Rph- Kaedah Inkuiri - f5 Kadar Tindak Balas

14
UPSI 2013/2014- AT13 PENDIDIKAN KIMIA KPD 3016: PENGAJARAN, TEKNOLOGI DAN PENAKSIRAN 1 NAMA NO. MATRIK PROGRAM FATIN AMIRA BT ROSLI D20111047988 PENDIDIKAN KIMIA EVELYN INTIK AK RAMBOK D20111047989 PENDIDIKAN KIMIA PENSYARAH: DR HAFSAH BT TAHA TARIKH :31 OKTOBER 2013 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KAEDAH: INKUIRI PEMARKAHAN

description

Rujukan buat bakal guru mahupun adik2 junior.. moga bermanfaat..-ilmu biar dikongsi bersama-

Transcript of Rph- Kaedah Inkuiri - f5 Kadar Tindak Balas

Page 1: Rph- Kaedah Inkuiri - f5 Kadar Tindak Balas

UPSI 2013/2014- AT13 PENDIDIKAN KIMIA

RIS

SEMESTER 1 SESI 2010/2011

KOD & NAMA KURSUS

KPD 3016: PENGAJARAN, TEKNOLOGI DAN PENAKSIRAN 1

NAMA NO. MATRIK PROGRAM

FATIN AMIRA BT ROSLI D20111047988 PENDIDIKAN KIMIA

EVELYN INTIK AK RAMBOK D20111047989 PENDIDIKAN KIMIA

PENSYARAH: DR HAFSAH BT TAHA

TARIKH :31 OKTOBER 2013

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

KAEDAH: INKUIRI

PEMARKAHAN

Page 2: Rph- Kaedah Inkuiri - f5 Kadar Tindak Balas

1

Rancangan Pengajaran Harian

Mata pelajaran : Kimia

Kelas : 5 Sains 1

Tarikh : 10 April 2017

Masa : 11.30 pagi- 12.40 tengahari ( 70 minit )

Bilangan murid : 30 orang

Tema : Interaksi antara bahan kimia

Tajuk : Kadar tindak balas ( Rate of reaction )

Objektif pembelajaran : Mensintesis faktor - faktor yang mempengaruhi kadar tindak

balas.

Pengetahuan sedia ada : Murid telah mempelajari tentang definisi kadar tindak balas dan

dapat membezakan tindak balas cepat dan perlahan. Murid juga

telah mengetahui tentang faktor saiz bahan tindak balas, suhu dan

mangkin yang mempengaruhi kadar tindak balas.

Hasil pembelajaran : Di akhir sesi pembelajaran ini, pelajar dapat ;

A Menguasai isi kandungan

a) Memberi contoh - contoh tindak balas yang dipengaruhi oleh

kepekatan dengan betul

b) Menerangkan bagaimana faktor kepekatan mempengaruhi kadar

tindak balas dengan tepat.

c) Menjelaskan bagaimana faktor kepekatan mempengaruhi kadar

tindak balas diaplikasikan dalam kehidupan harian dan proses

industri dengan kreatif.

B Membina kemahiran saintifik dan kemahiran berfikir

a) Mereka bentuk dan menjalankan eksperimen dalam kumpulan

untuk mengkaji faktor kepekatan mepengaruhi kadar tindak balas.

C Mengamalkan sikap saintifik dan nilai murni

a) Melibatkan diri secara aktif dalam menjalankan eksperimen

berdasarkan prosedur yang dipersetujui dalam kumpulan.

b) Menggunakan bahan-bahan kimia dengan berhemah dan

menggunakan kaedah pelupusan yang betul.

BBM : Kid media - Video/ Slide powerpoint/ lembaran kerja.

Pendekatan/ Kaedah : Inkuiri

Bahan yang diperlukan : Larutan natrium tiosulfat (Na2S2O3 0.2 mol dm-3

), asid sulfuric

(H2SO4 cair 1 mol dm-3

), air suling.

Radas : Kelalang kon 100cm3

, silinder penyukat 100cm3, silinder penyukat 5cm

3 , jam

randik.

Langkah berjaga-jaga : Mengendalikan bahan kimia dengan berhati-hati.

Langkah ketelitian : Menyukat bahan kimia dengan teliti

Page 3: Rph- Kaedah Inkuiri - f5 Kadar Tindak Balas

2

Fasa Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan

Pembelajaran

Nota

Aktiviti Guru Aktiviti Murid

Pengenalan

(Intro)

10 minit

Faktor kepekatan

yang

mempengaruhi

kadar tindak

balas

Guru

menunjukkan

slaid mengenai

faktor

kepekatan yang

mempengaruhi

kadar tindak

balas.

Murid

menonton slaid

sambil

membuat

catatan.

Teknik :

Brainstorming

(sumbangsaran)

Perkembangan

40 minit

Membuat

eksperimen

Guru

mengutarakan

persoalan:

Bagaimana

kepekatan

mempengaruhi

kadar tindak

balas.

Guru

membimbing

murid reka

bentuk

eksperimen

kesan

kepekatan

terhadap kadar

tindak balas,

membuat

hipotesis, dan

pembolehubah

terlibat.

Murid

berbincang

bersama rakan

bagi menjawab

soalan yang

guru berikan.

