RPH SSA

7
SSA_RPH_A19 Mata pelajaran Sains Kelas Tingkatan 2 Tufail Masa 80 minit Bab/ Tajuk Bab 2 : Nutrisi Isu Sosial Saintifik / konteks Obesiti – masalah obesiti di kalangan kanak-kanak disebabkan oleh makanan segera Senario/ masalah Masalah obesiti di kalangan kanak-kanak semakin bertambah serius di dunia. Ini disebabkan oleh tabiat pemakanan yang tidak sihat terutama yang melibatkan makanan segera Sumber URL: http://www.hmetro.com.my/articles/2013050721564020130507215640/ Article Pendekata n /strategi pengajara n dan pembelaja ran Pendekatan sosial-saintifik, perbincangan Tema Pembelaja ran Penyenggaraan Dan Kesinambungan Hidup Bidang Pembelaja ran Nutrisi Objektif Pembelaja ran Mempraktikkan amalan pemakanan yang sihat Hasil Pembelaja ran Pada akhir pembelajaran, murid dapat : (a) Mewajarkan kepentingan makan makanan yang berkhasiat (b) Mempraktikkan amalan pemakanan yang betul (c) Mewajarkan pengagihan makanan kepada yang kurang bernasib baik/memerlukan (d) Mengaitkan adab makan yang menepati sensitiviti dan kepercayaan agama Pengetahu Mengenalpasti 7 kelas makanan serta fungsi-fungsinya Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT) 2013

Transcript of RPH SSA

Page 1: RPH SSA

SSA_RPH_A19

Mata

pelajaran

Sains

Kelas Tingkatan 2 Tufail

Masa 80 minit

Bab/ Tajuk Bab 2 : Nutrisi

Isu Sosial

Saintifik/

konteks

Obesiti – masalah obesiti di kalangan kanak-kanak disebabkan oleh makanan segera

Senario/

masalah

Masalah obesiti di kalangan kanak-kanak semakin bertambah serius di dunia.

Ini disebabkan oleh tabiat pemakanan yang tidak sihat terutama yang melibatkan makanan segera

Sumber URL:http://www.hmetro.com.my/articles/2013050721564020130507215640/Article

Pendekatan

/strategi

pengajaran

dan

pembelajaran

Pendekatan sosial-saintifik, perbincangan

Tema

Pembelajaran

Penyenggaraan Dan Kesinambungan Hidup

Bidang

Pembelajaran

Nutrisi

Objektif

Pembelajaran

Mempraktikkan amalan pemakanan yang sihat

Hasil

Pembelajaran

Pada akhir pembelajaran, murid dapat :

(a) Mewajarkan kepentingan makan makanan yang berkhasiat

(b) Mempraktikkan amalan pemakanan yang betul

(c) Mewajarkan pengagihan makanan kepada yang kurang bernasib baik/memerlukan

(d) Mengaitkan adab makan yang menepati sensitiviti dan kepercayaan agama

Pengetahuan

sedia ada

Mengenalpasti 7 kelas makanan serta fungsi-fungsinya

KBAT Menganalisis, mengesan kecondongan, menilai, menjanakan idea, mensintesis,

Sikap

Saintifik dan

Nilai Murni

Berfikiran kritikal dan analitis, berfikir secara rasional, menghargai dan mengamalkan kehidupan

bersih dan sihat,

Sumber

Pengajaran

dan

Pembelajaran

(1) Rujukan Video “ Love your eyes prevent myopia”

https://www.youtube.com/watch?v=M2it-JitFUY

Artikel 1 http://www.hmetro.com.my/articles/2013050721564020130507215640/Article

Artikel 2 http://www.hmetro.com.my/myMetro/articles/Makanansegera_iklandankegemukan//Article/article_print

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT) 2013

Page 2: RPH SSA

SSA_RPH_A19

Artikel 3http://www.bharian.com.my/bharian/articles/Anakobes/Article

(2) Alat Laptop dan LCD Projektor

(3) Bahan Kertas mahjong, pen marker

Rancangan Mengajar

Fasa /

Langkah /

Masa

Aktiviti Pengajaran dan

Pembelajaran /

Isi Kandungan

Komunikasi dan Nota

Fasa 1

Orientasi

(5 minit)

Langkah 1: Paparkan satu slaid

Powerpoint yang

menunjukkan kanak-kanak

yang mengalami obesiti

untuk menimbulkan minat

dan merangsang minda

mereka

Langkah 2: Sesi soal –jawab untuk

membuka minda

murid-murid agar mereka

dapat menghubungkaitkan

masalah obesiti dengan amalan

pemakanan yang sihat

Persembahan Powerpoint 1 (slaid yang

menunjukkan kanak-kanak yang obesiti )

( Rujuk power point 1)

Soalan KBAT

1. Apakah yang anda lihat dalam slaid?

[konstruk:pengetahuan /Aras

kesukaran: rendah]

Jangkaan Jawapan (JJ) : Kanak-kanak

itu gemuk

JJ: Mereka mengalami obesiti

2. Berdasarkan pemerhatian kamu,

apakah punca-punca yang

menyebabkan kanak-kanak ini

mengalami obesiti?

