bahasa yang terdapat dalam teks sastera dan bukan sastera.

Aras 1

i. Mengecam perkataan, istilah dan ayat dalam karya prosa dan puisi

yang dibaca.

2.1 Bercerita menggunakan kata, frasa,ayat serta sebutan dan intonasi yang baik

dan jelas.

Aras 2

ii. Menyatakan ramalan kesudahan sesuatu peristiwa dengan bahasa

yang betul.

Kemahiran Bahasa: Mendengar,bertutur, membaca dan menulis.

Sistem Bahasa: Peribahasa: beri muka, ada hati, ada jalan.

Pengisian Kurikulum:

Ilmu: Pendidikan Seni Visual.

Nilai: Kerjasama, keberanian, semangat kekitaan, kerajinan.

Kemahiran Bernilai Tambah:

KB: Menghubungkait-menjana idea-memproses maklumat-menyelesaikan

masalah.

KP: Verbal-linguistik-interpersonal-intrapersonal.

Pengetahuan Sedia Ada: Murid pernah didedahkan kepada bacaan dialog teks

cerita kanak-kanak.

Bahan Bantu Belajar: Komputer riba, LCD, sambungan internet, boneka kertas, teks

dialog.

ANIS NAWWAR, FADHILAH & MUHAMMAD AFIQPISMP PENGAJIAN SOSIAL SEM 52011

2

Page 3: RPH BAHASA MELAYU (KEMAHIRAN MEMBACA)

PENGAJARAN KEMAHIRAN BAHASA MELAYUBMM 3104

ENCIK HEGRETUL AL-AMIN B SAHBUDIN

Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran CatatanPengesanan maklumat yang dipertontonkan

Video klip murid Tahun 4 berkongsi pengalaman cerita yang dibacanya dalam buku teks BMCIMG1701.MOV

Set Induksi (5 minit)1. Guru menayangkan video klip

tentang murid Tahun 4 SK yang berkongsi cerita mengenai cerita kanak-kanak yang dibacanya melalui buku teks.

2. Guru bersoal jawab dengan murid tentang isi sebenar yang hendak disampaikan dalam video klip yang ditayangkan.

3. Murid menceritakan pengalaman sedia ada membaca dialog cerita kanak-kanak yang dipegang oleh watak-watak tertentu.

4. Guru menerangkan tajuk pengajaran dan pembelajaran hari ini.

BBB: video klip, komputer riba dan LCD

KBT:KB- menghubungkaitkan, memproses maklumat

Dialog dihafaz mengikut audio diikuti ajukan

Langkah 1 (20 minit)Aktiviti 1

1. Guru memilih lima orang murid untuk memegang lima watak dalam dialog cerita ’Monyet Yang Pintar’.

2. Guru mengedarkan 1 watak bersama-sama boneka kertas kepada setiap lima orang murid tersebut.

3. Guru memasang audio dialog watak sambil semua murid

BBB: audio, boneka kertas, teks dialog

KBT:KP- verbal-linguistik, interpersonal, intrapersonalKB- memproses maklumat, menghubungkait, menjana idea.

ANIS NAWWAR, FADHILAH & MUHAMMAD AFIQPISMP PENGAJIAN SOSIAL SEM 52011

3

Page 4: RPH BAHASA MELAYU (KEMAHIRAN MEMBACA)

PENGAJARAN KEMAHIRAN BAHASA MELAYUBMM 3104

ENCIK HEGRETUL AL-AMIN B SAHBUDIN

mendengar manakala lima orang murid tadi perlu mengajuk semula dialog mengikut turutan watak.

4. Murid lain perlu mengajuk kembali rakan mereka setelah setiap watak mengajuk dialog masing-masing selepas diperdengarkan oleh audio.

5. Guru membetulkan sebutan, intonasi dan gaya penyampaian murid.

Teknik: teater pembacaKaedah: oral-auralStrategi: pemusatan murid, pemusatan bahan.Pendekatan: tematik, eklektik

Nilai: kerjasama, semangat kekitaan, keberanian.

Mengecam peribahasa - beri muka, ada hati, ada jalan

Langkah 2 (15 minit)Aktiviti 1

1. Murid digilir-gilirkan oleh guru untuk memegang watak dalam cerita ’Monyet Yang Pintar’.

2. Murid-murid diagihkan kumpulan.

3. Murid-murid yang mendengar rakan mereka membaca dialog diminta mengenalpasti peribahasa yang terdapat di dalam dialog.

4. Murid-murid diuji kumpulan demi kumpulan akan peribahasa yang mereka perolehi setelah mendengar rakan mereka berdialog.

