Rph Bola Baling New

download Rph Bola Baling New

of 20

Transcript of Rph Bola Baling New

  • 7/29/2019 Rph Bola Baling New

    1/20

  • 7/29/2019 Rph Bola Baling New

    2/20

    Pendahuluan

    Pelbagai latihan yang dilakukan untuk meningkatkan kemahiran dalam

    permainan bola baling. Salah satu latihan yang boleh meningkatkan kemahiran dalam

    bola baling ialah latihan kemahiran pergerakan kaki. Latihan ini merupakan latihan yang

    sering dilakukan dalam mana-mana permainan sukan. Latihan kemahiran pergerakan

    kaki merujuk kepada pergerakan yang akan dilakukan secara berulang dan juga

    mmelibatkan peralatan sebagai alat bantu dalam latihan tersebut.

    Latihan tersebut akan diketuai oleh guru pembimbing dan telah dirancang

    berdasarkan kemahiran sedia ada guru tersebut. Latihan yang akan dilakukan

    mempunyai unsur yang boleh meningatkan ketangkasan, ketahanan, dan kemahiran.

    Setiap yang dilakukan mempunyai matlamat serta tujuan tertentu yang boleh

    diaplikasikan dalam mana-mana permainan.

  • 7/29/2019 Rph Bola Baling New

    3/20

    1.0 Rasional

    Dapat melahirkan sifat kepimpinan murid semasa bermain.

    Melahirkan murid yang berkemahiran dalam permainan Bola Baling.

    Membina kefahaman murid tentang konsep asas kemahiran Bola Baling.

    Melahirkan murid yang berdisiplin dan mahir berkomunikasi dengan murid lain.

    2.0 Matlamat

    Memberikan peluang kepada murid untuk mempelajari teknik-teknik permainan

    Bola Baling dengan betul.

    Melaksanakan simulasi latihan kemahiran acahan yang berkesan kepada murid.

    Membantu murid memperbaiki dan mempertingkatkan mutu pergerakan kaki dan

    tangan yang tepat dan betul.

    3.0 Objektif

    Meningkatkan kemahiran acahan murid dalam sukan Bola Baling.

    Melatih murid mahir dalam teknik gerakan kaki.

    Memupuk semangat bekerjasama yang tinggi antara murid semasa aktiviti

    dijalankan.

    Meningkatkan kemahiran kognitif murid.

    Melicinkan kemahiran lokomotor murid.

    Membolehkan murid membangun dan mengekalkan kekuatan daya

    kardiavaskular semasa bermain.

  • 7/29/2019 Rph Bola Baling New

    4/20

    Refleksi

    Oleh: Fanly Soh Swee Fong

    Bersyukur kepada Tuhan kerana akhirnya saya dapat menyiapkan tugasan ini denganbaik dan tepat pada masanya. Sepanjang dua minggu melaksanakan tugasan kerja

    kursus pendek ini, banyak ilmu pengetahuan yang amat bermanfaat telah saya perolehi

    melalui proses pencarian rancangan aktiviti latihan kemahiran Bola Baling.

    Dalam tugasan ini saya telah mempelajari langkah dan cara melaksanakan

    pengelolaan program aktiviti dalam Bola Baling. Kumpulan kami telah memilih

    kemahiran acahan ini sebagai program latihan yang akan dilaksanakan dikalangan

    murid-murid sekolah rendah. Pelbagai rujukan internet dan buku-buku telah saya pilih

    untuk mendapatkan maklumat dan bahan mengenai format penulisan Rancangan

    Pengajaran Harian. Melalui rujukan ini, saya telah mengetahui bagaimana pelaksanaan

    program aktiviti kemahiran acahan dan aktiviti yang sesuai sebagai pengukuhan konsep

    murid.

    Secara amnya, tugasan ini telah memberikan saya peluang untuk

    mengaplikasikan ilmu dan teori-teori hasil pembentangan yang telah dibentangkan oleh

    rakan-rakan semasa interaksi dalam kuliah. Ianya banyak membantu saya untuk

    menyediakan rancangan pengajaran yang memenuhi matlamat dan objektif P&P.

