Tugasan Individu A3-1

10
BAHAGIAN A (TUGASAN 3) THINKING MAPS RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN Mata muridan : Sains Kelas : Tingakan 2 UM Masa : 2.15 ptg – 2.55 ptg (40 minit) Bab/ Tajuk : Bab 8 ( Sokongan Dan Gerakan) Isu Sosio- Saintifik/ Konteks : Tumbuhan tidak berkayu mendapat sokongan daripada kesegahan sel Jenis peta pemikiran : Peta Dakap Tema : Daya Dan Gerakan Bidang Pembelajaran : 8.0 Sokongan Dan Gerakan Objektif Pembelajaran : 8.2 Sistem sokongan dalam tumbuhan Hasil Pembelajaran : Murid dapat: 1. Menerangkan pelbagai sistem sokongan bagi tumbuhan tidak berkayu 2. Mengelaskan tumbuhan berdasarkan sistem sokongannya. Pengetahuan sedia ada : 1. Tumbuhan dapat dibezakan berdasarkan perbezaan sistem sokongan. Sokongan pada tumbuhan bergantung pada bentuk batang dan akar tumbuhan tersebut. KBAT : 1. Menganalisis 2. Mengaplikasi 3. Menilai Sikap Saintifik dan Nilai murni : 1. Mensyukuri nikmat yang dikurniakan Tuhan. 2. Menyedari bahawa sains merupakan satu daripada cara untuk memahami alam. 3. Minat dan bersifat ingin tahu tentang alam sekeliling. 4. Berani mencuba Sumber Pengajaran dan Pembelajaran (1) Rujukan : 1. Buku teks Sains Tingkatan 2 (2) Alat 1. Gambar pokok tegak dan segar

description

TUGASAN KBAT

Transcript of Tugasan Individu A3-1

Page 1: Tugasan Individu A3-1

BAHAGIAN A (TUGASAN 3)THINKING MAPS

RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN

Mata muridan : Sains

Kelas : Tingakan 2 UM

Masa : 2.15 ptg – 2.55 ptg (40 minit)

Bab/ Tajuk : Bab 8 ( Sokongan Dan Gerakan)

Isu Sosio-Saintifik/ Konteks

: Tumbuhan tidak berkayu mendapat sokongan daripada kesegahan sel

Jenis peta pemikiran : Peta Dakap

Tema : Daya Dan Gerakan

Bidang Pembelajaran : 8.0 Sokongan Dan Gerakan

Objektif Pembelajaran : 8.2 Sistem sokongan dalam tumbuhan

Hasil Pembelajaran : Murid dapat:1. Menerangkan pelbagai sistem sokongan bagi tumbuhan

tidak berkayu2. Mengelaskan tumbuhan berdasarkan sistem sokongannya.

Pengetahuan sedia ada : 1. Tumbuhan dapat dibezakan berdasarkan perbezaan sistem sokongan. Sokongan pada tumbuhan bergantung pada bentuk batang dan akar tumbuhan tersebut.

KBAT : 1. Menganalisis2. Mengaplikasi3. Menilai

Sikap Saintifik dan Nilai murni

: 1. Mensyukuri nikmat yang dikurniakan Tuhan.2. Menyedari bahawa sains merupakan satu daripada cara untuk memahami alam.3. Minat dan bersifat ingin tahu tentang alam sekeliling.4. Berani mencuba

Sumber Pengajaran dan Pembelajaran

(1) Rujukan : 1. Buku teks Sains Tingkatan 2

(2) Alat : 1. Gambar pokok tegak dan segar dan pokok lentur dan layu (lampiran 2).2. Lembaran kerja murid (lampiran 3)3. Lembaran guru (lampiran 4)

(3) Bahan : Tiada

LAMPIRAN 1

Page 2: Tugasan Individu A3-1

Model rancangan pengajaran dan pembelajaran 3 fasa

Fasa/ Langkah/ Masa

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Komunikasi dan Nota

Fasa 1- Permulaan

(Cetusan idea)

( 5 minit)

1. Guru menunjukkan gambar pokok tegak dan segar dan pokok lentur dan layu (lampiran 2).

2. Murid memerhatikan gambar yang diberi oleh guru dengan teliti.

3. Guru bertanyakan soalan kepada murid.

4. Murid cuba memberikan jawapan kepada soalan yang dikemukakan oleh guru.

5. Guru mengaitkan pengetahuan sedia ada murid dengan topik pada hari ini.

1. Guru: Apakah perbezaan yang dapat anda perhatikan berdasarkan gambar yang diberi iaitu pada:i) gambar pertamaii) gambar kedua

2. Murid: i)Pokok tegak dan segar.ii) Pokok lentur dan layu

3. Guru: Tumbuhan tidak berkayu mendapat sokongan daripada kesegahan sel. (isu sosio-saintifik). Mengapakah terdapat pokok yang lentur dan layu?

4. Murid: Sel-sel kekurangan air dan menjadi kurang segah.

5. Guru: Tumbuhan memerlukan kesegahan sel untuk apa ?

6. Murid: Sistem sokongan7. Guru: Apakah yang anda

faham tentang maksud sistem sokongan? (KBAT: analisis aras rendah)

8. Murid: Sokongan pada tumbuhan penting untuk membolehkan tumbuhan berada dalam kedudukan menegak atau pada kedudukan yang tinggi untuk memperoleh cahaya matahari.