BBB: boneka kertas

Pembelajaran koperatif

Teknik: teater pembacaKaedah: oral-auralStrategi: pemusatan murid, pemusatan bahan, penggabungjalinanPendekatan: deduktif

Nilai: kerjasama, semangat kekitaan, keberanian.

ANIS NAWWAR, FADHILAH & MUHAMMAD AFIQPISMP PENGAJIAN SOSIAL SEM 52011

4

Page 5: RPH BAHASA MELAYU (KEMAHIRAN MEMBACA)

PENGAJARAN KEMAHIRAN BAHASA MELAYUBMM 3104

ENCIK HEGRETUL AL-AMIN B SAHBUDIN

Membina ayat berdasarkan peribahasa

Aktiviti 21. Guru mengagihkan kertas

kepada setiap kumpulan untuk membina ayat berdasarkan peribahasa yang didengar dalam dialog.

2. Wakil kumpulan ke hadapan untuk membacakan ayat yang dibina.

3. Guru membetulkan mana-mana ayat murid dan meminta kelas membacakan beramai-ramai.

KBT:KP- verbal-linguistik

Membaca teks cerita ’Monyet Yang Pintar’ dan membuat ramalan

Langkah 3 (15 minit)Aktiviti 1

1. Guru mengedarkan teks cerita ’Monyet Yang Pintar’ kepada setiap murid.

2. Guru dan murid membaca teks cerita secara mentalis.

Aktiviti 21. Secara berkumpulan, murid

berbincang untuk mengetahui kesudahan sebenar cerita ‘Monyet Yang Pintar’.

2. Guru memilih secara rawak atau sukarela murid untuk bercerita di hadapan kelas dari awal hingga akhir cerita dan bagaimanakah kesudahan cerita tersebut.

BBB: teks cerita

Pembelajaran koperatif

KBT:KP- verbal-linguistik, intrapersonal,interpersonalKB- meneyelesaikan masalah, menjana idea

Nilai: keberanian

ANIS NAWWAR, FADHILAH & MUHAMMAD AFIQPISMP PENGAJIAN SOSIAL SEM 52011

5

Page 6: RPH BAHASA MELAYU (KEMAHIRAN MEMBACA)

PENGAJARAN KEMAHIRAN BAHASA MELAYUBMM 3104

ENCIK HEGRETUL AL-AMIN B SAHBUDIN

Penutup kognitif – membuat rumusan isi pelajaran dan teladan cerita

Penutup sosial – ”Mari Baca Buku Cerita” ”Banyak Kisah Haiwan Pintar” ”Saya Murid Pintar”

Penutup (5 minit)1. Guru menyoal murid tentang

perkara yang dipelajari.2. Guru menyimpulkan pelajaran.3. Guru memberi pujian dan

dorongan kepada murid supaya berusaha membaiki sebutan, intonasi dan gaya penyampaian ketika bertutur.

4. Sorakan semangat membaca cerita beramai-ramai sambil melakukan pergerakan.

Nilai: kerajinan

Bibliografi

Ee Ah Meng. (1993). Pedagogi ii Amalan Dalam Bilik Darjah. Kuala Lumpur : Fajar Bakti Sdn. Bhd.

Kamarudin Hj.Husin. (1988). Pedagogi Bahasa. Petaling Jaya, Selangor : Longman Malaysia Sdn.Bhd.

Kamarudin Jeon et.al. (2008). Bahasa Melayu SK Buku Teks Tahun 4. Kuala Lumpur : DBP.

Marzuki Nyak Abdullah. (1994). Kaedah Pengajaran Bahasa Melayu KBSR. Kuala Lumpur : Fajar Bakti Sdn.Bhd.

Shahabudin Hashim et.al. (2005). Pedagogi Strategi Dan Teknik Mengajar Dengan Berkesan. Batu Caves, Selangor :

PTS Professional Publishing Sdn. Bhd.

http://www.slideshare.net/ninezero90xxx/pedagogi-bahasa-melayu-sekolah-rendah-konsep-teknik

ANIS NAWWAR, FADHILAH & MUHAMMAD AFIQPISMP PENGAJIAN SOSIAL SEM 52011

6

Page 7: RPH BAHASA MELAYU (KEMAHIRAN MEMBACA)

PENGAJARAN KEMAHIRAN BAHASA MELAYUBMM 3104

ENCIK HEGRETUL AL-AMIN B SAHBUDIN

ANIS NAWWAR, FADHILAH & MUHAMMAD AFIQPISMP PENGAJIAN SOSIAL SEM 52011

7