    Dalam tugasan ini, saya telah menggunakan prinsip-prinsip, teori, konsep dan

    prosedur-prosedur yang harus dijalankan sebelum bermulanya pengelolaan aktiviti. Ini

    sebagai satu kesedaran kepada saya untuk belajar membuat rancangan pengajaran

  • 7/29/2019 Rph Bola Baling New

    5/20

    dan cara bagaimana nak mengelolakan sesuatu aktiviti apabila diberikan

    tanggungjawab oleh pihak sekolah nanti. Peluang ini memberikan saya manfaat yang

    amat berguna apabila saya bergelar guru nanti, di mana saya perlu melaksanakan P&P

    berdasarkan rancangan pengajaran yang disediakan. Ini sebagai panduan

    melaksanakan sesuatu aktiviti supaya tidak lari daripada skop pembelajaran yang

    diingini.

    Keseluruhannya, saya ingin berterima kasih kepada Pensyarah Gerko yang telah

    banyak memberikan penerangan dan membimbing mengenai kehendak soalan tugasan

    kerja kursus ini kepada kami. Selain itu, saya amat menghargai setiap kerjasama dan

    bantuan daripada ahli-ahli kumpulan yang sentiasa komited dengan pelaksanaan

    tugasan ini. Banyak idea dan pengetahuan yang telah kami kongsikan bersama semasa

    membuat perbincangan tugasan dan ini telah banyak membantu menyiapkan tugasan

    dengan sempurna.

  • 7/29/2019 Rph Bola Baling New

    6/20

    PENGENALAN

    Sejarah Bola Baling

    Permainan seakan-akan bola baling sudah ada sejak dahulu lagi seperti

    permainan Urania di zaman Greek kuno, Harpaston di zaman Rom, Fangballspiel pada

    abad pertengahan di Jerman dan sebagainya. Terdapat juga rekod tentang permainan

    seperti bola baling ini dalam abad pertengahan di Perancis dan juga di Inuit, Greenland

    pada zaman pertengahan lagi. Pada sekitar abad ke-19 pula, terdapat permainan yang

    agak serupa dengan bola baling dimainkan, iaitu Haandbold di Denmark, Hazena atau

    Czeska Hasenka di Bohemia dan Slovakia, serta Gandbol di Ukraine.

    Permainan bola baling yang ada sekarang dibentuk pada akhir abad ke-19 di

    Eropah Utara, iaitu di Denmark, Jerman, Norway dan Sweden. R.N. Ernst telah

    membuat satu peraturan baru bola baling pada tahun 1897. Dane Holger Nielsen juga

    membuat perkara yang sama pada tahun 1898 (tetapi hanya diperkenalkan pada tahun

    1906). Satu lagi peraturan bola baling telah dibuat pada 29 Oktober 1917 oleh Max

    Heiser, Karl Schelenz dan Erich Konigh dari Jerman. Selepas tahun 1919, peraturan

    tersebut dipertingkatkan oleh Karl Schelenz. Pada tahun 1925 pula, pertandingan bola

    baling antarabangsa yang pertama telah diadakan menggunakan peraturan barutersebut. Pertandingan yang dimaksudkan adalah di antara Jerman dan Belgium pada

    tahun 1925 dan seterusnya pertandingan bola baling wanita, iaitu di antara Jerman dan

    Austria pada tahun 1930.

  • 7/29/2019 Rph Bola Baling New

    7/20

    Di Jerman, ia dikenali sebagai Raffbold pada mulanya. Tetapi, semasa Perang

    Dunia Kedua, permainan ini dikenali sebagai Torball yang dimainkan seramai tujuh

    orang. Pada tahun 1917, bilangan pemain telah ditambah menjadi sebelas orang dan

    dimainkan di padang bola sepak. Permainan ini telah diasaskan oleh Heizer di Jerman.

    Permainan ini juga sama seperti versi permainan di Ireland dan Uruguay.

    Pada tahun 1926, Kesatuan Olahraga Amatur Antarabangsa (IAAF) telah

    menubuhkan satu jawatan kuasa khas untuk menyelaraskan permainan ini. Pada tahun

    yang sama, Kesatuan Bola Baling Amatur Antarabangsa (IAHF) telah ditubuhkan oleh

    Avery Brudge di Amsterdam. Seterusnya pada tahun 1936, bola baling buat pertama

    kalinya dipertandingkan dalam Sukan Olimpik yang diadakan di Berlin. Enam buah

    negara telah menyertainya dan negara Jerman telah muncul sebagai juara. Pada tahun

    1938, sekali lagi Jerman telah menjadi juara dalam Kejohanan Bola Baling Sedunia

    yang disertai oleh 10 buah Negara. Pada tahun 1946, (IAHF) telah ditukar kepada

    Kesatuan Bola Baling Antarabangsa (IHF). Kesatuan ini menggalakkan permainan

    menggunakan tujuh orang dalam satu pasukan. Kejohanan Bola Baling Sedunia sekali

    lagi diadakan pada tahun 1956 oleh IHF. Di dalam kejohanan tersebut, Sweden telah

    menjadi juara.