9. Guru: Jadi, pada hari ini kita akan belajar tentang sistem sokongan bagi tumbuhan tidak berkayu.

1. Guru mengedarkan 1. Guru: Murid diminta

Page 3: Tugasan Individu A3-1

Fasa 2 - Perkembangan

(Penstrukturan dan aplikasi idea)

( 30 minit)

lembaran kerja murid (lampiran 3)

2. Murid diberikan masa selama 10 minit untuk melengkapkan lembaran kerja murid berpandukan gambar berbentuk grafik(lampiran 3) dan dibenarkan merujuk buku teks.

3. Guru memerhatikan dan membantu murid semasa melengkapkan lembaran kerja.

4. Setelah 10 minit, guru memilih beberapa murid secara rawak untuk memberi jawapan bagi lembaran ini.

5. Murid cuba memberikan jawapan yang betul bagi lembaran kerja ini.

6. Guru berbincang jawapan murid berdasarkan lembaran guru (lampiran 4) dan memberi penerangan terperinci tentang sistem sokongan bagi tumbuhan tidak berkayu.

7. Murid menyalin nota ringkas berkenaan sistem sokongan bagi tumbuhan tidak berkayu.

melengkapkan lembaran kerja yang diberikan. Selain itu, anda juga boleh mencari jawapan berpandukan buku teks.

2. Guru: Masa telah tamat. Sekarang, kita akan berbincang jawapan bagi lembaran kerja anda.

*Nota: setelah habis perbincangan jawapan, guru memberikan soalan berkaitan sistem sokongan bagi tumbuhan tidak berkayu.3. Guru: Terangkan

bagaimana anda dapat mengenal pasti sistem sokongan bagi tumbuhan tidak berkayu. (KBAT: aplikasi aras sederhana)

4. Murid: Tumbuhan tidak berkayu mendapat sokongan daripada kesegahan sel. Kandungan air yang terdapat dalam sel tumbuhan menyebabkan sel-sel menjadi segah.

1. Guru memberikan soalan 1. Guru: Batang melilit

Page 4: Tugasan Individu A3-1

Fasa 3- Penutup

(Refleksi)

(5 minit)

berkaitan penaakulan kepada murid.

2. Murid cuba memberikan jawapan kepada soalan guru.

3. Guru meminta murid membuat rumusan/ kesimpulan berkaitan topik pada hari ini.

dan sulur paut adalah salah satu sokongan tambahan pada tumbuhan tidak berkayu. Berikan contoh tumbuhan bg kumpulan sokongan yg dinyatakan. (KBAT: menilai aras tinggi)

2. Murid: pokok bunga seri pagi – batang melilit. Pokok timun – sulur paut.

3. Guru: Jelaskan jawapan anda. (KBAT: analisis

aras tinggi)4. Murid: tumbuhan ini

tidak dapat bersaing dengan pokok berkayu yang lebih tinggi untuk untuk memperoleh cahaya matahari.

5. Guru: Untuk mengakhiri pengajaran pada hari ini, cuba berikan kesimpulan ringkas tentang sistem sokongan bagi tumbuhan tidak berkayu..

5. Murid: Tumbuhan tidak berkayu mempunyai akar, batang, dahan dan ranting yang lebih lembut. Tumbuhan tidak berkayu mendapat sokongan daripada kesegahan sel. Kandungan air yang terdapat dalam sel tumbuhan menyebabkan sel-sel menjadi segah. Sokongan tambahan seperti batang melilit, sulur paut, akar cengkam, duri dan akar sokong diperlukan supaya tumbuhan ini dapat tumbuh tinggi atau memanjat struktur yang lebih tinggi

Page 5: Tugasan Individu A3-1

LAMPIRAN 2

GAMBAR A

GAMBAR B

Page 6: Tugasan Individu A3-1

LAMPIRAN 3LEMBARAN KERJA MURID

SOKONGAN TAMBAHAN

PADA TUMBUHAN

TIDAK BERKAYU

______________________

DURI

AKAR CENGKAM

POKOK BUNGA SERI PAGI MENGGUNAKAN BATANG MELILIT UNTUK MEMANJAT KAYU SOKONG

POKOK JAGUNG MENGUKUHKAN KEDUDUKAN BATANGNYA DENGAN MENGGUNAKAN AKAR SOKONG

_______________________________________________________________________________________________

POKOK TIMUN MEMANJAT POKOK YANG LEBIH TINGGI DENGAN MENGGUNAKAN SULUR PAUT

_______________________________________________________________________________________________

______________________

______________________

Page 7: Tugasan Individu A3-1

LAMPIRAN 4

LAMPIRAN GURU

SOKONGAN TAMBAHAN

PADA TUMBUHAN

TIDAK BERKAYU

BATANG MELILIT

DURI

AKAR CENGKAM

AKAR SOKONG

SULUR PAUT

POKOK BUNGA SERI PAGI MENGGUNAKAN BATANG MELILIT UNTUK MEMANJAT KAYU SOKONG

POKOK JAGUNG MENGUKUHKAN KEDUDUKAN BATANGNYA DENGAN MENGGUNAKAN AKAR SOKONG

POKOK ORKID MELEKAP PADA KAYU SOKONG DENGAN MENGGUNAKAN AKAR CENGKAM

POKOK TIMUN MEMANJAT POKOK YANG LEBIH TINGGI DENGAN MENGGUNAKAN SULUR PAUT

POKOK ROTAN MEMANJAT POKOK YANG LEBIH TINGGI DENGAN MENGGUNAKAN DURI PADA BATANGNYA