[analisis / sederhana]

JJ: Mereka makan dalam kuantiti yang

banyak

JJ: Mereka suka makan makanan segera

JJ: Punca-punca lain yang mungkin:

(a) Genetik

(b) Keturunan

(c) Kesihatan yang tidak baik

(d) Kurang nutrisi yang seimbang

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT) 2013

Page 3: RPH SSA

SSA_RPH_A19

(e) Tekanan

(f) Kurang bersenam

Fasa 2

Cetusan Idea

(5 minit)

Paparkan slaid power point

yang menunjukkan statistik

masalah obesiti di kalangan

kanak-kanak

Persembahan Power point 2 tentang

statistic masalah obesiti di kalangan kanak-

kanak (powerpoint 2)

Soalan KBAT:

1. Adakah anda setuju bahawa kanak-

kanak mengalami masalah obesiti

kerana pengambilan makanan segera

tanpa kawalan. Jelaskan [ menilai /

sederhana ]

JJ: Ya. Kerana makanan segera

mengandungi banyak kandungan

garam, gula dan lemak

JJ: Tidak. Kerana mereka kurang

menjalankan aktiviti fizikal seperti

bersenam

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT) 2013

Page 4: RPH SSA

SSA_RPH_A19

Fasa 3

Penstrukturan

idea

Perkembangan 1

(20 minit)

Perkembangan 2

(25 minit)

Arahan guru bagi aktiviti kumpulan:

(a) Setiap kumpulan menerima

satu artikel keratan akhbar

mengenai tahap obesiti di

kalangan kanak-kanak di

Malaysia

(b) 5 minit pertama : Baca artikel

yang diberikan. ( Rujuk

lampiran artikel 3)

(c) 10 minit kedua : Perbincangan

kumpulan mengenai masalah

obesiti di kalangan kanak-

kanak di Malaysia

(d) 5 minit : Persembahkan hasil

perbincangan dalam bentuk

peta minda pada kertas

mahjong

( Bahan : kertas mahjong dan

pen marker )

Langkah 1:Pembentangan hasil

perbincangan murid (15 minit)

Langkah 2: Rumusan guru terhadap

pembentangan murid bagi setiap

kumpulan (5 minit).

Sesi soal- jawab untuk menguji

pemahaman murid tentang hubungkait

amalan pemakanan yang sihat dengan

masalah obesiti

(5 minit)

Setiap kumpulan akan menerima satu

artikel keratan akhbar mengenai masalah

obesiti di kalangan kanak-kanak di

Malaysia

Murid-murid menjalankan perbincangan

(Rujuk lampiran artikel 3)

Murid-murid menjalankan pembentangan

hasil kerja masing-masing.

Soalan KBAT

1. Pada pandangan anda,apakah penyakit-

penyakit yang dihidapi oleh orang yang

mengalami masalah obesiti?

[ menilai/tinggi]

JJ: Diabetis, darah tinggi, jantung, strok,

gout

2. Sekiranya kedai makanan segera tidak

wujud di malaysia, adakah masalah

obesiti boleh diatasi? Mengapa?

[menilai/tinggi]

JJ: Tidak boleh. Kerana bukan semua

masalah obesity disebabkan oleh

pengambilan makanan segera

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT) 2013

Page 5: RPH SSA

SSA_RPH_A19

JJ: Boleh. Kerana makanan segera

mengandungi kandungan lemak yang

tinggi berbanding makanan lain

Fasa 4

Aplikasi Idea

(5 minit)

Sesi soal-jawab mengenai apakah

amalan pemakanan yang sihat dengan

dengan bantuan slaid power point.

( Rujuk powerpoint 3)

Soalan KBAT

1. Sekiranya anda ingin makan malam,

apakah menu yang akan anda pilih?

[ mencipta / sederhana ]

JJ:Makanan yang kurang lemak seperti

sup, sayur-sayuran dan buah-buahan

Fasa 5

(Refleksi)

(5 minit)

Guru membantu murid membuat

rumusan daripada aktiviti yang

dijalankan

Sesi soal-jawab antara guru dan murid

1. Apakah yang anda faham tentang

obesiti?

JJ : Berat badan yang berlebihan

2. Apakah amalan pemakanan yang

sihat?

JJ : Makan makanan yang

seimbang

3. Apakah langkah-langkah yang

perlu dilakukan untuk mengatasi

masalah obesiti?

JJ : Bersenam, kurangkan

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT) 2013

Page 6: RPH SSA

SSA_RPH_A19

pengambilan makanan yang

berkalori tinggi

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT) 2013