    Pada tahun 1956, undang-undang permainan ini telah diubahsuai dan diguna

    pakai sehinggalah ke hari ini. IHF juga telah mengadakan Kejohanan Wanita Dunia

    semenjak tahun 1957, dan Kejohanan Wanita dan Lelaki Remaja Dunia selepas itu.

    Jerman, Yugoslavia, Rusia, Romania, Czechoslovakia, Hungury dan Poland merupakan

    pasukan yang hebat ketika itu. Manakala di Asia pula, Jepun, China dan Korea adalah

    di antara negara yang terkuat di mana pasukan wanita Korea Selatan telah memenangi

    pingat emas dalam Sukan Olimpik tahun 1988 manakala pasukan lelakinya telah

    memenangi pingat perak. Pada hari ini, sebanyak 68 buah negara telah mendaftar

    dengan IMF.

    Sementara itu, Kesatuan Bola Baling Asia pula ditubuhkan pada tahun 1974

    semasa Sukan Asia di Teheran sedang berlangsung. Ibu pejabat kesatuan ini berada di

    Kuwait. Di Malaysia, permainan bola baling diperkenalkan oleh Lim Hock Han pada

    tahun 1976. Dan pada bulan Disember 2006, laporan IHF menyatakan bahawa ia

  • 7/29/2019 Rph Bola Baling New

    8/20

    sudah mempunyai 159 keahlian yang terdiri daripada 1,130,000 kumpulan yang

    berjumlah 31 juta orang termasuk pemain, jurulatih, pegawai dan pengadil.

    Sejarah Bola Baling di Malaysia

    Permainan bola baling di Malaysia dianggap satu permainan yang baru. Ia mula

    diperkenalkan pada tahun 1976 oleh Lim Hock Han. Persatuan Bola Baling Olimpik

    Selangor dan Wilayah Persekutuan secara rasminya telah didaftarkan pada 11 Sep.

    1985. Cheah Hai Su telah dilantik sebagai presiden dan Lian Chin Nam sebagai Naib

    Presiden. Pada tahun 1986 persekutuan ini telah menjadi ahli gabungan Kesatuan Bola

    Baling Asia. Kejohanan Bola Baling Terbuka Selangor dan Wilayah Persekutuan yangpertama telah diadakan pada 2 Jun 1982. Kejohanan Bola Baling Kebangsaan pula

    telah diadakan pada 7 Dis. 1985 dimana 11 pasukan telah mengambil bahagian.

    Mulai tahun 1987, permainan bola baling telah diterima sebagai satu permainan

    yang dipertandingkan di peringkat kebangsaan di bawah kelolaan Majlis Sukan

    Sekolah-sekolah Malaysia (MSSM). Di peringkat sekolah, MSSM telah menganjurkan

    dua kursus iaitu di Kompleks TUDM, Lumut tahun 1985 dan di Sekolah Menengah

    Sains Selangor pada tahun 1986 untuk melatih guru dari semua negeri dalam aspekkejurulatihan dan pengadilan. Di maktab perguruan pula, permainan ini telah

    disenaraikan dalam kegiatan kokurikulum pelajarnya dan menjadi salah satu permainan

    yang dipertandingkan antara maktab-maktab perguruan dalam Pestarama Maktab

    mulai tahun 1985.

    Di Malaysia, permainan bola baling mula diperkenalkan pada tahun 1976 kepada

    sekumpulan guru dan pelajar di Selangor oleh Encik Lim Hock Han. Ketika itu, beliau

    bertugas sebagai pengarah Bahagian Sukan di Pejabat Pendidikan Selangor dankemudian di Universiti Malaya. Seterusnya satu jawatankuasa kerja bola baling yang

    dipengerusikan oleh Encik Cheah Hai Su dari Unit Pendidikan Jasmani Dan Sukan,

    kementerian Pendidikan telah ditubuhkan pada tahun 1978. sejak itu, kursus-kursus

  • 7/29/2019 Rph Bola Baling New

    9/20

    bola baling untuk gurur-guru telah dijalankan untuk mempopularkan permainan ini di

    kalangan pelajar sekolah.