Murid membuat

hipotesis, beri

cadangan reka

bentuk

eksperimen,

menyatakan

pembolehubah

Teknik :

Aktiviti inkuiri

dalam kumpulan

Sikap saintifik

dan nilai murni :

Penglibatan aktif

dan menghargai

masa.

Page 4: Rph- Kaedah Inkuiri - f5 Kadar Tindak Balas

3

Guru meminta

murid membuat

kesimpulan

berdasarkan

eksperimen

yang

dijalankan.

Murid

menjalankan

eksperimen

tindak balas

yang

dipengaruhi

oleh kepekatan

bagi menjawab

persoalan.

Murid

menerangkan

kesan kepekatan

terhadap kadar

tindak balas.

Peneguhan

10 minit

Aplikasi dalam

kehidupan harian

dan industri

Guru

menunjukkan

video yang

mengandungi

soalan- soalan

tindak balas

yang

diaplikasikan

dalam

kehidupan

harian dan

industri.

Pelajar melihat

tayangan video

serta menjawab

soalan yang

ditayangkan.

Sumber

pengajaran :

video

Penutup

10 minit

Guru menyuruh

pelajar

membuat

kesimpulan,

memberi

tugasan

membuat peta

minda dan

laporan

eksperimen.

Pelajar

membuat

kesimpulan

pelajaran.

Refleksi selepas p&p : Seramai 25 orang murid telah dapat mensintesis faktor-faktor yang

mempengaruhi kadar tindak balas. Latihan pengukuhan akan diberikan untuk memantapkan

konsep pelajar mengenai faktor-faktor yang mempengaruhi kadar tindak balas.

Page 5: Rph- Kaedah Inkuiri - f5 Kadar Tindak Balas

4

Lampiran

1. Slaid PowerPoint

Faktor Kepekatan DalamKehidupan Harian

Cara 1 Cara 2

Page 6: Rph- Kaedah Inkuiri - f5 Kadar Tindak Balas

5

Apakah yang akan berlaku kepada baju

tersebut setelah dikeringkan?

Page 7: Rph- Kaedah Inkuiri - f5 Kadar Tindak Balas

6

2. Lembaran Kerja

Tajuk eksperimen: Mengkaji kesan kepekatan terhadap kadar tindak balas

Tujuan: Untuk mengenalpasti kesan kepekatan terhadap tindak balas

Penyataan masalah: Bagaimana kepekatan bahan tindak balas mempengaruhi kadar tindak

balas?

Hipotesis:

Pembolehubah

Manipulasi:

Bergerak balas:

Pemalar:

Bahan: larutan natrium tiosulfat, Na2S203 0.2 mol dm-3

, asid sulfurik, H2SO4 cair 1 mol dm-3

,

air suling, kertas putih

Radas: kelalang kon 100cm3, silinder penyukat 100cm

3, silinder penyukat 5cm

3, jam randik

Prosedur

Jadual 1

Nombor Eksperimen I II III IV V

Isipadu asid sulfurik, H2SO4

cair 1 M/ cm3

5 5 5 5 5

Isipadu larutan natrium

tiosulfat, Na2S203 0.2 M/ cm3

50 40 30 20 10

Isi padu air suling / cm3

0 10 20 30 40

Jumlah isi padu larutan nitrium

thiosulfat, Na2S203 yang

bertindak balas, V2 / cm3

50 50 50 50 50

Page 8: Rph- Kaedah Inkuiri - f5 Kadar Tindak Balas

7

Kepekatan larutan natrium

tiosulfat , Na2S203 yang

bertindak balas,

/M

Masa / s

/ s

-1

Perbincangan

1. Tuliskan persamaan kimia untuk tindak balas antara natrium thiosulfat , Na2S203

dengan asid sulfurik H2SO4 cair ?

2. Apakah nama mendakan kuning yang terbentuk ?

3. Lukiskan graf yang berikut

a) Graf kepekatan larutan natrium thiosulfat , Na2S203 yang bertindak balas

melawan masa ?

b) Graf

melawan kepekatan larutan natrium thiosulfat , Na2S203 yang

bertindak balas ?

4. Apakah hubungkait antara kepekatan larutan natrium thiosulfat , Na2S203 dengan

kadar tindak balas ?

Kesimpulan :

Page 9: Rph- Kaedah Inkuiri - f5 Kadar Tindak Balas

8

3. Slaid Powerpoint/ Soalan

Page 10: Rph- Kaedah Inkuiri - f5 Kadar Tindak Balas

9

Page 11: Rph- Kaedah Inkuiri - f5 Kadar Tindak Balas

10

Page 12: Rph- Kaedah Inkuiri - f5 Kadar Tindak Balas

11

7. Why do we keep the food in the refrigerator ?

A. To kill the bacteria

B. To make the food more tasty

C. To slower the bacterial activities

Page 13: Rph- Kaedah Inkuiri - f5 Kadar Tindak Balas

12

8. Which of the following would ready faster?

Small fire Big fire

9. Which will dissolve faster?

A B

Page 14: Rph- Kaedah Inkuiri - f5 Kadar Tindak Balas

13

10. Which of the following is/are true ?

I-Start a fire with small wood could be easier .

II- acid rain in an industrial area are more concentrated.

III- Catalyst nickel helps palm oil to convert into margarine.

IV- Keep the watermelon in refrigerator so that it can’t turn bad easily.

A. I ,II and III

B. I , II and IV

C. I, III and IV

D. I, II, III and IV