    Kejohanan Bola Baling Terbuka Selangor dan Wilayah Persekutuan bagi lelaki

    dan wanita buat kali pertama telah diadakan pada 2 jun 1982. kejohanan ini telahdisertai 12 buah pasukan dari Selangor, Wilayah Persekutuan, Melaka, Pahang dan

    Universiti Malaya. Persatuan Bola Baling Olimpik Selangor dan Wilayah Persekutuan

    telah didaftarkan secara rasmi pada 11 september 1982. persekutuan Bola Baling

    Malaysia pula telah didafarkan secara rasmi pada 11 september 1982. Persekutuan

    Bola Baling Malaysia pula telah didaftarkan secara rasmi pada tahun 1985. di peringlat

    sekolah, MSSM telah menganjurkan dua kursus bola baling bagi melatih guru dalam

    aspek pengadilan dan kejurulatihan.

    Peraturan dan Undang-Undang

    Bola

  • 7/29/2019 Rph Bola Baling New

    10/20

    Sesetengah versi bola baling Amerika menggunakan bola yang digunakan dalam

    permainan bola tampar.

    Bersaiz lebih kecil berbanding bola sepak bagi memudahkan pemain memegang

    dan mengawalnya dengan sebelah tangan (walaupun kedua-dua tangan

    dibenarkan).

    Gelanggang

    Berukuran 40 m panjang x 20 m lebar.

    Terdapat garisan pembahagi di tengah gelanggang dan satu gol di tengah salah

    satu penghujung.

    Gol dikelilingi garisan separa bulatan yang jarak umumnya berukuran 6 m dari

    gol.

    Satu lagi garisan separa bulatan pula adalah pada jarak 9 m dari gol.

    Pengadil

    Ketua pengadil.

    Pembantu pengadil.

    o Setiap pengadil akan menjaga kawasan masing-masing.

    Pemain

    Dua pasukan berlawan dalam satu sama.

    Terdiri daripada 6 orang pemain dalam satu pasukan termasuk 1 penjaga gol.

    Pertukaran pemain boleh dilakukan secara bebas.

    Tempoh Permainan

    Tempoh permainan bola baling ialah selama 30 minit dalam dua sesi.

    10 minit masa tambahan diberikan jika kedudukan seri.

    5 minit lagi akan diberikan sekiranya kedudukan pungutan gol masih

    sama.

    Jika kedudukan masih seri selepas masa tambahan, pemenang akan

    ditentukan dengan setiap pasukan akan diberikan 5 balingan bagi

  • 7/29/2019 Rph Bola Baling New

    11/20

    setiap pemain kecuali penjaga gol. Balinga dilakukan pada jarak 7

    meter dari gol.

    Formasi Permainan

    Formasi yang sering digunakan:

    o Formasi 6-0 (Formasi yang digunakan oleh pasukan Scandinavian

    dari Eropah)

    o Formasi 5-1

    o Formasi 4-2

    o Formasi 3-3 (Formasi yang digunakan oleh pasukan HC Motor

    Zaporyshe dari Ukraine. Ia juga sering digunakan oleh pasukan dari

    Eropah Timur.

    Cara Permainan

    Pemain mesti menggunakan tangan untuk membaling bola.

    Pemain tidak boleh memegang bola lebih daripada 3 saat.

    Bola dibaling dari luar kawasan D (kawasan gol) dan pemain tidak

    dibenarkan masuk ke kawasan D.

    Para pemain berada di garisan tengah gelanggang sebelum permainan

    dimulakan.

    Pergerakan dribbledilakukan dengan sebelah tangan, tetapi apabila

    kedua-dua tangan memegang bola selepas membuat dribble, maka

    pemain lain pula akan membuat dribbleseterusnya. Satu balingan

    percuma akan diberikan kepada pemain yang membuatsatu double

    dribble.

  • 7/29/2019 Rph Bola Baling New

    12/20

    Pemain akan kehilangan bola sekiranya melangkah lebih dari tiga langkah

    tanpa melakukan dribbleatau selepas memberhentikan dribblemereka.

    Pemain akan mengambil tiga langkah dan bola mesti dipukul ke bawah

    seperti dalam permainan bola keranjang.

    Selepas kehilangan bola semasa menyerang, bola perlu diletakkan ke

    bawah.

    Cubaan untuk menjaringkan gol pula perlu dilakukan di luar kawasan D.

    Hanya penjaga gol dibenarkan berada di kawasan D.

    Selepas jaringan berjaya dibuat, para pemain bergerak ke garisan tengah

    gelanggang semula dan perlu berdiri sambil dapat mengawal bola,

    pengadil akan meniup wisel sebagai tanda permainan diteruskan.

    Sekiranya pemenang tidak dapat ditentukan pada 10 jaringan pertama,

    pasukan akan diberikan balingan penalti sehingga terdapat pasukan yang

    gagal menjaringkannya. Pasukan yang memperoleh jaringan penalti yang

    terbanyak dikira sebagai pemenang.

    Balingan penalti mesti dibuat pada kawasan perimeter yang ke-7 selepas

    wisel dibunyikan. Balingan penalti tu juga diberikan jika di dalam kawasan

    D, pemain pertahanan menghalang pergerakan pemain lawan yang ingin

    membuat jaringan.

    Penalti akan diberikan kepada pemain jika terdapat perlakuan kasar di

    antara mereka. Pengadil mungkin memberikan balingan 9 meter percuma

    kepada pasukan yang menyerang, atau jika or if the infraction was during

    a clear scoring opportunity, balingan penalti pada jarak 7 meter dari gol

    diberikan. Dalam kes yang lebih ekstrem, pemain tersebut akan diberikan

    kad kuning (tanda amaran), 2 minit penalti, atau kad merah (disingkir dari

    permainan). Terdapat juga pemain yang terus diberikan kad merah kerana

    melakukan kekasaran terhadap pemain lain tanpa diberikan amaran (kad

    kuning).

    Jika pemain mencela atau memprotes keputusan pengadil, sama ada

    menyentuh dengan tujuan menolak atau dengan bahasa kasar, atau

  • 7/29/2019 Rph Bola Baling New

    13/20

    sekiranya pemain menendang atau memukul pemain lawan, pengadil

    boleh mengarahkannya keluar dari gelanggang.

    KEMAHIRAN

    AKTIVITI-AKTIVITI DALAM BOLA BALING

    (i) Kemahiran:

    Hantaran

    Menangkap/ menyambut

    Menggelecek

    Melantun

    Mengacah

    Menghadang

    Menjaring

    Menjaga gol

    http://bolabaling.blogspot.com/2007/03/kemahiran.htmlhttp://bolabaling.blogspot.com/2007/03/kemahiran.html
  • 7/29/2019 Rph Bola Baling New

    14/20

    PENGENALAN RPH

    Kumpulan kami telah sebulat suara untuk memilih jenis kemahiran iaitu

    kemahiran mengacah. Kami telah memilih tajuk ini dan merangka satu rancangan

    pengajaran harian yang akan digunakan di sekolah kelak. Kumpulan kami telah

    mencipta 3 jenis aktiviti untuk meningkatkan kemahiran mengelecek iaitu secara

    individu, berpasangan dan berkumpulan. Dalam aktiviti tersebut, pelajar akan belajar

    untuk mengawal diri bagaimana untuk melakukan acahan.

  • 7/29/2019 Rph Bola Baling New

    15/20

    PERALATAN

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

    Mata Pelajaran : Pendidikan Jasmani

    Masa : 8.00- 9.00 Pagi (1 Jam)

    Kelas : 4 Bestari

    Bil Murid : 21 Orang (lelaki:13 perempuan: 8 )

    Tunjang : Kemahiran dalam bola baling

    Tajuk/Kemahiran : Mengacah

    Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat,:

  • 7/29/2019 Rph Bola Baling New

    16/20

    I. Psikomotor: murid dapat melakukan kemahiran asas

    pergerakan kaki dalam bola baling dengan teknik

    yang betul 5 kali dari 10 percubaan

    II. Kognitif : murid dapat menyatakan kesalahan dalam

    kemahiran pergerakan kaki dan

    kedudukan anggota badan yang baik

    semasa melakukan aktiviti pergerakan kaki

    bola baling.

    III. Afektif : memupuk semangat bekerjasama yang

    tinggi antara murid semasa aktiviti dijalankan.

    Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah bermain bola baling di waktu

    pendidikan jasmani sebelum ini.

    Penggabungjalinan : Pendidikan Sivik dan Matematik

    KESEPADUAN : Koordinasasi

    Penerapan Nilai Murni : Bekerjasama, dedikasi.

    Alatan : Bola baling (21) , kon(8) wisel (2), kayu( 3).

    KOMPONEN ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

    Set Induksi

    Masa :10 minit.

    Langkah 1

    Masa : 15 minit

    Doa Belajar

    Membuat

    regangan

    Pengenalan

    Kemahiran

    Aktiviti secara

    individu

    Murid membaca doa belajar secara beramai-ramai

    Murid diminta untuk membuat dua barisan secara mengadap dan

    berpasangan.

    Regangan dimulakan dengan kepala hingga hujung kaki dalam kiraan

    Guru menunjukkan dan menerangkan tentang kemahiran gerak kaki d

    1. Murid dipecahkan kepada empat kumpulan iaitu lima orang satu kump

    2. Dalam barisan, murid dikehendaki berlari sambil membawa bola

    tangan.

    3. Semasa berlari sambil membawa bola, murid dikehendaki mengelak

    kon sehingga melepasi semua kon tersebut.

    4. Aktiviti diteruskan dengan berpatah balik mengikut giliran murid.

    5. Setiap aktiviti dibuat dalam lima kali ulangan dalam 10 set.

  • 7/29/2019 Rph Bola Baling New

    17/20

    Langkah 2

    Masa : 15 minit

    Aktiviti

    berpasangan

    6. Berseorangan bergerak ke kiri,kanan, depan dan belakang

    7. Mula tanpa bola kemudian dengan menggunakan bola.

    8. Ikut arah

    1. Guru mendemonstrasi kemahiran gerakan kaki iaitu lay up. Pergerak

    berturut-turut dan dihalang oleh rakan.

    2. Mula tanpa menggunaka bola dan kemudian dengan bola dan dihalang

    3. Aktiviti ini diulang sebanyak 5 kali dan ulangan sebanyak 3 set.

    4. Seterusnya murid diminta untuk membuat barisan dimana 2 orang mu

    satu sama lain.

    5. Seorang murid akan membaling bola ke arah kiri dan kanan tanpa berg

    asalnya.

    6. Manakala, rakan di hadapannya akan menangkap bola tersebut.

    7. Murid yang membaling bola bebas untuk menghantar bola tanpa mem

    kepada rakannya itu.

    A

  • 7/29/2019 Rph Bola Baling New

    18/20

    Langkah 3

    Masa : 10 minit

    Aktiviti

    berkumpulan

    secara bertiga

    Kemuncak:

    1) Aktiviti secara bertiga. Dua orang dari pasukan yang sam

    seorang bertindak sebagai pihak lawan atau pengha

    menjaringkan gol. A dan B satu pasukan,manakala C pasukan

    menghalang.

    2) A akan menghantar bola dari luar kawasan D ke dalam

    Seterusnya, C akan cuba menghalang B dari mendapatkan

    menjaring, dan B perlu mencari ruang untuk mengamb

    menjaringkan bola.

    3) Seterusnya, kemahiran menjaring secara melompat diprakti

    bertukar peranan pula dengan B. A akan menghantar bola kepa

    akan mendapatkan bola untuk menjaring sambil melomp

    berperanan sebagai penghalang untuk B menjaring.

    4) Aktiviti ini berulang sehingga murid-murid dapat mengusa

    mengelecek, menjaring dan menghadang.

    A

    = A, B

    = C

    1) Bahagikan murid kepada dua kumpulan iaitu A dan B. Setia

    terdiri daripada lima orang.

    B

    C

  • 7/29/2019 Rph Bola Baling New

    19/20

    Permainan kecil

    Masa: 15 minit

    2) Setiap kumpulan dikehendaki menjaringkan gol di kawasan l

    melakukan gelecek untk mengelakkan pihak lawan membu

    Semua harus menggunakan teknik lay up dan terus meng

    menjaringkan bola ke kawasan lawan.

    3) Kumpulan yang dapat menjaringkan paling banyak gol dalam

    permainan dikira menang.

    4) Setiap kumpulan harus mengatur strategi masing-masing.

    Gol A

    Gol B

    Penutup

    Masa : 10 minit

    Aktiviti menyejukkan

    badan

    Refleksi

    Murid dalam satu bulatan dan duduk.

    Guru membuat aktiviti menyejukkan badan salam keadaan

    diikuti oleh murid.

    Guru memberikan ruang refleksi kepada murid tentang aktivi

    merka lakukan.

  • 7/29/2019 Rph Bola Baling New

    20/20